Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Salt Bank

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
2108 replies to this topic

#199
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,893
  • Înscris: 25.01.2007
Si fara retragere bancomat. Nu te incanta nici sa faci plati in strainatate.
A, si daca pierzi cardul, plangi, la cat costa livrarea.

#200
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 29.04.2006
daca il pierzi, il folosesti doar din google wallet si astepti expirarea :P

Edited by Eagle Raider, 27 March 2024 - 13:14.


#201
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 17.04.2021
Value non UE tip USD ceea ce e cam standard. Deci administrarea cardului platinum e gratuita pe durata contului pare, sunt multumit per total. Transferuri valute EU comision zero

Acuma sa mai si dea drumul odataPosted Image

Edited by princematei, 27 March 2024 - 13:15.


#202
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 28.01.2007

View Postthekat, on 27 martie 2024 - 13:02, said:

Interesant. Stii daca se poate face top-up in cele 3 valute disponibile? Sau daca merg platile instant si la trimitere, nu doar la primire?
nu stiu, urmeaza sa aflam in scurt timp :)

View PostEagle Raider, on 27 martie 2024 - 13:10, said:

din ce vad, nu este diferenta intre beneficii intre standard si platinum
cursul valutar e f bun, dar vad ca platile interbancarea in valuta sunt comisionate cu 0,1%(min 10 eur) ceea ce mi se pare enorm, deci fara plati interbancare Posted Image
  totusi la platile interbancare in valuta este o steluta care se refara la comisionul swift si de aici pot sa deduc ca pentru euro ar putea sa nu fie acest comision fiind tranzactie prin SEPA
Documentul cred ca va suferi modificari dupa 4 aprilie cand se lanseaza pentru toata lumea. Beneficiile sunt aceleasi, poate costurile vor diferi. Momentan lista cuprinde taxele pentru Standard si Platinum(Fondatori).

#203
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.03.2005

View PostEagle Raider, on 27 martie 2024 - 13:10, said:

din ce vad, nu este diferenta intre beneficii intre standard si platinum
cursul valutar e f bun, dar vad ca platile interbancarea in valuta sunt comisionate cu 0,1%(min 10 eur) ceea ce mi se pare enorm, deci fara plati interbancare Posted Image
  totusi la platile interbancare in valuta este o steluta care se refara la comisionul swift si de aici pot sa deduc ca pentru euro ar putea sa nu fie acest comision fiind tranzactie prin SEPA

Cursul nu e bun, ai comision de 1.8%. Cred ca ce a pus colegu x_veb e un cursul de cumparare, nu de vanzare.

#204
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 17.04.2021
E comision doar daca platesti intr o valuta pe care nu o ofera, de tip rupie indiana, in rest conversie la curs bun din ce pare cel putin la euro

#205
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.03.2005

View Postprincematei, on 27 martie 2024 - 13:20, said:

E comision doar daca platesti intr o valuta pe care nu o ofera, de tip rupie indiana, in rest conversie la curs bun din ce pare cel putin la euro

Nu, din document scrie clar ca e comision de 1.8% pentru plata in alta moneda decat moneda contului. Asadar daca eu am contul de lei si cont de EUR de exemplu, iar in contul de EUR am zero, insa am pe plus cel de lei, atunci platesc comision.

#206
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 17.04.2021
Hmm e cam neclar…

#207
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 28.01.2007
Persoana care mi-a comunicat acel curs de schimb a initiat un schimb RON --> EUR.

Ma gandesc ca 1.8% reprezinta comisionul de schimb valutar la platile cu cardul in alta valuta decat cele suportate de aplicatie.

Am inteles ca Salt foloseste www.currencycloud.com pentru schimbul valutar, dar nu gasesc niciun convertor online pe net ca sa validez cursul de schimb.

#208
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022

View Postx_veb, on 27 martie 2024 - 12:59, said:

material de studiu si discutii pentru cei curiosi si nerabdatori Posted Image

Plati multicurrency dar doar in valuta cardului (adica in lei), cum dracu vine asta ?!
Comision conversie valutara 1.8% Posted Image

Comision 0.1% minim 10 euro pentru transferurile in dolari. Si cica vor sa fie un Revolut romanesc Posted Image Revolut cere 5 lei pentru a transfera $1000.

View Postprincematei, on 27 martie 2024 - 13:20, said:

E comision doar daca platesti intr o valuta pe care nu o ofera, de tip rupie indiana, in rest conversie la curs bun din ce pare cel putin la euro

Nu era suficient sa lase Mastercard sau Visa sa faca ei conversia, trebuia sa-si adauge adaos? Ce avantaj ai fata de BT de exemplu, care la cardurile de debit iti da cursul MC/Visa fara adaos? Ca sa nu mai zic de CEC MultiCurrency.

#209
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 17.04.2021
Stii cum e, iei dintr-o parte ca sa dai in alta Posted Image Posted Image

#210
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,628
  • Înscris: 10.04.2009
acel comision de 0,1% e cu mesaj Swift din ce vad :) deci e moca fara

#211
princematei

princematei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 17.04.2021
La orice plata swift trimiti un mesaj ca practic ala e plata

#212
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.03.2005

View Postx_veb, on 27 martie 2024 - 13:23, said:

Persoana care mi-a comunicat acel curs de schimb a initiat un schimb RON --> EUR.

Ma gandesc ca 1.8% reprezinta comisionul de schimb valutar la platile cu cardul in alta valuta decat cele suportate de aplicatie.

Am inteles ca Salt foloseste www.currencycloud.com pentru schimbul valutar, dar nu gasesc niciun convertor online pe net ca sa validez cursul de schimb.

Nu reiese asta din exprimarea lor ca se aplica doar pentru alte monede decat cele suportate de aplicatie ci scrie clar ca pentru alta moneda decat cea a contului. Adica platesc in USD iar bani am pe contul de EUR sau bani am pe contul de RON.
Daca foloseste currencycloud inseamna ca e la fel ca la Orange Money, doar ca ei mai pun un comision de 1.8%.

#213
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,752
  • Înscris: 28.01.2007
Valutele suportate de SALT sunt: RON, EUR, USD, GBP, CAD, CHF, CZK, DKK, HKD, HUF, IDR, ILS, NOK, NZD, PLN, THB, TRY

Eu remarc lipsa JPY. Bine ca avem IDR si HKD.

#214
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 13.06.2005
Fără Leva și Dinar eu nu mă mai joc :)

#215
Catutzi

Catutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 15.05.2006
Eu acel comision de 0,1% (minim 10E) il vad ca fiind pentru plati in afara SEE/UE

Edited by Catutzi, 27 March 2024 - 15:32.


#216
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.03.2005

View PostCatutzi, on 27 martie 2024 - 15:30, said:

Eu acel comision de 0,1% (minim 10E) il vad ca fiind pentru plati in afara SEE/UE

Sau plati in interiorul UE folosind alte valute decat cele mentionate la punctul 3 - de ex o plata in USD din Romania catre cont din Romania.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

6 user(s) are reading this topic

4 members, 1 guests, 1 anonymous users

lg, GERULA2006, c_alecs, ovizel

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate