Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Figurile in cap la romani

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#1
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Plecam de la urmatoarea stire cum ca nevasta patronului de la Ferrari merge cu Dacie:
https://m.digi24.ro/...3xoVqjszRAYZ9vA

Si cand te gandesti ca multor romani le pute Dacia, ei nu pot merge cu Dacia, au nevoie de mega confort desi acasa pentru ei e o garsoniera de 20 metri patrati sau stau la ma-sa. Nu au bani sa isi puna dintii lipsa in gura dar trebuie sa mearga neaparat cu masini premium.
Cu e cu snobismul asta exagerat la romani?

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Nu stiu de ce am impresia ca o Dacie cu sofer costa mai mult decat un BMW sh la 10.000 Km.

#3
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Saracia. Este o teorie de a mea: cand cineva creste cu lipsuri, va simti nevoia de a isi arata superioritatea. Cand mintea nu exista.. trebuie sa iti demonstrezi superioritatea prin alte cai.

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Nu este vorba de romani, este vorba de orice natie care scapa recent de saracie si are acces la orice. Dupa ani in care nu puteai sa iti cumperi nimic, vrei tot. Mai o generatie, doua si ne cizelam si noi in proportie mai mare.

#5
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 Sef-chenko, on 12 noiembrie 2023 - 21:00, said:

Mai o generatie, doua si ne cizelam si noi in proportie mai mare.

Crezi? Dimportriva, cu cat ne indepartam de revolutie, parca snobismul si marlania cresc, nu scad...

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Ai vreo statistica cati romani fara dinti sau cu garsoniera conduc ,detin masini premium si de cati ani masina,sa avem ce dezbate.
Nici nu putem lua 2-3 cazuri si hai la tranteala toata natia.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca ai plecat de la o stire pe care nu ai inteles-o.

#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
In primul rand probabil ca Ferrari asta nu vrea sa fie urmarit de paparazzi. Tot probabil nu sta la hotelul de langa gara ci la marriot sau cine stie unde.
In al doilea rand nu vad problema de a avea o masina scumpa daca iti permiti. Daca nu iti permiti e ok si Dacia. Daca iti permiti si iti iei Dacia atunci bravo tie.
In al treilea rand Dacia inca e o masina naspa fata de concurenta. Nici macar nu se poate numi concurenta. Concurenta ar fi Lada, Fiat Tipo sau vreo marca chinezeasca.
In al patrulea rand tot romani suntem inca, tot pe capra vecinului avem boala. Unde am ajunge noi daca nu ne-ar interesa vecinii? Poate undeva ca in Germania? Cine stie... Pacat ca romanismul din noi inca isi spune cuvantul.

Edited by Seteh, 12 November 2023 - 21:08.


#9
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Ehe, decât o dacie noua mai bine un cazan (coteț) pe roti...

#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
supt'tiitatea stirii este ca pentru ei, dacia cu sofer este cum este pentru unii trotineta electrica ;) si-au luat-o ca sa aiba cu ce sa se plimbe in Romania si mai ales ca sa nu atraga atentia...

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

 danigoleman, on 12 noiembrie 2023 - 21:01, said:


parca snobismul si marlania cresc, nu scad...
stai să crească taxele cu adevărat și mai vorbim

#12
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Eu ma cam indoiesc ca masina de zi cu zi a doamnei e Dacia, hai sa fim seriosi. Ca s-a plimbat 2 zile prin Bucuresti cu una, pot sa cred dar aia nu inseamna nimic. E nevasta de miliardar totusi, eu nu prea cred ca la genul asta de nivel financiar iti cumperi chestii de buget, eventual doar de fatada, ca sa pari modest in ochi publicului.

Revenind la subiect, eu consider ca daca iti permiti, nu e nicio problema sa te dai cu masini scumpe, sa iti cumperi case scumpe etc, problema la noi e cu aia care vor sa para altceva decat sunt, vor sa para mai bogati si mai de succes decat sunt in realitate. Nu demult, discutam cu un amic (asta nu e figurantul ala uzual dar tot apropiat de tagma alora), si-a cumparat G Class nou desi de fapt nu-i place masina aia dar a luat-o din motive de statut social, are ceva afaceri cu unii care atata stiu, sa urmeze trendul si nu putea sa apara la intalniri cu A6 (masina care chiar ii place) ca parea mai sarak in ochii alora, desigur niste parveniti ajunsi bogati in moduri cel putin indoielnice. Acum 20-25 de ani erai smecher daca mergeai la terasa si aruncai pe masa o cheie din aia tip briceag de la vreun Passat, dupa aia s-a rasuflat faza cu cheia de la masina, a inceput trendul cu telefoane scumpe, normal, puse pe masa ca sa se vada valuarea, gen Nokia 8850. N-a mers nici aia prea mult, dupa un timp trebuia sa te lauzi cu casa mare, preferabil cu piscina, masina si telefonul nu mai faceau fata.

Sunt curios ce mai urmeaza in materie de figuratie, se pare ca cerul e limita.

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
sa pui botu la astfel de stiri mi se pare mai grav decat snobismul...

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006
Asta inseamna ca nivelul de trai a crescut continuu, ceea ce-i face pe unii sa dea in icter si sa duca grija banilor altora!

#15
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 ceanu1980, on 12 noiembrie 2023 - 21:03, said:

Ai vreo statistica cati romani fara dinti sau cu garsoniera conduc ,detin masini premium si de cati ani masina,sa avem ce dezbate.
Nici nu putem lua 2-3 cazuri si hai la tranteala toata natia.

Pai e simplu,ca sa te consideri bogat si sa conduci masina premium ar trebui sa ai cateva generatii de aristocratie in spate. Atata timp cat toti am plecat din 1989 din saracie nu prea ai avut timpul necesar ca roman sa te consideri aristocrat.

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Daca va mai aminti, moda blugilor rupti a fost data de cei cu bani. Nu ca nu si-ar permite sa ii schimbe, nu cand se tocesc, murdaresc. Doar cand se plictisesc de ei.
Asta si cu folosirea unei mașini relativ ieftine pentru buzunarul lor.
Sau pur și simplu, nu le pasă, deja sunt la un nivel unde nu-i atinge parierea celor din popor.

Edited by altuser09, 12 November 2023 - 21:30.


#17
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 tytysor, on 12 noiembrie 2023 - 21:26, said:

Asta inseamna ca nivelul de trai a crescut continuu, ceea ce-i face pe unii sa dea in icter si sa duca grija banilor altora!

Din contra, asta demonstreaza ca avem educatie financiara precara la romani. Daca atat te-a dus capul sa faci cu cateva zeci de mii de euro intr-o tara saraca inseamna ca esti praf la a crea un imperiu global in industria unde activezi.

 r_murphy, on 12 noiembrie 2023 - 21:13, said:

si-au luat-o ca sa aiba cu ce sa se plimbe in Romania si mai ales ca sa nu atraga atentia...

Pai la multi romani e invers, vor sa atraga atentia cu orice pret, sa arate cine e jupanul 🤣

Edited by Matrix40, 12 November 2023 - 21:30.


#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

 ceanu1980, on 12 noiembrie 2023 - 21:03, said:

,detin masini premium
mașina-i premium când e nouă nu tăvălită sute de mii de km după care sunt dați înapoi și adusă al noi după  X ani.de asta au impresia românașii că-s baștani au mașină premium dar nu-s conștienți că premiumul s-a mătuit demult

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate