Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

This Apple ID is not active - cont dezactivat pe Iphone 15 Pro Max

  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Am luat un iPhone 15 Pro Max Natural Titanium nou de pe Amazon Business Germania zilele trecute.
Fiind utilizator nou de iPhone mi-am facut cont pe iCloud apoi am transferat totul de pe Android cu aplicatia Move to iOS.
Toate bune si frumoase timp de doua zile dupa care de dimineata ma trezesc cu mesajul sa-mi verific Apple ID-ul. Introduc parola si primesc mesajul "This Apple ID is not active" Parola mea e ok, nu am uitat-o, insa oricum nu ma lasa sa o schimb sau sa dau sign out de pe iPhone. To timpul imi da "This Apple ID is not active."

V-ati mai lovit de problema asta? Vreo rezolvare rapida?

Multumesc.

Attached Files


Edited by Masterboy, 17 November 2023 - 16:19.


#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 26.06.2009
telefonul este nou sau refurbished/second?

#3
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
E nou. Iphone Pro Max 15 Natural Titanium nou. A fost sigilat, vandut direct de Amazon DE.
https://www.amazon.d...00?ie=UTF8&th=1

De asta nu inteleg eroarea cu Apple ID-ul, mai ales ca si ID-ul e recent creat.

Totul e brand new Posted Image

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017
Da-i un restart Posted Image

Daca tot nu vrea, verifica Country / Region
Unele ID-uri nu sunt acceptate in anumite regiuni

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,183
  • Înscris: 22.05.2003
This Apple ID is not active - nu are a face cu telefonul

https://iforgot.apple.com/

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 26.06.2009

 Masterboy, on 17 noiembrie 2023 - 16:15, said:

De asta nu inteleg eroarea cu Apple ID-ul, mai ales ca si ID-ul e recent creat.

Problema asta apare daca tu sau altcineva ati incercat sa introduceti gresit parola. Contul este disabled sau locked. Uite aici ceva detalii: https://iboysoft.com...not-active.html

Oricum: incearca un restart. Daca nu merge incearca un reset de parola Apple ID. Daca nici asa nu merge nu scapi fara sa contactezi Apple Support :-(

 Masterboy, on 17 noiembrie 2023 - 15:56, said:

Natural Titanium
Perfecta alegere by the way!

#7
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Am incercat si restart si nimic. Posted Image Nu merge nici cu https://iforgot.apple.com/. Imi spune tot timpul "Apple ID is not Active" cand pun Apple ID-ul sau nr. de telefon.
Nici aplicatii noi din Appstore nu ma mai lasa sa descarc Posted Image
Nu stiu daca are legatura ca s-a intamplat cam la 24 ore dupa ce am facut update de la iOS 17.0.3 la 17.1.1.

Am sunat acum si la Apple Suport Romania la 0800 400138 . O domnisoara draguta mi-a deschis un tichet si a facut cerere de reactivare Apple ID. Mi-a spus sa astept minim 24 ore si sa reincerc.

Va tin la curent cu updates sa fie documentata situatia aici pentru cine se mai loveste de problema. Sper sa se rezolve, altfel nu vad alta varianta decat sa-i fac retur la Amazon pt. ca nu pot da nici sign-out la Apple ID-ul curent.  Practic telefonul e blocat pe un Apple ID dezactivat.Posted Image Pot suna si folosi doar aplicatiile non-Apple deja instalate.

Am inceput cu stangul migrarea la iPhone. Posted Image

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 26.06.2009
Sa ne tii la curent!

Nu are oricum treaba Apple cu tine, dar ceva s-a intamplat acolo. Mie mi se pare ciudata si aplicatia aia de mutare - in principiu nu uti nimic de pe o platforma pe alta (iOS -> Android sau invers). Iti asumi ca pierzi datele si nu te prea muti dintr-o parte in alta.

#9
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 05.03.2006

 Masterboy, on 17 noiembrie 2023 - 17:35, said:

Am incercat si restart si nimic. Posted Image Nu merge nici cu https://iforgot.apple.com/. Imi spune tot timpul "Apple ID is not Active" cand pun Apple ID-ul sau nr. de telefon.
Nici aplicatii noi din Appstore nu ma mai lasa sa descarc Posted Image
Nu stiu daca are legatura ca s-a intamplat cam la 24 ore dupa ce am facut update de la iOS 17.0.3 la 17.1.1.

Am sunat acum si la Apple Suport Romania la 0800 400138 . O domnisoara draguta mi-a deschis un tichet si a facut cerere de reactivare Apple ID. Mi-a spus sa astept minim 24 ore si sa reincerc.

Va tin la curent cu updates sa fie documentata situatia aici pentru cine se mai loveste de problema. Sper sa se rezolve, altfel nu vad alta varianta decat sa-i fac retur la Amazon pt. ca nu pot da nici sign-out la Apple ID-ul curent.  Practic telefonul e blocat pe un Apple ID dezactivat.Posted Image Pot suna si folosi doar aplicatiile non-Apple deja instalate.

Am inceput cu stangul migrarea la iPhone. Posted Image

Nu prea exista aplicatii non apple care sa se poata deja instala. In viitor asta se vrea datorita unei directive comunitare a Europei si Apple daca va vrea sa vanda aparatele in Europa trebuie sa se alinieze sa permita instalarea din magazine terte nu doar Apple Store, asa cum s-a aliniat sa accepte USB-C, dar pana atunci va mai fi. Sa nu fie asta cauza neplacerilor tale, aplicatii instalate aiurea din afara store-ului.

#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 26.06.2009
Pe iPhone 15 nu prea poti sa instalezi nimic "din afara store-ului" ca nu poti sa ii faci jailbreak!

Mai repede cred ca aplicatia aia a tot incercat sa se conecteze la Apple ID ca sa faca ceva mutari de aplicatii/instalari pe iPhone, parola a fost gresit pusa si pentru ca aplicatia a tot incercat sa se conecteze cu o parola gresita a rezultat un Apple ID blocat. Shit happens!

Asteapta 1-2 zile si speri ca s-a deblocat. Eventual inainte de a incerca mai apelezi supportul Apple, verifica daca e deblocat si data vitoare esti mai atent ;-)

#11
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Ai confirmat adresa de mail?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aplicatia aia nu se conecteaza la Apple ID, e oficiala de la Apple din Play Store si doar iti muta toate datele pe noul telefon, cat despre aplicatii, iti face shortcuturi sa le instalezi din AppStore, doar datele sunt mutate (poze/mesaje/videouri/agenda telefonica/jurnal apeluri etc.).

#13
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Multumesc la toti pt. feedback.
S-a rezolvat pana la urma prin Apple Support. Am primit azi-noapte emailul de mai jos:

"Your recent Apple Support case:

We’ve reviewed your request and your Apple ID ([email protected]) has been reactivated.
If you need additional help, visit Apple Support.

Apple Support"

Nu mi-au spus motivul pt. care a fost blocat Apple ID-ul creat recent insa bine ca s-a rezolvat.
Asadar, cine se mai loveste de Apple ID dezactivat/blocat, apelati cu incredere la Apple Suport Romania la 0800 400138.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 17.01.2012
aș zice că aidi-ul tău semăna prea mult cu cel al vreunui cap de terorist hămesit... :P
le-a luat 2 zile să-ți verifice „amprenta” virtuală...

de când cu actualele războaie, AI-urile de safety ale marilor corporații au nenumărate cuvinte cheie după care caută ticăloși...
(am pățit-o cu o postare pe un grup propriu de FB :( )

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 gushpi, on 18 noiembrie 2023 - 12:16, said:

aș zice că aidi-ul tău semăna prea mult cu cel al vreunui cap de terorist hămesit... :P

O fi seful de la IT al hamas, masterboy 😄

Offtopic : tu nu erai prin US acum vreo 10 ani, Masterboy?

Edited by Catean, 18 November 2023 - 16:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate