Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Este aceasta configuratie echilibrata?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Dupa 18 ani de cand am renuntat la ultimul meu desktop am decis sa imi fac un altul. Nu renunt la laptopuri, o fac pentru pasiune, sa joc un joc din cand in cand....poate ceva editare grafica. Deci utilizare light.
Rugamintea mea este, pentru ca nu mai sunt la curent, daca configuratia aleasa de mine este echilibrata. Sa nu am componente care le tin in urma pe celelalte.
De carcasa si sursa nu voi scrie nimic pentru ca urmeaza sa ma hotarasc. Voi lua o carcasa de calitate si o sursa la fel.
Deci:

1. Placa video Asus Nvidia RTX 3060TI 8GB

2.  AMD Procesor AMD Ryzen 5 7600X box

3. Placa de baza ASUS TUF GAMING B650-PLUS, Socket AM5

4. Memorie Kingston FURY Beast, 32GB DDR5, 6000MHz CL40, Dual Channel Kit

5. SSD  Samsung 860EVO m.2 NVME

Edited by fiziflash, 20 November 2023 - 20:08.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
E un sistem echilibrat. Procesorul va face fata si la un upgrade de placa video.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bkbyIwJ6cTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Postfiziflash, on 20 noiembrie 2023 - 20:07, said:

1. Placa video Asus Nvidia RTX 3060TI 8GB

Ai 4060Ti la aceeasi bani, cu aceeasi cantitate de VRAM, nu vad de ce sa iei 3060Ti.

View Postfiziflash, on 20 noiembrie 2023 - 20:07, said:

4. Memorie Kingston FURY Beast, 32GB DDR5, 6000MHz CL40, Dual Channel Kit

Cauta un kit de DDR5 la 6000 cu CL30 si EXPO, gen G.Skill Trident Z Neo.

View Postfiziflash, on 20 noiembrie 2023 - 20:07, said:

5. SSD  Samsung 860EVO m.2 NVME

Din cate stiu 860EVO mai este pe piata doar pe SATA pe m.2, nu PCI-E. Oricum, generatie veche, nu are absolut nici un sens, mai ales ca au fost unele batch-uri de EVO cu probleme, plus ca si daca ai gasi e PCIe Gen 3.
Vezi un 990Pro in locul lui sau daca e prea scump, sunt multe alte solutii.

Edited by StickyFingaz, 21 November 2023 - 08:48.


#4
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
mergi macar pe 970 Evo plus la SSD, e NVMe gen.3 dar e buletproof. Si nu ai mentionat, dar mare atentie la carcasa si sursa. Poti sa iti iei cea mai tare configuratie, cu o sursa sh*t si o carcasa cu airflow deficitar impingi in groapa prematur o groaza de componente. Daca nu chiar pe toate... In rest, well done, merge chiar si o editare video pe el fara emotii

#5
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

View PostRaz0rblade, on 21 noiembrie 2023 - 08:57, said:

mergi macar pe 970 Evo plus la SSD, e NVMe gen.3 dar e buletproof. Si nu ai mentionat, dar mare atentie la carcasa si sursa. Poti sa iti iei cea mai tare configuratie, cu o sursa sh*t si o carcasa cu airflow deficitar impingi in groapa prematur o groaza de componente. Daca nu chiar pe toate... In rest, well done, merge chiar si o editare video pe el fara emotii
SSD-ul il am deja luat de 2 ani de la un proiect mai vechi, sta si aduna praf. 970EVO plus 2Tb.

View PostStickyFingaz, on 21 noiembrie 2023 - 08:39, said:

Ai 4060Ti la aceeasi bani, cu aceeasi cantitate de VRAM, nu vad de ce sa iei 3060Ti.
Placa video am gasit-o noua, sigilata cu 1400 ron. Un 4060Ti e in jur de 2500. Depasesc cu mult bugetul. In mod normal am fost tentat si de un procesor mai slab, dar daca tot s-a trecut la AM5 era pacat sa nu iau pe noua platforma.

In ceea ce priveste carcasa si sursa, de pe vremea vand vindeam IT puneam foarte mare accent pe chestia asta. Cu siguranta voi lua o carcasa si o sursa de calitate.
Vad ca la carcase au aparut niste design-uri foarte interesante. Unele chiar arata bine de tot.

Edited by fiziflash, 21 November 2023 - 10:11.


#6
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Postfiziflash, on 21 noiembrie 2023 - 10:10, said:

Placa video am gasit-o noua, sigilata cu 1400 ron. Un 4060Ti e in jur de 2500.

Unde? Ai luat deja placa? Ce vad pe net acum se invarte pe la 1950 minim pentru 3060ti, 2150 minim pentru 4060ti. De aia spuneam.

#7
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

View PostStickyFingaz, on 21 noiembrie 2023 - 11:04, said:

Unde? Ai luat deja placa? Ce vad pe net acum se invarte pe la 1950 minim pentru 3060ti, 2150 minim pentru 4060ti. De aia spuneam.
E oferta fara garantie de la un vanzator privat.

#8
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Era mai simplu sa spui olx.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate