Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Router sau Switch?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Se da urmatoarea problema:
O casa are conexiune la internet prin Orange. Are un router Huawei cu 4 porturi de  lan. In acea casa sunt nu mai putin de 5 PC-uri! Doua din porturile lan sunt ocupate de doua receptoare de TV (are tv prin net). Au ramas 2 porturi libere. Din doua porturi eu trebuie sa alimentez 5 PC-uri! Cum pot ramifica conexiunea? Iau un cablu de retea si ma infig cu el intr-un switch de retea? De genul asta: https://altex.ro/swi...ZgaAsFZEALw_wcB ?
Sau imi trebuie un router?
Multumesc anticipat.

#2
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
nu trebuie router, merge cu switch

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
e suficient switch-ul.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Da, un switch este de ajuns.

#5
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Multumesc frumos.

#6
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@Robert_Kiran aveti multe intrebari in domeniu... de ce nu invatati putin modelul OSI? E accesibil, puteti face diagnoza de baza, recompensele sunt mari... comparativ cu timpul investit. Switch-ul e pe nivelul 2, "data link layer". Succes!

#7
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
daca ai casa cu etaj, e bine ca la etaj sa ai un router pt conexiune wireless in caz de nevoie, cel de la parter nu o sa aiba semna bun la etaj,
daca nu, switch e de ajuns

#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@ando
prostii....
ca sa intelegi, uite o analogie: ai 10 clienti. iti trebuie 10 routere? Evident ca NU....

revenind, ca fapt divers tot de un layer 2 ai nevoie dar pt a marii aria de acoperire wifi; daca pt "cablu" ii zice switch pt wifi ii zice access point (AP).

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Routerul translateaza ip-uri si are inclus server dhcp si un switch cu 3 sau 4 porturi. Tot ce mai ai nevoie e un hub de retea sau switch, de restul se ocupa routerul existent.
Mai bine cumperi unul care are si niste leduri de stare.
https://altex.ro/swi...u/cpd/SWHSG105/
Acum am vazut ca are si cel din link-ul tau dar macar la la asta le are vizibile pe fata.

Edited by Leo2006, 12 November 2023 - 22:49.


#10
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

View Postogo, on 12 noiembrie 2023 - 22:41, said:

@ando
prostii....
ca sa intelegi, uite o analogie: ai 10 clienti. iti trebuie 10 routere? Evident ca NU....

revenind, ca fapt divers tot de un layer 2 ai nevoie dar pt a marii aria de acoperire wifi; daca pt "cablu" ii zice switch pt wifi ii zice access point (AP).

te ai dus prea departe cu gandirea si o sa deviem de la subiect ca sa iti explic ce am vrut eu sa spun

#11
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
si ce ai vrut sa zici? ca ii trebuie inca un L3 ca sa segmenteze aiurea reteaua doar pt ca are wifi?

#12
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
am vrut sa zic ca nu stii ce nevoi are fiecare, eu spre exemplu am 2 routere si 2 range extender, din mai multe motive
tu probabil fiind un mare expert in domeniu nu puteai doar sa vii cu propunerea ta, trebuia sa spui ca altii vorbesc prostii

#13
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
din mai multe motive...si care-s alea? de ai nevoie de 2 routere intr-o retea doar ca sa ai wifi la alt etaj? ai nevoie de AP-uri nu de routere; sau daca vrei sa fie ca tine, ai nevoie de router trecut in AP mode.. e bine asa?
si probabil ca sunt si expert, dar indiferent de asta, @initiatorului ii trebuie un L2: strict la obiect un switch  sau AP pt wifi. nu router. nu hub. nu altceva....

#14
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Vreun motiv anume sã tragi cabluri peste tot si sa eviti wi fi ?

#15
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005
eu as face altfel aici

as pune router-ul de la ISP ca fiind de "core"
apoi,inca doua rutere,sa segmentez reteaua din casa.

Unul,pentru televizoare,ca sunt astea care fac streaming sau mediacast si iti face o gramada de zgomot pe acel IP subnet.
Disable wireless modul de pe acest ruter ca TVs au cabluri, connectat in unul din porturile de LAN libere.
Sau fa un SSID dedicat pentru TVs daca vrei sa faci streaming de pe mobile devices.
Oricare router ar face treaba aici dar sa aiba LAN/WAN 1GB


Al doilea router, l-as folosi dedicat pentru wireless devices
Enable wifi module si as seta doua SSIDs,unul in 2.4GHz si altul in 5GHz.
Conectat iara WAN-ul in portul liber de LAN de la ISP.
As lua un router care are antene externe,dedicate pentru cele doua benzi si 1Gb ports.

Facut o treba profesionala din punct de vedere al OSI model (ca am citi ca unii mentionau pe acilea).
PC-uri adica desktop PCs sau PC ca laptop ?

Edited by rolion, 13 November 2023 - 01:57.


#16
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Posttclau, on 12 noiembrie 2023 - 22:30, said:

@Robert_Kiran aveti multe intrebari in domeniu... de ce nu invatati putin modelul OSI? E accesibil, puteti face diagnoza de baza, recompensele sunt mari... comparativ cu timpul investit. Switch-ul e pe nivelul 2, "data link layer". Succes!

View Postando01, on 12 noiembrie 2023 - 22:32, said:

daca ai casa cu etaj, e bine ca la etaj sa ai un router pt conexiune wireless in caz de nevoie, cel de la parter nu o sa aiba semna bun la etaj,
daca nu, switch e de ajuns
Nu am casa cu etaj. Nu lucrez in domeniu, sunt curier, deci habar nu am ce e ala model OSI. Dar mai fac lucrari pe la diverse persoane. Unde fac lucrarea asta e un apartament cu 4 camere. Persoana respectiva nu vrea wireless. I-am sugerat sa cumpere 3 adaptoare USB de retea wireless (are 3 pc si 2 laptop). Nu vrea, vrea cu cabluri. De ce, ma depaseste. Dar trebuie sa fac cum vrea clientul, nu? Asa ca l-am pus sa isi i-a switch-ul ala de la Altex.

View Postrolion, on 13 noiembrie 2023 - 01:52, said:

eu as face altfel aici

as pune router-ul de la ISP ca fiind de "core"
apoi,inca doua rutere,sa segmentez reteaua din casa.

Unul,pentru televizoare,ca sunt astea care fac streaming sau mediacast si iti face o gramada de zgomot pe acel IP subnet.
Disable wireless modul de pe acest ruter ca TVs au cabluri, connectat in unul din porturile de LAN libere.
Sau fa un SSID dedicat pentru TVs daca vrei sa faci streaming de pe mobile devices.
Oricare router ar face treaba aici dar sa aiba LAN/WAN 1GB


Al doilea router, l-as folosi dedicat pentru wireless devices
Enable wifi module si as seta doua SSIDs,unul in 2.4GHz si altul in 5GHz.
Conectat iara WAN-ul in portul liber de LAN de la ISP.
As lua un router care are antene externe,dedicate pentru cele doua benzi si 1Gb ports.

Facut o treba profesionala din punct de vedere al OSI model (ca am citi ca unii mentionau pe acilea).
PC-uri adica desktop PCs sau PC ca laptop ?
3 PC si 2 laptopuri. M-am exprimat gresit in primul post. Dar nu vrea wireless!

View PostProphecy, on 12 noiembrie 2023 - 23:54, said:

Vreun motiv anume să tragi cabluri peste tot si sa eviti wi fi ?
Asa vrea clientul! Probabil ii place sa vada gauri prin pereti ... habar nu am!

Edited by Robert_Kiran, 13 November 2023 - 09:18.


#17
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023
Explicatie simpla. Gandeste-te la un switch ca fiind un gen de triplu stecher dar pentru retea, in el intra niste internet printr-o gaura si iese internet prin restul de gauri. Acolo unde ai nevoie ca dintr-un cablu sa iasa mai multe folosesti un switch. Alimentezi cu internet printr-o gaura si iese internet prin restul de gauri.

Pentru partea de wireless folosesti repeatere acolo unde e nevoie, la astea te poti gandi ca la un prelungitor de curent, dar invizibil. Repeaterul culege internet de la router si da mai departe internet proaspat cu debit ca lumea.

#18
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Deci am facut instalatia, merge! Si acum inteleg de ce a vrut omul cabluri si switch in loc de wireless! Nu, nu e deloc un moft. Dupa ce am terminat instalatia, am facut un test de viteza de internet. Test cu cablu, undeva la 700 Mb/s. Test cu un laptop conectat la wireles, 36 Mb/s! Diferenta enorma. Deci totusi cablu ramane sfant, E de 20 de ori mai rapid decat wireles-ul!

 Prophecy, on 12 noiembrie 2023 - 23:54, said:

Vreun motiv anume să tragi cabluri peste tot si sa eviti wi fi ?
Motivul e viteza, de 20 de ori mai mare!

Edited by Robert_Kiran, 23 November 2023 - 19:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate