Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Ajutor cu piesele lipsa - PC build de $2000

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011
Va salut!

In principiu, am lucrat la a aduna piesele pentru urmatorul build:
https://pcpartpicker.com/list/dfYYWt

Concret, ceea ce am deja cumparat in momentul de fata sunt urmatoarele:
Procesor: Intel Core i5-13600K 3.5 GHz
Placa Video: Gigabyte WINDFORCE OC GeForce RTX 4070 Ti 12 GB
Placa de baza: Gigabyte Z790 GAMING X AX ATX LGA1700 Motherboard (intodeauna am avut probleme cu placa de baza, si de data asta am dorit wifi si bluetooth inclus din varii motive, +DDR5 fara batai de cap si de aici alegerea asta mai scumpa poate decat ar fi trebuit)
PSU: SeaSonic FOCUS GX 850 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX Power Supply
Storage (main partition pentru windows, jocuri si programe rulate des): Samsung 980 Pro 2 TB M.2-2280 PCIe 4.0 X4 NVME Solid State Drive
Other storage: 1 SSD si 3 HDD pe care le pastrez din vechiul build si le-am adaugat pe lista respectiva pentru vizibilitate

Mentionez ca pieselea acestea sunt recent cumparate si in perioada de retur in caz ca ma razgandesc legat de vreuna din ele, cum ar fi sursa (care nu este ATX 3 asa cum ar trebui pentru aceasta placa video, dar placa vine cu adaptor).


Restul pieselor din acea lista inca nu le-am cumparat, si acestea sunt in principal cele pentru care as aprecia indrumarea dumneavoastra:

Carcasa: Cooler Master MasterCase H500 ARGB ATX Mid Tower Case
Aici, pentru modelul considerat de mine, nu-mi place culoarea gri sters, desi vine cu tot ce m-ar interesa (spatiu suficient pentru toate partitiile vechi, airflow bun, silentioasa, build quality ok si pare placut sa asamblezi in ea), si pretul il consider cam piperat, la banii astia mai degraba m-as uita la Corsair 5000D AIRFLOW
Lian Li LANCOOL 216 RGB mi-ar fi placut foarte mult dar nu gasesc in negru la noi nicaieri.
Deepcool CH560 Black iarasi are cam tot ce caut, si pretul pare mai coret, si vine si 4 ventilatoare, insa nu stiu cat de performante si silentioase. Si nici de build quality nu stiu sa ma pronunt
Pareri dintre acestea sau alte recomandari?

CPU Cooler: Intre Noctua NH-D15 (posibil overkill dar prefer sa fie silent) si Deepcool AK620 de care sincer nu sunt sigur ca ar face fata procesorului.
Ma mai gandeam si daca ar merita saltul la water cooling, daca exista ceva suficient de silentios si performant intr-un buget decent, si daca e justificat in cazul acestui build, pentru ca daca pot sa scap doar cu air cooling nu mi-as bate capul.

RAM-ul
Aici am avut dureri de cap destul de grave, am invatat sa calculez absolute latency tot facand diferente intre variante si tot nu sunt sigur ca am gasit raspunsul pe care il caut.
Ca si marime, doresc sa raman pe 64 de GB pentru future-proofing si pentru ca folosesc pc-ul pentru jocuri si munca simultan
Ca si frecventa si latenta insa, mertia 6400? Poate oare acest procesor sa duca atat? Din ce stiu eu, memory controller-ul procesorului are nevoie sa tina pasul cu viteza RAM-ului alfel performantele se diminueaza, specificatiile procesorului spun max 5600, insa multi par sa zica sa ignoram aceste specificatii.
Daca ma poate lamuri cineva care ar fi cea mai buna varianta pentru 64GB aici, 6000 CL 30, 6400 CL 32, 5600 CL 28.

Sursa
Pe pcpartpicker consumul estimat este 693W. Stiu ca in general se recomanda sa mergi mai sus decat anticipezi pentru build. Este suficient de puternica aceasta sursa pentru build-ul meu, sau merita investitia in una de 1000W? Daca nu, as prefera sa evit returul sursei deja cumparate.
Insa mai exista si problema conectorului special pentru placile Nvidia din seria 4000, pe care doar sursele ATX 3 il au. Atfel, placa vine cu un adaptor, insa am vazut celebrele cazuri in care acest adaptor ia foc in cazul in care conexiunea nu este completa sau daca este prea indoit cablul.


In final, din ce pot eu sa-mi dau seama, nu par ca ar exista conflicte intre aceste piese. Exista vreo problema in acest build pe care eu probabil nu o sesizez/anticipez sau despre care ar trebui sa stiu?
Singurul lucru pe care l-am putut gasi este o problema de firwmare cu acel Samsung 980 PRO, dar care aparent se poate rezolva usor cu un update de firmware prin Samsung Magician.

Apreciez ajutorul si indrumarea oricui are rabdare cu postarea mea!

Multumesc!

Edited by progressiveM, 16 November 2023 - 18:26.


#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 06.09.2008
sursa duce fara probleme... totusi da, ar fi avut sens cea de 1000 cu atx 3 , cum consideri.

La carcase vezi pe youtube reviews, altfel doar cine a manevrat personal acele modele poate da o parere.
Nu as alege carcasa dupa cate ventilatoare are montate, cred ca stii ca de obicei sunt mediocre.
Alea le adaugi ulterior daca trebuie, alese de tine ca silentiozitate.

Edited by sirgoofy, 16 November 2023 - 18:42.


#3
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011

View Postsirgoofy, on 16 noiembrie 2023 - 18:31, said:

sursa duce fara probleme... totusi da, ar fi avut sens cea de 1000 cu atx 3 , cum consideri.
Multumesc! Vreo recomandare decenta daca hotarasc sa o fac pe cea curenta retur?

View Postsirgoofy, on 16 noiembrie 2023 - 18:31, said:

La carcase vezi pe youtube reviews, altfel doar cine a manevrat personal acele modele poate da o parere.
Nu as alege carcasa dupa cate ventilatoare are montate, cred ca stii ca de obicei sunt mediocre.
Alea le adaugi ulterior daca trebuie, alese de tine ca silentiozitate.
Speram la o carcasa cu ventilatoare stock decenta ca sa nu-mi mai bat capul sa le inlocuiesc.
Pentru ventilatoare silentioase si performante ce ai recomanda?

#4
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 28.05.2014

View PostprogressiveM, on 16 noiembrie 2023 - 18:21, said:

Lian Li LANCOOL 216 RGB mi-ar fi placut foarte mult dar nu gasesc in negru la noi nicaieri.
esti sigur?

Attached Files



#5
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011

View Postc-daniel, on 16 noiembrie 2023 - 19:25, said:

esti sigur?
Interesant, mersi frumos!
Chiar marti cautasem si nu era in stock pe nicaieri decat varianta alba.

#6
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009
Exista Surse de 850W cu atx 3.0 nu e nevoie de 1000W pentru ce iti propui tu sa achizitionezi.Va trage Maxim 700W cu toate componentele in fullLoad. 4090+watercooling CPU+GPU + I9 necesita 1000W. Vis-a-vis de RAM , diferentele sunt mult prea mici in realitate,cumpara ce este mai accesibil ca pret. 64GB 6000Mhz este arhisuficient.  

Intre noi fie vorba un AMD RX 7900XT 20GB este net superior lui 4070 ti 12GB dpdv al performantelor la acelasi pret. Dar fiecare cu planurile lui.Posted Image [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0XVdsKHBcPE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Trust25, 17 November 2023 - 13:00.


#7
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011

 Trust25, on 17 noiembrie 2023 - 12:58, said:

Exista Surse de 850W cu atx 3.0 nu e nevoie de 1000W pentru ce iti propui tu sa achizitionezi.Va trage Maxim 700W cu toate componentele in fullLoad. 4090+watercooling CPU+GPU + I9 necesita 1000W. Vis-a-vis de RAM , diferentele sunt mult prea mici in realitate,cumpara ce este mai accesibil ca pret. 64GB 6000Mhz este arhisuficient.  

Intre noi fie vorba un AMD RX 7900XT 20GB este net superior lui 4070 ti 12GB dpdv al performantelor la acelasi pret. Dar fiecare cu planurile lui.Posted Image [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0XVdsKHBcPE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Notat, multumesc! O sa incerc sa ma uit de o sursa decenta ATX 3 tot pe la 850W. Daca ai vreo recomandare in sensul asta apreciez Posted Image

Pentru RAM diferente prea mari de pret nu sunt intre 6000 si 6400 la 64GB, insa nelamurirea mea ramane daca ar fi compatibil cu sistemul meu.

Legat de placa video, sincer imi amintesc ca am mancat review dupa review cand m-am hotarat pe aceasta placa in urma cu 2 luni. Vad ca situatia preturilor s-a mai schimbat. Partea buna e ca am destul timp dupa asamblarea sistemului sa returnez placa video si sa incerc altceva daca nu sunt perfect multumit de ea.

Edited by progressiveM, 18 November 2023 - 01:01.


#8
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009

 progressiveM, on 18 noiembrie 2023 - 01:01, said:


insa nelamurirea mea ramane daca ar fi compatibil cu sistemul meu.

Legat de placa video, sincer imi amintesc ca am mancat review dupa review cand m-am hotarat pe aceasta placa in urma cu 2 luni. Vad ca situatia preturilor s-a mai schimbat. Partea buna e ca am destul timp dupa asamblarea sistemului sa returnez placa video si sa incerc altceva daca nu sunt perfect multumit de ea.

https://pangoly.com/en/compatibility verifica aici daca este compatibil si cauta sa aiba Bifa "QVL"Qualified Vendor List . Apare atunci cand au fost testati RAMii de producatorii placii de baza iar legat de CPU stai linistit ca duce 13600k linistit 6000Mhz.

La placa video am uitat sa precizez ca rtx'ul de pe Nvidia este superior lui Radeon [path tracing mai bun,DLSS3.0 cu frame generation,fps'uri mai ridicate in Raytracing overall]  ]  Daca raytracing a dealbreaker atunci poti sa mergi pe 4070 ti linistit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate