Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Casetofon deck "Onkyo" Integra TA-6210 - se opreºte din redare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am un casetofon deck "Onkyo" Integra TA-6210 la care după ce dau play, redă 2-3 secunde, apoi se opreşte din redare. Nu l-am mai folosit de vreo 2 ani din cauza asta. Am avut tot un "Onkyo" cu problema asta şi se pare că s-a dus circuitul integrat. Sper că nu e şi cazul acestuia. Dacă merge pe derulare înainte, nu cred că e cureaua. Din câte ştiu, astea un fel de stroboscop, care dacă se murdăreşte, poate face chestia asta cu caseta. Unde-l găsesc în aparat ca să-l pot curăţa să văd dacă asta e cauza.

Edited by djl, 14 November 2023 - 10:04.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,832
  • Înscris: 30.08.2006
Nu e strobo. Pe schema apare ca senzor de rotatie. Posibil sa fie incapsulat daca e unul magnetic.
https://www.nodevice...238332/download

Edited by Leo2006, 14 November 2023 - 10:57.


#3
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Poţi să faci te rog frumos un print-screen cu el.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,832
  • Înscris: 30.08.2006
Nu stiu unde e localizat la acel casetofon dar senzorul magnetic e un cip electronic langa un ax magnetic in rotatie. Nu ai ce sa cureti.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ObfQ0b1mSp4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

Quote

la care după ce dau play, redă 2-3 secunde, apoi se opreşte din redare.
Motor uzat, perii murdare sau scurt in rotor, declanseaza protectia la supracurent, sau procesor HD404336 defect.

#6
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Are senzor optic de rotatie (in infrarosu).
Conectorul lui este notat in schema cu JL703A, pagina 14.
Este fixat pe cablajul din spatele partii mecanice (reper 5) si notat cu 5-13, pagina 10.
Foia reflectorizanta care "impresioneaza" senzorul este montata pe spatele rolei colectoare notata cu 2-4, pagina 10.
Este un disc cu sectoare alb-negru care alterneaza (albul fiind de obicei ceva gen staniol).
Amplitudinea impulsurilor generate este de aproximativ 5 volti .

Dar nu cred ca  acesta este defect .
Nu ar mai functiona nici derularile daca ar fi avariat  sau murdar.
Are si rolul de a genera comanda STOP la sfarsitul casetei (derulare REW si FF).
Verifica atent daca rolele presoare apasa bine pe axele cabestan la redare.
Cama (rola 14) este cea responsabila de pozitionarea mecanicii functie de tasta apasata.
Este actionata de volanta- cabestan notat cu 29 si comandata start-stop de electromagnetul notat cu 51 (bobina)  si 52 (miez).
Attached File  onkyo_ta-6210.pdf   1008.58K   6 downloads
Toate acestea functioneaza numai si numai daca motorul principal  14  se roteste si cureaua 18 este OK.
Multe probleme apar la acest tip de macanica datorita "patinarii" curelei pe fulia motorului.

Edited by bit 61, 14 November 2023 - 16:15.


#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
L-am desfăcut, găsit cureaua căzută. Am demontat faţa ca s-o pun la loc (greu de pus altfel, că le era lene să gândească) şi reda cu viteză mică, adică ceva a la 9,05 c.m./s. redat la 4,76 c.m./s. (să fac o comparaţie). Nu a stat bine cureaua, s-a oprit. Deci posibil să fie cureaua. Am să încerc să înlocuiesc.
Te rog frumos, poţi indica pe schemă senzorul, că poate sunt eu prea aiurit, dar nu l-am văzut...
Dacă nu reuşesc cu cureaua, îl voi duce la un depanator.

#8
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Attached File  Onkyo 6210 .png   522.35K   5 downloads
Exact cel de langa inscrisul cu MECHANISM si cuplat la conectorul JL703A.
Se observa componenta: led-fototranzistor.
Eu am indicat paginile aratate de programul cititor PDF.
In documentatie ar fi pagina 21.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate