Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Router sau Switch?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005
Cablul este viteza si calitatea conectiei.
Wireless este comfort si pret.

Eu cred ca tu te-ai configurat sau conectat fara sa ajustezi "wirelss network / router" intre 2.4G and 5G.

Eu am 2Gb aici si prind pe mobil 500Mb usor DARA ce imi treba mai mult de 100Mb nu stiu...

Vezi sa fii platit si ... "cash is king"

Edited by Ravy, 23 November 2023 - 19:52.


#20
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Da, cred nu am facut acea configurare. Am facut doar conectare la router, cautand reteaua wireless ... am gasit Huawei ... bagat parola de pe spatele routerului si atat! Mai trebuia facuta vreo setare? Cum se face?

Edited by Ravy, 23 November 2023 - 19:52.


#21
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 Robert_Kiran, on 23 noiembrie 2023 - 19:13, said:

Deci am facut instalatia, merge! Si acum inteleg de ce a vrut omul cabluri si switch in loc de wireless! Nu, nu e deloc un moft. Dupa ce am terminat instalatia, am facut un test de viteza de internet. Test cu cablu, undeva la 700 Mb/s. Test cu un laptop conectat la wireles, 36 Mb/s! Diferenta enorma. Deci totusi cablu ramane sfant, E de 20 de ori mai rapid decat wireles-ul!
Motivul e viteza, de 20 de ori mai mare!
Depinde de echipamente.
Mai jos ai viteza mea de acum 6 min, pe WiFi, pe telefon (S22 Ultra)

Attached File  Default.jpg   54.5K   17 downloads

Pe PC (deci LAN), am avut aproximativ 900/500 in acest moment.

Edited by kretzu77, 23 November 2023 - 20:00.


#22
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
nu e chiar asa...aia 900/500 ca sa ii traducem in wifi ar fi 1800/1000 throughput si aproximativ 3000/2000 "marketati" ;)
deci pana ca wifi-ul sa fie cat de cat la nivelul unui 1Gbps FDX ethernet mai e....si atunci cand va ajunge mereu va exista cel putin QSFP28...care nu va fi la indemana niciunui standard wifi in near future...

#23
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007

 Robert_Kiran, on 23 noiembrie 2023 - 19:23, said:

Da, cred nu am facut acea configurare. Am facut doar conectare la router, cautand reteaua wireless ... am gasit Huawei ... bagat parola de pe spatele routerului si atat! Mai trebuia facuta vreo setare? Cum se face?
Da, sa schimbi parola wifi predefinita.

#24
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

 kretzu77, on 23 noiembrie 2023 - 19:58, said:

Depinde de echipamente.
Mai jos ai viteza mea de acum 6 min, pe WiFi, pe telefon (S22 Ultra)

Default.jpg

Pe PC (deci LAN), am avut aproximativ 900/500 in acest moment.

Si eu am facut testul de pe telefon si mi-a iesit 877/686Mbps pe wifi, precizez ca am router cu Wifi5, AC
Am cateva "obectie` smart" prin casa care-s legate cu sarma si altele pe wifi  dar concluzia este ca pe sarma e mai stabil, cine vrea sa comenteze sa se ia in gura cu TV-u meu care prefera LAN(100Mbps)  in loc de wifi cu mult peste 100Mbps) pt stabilitate.
Am tot apartamentul cablat cu Cat6E+ 5E , si nu simt nevoia de o mie de routere cum recomanda altii... am un singur switch chior de 5 porturi langa OLT, si inca un router asus tinut pe post de switch(cu toate functiile dezactivate, pt ca este moca.... singura alternativa e un switch de 24 porturi care consuma enorm comparativ cu asus) , si asta doar din cauza ca pe acea priza de LAN am 4 device-uri ( laptop, server+server si printer)... da ... folosesc laptopul pe cablu cand stau la birou si muncesc... cand stau cu el prin casa merge pe wifi.

@ogo ai macat un SFP+ prin casa de il abuzezi si ai sarit brusc ls QSFP28 ? nu de alta dar oricat ai tasta aici pe forum nu te vad sa dai banii macar pe un switch capabil cu QSFP28 si 2x sfp d'ala .... ca trebuie in perechi. asa ca hai sa ne rezumam la subiect si fanteziile in alte parti ca toti visam la net de 10Gbps acasa si LAN de Nx100Gbps (dar bani pt asa ceva foarte putini au, si chiar aia nu`s asa risipitori)

#25
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@bansh3
let me quote myself

 ogo, on 04 decembrie 2023 - 00:03, said:


@bansh3
1. WIFI 5 AC nu poate 867/867 - poate ACwave2 dar nu prea le ai cu standardele pt ca nici CAT 6E NU EXISTA conform ANSI/TIA...
2. Ce OLT ai tu langa switch-ul de pe birou? Poate ar trebui sa verifici mai bine....ce inseamna un OLT
3. Daca ai dubii cu privire la SFP+-urile mele, mai jos niste poze, din reteaua proprie de-acasa, care sa-ti satisfaca curiozitatea pentru totdeauna:

Captură de ecran 2023-12-03 232554.png

Captură de ecran 2023-12-03 233348.png

Captură de ecran 2023-12-03 233212.png

FYG:
Total number of IPv4 ECMP paths : 3
<=> 3 ISP-uri.
Alte nelamuriri?

Attached Files


Edited by ogo, 04 December 2023 - 00:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate