Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Robinetul general de la apartament s-a stricat

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.05.2020
In seara asta am incercat sa inchid apa de la robinetul general . Am invartit de el si s-a invartit in gol fara a opri apa .  De acest robinet este legat sigiliul de la contorul de apa al apartamentului . Ce am de facut ? Pot sa chem orice instalator ? Sau trebuie sa vorbesc cu administratorul blocului ?  Intreb avand in vedere ca este legat de contor cu sigiliu . Cam cat costa lucrarea ? Sa schimbe robinetul .

De ce se strica mereu acest robinet ? L-am mai schimbat inainte sa-mi puna contor . Instalatorul pe care l-am chemat atunci zicea ca se depune calcar si sa-l inchid odata pe luna . L-am inchis si s-a stricat de tot . Trebuie pus alt tip de robinet ? E modelul  acela rosu .

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca e robinet cu bila, verifica manerul, poate s-a largit si poti inchide robinetul cu o cheie/patent.

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 22.02.2014
Pune robinet multitura nu cu bila.

#4
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Oimagine atasata la mesaj, face cat 1k cuvinte...

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,455
  • Înscris: 01.12.2001
Anunți pe cel ce a montat sigiliul. Administratorul.
Apoi cauți un instalator și îi ceri sa monteze un robinet de trecere din fonta.
Apoi iar administratorul pt sigilare.
Preț: materiale plus manopera. Cu tot cu închis robinetul general și montaj vreo 100 lei manopera. Daca vrei factura vreo 500 lei.
Depinde de "meseriaș".
Materiale tot vreo 100 lei cu tot cu armaturi. Sau mai mult. Depinde de magazin și calitate.

#6
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022
rupi sigiliu schimbi robinetul

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,455
  • Înscris: 01.12.2001
Și apoi îl pune la plata paușal sau mai rău: toate pierderile din bloc.
Administratorul montează sigilii și își notează seria. Daca fiecare ar rupe sigiliul și și-ar pune când vrei mușchiul lui sigiliu sau nu, se duc naibii toate socotelile pe listele de plata.
Poți scoate apometrul 2 săptămâni și îl montezi invers. Astfel îți iese consum de 0,1 mc lunar. ;)


#8
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
la mine cel putin in oras asa am facut eu, sunat la ei ( la apa deranjamente e 24/7) mi'au zis sa fac poze ca sigiliul e intact inainte sa il desfac eu.
Mi'a inregistrat sesizarea,mi'a zis ca pot rupe sigiliul,m-am dus cu pozele s-a uitat o doamna am platit Disigilarea + sigilarea 60 lei total.

daca iti da dezlegare sa rupi sigiliul poti face ce vrei dupa,dar nu rupe sigiliul fara sa anunti te pune sa platesti. FA poze/filmeaza inainte.

trebuie sa ai o dovada normal daca iti curge apa in casa filmezi 3 secunde cum curge si rupi sigiliul fara sa anunti si ii arati filmarea nu pierzi timpul,daca nu e urgent suna la ei inainte.

Edited by Ravenscar17, 16 November 2023 - 22:23.


#9
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022

 dorin_2k, on 16 noiembrie 2023 - 21:43, said:

Și apoi îl pune la plata paușal sau mai rău: toate pierderile din bloc.
Administratorul montează sigilii și își notează seria. Daca fiecare ar rupe sigiliul și și-ar pune când vrei mușchiul lui sigiliu sau nu, se duc naibii toate socotelile pe listele de plata.
Poți scoate apometrul 2 săptămâni și îl montezi invers. Astfel îți iese consum de 0,1 mc lunar. Posted Image
da da sigur pune la pusal , asta e pt prosti ca mine si ca tine care deschide usa cand se verifica apometrele. caz real la mine , in urma cu 5 ani stateam intr un bloc de garsoniere , pierderi masive etc
8 garsoniere pe etaj , singurl care deschideam usa la verificari eram eu , restul erau cetateni europeni aveau drepturi , cum naiba eu cu plata la zi, cu index dat luna d eluna , m-au umflat cu 3 mc , restul plateau doar ce declarau. de atunci la dau la mumu , dau indexul corect nu fur , dar nici nu mai stau dupa ei (a trebuit sa imi iau liber de la serviciu ca sa vina sa verifice). intre timp m am mutat la apartament , am facut renovari , a trebuit sa rup sigiliile ca sa refac instalatia , nici ca i am mai chemat la sigilare. din 20 de aparatmaente sunt singurul cu plata la zi si cred ca si consum real de apa rece.

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 02.08.2021
Cheamă un instalator de la o firmă de contoare, ceri să-ți facă și proces verbal de sigilare/desigilare, și duci o copie la asociație.

#11
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pa bune ? Vezi cine are dreptul sa-l sigileze !
Il chemi pe ala/aia sa fie de fata si sa puna din nou sigiliul , chemi un instalator de pret mediu...daca tu nu esti in stare si montezi cel mai bun robinet care se inchide/deschide prin rotatie NU CU BILA/parghie , cele mai de rahat robinete . Din cand in cand se strang si se destrang robinetele !
Daca dati banii pe produse de 2 lei veti pierde mult mai mult la manopere de schimbare !

Edited by Alltrack, 17 November 2023 - 00:35.


#12
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 23.12.2015
depinde de asociatie... Oricum vorbeste intai cu administratorul de bloc. Eu am vorbit, mi-a dat sigilii, mi-a explicat cum sa le instalez, urmand sa-i trimit pozele.

#13
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 22.02.2007

 redsnake74, on 16 noiembrie 2023 - 20:55, said:

Trebuie pus alt tip de robinet ? E modelul  acela rosu .
trebuie pus robinet de calitate. mergi pe VALVEX sau Giacomini sau Hidra

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
Robinet cu sertar.

#15
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 15.10.2006

 GlCA_Contras, on 17 noiembrie 2023 - 11:33, said:

Robinet cu sertar.
Oare chiar aceste robinete cu sertar sunt cele mai rezistente la depuneri?
Eu din astea am pus acum dar nu stiu cum sunt comparativ cu cele cu ventil.
Cele Mai rezistente sunt aproape sigur cele cu inchidere pe con dar nu se gasesc pt. Scopul din topic.

#16
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.05.2020

 pasilla, on 16 noiembrie 2023 - 21:01, said:

Daca e robinet cu bila, verifica manerul, poate s-a largit si poti inchide robinetul cu o cheie/patent.
Am verificat nu este manerul . Pare rupt ceva in interiorul robinetului , se misca in gol , inainte se misca foarte greu .

#17
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 15.10.2006

 redsnake74, on 17 noiembrie 2023 - 18:12, said:

Am verificat nu este manerul . Pare rupt ceva in interiorul robinetului , se misca in gol , inainte se misca foarte greu .
Altul atunci si alege ce a scris Gica_Contras.

#18
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.05.2020
Am chemat instalatorul si nu putem face nimic deoarece robinetele blocului sunt ruginite si blocate . Am sunat la primarie si la furnizorul de apa si mi-au zis ca nu este treaba lor . La administratia blocului au program doar joi si nu au nici un mail sau nr. de telefon afisat . Ce sa fac ? Daca ma inund cine plateste ? Ca nu ar fi din vina mea , eu le-am cerut de mai mult de un an sa schimbe robinetele din subsolul blocului ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate