Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Bani trasi din firma pe ultimii 2 ani

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cipangohill

cipangohill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.05.2006
Salut, am problema asta pe care probabil mai multi o au: pana la legea noua am tras banii din contul firmei in contul personal. Anul asta am platit si contributiile pentru un angajat. La momentul asta am in casa undeva la 130000 aferent anului 2022 si cam 77000 aferent lui 2023. Evident, nu am facut impartirea de dividente pentru 2022. Cum ies cel mai putin jumulit din situatie? Incep prin a plati taxele pe dividende, dar cred ca tot raman peste plafonul de 50000 in casa.

Edited by cipangohill, 10 November 2023 - 14:13.


#2
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Pui banii din casa in banca in termen de 3 zile, parca era, sau 2 :). Sau te invata contabila ce si cum, simplu.

Edited by Dodo03, 10 November 2023 - 14:20.


#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
"dividende" ca poate iesi la o intalnire de afaceri si sa nu faci impresie proasta.

#4
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Asta nu e money & business, e legal & co

Fara discutie, distribui dividende si platesti taxele pentru ele. Altfel problema ta se poate incadra la cel putin 3 articole din NCPP, niciunul cu pedeapsa mai mica de 2 ani...

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Sa platesti mai putin decat dividende, chiar n - ai cum.
Daca situatia este din 2022, intre timp ai facut o gramada de raportari contabile, orice alta idee decat dividende este proasta di poate aprinde niste beculete la ANAF. Nu te risca.

#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 26.11.2001
@cipangohill daca tu intrebi pe un forum ce ar trebui sa iti intrebi contabilul..... no comment.

#7
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.02.2008
Ce nu poti scoate prin dividende o sa fie impozitat cu 10%, fiind considerate cheltuieli in interes personal.

#8
cipangohill

cipangohill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.05.2006
Da, clar ca platesc taxele pentru dividende. Intrebarea e: banii care se vor distribui ca dividende trebuie pusi inapoi in contul firmei si distribuiti de acolo? Sau e ok sa se distribuie din forma de numerar in care se considera ca sunt acum?

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postcipangohill, on 10 noiembrie 2023 - 17:15, said:

Da, clar ca platesc taxele pentru dividende. Intrebarea e: banii care se vor distribui ca dividende trebuie pusi inapoi in contul firmei si distribuiti de acolo? Sau e ok sa se distribuie din forma de numerar in care se considera ca sunt acum?

Eu am făcut chestia asta mai mereu, și n-am avut vreo problemă. Adică, chiar dacă aveam de scos dividende în luna iunie, și încasam bani în mai, că atunci aveam nevoie, nu am stat să-i pun înapoi și să fac transferul. Nu pot să spun cât de legal e, că nu m-am interesat.
O chestie pe care o fac, este să mai scot cash. Adică, dacă ajung să-mi virez salariul, respectiv dividendele, și mai am nevoie în luna respectivă, îi scot cash.
Nu prea cred că-i interesează pe ăștia de la ANAF, cât timp ai sumele conform situației contabile în conturi/casierie la momentul controlului. Nu văd de ce i-ar interesa, cât timp îți plătești dările și toate cele...

#10
cipangohill

cipangohill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.05.2006
Alta intrebare in legatura cu cea dinainte (scuze ca vin cu ele pe bucatele): Daca platesc taxele pe dividende pentru toti banii scosi anul curent pana in momentul asta, se mai considera ca am bani ramasi in casa? Aici au aparut discutii intre mine si contabil, nu m-a lamurit prea bine. In viziunea mea, am banii astia in casa, pun in cont partea aferenta statului pt taxele pe dividende si fac plata, iar ce e in casa se considera distribuit ca dividende si nu mai figureaza legal ca numerar in casa si implicit nu mai intru sub incidenta noilor reguli cu plafonul de 50000. E ceva ce imi scapa?


View Postcipangohill, on 10 noiembrie 2023 - 17:15, said:

Da, clar ca platesc taxele pentru dividende. Intrebarea e: banii care se vor distribui ca dividende trebuie pusi inapoi in contul firmei si distribuiti de acolo? Sau e ok sa se distribuie din forma de numerar in care se considera ca sunt acum?

Edited by cipangohill, 10 November 2023 - 17:41.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
Ma bag si eu aiurea in subiect cu o nepolitete, banii sunt si fizic in casa sau doar pe hartie?

#12
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View Postcipangohill, on 10 noiembrie 2023 - 17:39, said:

Alta intrebare in legatura cu cea dinainte (scuze ca vin cu ele pe bucatele): Daca platesc taxele pe dividende pentru toti banii scosi anul curent pana in momentul asta, se mai considera ca am bani ramasi in casa? Aici au aparut discutii intre mine si contabil, nu m-a lamurit prea bine. In viziunea mea, am banii astia in casa, pun in cont partea aferenta statului pt taxele pe dividende si fac plata, iar ce e in casa se considera distribuit ca dividende si nu mai figureaza legal ca numerar in casa si implicit nu mai intru sub incidenta noilor reguli cu plafonul de 50000. E ceva ce imi scapa?

Salut

E mai complicat

Legea 70/2015, Art 4
(4) Operaţiunile de plăţi în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), către persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de împrumuturi sau alte finanţări se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 10.000 lei către o persoană. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către o persoană, pentru tranzacţiile mai mari de 10.000 lei.


Trebuie sa distribui dividende in mai multe transe, in asa fel incat sa nu depasesti suma de 10.000 lei per distribuire. Insa daca o faci in zile consecutive va exista suspiciunea de plati fragmentate.

Cel mai sigur ii bagi in banca si apoi ii distribui ca dividende, platind taxele aferente.

Daca nu ii ai fizic, imprumuti de la rude, prieteni, etc pana ii distribui ca dividende.

View Postceanu1980, on 10 noiembrie 2023 - 20:03, said:

Ma bag si eu aiurea in subiect cu o nepolitete, banii sunt si fizic in casa sau doar pe hartie?

Iti dai seama. OP are probabil o micro cu 1% pe venit si s-a gandit ca a descoperit apa calda. Tie nu ti-ar conveni sa platesti numai 1% din cat castigi?

Edited by bogdan_o, 10 November 2023 - 20:06.


#13
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Dividendele pot fi distribuite dar neplatite. In momentul in care le distribui atunci platesti impozitul la stat (luna urmatoare).
Daca nu le platesti catre actionar, ele sunt in continuare in contul sau casa firmei.
Faci distribuirea in octombrie (poate fi si la inceputul lunii, se face o decizie a asociatului unic) si platesti luna asta impozitul. Si tot in octombrie faci mai multe dispozitii de plata din casa firmei catre tine. Si ajungi cu casa spre un nivel care iti este ok.

#14
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015

View Postdon_King, on 10 noiembrie 2023 - 15:35, said:

@cipangohill daca tu intrebi pe un forum ce ar trebui sa iti intrebi contabilul..... no comment.
A intrebat si ala i-a spus probabil ca nu are ce face legal decat sa puna banii la loc, si el acuma spera ca e bou contabilu si gaseste solutia pe SP.

La subiect, tu nu ai 130.000 pentru 2022 si 77000 pentru 2023, ci ai 207000, pentru ca soldul casei se raporteaza zi de zi, nu se trage linie la 31.12 si incepe de la 0 in anul urmator. Dividende nu poti distribui decat cate 10.000 odata adica poti distribui cat vrei dar pentru cazul de fata e 10 mii, ca atat poti lua cash din casierie intr-o zi. Problema e sa reduci soldulpana la 31.1223, pentru ca daca pana atunci putin probabil sa te caute cineva, la 31.12 se fac raportarile anuale, inclusiv treci suma din casierie, si atunci automat ANAF va sti cine are sold mare la casa si unde sa vina controlul.
Intradevar s-a nasolit treaba, pentru ca pana acum la controale inspectori ANAF cand gaseau situtia asta la vreo firma, considerau suma ca dividende ridicate si te puneau sa platesti impozit 8% si sanatate, dar acum cu amenda 25% s-au terminat vremurile bune.

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
La mine este exact invers,nu mai stiu ce sa fac sa adun ceva leeuti in casa Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate