Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Fenomenul *.mp3

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mai ţineţi minte epoca m.p. 3 (în România)?
Le luai la început foarte încet, că era internetul cum era. Apoi a apărut internetul mai rapid şi făceai rost de la prieteni, eventual studenţi.
Sau de la ceva inernet cafeuri.   Posted Image   Am făcut asta în 2002.  O dată am fost să iau, mi-au şters ce s-a salvat, a trebuit să stau din nou noaptea să reiau descărcarea. Încă mai am C.D.-ul ăla.
Erau şmecherie combinele şi radio-C.D.-urile auto care puteau reda m.p. 3-uri.
Alea mai slabe, se puteau reda şi cu un computer '486'. Alea de 256 k.b.p.s., aveau nevoie de computere mai bune. >256 k.b./s. însemna calitate audio ceva mai bună. După aia a apărut .flac . Azi cu puţini bani (5-10 Euro... adică cam 25-50 Lei) poţi asculta frumos muzică de pe diverse platforme... să nu uităm şi de YouTube - nu de calitate audio mare neapărat, dar gratis. Vis pe vremuri.

Edited by djl, 12 November 2023 - 23:11.


#2
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Erau torrentele, luai orice de acolo. Azi le-au cam inchis.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Da, şi alea. Care au apărut însă mai târziu, 2000 şi ceva. Iniţial erau kaza şi nu mai ştiu care şi ce m-am supărat când nu au mai fost moca.
Mai era şi DC++ sau oDC.

#4
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 10.11.2013
Winamp and Itunes players FTW. Cand nu gaseam piesa in format MP3 pe nicaieri, descarcam de pe youtube cu diverse programe si converteam in MP3-nu se auzea perfect, dar era mai bine decat nimic.
Tin minte cand mi-am luat un MP4 player, chinezarie la vreun milion, m-a tinut cativa ani, spre deosebire de castile pe care trebuia sa le inlocuiesc cam la vreo 3 luni.
Totusi, nimic nu se compara cu feelingul cand puneam mana pe un CD original, tot faceam schimb intre prieteni-mai ales cele rap (parazitii, 50 cent, eminem, bitza, mafia, la familia). Avea un prieten o "combina" cu CD, o repara cam la vreo doua luni, dar duduiau peretii. Dupa, a venit vremea stick-urilor de memorie si a conexiunii telefoanelor prin bluetooth la sistemele muzicale-dar cam tot pe atunci, si la noi a venit vremea joburilor, a familiilor si a lipsei de timp pentru golaneala si deranjat vecinii cu muzica tare.
Vremuri.
edit: Tin minte si acum, de parca ar fi fost ieri, cum alerga un mos pe strada spre statia de autobuz si din curtea unui prieten se auzea hitul celor de la Metallica tradus in romana, poti sa fugi, poti sa fugi, ca o incurci, incurci, oricum te alerg, te prind, te sparg la nuci (nu zi cu n, ci cu b). Format MP3 de pe CD original, desigur-ce fatza facuse mosul, parea saracu in stare de soc, parca i se citeau gandurile: "Tineretul din ziua de azi, taica, asculta toate prostiile".

Edited by n-amname, 12 November 2023 - 23:59.


#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdjl, on 12 noiembrie 2023 - 23:10, said:

Da, şi alea. Care au apărut însă mai târziu, 2000 şi ceva. Iniţial erau kaza şi nu mai ştiu care şi ce m-am supărat când nu au mai fost moca.
Mai era şi DC++ sau oDC.
emule, avaxhome, diferite forumuri, ce vremuri!

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Postdjl, on 12 noiembrie 2023 - 23:10, said:

Mai era și DC++ sau oDC.

Și StrongDC. Încă am zeci de mii de mp3-uri descărcate prin variantele de mai sus. Uneori mai converteam și Cd-uri audio în mp3. Am folosit și conversia în sens invers, când player-ul fizic pe care-l foloseam nu citea decât cd-uri audio.
Îmi amintesc de o improvizație făcută la prima mașină, o Vectra B prin anii 2002, care avea doar player de casete. Luasem un adaptor din ăla de casetă cu fir, caseta în player-ul mașinii iar firul pe ieșirea de căști a unui player portabil de CD-uri audio. Aveam un CD player cu buffer bun, nu sărea CD-ul la hopurile din drum. Doar că consuma baterii în draci, până l-am alimentat la bricheta mașinii. Tinerii nu înțeleg așa ceva, au acum stick-uri de memorie și carduri :D

Edited by caiuscorneliu, 13 November 2023 - 00:29.


#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ce îmi plăcea Winampul clasic. Cine i-a făcut designul, îl reuşise.   :)
m.p. 3 playerele cu memorie flash chiar au fost o chestie şmecheră la vremea lor.
Să ai C.D.-uri originale, e ceva. Colecţionez dacă găsesc ieftine. De fapt primele C.D.-uri ale mele au fost originale, că alt fel nu se putea pe atunci (ce ştiam eu de unde să iau m.p. 3-uri) şi încă le mai am. Piesa aia de la Paraziţii o am pe o casetă. Dar am un C.D. original de-a lor şi am luat şi autografe.   B-)

#8
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Napster, alta sursa de mp3-uri.

#9
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010
Eu sint și acuma fanul mp3-urilor, la mine revoluția nu a fost cit de repede si de multe puteai face rost daca descărcai un music pack, ci pentru ca n-am fost niciodată fanul albumelor (vinil, caseta sau CD) din care--ti plac 2-3 melodii si restu-s garbage, de aceea urmăream si cumpăram mai mult best-of-uri (mai erau si compilațiile, summer hit-urile, dar si alea erau prost alese si compilate, ca si albumele).

Așa ca ba, cînd am văzut ca pot descarca, alege di pune pe-un CD 200 de melodii DOAR CELE CARE-MI PLACEAU, nu mi-a venit sa cred (le am si acuma). Mi-am luat și home cinema care putea sa le redea si lăsam un CD sa cinte toată ziua. Dup-aia am învățat sa iau si videoclipuri de pe Youtube, le converteam in Xvid-uri si iarăși, 200 pe-un DVD (nu na deranja calitatea imaginii, pot vedea si azi videoclipuri cu pătrățele), pentru ca ke trăgeam PENTRU MINE, nu sa mă laud cu ele.

Iar azi, cu stick-urile, fucking heaven.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 malmoth, on 13 noiembrie 2023 - 02:30, said:

Napster, alta sursa de mp3-uri.
Exact. Însă asta a fost în antichitate.
Nu au folosit mulți așa ceva
Chinuiala mare când eram pe dial-up.

@djl vezi că pui prea multe puncte pe acolo.
Nu e m.p.3. ci *.mp3

#11
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

 djl, on 12 noiembrie 2023 - 23:07, said:

Sau de la ceva inernet cafeuri.   Posted Image   Am făcut asta în 2002.  O dată am fost să iau, mi-au şters ce s-a salvat, a trebuit să stau din nou noaptea să reiau descărcarea.
Cine ti le-a sters?

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
matrixu, ca era in inceptie atunci si se juca cu mintea lui djl...

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Eu aveam un HDD de 80 GB (74.5 capacitate reala) plin cu MP3-uri... tot timpul verificam sa nu am melodii ce se repeta si ma chinuiam sa gasesc ce melodii sa sterg sa pun altele... ~ 20.000 mp3-uri aveam pe acel HDD...

Totul pana intr-o zi cand un amic s-a gandit sa imi faca o farsa sa imi stearga tot de pe acel HDD.... Aveam retea cu un vecin (pe vremea cand internetul era extrem de scump) sa putem sa dam un Heroes 3, Diablo II, RedAlert 2 in retea... I-am zis ca la uramtoarea faza bag cablul de retea in priza si ii fut calculatorul...

#14
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022
mp3, mp3, dar, pe vremuri, nimic nu se auzea mai bine ca wma...

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Eu unde ma incadrez daca inca am pe telefon ~1000 de mp3-uri? (nu ascult prin stream)

#16
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
Nici eu nu ascult stream.Tot asa colectionez muzica de pe diferite forumuri,numai ca acum caut numai flac-uri.

Pe stream nu gasesc toate piesele,albumele pe care le caut...muzica rock,metal si blues nu numai nume consacrate.

#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

 sorin147, on 13 noiembrie 2023 - 15:30, said:

Eu unde ma incadrez daca inca am pe telefon ~1000 de mp3-uri? (nu ascult prin stream)

Si eu la fel, doar ca am "doar" vreo 700 de melodii in telefon. Cand vreau sa ma relaxez, pun castile pe urechi, dau pe Shuffle si inchid ochii :D

O parte din mp3-uri le am de acum 20 de ani, cand am luat primul PC. Nu prea am luat de pe torente, la inceput (in primii 2 ani) aveam internet pe dial-up, apoi o retea de cartier administrata de unul care mai scotea cablul din prioza cand se imbata :P Mai foloseam Kazaz, cand inca era gratuit, dar mergea destul de greu.

Acum, in ultima vreme, convertesc clipurile de pe YT in format mp3 si le salvez in telefon. Dar am salvat putine in ultima vreme, nu mi-a atras atentia mai nimic nou.

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,623
  • Înscris: 15.06.2007

 n-amname, on 12 noiembrie 2023 - 23:51, said:

Winamp and Itunes players FTW. Cand nu gaseam piesa in format MP3 pe nicaieri, descarcam de pe youtube cu diverse programe si converteam in MP3-nu se auzea perfect, dar era mai bine decat nimic.
.
de cand youtube suporta HD si 4K cred ca si sunetul este decent.
Poti descarca orice chestie de pe un canal oficial la calitate buna, in orice format

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate