Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Figurile in cap la romani

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#19
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 AWE, pe 12 noiembrie 2023 - 21:21, a scris:



Revenind la subiect, eu consider ca daca iti permiti, nu e nicio problema sa te dai cu masini scumpe, sa iti cumperi case scumpe etc,

Ce inseamna sa iti permiti mai exact?
Pentru mine sa iti permiti inseamna sa fii in top 10 bogati ai Romaniei, in rest mai nimeni nu isi permite o masina premium in Romania fara sa faca economie la alte capitole din viata personala. Ar trebuinsa ajungi la un miliard de euro in cont inainte sa te arungi la masina premium.
Dar romanul ca de obicei pune carul inaintea boilor, forme fara fond.

Edited by Matrix40, 12 November 2023 - 21:38.


#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

 altuser09, pe 12 noiembrie 2023 - 21:29, a scris:

Daca va mai aminti, moda blugilor rupti
aveam blugii rupți cu mult înaintea  apariției modei.îi purtam până când mai ținea și ultimul rând de fire orizontale de bumbac

#21
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,072
  • Înscris: 30.11.2017

 Matrix40, pe 12 noiembrie 2023 - 21:28, a scris:



Pai e simplu,ca sa te consideri bogat si sa conduci masina premium ar trebui sa ai cateva generatii de aristocratie in spate. Atata timp cat toti am plecat din 1989 din saracie nu prea ai avut timpul necesar ca roman sa te consideri aristocrat.
nu toți au plecat din sărăcie. Trecutul anterior a contat plus oportunitățile din anii 90. Interlopii de azi sunt copiii interlopilor din anii 80 90. Unii au acum firme și sunt și prin politica. Cine tine afacerile și localurile prin centrele marilor orașe dar și multe proprietăți imobiliare? Lafel și mulți rromi, au avut spate, făceau si-n comunism ce nu făceau amărâții din uzine sau cap-uri.
Contează enorm sa fentezi legea și să ai pârgii de acces unde alții nu au, iar alții să stea îngrădiți de lege precum într-un țarc.

#22
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 Matrix40, pe 12 noiembrie 2023 - 20:45, a scris:

Plecam de la urmatoarea stire cum ca nevasa patronului de la Ferrari merge cu Dacie:

Pleci de la o minciună.
Pierro Ferrari e băiatul nelegitim al lui Enzo Ferrari și deține doar 10% din acțiunile Ferrari, care aparține lui Fiat.

#23
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 cipri2bau, pe 12 noiembrie 2023 - 21:40, a scris:


Contează enorm sa fentezi legea și să ai pârgii de acces unde alții nu au, iar alții să stea îngrădiți de lege precum într-un țarc.

Posted image

#24
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 02.08.2021
Uitându-mă la Nea Mihai îmi cam dau seama că sunt reclame agresive la Dacia peste tot.
Cel puțin, ceea ce am văzut pe canalul lui Matei Teodoru mi-a făcut greață. A făcut un clip de peste o jumate de oră cu Sorin Constantinescu în care ridicau în slăvi acest constructor care încă nu a descoperit discurile de frână pe spate. Foarte mulțumit era el de Dacie, care stă pe un morman de bani. Posted image

Am condus prin parcare un Duster acum vreo câteva luni. Simțeam că m-am întors în timp cel puțin 20 de ani. Să nu ai tu nici măcar închidere centralizată? Și avea butucul/mecanismul/whatever de la ușa șoferului stricat. Mergea cel din dreapta. Și pe ușile din spate nu avea butuc trebiau încuiate/descuiate din interior. Și tot anticul 1.5dCi e pus și în ziua de azi pe el. Păi Ford Focus I e lux pe lângă orice Dacie. Și și acum la Duster aerul condiționat este doar o opțiune. Păi mă uitam la un Polo nou din curiozitate. E într-adevăr 20k de euro, dar Adaptive Cruise Control, tabletă, Climatronic, oglinzi electrice, etc în echiparea standard.

Edited by Valy_User, 12 November 2023 - 21:55.


#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Deci topicul ca romanii au figuri începe cu o românca bogata care și-a cumpărat Dacie. Foarte tare! :D

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

 Matrix40, pe 12 noiembrie 2023 - 21:33, a scris:

Din contra, asta demonstreaza ca avem educatie financiara precara la romani. Daca atat te-a dus capul sa faci cu cateva zeci de mii de euro intr-o tara saraca inseamna ca esti praf la a crea un imperiu global in industria unde activezi.
....................
I-ai cautat tu la conturi sau de unde stii citi bani si ce active detine fiecare?

sau e doar vorba de niste struguri acri? altfel de ce ti-ar pasa ce fac altii cu banii? poate nu vor sa fie inmormintati pe Aleea Bogatilor in cavou cu termopane!

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

 Valy_User, pe 12 noiembrie 2023 - 21:46, a scris:

Uitându-mă la Nea Mihai îmi cam dau seama că sunt reclame agresive la Dacia peste tot.
Cel puțin, ceea ce am văzut pe canalul lui Matei Teodoru mi-a făcut greață. A făcut un clip de peste o jumate de oră cu Sorin Constantinescu în care ridicau în slăvi acest constructor care încă nu a descoperit discurile de frână pe spate. Foarte mulțumit era el de Dacie, care stă pe un morman de bani. Posted image

Am condus prin parcare un Duster acum vreo câteva luni. Simțeam că m-am întors în timp cel puțin 20 de ani. Să nu ai tu nici măcar închidere centralizată? Și avea butucul/mecanismul/whatever de la ușa șoferului stricat. Mergea cel din dreapta. Și pe ușile din spate nu avea butuc trebiau încuiate/descuiate din interior. Și tot anticul 1.5dCi e pus și în ziua de azi pe el. Păi Ford Focus I e lux pe lângă orice Dacie.

Eu am mers o mulțime cu Duster și mi se pare o mașina mișto pentru România.

#28
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

 Matrix40, pe 12 noiembrie 2023 - 21:36, a scris:

Ce inseamna sa iti permiti mai exact?
Pentru mine sa iti permiti inseamna sa fii in top 10 bogati ai Romaniei, in rest mai nimeni nu isi permite o masina premium in Romania fara sa faca economie la alte capitole din viata personala. Ar trebuinsa ajungi la un miliard de euro in cont inainte sa te arungi la masina premium.
Dar romanul ca de obicei pune carul inaintea boilor, forme fara fond.
Tu ai avut vreodata o mie de euro ai tai, in mina?

#29
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

 Matrix40, pe 12 noiembrie 2023 - 20:45, a scris:

Plecam de la urmatoarea stire cum ca nevasa patronului de la Ferrari merge cu Dacie:
N-a vrut să zică femeia, dar i-au dat-o ca rest când și-a luat niște cercei...

#30
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

 Matrix40, pe 12 noiembrie 2023 - 20:45, a scris:

Plecam de la urmatoarea stire cum ca nevasa patronului de la Ferrari merge cu Dacie:

Cu e cu snobismul asta exagerat la romani?
ma nene, ma lasi?

nevasta patronului de la Ferrari merge cu Dacie ce este? da ce nevasta si-a tras patronu ce este?

#31
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 Valy_User, pe 12 noiembrie 2023 - 21:46, a scris:


Și pe ușile din spate nu avea butuc
Care producător are butuc pe ușile din spate?
Chiar m-ai făcut curios.

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

 Valy_User, pe 12 noiembrie 2023 - 21:46, a scris:

Uitându-mă la Nea Mihai îmi cam dau seama că sunt reclame agresive la Dacia peste tot.
Cel puțin, ceea ce am văzut pe canalul lui Matei Teodoru mi-a făcut greață. A făcut un clip de peste o jumate de oră cu Sorin Constantinescu în care ridicau în slăvi acest constructor care încă nu a descoperit discurile de frână pe spate. Foarte mulțumit era el de Dacie, care stă pe un morman de bani. Posted image

Am condus prin parcare un Duster acum vreo câteva luni. Simțeam că m-am întors în timp cel puțin 20 de ani. Să nu ai tu nici măcar închidere centralizată? Și avea butucul/mecanismul/whatever de la ușa șoferului stricat. Mergea cel din dreapta. Și pe ușile din spate nu avea butuc trebiau încuiate/descuiate din interior. Și tot anticul 1.5dCi e pus și în ziua de azi pe el. Păi Ford Focus I e lux pe lângă orice Dacie. Și și acum la Duster aerul condiționat este doar o opțiune. Păi mă uitam la un Polo nou din curiozitate. E într-adevăr 20k de euro, dar Adaptive Cruise Control, tabletă, Climatronic, oglinzi electrice, etc în echiparea standard.
  Ei, lasa! cind vei avea permis o sa conduci si pe sosea si vei vedea ce calitati are, nu doar ce poti observa stind pe loc!

#33
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 02.08.2021

 FlapJack7, pe 12 noiembrie 2023 - 21:57, a scris:

Care producător are butuc pe ușile din spate?
Chiar m-ai făcut curios.
La Kangoo I care era o mașină din 2000 aveam.

#34
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

 Valy_User, pe 12 noiembrie 2023 - 22:01, a scris:

La Kangoo I care era o mașină din 2000 aveam.
Urata conserva Posted image
E normal butucul in spate, e utilitara nu suv-wanna-be

Edited by radu103, 12 November 2023 - 22:06.


#35
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

 Valy_User, pe 12 noiembrie 2023 - 21:46, a scris:

Să nu ai tu nici măcar închidere centralizată? Și avea butucul/mecanismul/whatever de la ușa șoferului stricat.
pai ma maestre, asta se intampla si la beemve

Edited by dan210, 12 November 2023 - 22:11.


#36
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 06.07.2023

 FlapJack7, pe 12 noiembrie 2023 - 21:42, a scris:

Pleci de la o minciună.
Pierro Ferrari e băiatul nelegitim al lui Enzo Ferrari și deține doar 10% din acțiunile Ferrari, care aparține lui Fiat.

Asta e de fapt o alta minciuna. Fiat n-are nicio treaba cu Ferrari

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate