Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Dell 13 XPS PLUS

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Ma gandesc sa cumpar un DELL XPS 13 plus cu procesor intel i5-1340P, 512GB SSD, 16GB RAM, ecran nu vreau cu OLED.
Ceva in genul asta, dar cu i5 si 512SSD
https://www.pcgarage...atinum-3yr-bos/

Avantajele ar fi multe, intrebarea mea este legata de dezavantaje? Care ar fi dezavantajele?
Am citit ca
1) touchbar-ul respectiv e mai greu sa te obisnuiesti cu el, dar e ok pana la urma
2) randul de sus cu tastele Fn e mai ciudat dar nu ma deranjeaza, nu prea folosesc chiar asa de des tastele Fn
3) touchbar-ul de jos, aparent e din sticla, cred ca daca nu ma insel este Gorilla glass. Se poate sparge? stiu ca gorila glass e rezistent la zgarieturi, dar pana acum nu am mai auzit de sticla pe deasupra laptopului

Alte dezavantaje?


Mersi

#2
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Daca tii asa mult la portabilitate si mobilitate, dar ti-e frica de elementele casante, mergi pe Lenovo Thinkpad. Are si ala ciudateniile lui, dar nu-l poti acuza ca e fragil. Poate sa mentionez ca pretul e porcos de-a dreptul pentru configuratia aia? Mie personal mi se pare de bling bling. Ca oricum, cand il bagi in sarcina, intra thermal throttle-ul si iti limiteaza performanta. Daca il iei, mai dai cateva sute de lei bune pe un pe un backpack hardshell, ca daca il trantesti intr-un rucsac normal, ghiceste tu ce se poate intampla...

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,387
  • Înscris: 28.10.2018
Pune mana si cumpara XPS daca iti permiti.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 jimmyy, on 15 noiembrie 2023 - 00:33, said:

Ma gandesc sa cumpar un DELL XPS 13 plus cu procesor intel i5-1340P, 512GB SSD, 16GB RAM, ecran nu vreau cu OLED.

De ce ecranu nu OLED?, eu am laptop cu ecran OLED de 3 ani de zile si merge perfect... sincer cand o sa vezi un OLED pe un laptop nu o sa mai concepi laptop cu monotor TN/IPS/VA...

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

 mirel3003, on 15 noiembrie 2023 - 09:47, said:

De ce ecranu nu OLED?, eu am laptop cu ecran OLED de 3 ani de zile si merge perfect... sincer cand o sa vezi un OLED pe un laptop nu o sa mai concepi laptop cu monotor TN/IPS/VA...

OLED are alt pret...

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Am un T430, zici ca e tanc, greu si robust. Nu cred ca va crapa vreodata. La suma cu care doreste initiatorul sa achizitioneze un laptop, cred ca stie cum se vede imaginea pe un telefon cu ecran oled. Nici tv-urile nu mai sunt lcd clasic si au trecut spre ecrane VA cu tehnologia Quantum Dot. Poate nu-l deranjeaza bleeding-ul sau contrastul slab dar are dreptul la retur daca o sa ise para prea spalacita imaginea. Asus Vivobook au oled-uri la preturi mai pamantene.
https://www.amazon.c...B0B9J4J5DH?th=1
La 1100 usd e avion.

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Preturi avion și calitate submarin la Asus.

Dacă are bani, XPS sau Latitude 9xxx de la Dell. Sau Precision, pentru Workstation mobil

Edited by nei-k, 15 November 2023 - 15:35.


#8
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 nei-k, on 15 noiembrie 2023 - 15:35, said:

Preturi avion și calitate submarin la Asus.

Dacă are bani, XPS sau Latitude 9xxx de la Dell. Sau Precision, pentru Workstation mobil
Ezitam un pic cu Latitude 5440
https://www.pcgarage...r-prosupport-1/

Dar parca XPS e mai bun, are un procesor mai bun i5 - 1340P, si Latitude 5440 are un procesor i5-1335U si din cate am inteles procesoarele "U" consuma mai putin W dar sunt mai putin performante.

De aia intrebam care sunt dezavantajele XPS-ului pentru ca imi place deja si vroiam sa stiu daca nu cumva am sarit peste ceva dezavantje si sa nu ma trezesc apoi dupa ce il cumpar.


Ce am mai citit despre XPS este ca are un touchbar din sticla pe care ramane grasimea de la maini si e foarte greu sa stergi grasimea aia...

 Mihai_3, on 15 noiembrie 2023 - 11:55, said:

OLED are alt pret...
Exact si consuma si un pic mai multi wati.

 mirel3003, on 15 noiembrie 2023 - 09:47, said:

De ce ecranu nu OLED?, eu am laptop cu ecran OLED de 3 ani de zile si merge perfect... sincer cand o sa vezi un OLED pe un laptop nu o sa mai concepi laptop cu monotor TN/IPS/VA...
Ai dreptate, dar nu o sa folosesc laptopul pentru editare grafica, si ma uit si rar la filme. TV-ul il am pe OLED si e suficient.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate