Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Figurile in cap la romani

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#91
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 12.01.2018

 Alltrack, on 13 noiembrie 2023 - 02:25, said:

S-a ajuns la un miliard de euro sa iti iei un rahat de masina Posted Image ! S-a strigat BINGO Posted Image !
Cu ''numai'' 150.000 de euro poti lua un Ghost !
https://www.autovit....t-ID7HhQRe.html
Mie nu imi place...da stiu strugurii !
știi papucii de lac de pe vremuri? asta am văzut în poză

#92
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 TrakerRO, on 13 noiembrie 2023 - 07:38, said:

În rest, am ieșit din sărăcie și avem sete de ce nu ne-am permis ca neam.
De ce nu sete de educatie, de sanatate, de stabilitate financiara?

Suta aia de mii de euro bagata intr-un morman de fiare ar putea creea mai degraba o mica afacere si bunastare pentru 2-3 angajati.

Edited by Matrix40, 13 November 2023 - 09:50.


#93
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,643
  • Înscris: 21.04.2014
Baieti, ati pierdut esenta articolului din discutie. :P

Actuala nevasta a bunicului Ferrari si-a cumparat o Dacia cu sofer, nu orice Dacie. Si lucrul asta l-a semnalizat nepoata din Calarasi intr-un interviu la Digi FM. Asa un moment de modestie mai rar... :lol:

Totusi finalul articolului ma intriga: "Magnatul s-a căsătorit în secret cu Romina Gingașu în 2021 după o relație de 15 ani."

Ce sa inteleg, ca minunatul Petrica Italianu'  si-a cucerit nevasta, cind aceasta avea 14 ani, la o plimbare in tandem cu bicicleta? :bicycle:



#94
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,016
  • Înscris: 21.06.2016
Dacă te iei după articolele scrise probabil de aghiotanți, fata ar fi termina academia militară și l-a cunoscut pe Ferrari pe scara unui avion privat (poate unul mai modest, fără figuri).
Într-adevăr articolul de la care s-a plecat e cea mai proasta alegere posibila, dar ideea topicului e valida.

#95
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.12.2019
nouveau riche -->Nouveau riche is a term used, usually in a derogatory way, to describe those whose wealth has been acquired within their own generation, rather than by familial inheritance.
Adica, am iesit (  ca neam ) din saracia comunismului, ne spargem in figuri.
E f mult de discutat pe tema/fenomenul asta, multe pareri si opinii, de la oameni de rand cat si experti care au studiat fenomenul.
A inceput ( inceput e mult spus, dar sa zicem "a fost documentat mai bine " ) inca din perioada renascentista, cand oameni ide afaceri ( bancheri in mare parte, gen Familia Medici ) au inceput sa faca mai multi bani decat adunau nobilii dp taxele pe pamant. Unii din ei si-au cumparat chiar titluri de nobili ( landless arisocracy ). Si a continuat...pana azi.

Unii experti atribuie si asta aceluiasi fenomen:
According to the 2021 Children's Blue Book: China Children's Development Report, the incidence of overweight and obesity among school-age children in China was 15.5% in 2010, rising to 24.2% in 2019 and soaring to 29.4% in 2022
De la miliardari chinezi care arunca cu bani in yachturi mai mari decat unele insule, pe care de multe ori nici nu le vad, pana la populatia de rand care indoapa copii, deoarece acum "isi permit".

Deci, nu suntem unici, din contra, venim doar din urma.

#96
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 Matrix40, on 13 noiembrie 2023 - 09:46, said:

De ce nu sete de educatie, de sanatate, de stabilitate financiara?

Suta aia de mii de euro bagata intr-un morman de fiare ar putea creea mai degraba o mica afacere si bunastare pentru 2-3 angajati.

Din același motiv pentru care dacă mergi în țările bananiere, părinții de plozi nu înțeleg/ nu îi interesează de ce și cum educația ajută la o schimbare socială pe termen lung și implicit la ieșirea din sărăcie.

La fel și cu sănătatea, când te împinge foamea în adevăratul sens al cuvântului mănânci și din gunoi, chiar dacă faci hepatită.

Păi stai puțin? Microîntreprindere? Acolo implică risc și e prea complicat, păi omu' a muncit o viața întreagă + vândută casa de la țără ptr. tigaie și acum e baro$an.

#97
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 TrakerRO, on 13 noiembrie 2023 - 10:31, said:




Păi stai puțin? Microîntreprindere? Acolo implică risc și e prea complicat, păi omu' a muncit o viața întreagă + vândută casa de la țără ptr. tigaie și acum e baro$an.

Mai sunt si aia care au vandut tot terenul mostenit de la bunici pentru a-si cumpara BMW SH ce acum e o rabla ruginita de dat la Remat, dar se considera mari romani ce voteaza AUR pe ideea: "nu ne vindem tara" strainilor ce ne-au luat tot terenul agricol

#98
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023
Io stau si ma-ntreb de unde vine interesul asta exagerat pentru ce fac altii pe banii lor. In plus parca si strugurii par uneori sa aiba alt gust

#99
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,643
  • Înscris: 21.04.2014

 vrajitoruldinoz, on 13 noiembrie 2023 - 10:00, said:


Într-adevăr articolul de la care s-a plecat e cea mai proasta alegere posibila, dar ideea topicului e valida.

Si faptul ca in interviul de la radio se faleste cu magnatul italian, care a adus-o din rindul amantelor gerontofile, in cel al doamnei care are Dacie cu sofer la poarta sa o plimbe prin oras, denota ca n-are figuri in cap sau conduce atit de prost incit nu face fata traficului din capitala? :D




#100
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Zuckerwatte, on 13 noiembrie 2023 - 10:45, said:

Io stau si ma-ntreb de unde vine interesul asta exagerat pentru ce fac altii pe banii lor. In plus parca si strugurii par uneori sa aiba alt gust

As fi de acord cu tine daca respectivii ar fi discreti. Dar ce sa vezi, dandii sunt ostentativi, ii deranjeaza pe ceilalti in trafic tocmai pentru a creea polemici, a fi in centrul atentiei.
Ca doar de asta si-au luat masina, pentru a atrage atentia.
Si de struguri fii sigur ca nu ii vad acrii, din contra privesc cu mila si compasiune pe unul cu masina scumpa, pe ideea: atat l-a dus mintea sa faca cu banii lui, bravo BMW ca a gasit destui fraieri carora sa le ia banii din cont.

Edited by Matrix40, 13 November 2023 - 12:10.


#101
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023
A respecta legea, ori partenerii de trafic, a fi calm, destins, relaxat pe strada...ori nimic din toate astea, treburile astea fac parte de fapt dintr-o alta discutie. Tu ai deschis topicul cu o alta intentie, fara nicio legatura cu interactiunea in trafic, iote:

Quote

Figurile in cap la romani

Tot pe tine te preocupa si vacantele altora:
https://forum.softpe...elor-la-romani/

Ai asa in general niste nelinisti si framintari interioare despre cum isi cheltuie altii banii. Banii lor, adica, nu ai tai. Aia e ce te doare pe tine, de ce poate altul si tu nu. Pierzi prea multa vreme agatat de gardu vecinului, in loc sa vezi ce se misca la tine in curte. Nu te priveste, ca sa zic asa, nici macar daca respectivii n-au alta intentie decit sa epateze la gagici. De fapt nu te priveste deloc, indiferent de motive.

Breh, obisnuiti-va, tu si altii ca tine, ca oamenii nu sint egali si au posibilitati diferite si, oricum ar fi, nu va datoreaza voua nicio explicatie

Edited by Zuckerwatte, 13 November 2023 - 12:19.


#102
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Zuckerwatte, on 13 noiembrie 2023 - 12:19, said:

Nu te priveste, ca sa zic asa, nici macar daca respectivii n-au alta intentie decit sa epateze la gagici. De fapt nu te priveste deloc, indiferent de motive.


Nu ma priveste dar pot avea o parere, fixce fac eu aici.

 Zuckerwatte, on 13 noiembrie 2023 - 12:19, said:



Breh, obisnuiti-va, tu si altii ca tine, ca oamenii nu sint egali si au posibilitati diferite si, oricum ar fi, nu va datoreaza voua nicio explicatie

Dar pe unul cu masina scumpa nu il vad ca bogat, din contra, il vad ca pe un sarac cu educatie financiara precara ce nu stie sa isi gestioneze finantele.
Bogat il consider pe ala care si-a bagat banii de BMW in titluri de stat sau pe bursa, ala da bogat, nu unul care si-a spart banii pe un morman de fiare.

#103
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023
E treaba fiecaruia sa-si sparga, sau sa nu-si sparga banii pe ce vrea el

#104
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,385
  • Înscris: 08.01.2021
yolo! :D

#105
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,596
  • Înscris: 15.11.2003

 Matrix40, on 13 noiembrie 2023 - 09:46, said:

Suta aia de mii de euro bagata intr-un morman de fiare ar putea creea mai degraba o mica afacere si bunastare pentru 2-3 angajati.
Pai daca am banii aia si nu vreau sa-i dau la angajati de ce ma judeci tu ?
Strange tu 100k euro si pe urma da-i altora sa stea la tigara, sa te-njure si apoi sa dai faliment
(sansele sa se-ntample asa la noi sunt peste 90%)

 Matrix40, on 13 noiembrie 2023 - 12:26, said:

Dar pe unul cu masina scumpa nu il vad ca bogat, din contra, il vad ca pe un sarac cu educatie financiara precara ce nu stie sa isi gestioneze finantele.
Bogat il consider pe ala care si-a bagat banii de BMW in titluri de stat sau pe bursa, ala da bogat, nu unul care si-a spart banii pe un morman de fiare.
Sincer iti spun : ma doare-n cot de cum vezi tu lumea
PS: am masina semi-scumpa Posted Image

Nu vreau sa bag banii in caritas-ul numit bvb unde am mai pierdut 1 data-n 2008/9 o galagie de bani pe "blue-chips"
Se vede ca esti copil si pui botul la vrajeala lui "branza Gouda"

Edited by radu103, 13 November 2023 - 12:40.


#106
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Zuckerwatte, on 13 noiembrie 2023 - 12:28, said:

E treaba fiecaruia sa-si sparga, sau sa nu-si sparga banii pe ce vrea el

Bineinteles, doar ca si eu am dreptul sa il judec asa cum vreau.

 radu103, on 13 noiembrie 2023 - 12:39, said:


Pai daca am banii aia si nu vreau sa-i dau la angajati de ce ma judeci tu ?
Strange tu 100k euro si pe urma da-i altora sa stea la tigara, sa te-njure si apoi sa dai faliment


Atunci da-i banii tai companiei BMW, acolo sigur sunt pierduti

 radu103, on 13 noiembrie 2023 - 12:39, said:




Nu vreau sa bag banii in caritas-ul numit bvb unde am mai pierdut 1 data-n 2008/9 o galagie de bani pe "blue-chips"
Se vede ca esti copil si pui botul la vrajeala lui "branza Gouda"

E fix problema ta, dar sa nu te plangi peste 10 ani ca ala care merge cu loganul te ingroapa in bani :)
Dar faptul ca ai o masina premium sau un iphone 15 nu pari in ochii mei si a multora ca bogat, bogat si inteligent pareai in ochii mei daca de banii aia aveai actiuni la Apple si BMW, mergand cu Dacia.

Edited by Matrix40, 13 November 2023 - 12:55.


#107
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,183
  • Înscris: 04.03.2014

 Matrix40, on 13 noiembrie 2023 - 12:49, said:

bogat si inteligent pareai in ochii mei daca de banii aia aveai actiuni la Apple si BMW, mergand cu Dacia.

Sau omu' traieste cum vrea.
Cred si eu ca doar o parte mica din venit ar trebui sa mearga in masini dar pe cealalta parte cam fiecare e liber sa faca ce vrea, traiesti doar odata.

 Matrix40, on 12 noiembrie 2023 - 21:28, said:



Pai e simplu,ca sa te consideri bogat si sa conduci masina premium ar trebui sa ai cateva generatii de aristocratie in spate. Atata timp cat toti am plecat din 1989 din saracie nu prea ai avut timpul necesar ca roman sa te consideri aristocrat.

O dai in extreme, termenul ala de "bogat" e cat se poate de relativ, nu prea are treaba cu aristocratia.

Edited by ionutzitaly, 13 November 2023 - 13:11.


#108
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023
Nu ca o da in extreme, ci impune, transeaza....ar trebui. E unul dintre cei care ar stabili regulile de joc. Noroc ca nu poate

 Matrix40, on 12 noiembrie 2023 - 21:28, said:

Pai e simplu,ca sa te consideri bogat si sa conduci masina premium ar trebui sa ai cateva generatii de aristocratie in spate. Atata timp cat toti am plecat din 1989 din saracie nu prea ai avut timpul necesar ca roman sa te consideri aristocrat.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate