Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Nesimtirea producatorilor de telefoane a atins apogeul: Samsung blocheaza dispozitive de la distanta, exact precum un ransomware.

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Nu mai ganditi pentru voi, Samsung, Apple, Samsung, Tesla, etc stiu mai bine ce, cand si cat va trebuie. Voi doar scoateti banii si aveti grija sa sa respectati cu sfintenie ce va spun ei.

Apple stie mai bine ca utilizatorii au nevoie de performante reduse ale telefonului dupa ce bateria are o anumita varsta.
Samsung se gandeste numai la binele vostru cand va dezactiveaza telefonul ca nu cumva sa patiti ceva cand il incarcati in alta tara.
Casti si incarcator Apple nu au mai inclus de ani buni in pachet pentru ca ii doare inima de mediul inconjurator, dar au tinut cu dintii de conectorul proprietar pana in ultimul ceas. Normal, ca sa va ofere cea mai buna experienta.

Cum ar putea cineva sa-i banuiasca de practici incorecte cand ei tot ceea ce fac o fac numai pentru binele vostru. Sa va fie rusine! Ar trebui sa fiti biciuti in pietele publice pentru lipsa voastra de respect si consideratie vis-a-vis de marinimosii producatori care fac totul pentru voi! Auzi tu, sa iei un telefon dintr-o tara si sa il folosesti in alta. Huuuuuo....

Edited by bogdan_o, 09 November 2023 - 12:18.


#38
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

 AdrianHH, on 09 noiembrie 2023 - 11:08, said:

Daca inteleg bine problema expusa, va pot spune ca si in industria de consumabile de imprimante e o situatie similara.
Echipamente de tipul "Brand X" model "3650" se vand in US ca 3652 , in Asia ca 3655, Eu 3653 etc. Fiecare cu, cartus model "2852" sau "2851" sau "2853" etc. Fizic sunt 99.5% identice, cu chip diferit pt fiecare regiune.
Practic, sunt imprimante aproape identice in toate regiunile, cu, cartuse aproape identice si cu specificatii hardware absolut identice. Asa, poti lua in Brazilia cu 100$ echipamentul si 30$ cartusul original si in Germania cu 200Euro si 150Euro cartusul original.
Daca iti bagi picioarele in garantie, poti cumpara in Germania o imprimanta local insa poti comanda 10 cartuse originale din Brazilia si pui cipuri (compatibile) de 5$ bucata pe ele si alea sunt. O sa intrebati : pai cipurile cum merg? Exista cipuri blank sau resetabile + resetor pe regiunea pt care vrei sa mearga si aia e.
Exact! La imprimanta mea, cartușele originale costă peste 30 euro, la raft
și au cerneală doar jumătate din capacitate.
Am găsit pe net cartușele la doar jumătate din prețul ăsta, și pline, deci la sfert
de preț!
La postare: N-ar trebui să fie treaba lui Samsung faptul că telefoanele respective
au fost revândute pe piața gri, neagră, oranj sau violet. Sau că au fost cumpărate
din altă țară/continent. E treaba autorităților respective. Samsung și-a încasat banii.

#39
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Ai cumparat un telefon nu si sistemul de operare.

 Leo2006, on 09 noiembrie 2023 - 00:44, said:

Treaba asta se putea remedia printr-un simplu update de soft pentru a se conforma cu reglementarile tarii. In China Google e interzis complet. In alte tari e interzisa utilizarea anumitor aplicatii de mesagerie. Daca esti cetatean UE poti folosi  Facebook fara restrictii dar daca un cetatean strain intra in China si ramane mai mult decat un concediu extins atunci e normal sa-si confirme nationalitatea. Regulile astea nu le fac producatorii de telefoane. Exista riscuri mari sa piarda complet piata de desfacere in aceea tara sau sa se aleaga cu amenzi de miliarde de dollari asa cum au patit-o in UE.
Este abuziv sa dezactivezi un bun propriu. Au controlul software-ului si pot efectua corectiile pentru intrarea in legalitate.
Sistemul de operare de pe telefon nu este bunul tau.

Edited by MooF2010, 09 November 2023 - 12:47.


#40
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

 andreic, on 09 noiembrie 2023 - 09:07, said:

Pentru cine doreste exista si aparate premium evident mai scumpe de tipul "world phone" unde n-ai asemenea probleme, sunt multinorma ideale pentru calatori frecventi sau business world.

Super tare, talent de borfași, au inventat o taxă de șmecher, același produs dar deblocat și mai scump, asta înseamnă să fii mafiot.

#41
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

 MooF2010, on 09 noiembrie 2023 - 12:44, said:

Ai cumparat un telefon nu si sistemul de operare.


Sistemul de operare de pe telefon nu este bunul tau.

Atunci sa nu blocheze bootloader-ul si sa ma lase sa imi pun de OS vreau eu.

Si in orice caz, cand cumperi dreptul de a utiliza ceva, asta nu ii confera proprietarului puteri depline.

#42
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 andreic, on 09 noiembrie 2023 - 00:50, said:

[...]Nesimtirea e sa nu-ti cumperi aparat facut pentru tara ta, legal si cu tot ce trebuie.

Mă duc în concediu în SUA și-mi iau de-acolo un aparat foto. N-ar trebui să meargă când mă întorc în țară, după logica ta, că-s nașpa și fur statul de TVA or smth.

Din contră, când totul e la un click distanță, a avea limitări regionale e un scuipat în fața clienților. Și exemple sunt gârlă, de la regiunile unităților optice, la conținut media diferit sau mod de funcționare.
De partea de IoT și always online și subscripții nici nu mai zic. Mergem cu viteză înainte spre 1984-le lui Orwell.

Edited by shiva, 09 November 2023 - 15:26.


#43
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
@shiva

E mult mai rau decat zici tu. Nu e vorba de taxe.

E vorba de telefoane importate legal (pentru care s-au platit taxe de import si toate cele) dar pe care producatorul a decis sa le dezactiveze pentru ca nu vrea el sa fie folosite in Mexic.

Important de retinut e ca pana si autoritatile publice din Mexic au cerut oficial celor de la Samsung si Motorola sa opreasca aceasta practica.

Deci, in exemplul tau e ca si cum ai lua un aparat foto din state, l-ai declara la vama in Romania, ai plati taxele dar ar fi dezactivat over-the-air de producator ca nu vrea el sa fie folosit in Romania. Si l-ar bloca in asa fel incat sa nici nu mai poti accesa continutul de pe card. Daca iti vrei pozele inapoi, ar trebui sa cumperi un alt aparat similar din Romania si apoi sa folosesti un soft proprietar pentru a-ti recupera datele.

Asa ca odata e nesimtirea de a dezactiva un dispozitiv functional, peste care se adauga marlania suprema, aceea de a nu-ti mai permite accesul la datele tale pana nu iti cumperi un alt dispozitiv de la ei.

#44
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.06.2019
Cuicmobile urmareste cu atentie si ingrijorare :)

#45
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006

 andreic, on 09 noiembrie 2023 - 02:39, said:

... sunt aparate ilegale din piata gri.

Sunt impresionat, nu numai ca e absurd ce afirmi dar nici nu renunti oricati ti-au aratat ca tot ce spui e ridicol.

Daca eu ma duc la magazinul din colt si vreau sa cumpar ceva trebuie sa-i cer vanzatorului dovada ca are dreptul sa vanda acel produs in Ro?
Adica sa-i cer o hartie, in original, cu semnatura CEO-ului Samsung, tradusa, legalizata si cu apostila in care sa confirme legalitatea produsului si a vanzarii!

Maxim ce-ar ar putea sa faca eventual Samsung, in limita corectitudinii si a legalitatii e sa se indrepte cu o actiune impotriva vanzatoruli produsului si nu a clientului final care l-a cumparat cu buna credinta.

Te-ai incapatanat sa ma contrazici pe mine si pe altii si acum cativa ani, in zeci de postari, despre un Windows cumparat de mine de pe Amazon cu 9 euroi, si caruia i-am activat licenta pe situl Mocrosoft cu codul trimis de vanzator.
Mi-ai spus si atunci ca e ilegal ce-am facut (!!!???) si ca oricum in scurt timp Microsoft o sa-mi anuleze licenta si o sa trimita "hamasul" pe mine.
Mai trebuie oare sa-ti spun ca folosesc bine mersi si in ziua de azi acel Windows?

Este incredibil cum se gasesc atatia oameni sa i-a apararea unor umflati nesimtiti, firme sau persoane, care si-au facut banii sfidand orice norma de corectitudine sau bun simt.
Ba chiar folosind argumente la care nici umflatii nu s-au gandit!

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 shiva, on 09 noiembrie 2023 - 15:20, said:

Mă duc în concediu în SUA și-mi iau de-acolo un aparat foto.
Incearca telefon... si sa lasam Orwell ca majoritatea care-l citeaza de fapt n-au citit ce a scris Posted Image

Daca producatorii decid un mod de aprovizionare si tu il nesocotesti au tot dreptul sa te restrictioneze, nicio lege din lume nu le interzice. Nu va dati seama ca acolo in Mexic s-a produs o mega hotie de fapt, niste smecheri au impersonat magazine oficiale si au luat bani gramada la necunoscatori.

 danaciu, on 09 noiembrie 2023 - 19:22, said:

Sunt impresionat, nu numai ca e absurd ce afirmi dar nici nu renunti oricati ti-au aratat ca tot ce spui e ridicol.
Esti usor de impresionat... dar nu a dovedit nimeni nimic, ce am spus este oficial si vallid, au recunoscut pana si autoritatile, asa ca hai sa mai reducem smiorcaiala inutila. Lucruriole se intampla dupa cum sunt reglementarile si obligatiile contractuale, avem dreptul sa nu ne convina, nu folosim... simplu Posted Image

 danaciu, on 09 noiembrie 2023 - 19:22, said:

Daca eu ma duc la magazinul din colt si vreau sa cumpar ceva trebuie sa-i cer vanzatorului dovada ca are dreptul sa vanda acel produs in Ro?
Poti vedea daca e magazin oficial verificand la customer suport la producator. Nu mai compara magazinul de dulciuri din colt cu un dealer de brand global.

 bogdan_o, on 09 noiembrie 2023 - 17:26, said:

E vorba de telefoane importate legal (pentru care s-au platit taxe de import si toate cele) dar pe care producatorul a decis sa le dezactiveze pentru ca nu vrea el sa fie folosite in Mexic.
Nu, nu e vorba de asa ceva. Au fost aduse ilegal, vezi comunicatele Samsung si Apple (pentru Cambodia, aceeasi marsavie ca in Mexic). Taxa nu stabileste vreo legalitate juridica nicaieri in lume.

Apropo, Daniel Pérez-Cirera Santacruz seful Samsung Mexico (cel legal) a spus ca inca din februarie a avertizat totate telefoanele importate ilegal ca urmeaza sa fie dezactivate in tara, deci aveau timp sa intre in legalitate la un dealer oficial.
Mai mult "Additionally the company said that for those affected by the lockout, it will offer a 30% discount coupon that can be used on its official website, which is valid until December 31, 2023."
Deci le da si positbiltatea sa recupereze din paguba. sursa - https://www.techgoin...os-grey-market/
Vor modifica si legea ca aceste lucruri sa nu se mai poata intampla din start.

Edited by andreic, 09 November 2023 - 22:12.


#47
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postbogdan_o, on 09 noiembrie 2023 - 13:48, said:

Atunci sa nu blocheze bootloader-ul si sa ma lase sa imi pun de OS vreau eu.

Si in orice caz, cand cumperi dreptul de a utiliza ceva, asta nu ii confera proprietarului puteri depline.
Pai cine blocheaza? Faptul ca nu stii sa iti pui nu inseamna ca blocheaza. Orice telefon se poate resofta.

Nu cumperi nimic in privinta sistemului de operare. El e acolo, nu iti convine il schimbi. Tu cumperi telefonul, atat.

Edited by MooF2010, 10 November 2023 - 07:30.


#48
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postandreic, on 09 noiembrie 2023 - 21:41, said:

Vor modifica si legea ca aceste lucruri sa nu se mai poata intampla din start.

si daca nu reusesc sa modifice legea, vor modifica religia, astfel incat sa nu mai creada lumea ca e un abuz.
din orice directie te-ai uita, o practica comerciala care are nevoie de jdemii de pagini de explicatii, este un abuz.

#49
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

View Postandreic, on 09 noiembrie 2023 - 21:41, said:


Incearca telefon... si sa lasam Orwell ca majoritatea care-l citeaza de fapt n-au citit ce a scris Posted Image

Daca producatorii decid un mod de aprovizionare si tu il nesocotesti au tot dreptul sa te restrictioneze, nicio lege din lume nu le interzice. Nu va dati seama ca acolo in Mexic s-a produs o mega hotie de fapt, niste smecheri au impersonat magazine oficiale si au luat bani gramada la necunoscatori.


Esti usor de impresionat... dar nu a dovedit nimeni nimic, ce am spus este oficial si vallid, au recunoscut pana si autoritatile, asa ca hai sa mai reducem smiorcaiala inutila. Lucruriole se intampla dupa cum sunt reglementarile si obligatiile contractuale, avem dreptul sa nu ne convina, nu folosim... simplu Posted Image


Poti vedea daca e magazin oficial verificand la customer suport la producator. Nu mai compara magazinul de dulciuri din colt cu un dealer de brand global.


Nu, nu e vorba de asa ceva. Au fost aduse ilegal, vezi comunicatele Samsung si Apple (pentru Cambodia, aceeasi marsavie ca in Mexic). Taxa nu stabileste vreo legalitate juridica nicaieri in lume.

Apropo, Daniel Pérez-Cirera Santacruz seful Samsung Mexico (cel legal) a spus ca inca din februarie a avertizat totate telefoanele importate ilegal ca urmeaza sa fie dezactivate in tara, deci aveau timp sa intre in legalitate la un dealer oficial.
Mai mult "Additionally the company said that for those affected by the lockout, it will offer a 30% discount coupon that can be used on its official website, which is valid until December 31, 2023."
Deci le da si positbiltatea sa recupereze din paguba. sursa - https://www.techgoin...os-grey-market/
Vor modifica si legea ca aceste lucruri sa nu se mai poata intampla din start.
Cauta definitia pietei gri si o sa intelegi ca de ce nu era nimic ilegal la mijloc.
Samsung poate sa spuna orice cat timp nu ei fac legea.

#50
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postandreic, on 09 noiembrie 2023 - 00:50, said:


Nu inteleg ce mira, sunt aparate obtinute ilegal care nu au ce sa faca in zona aia geografica sau pe distributia oficiala. Normal ca se blocheaza... la fel face si un european care incerci sa-l activezi intr-o tara din afara zonei desemnate. Nu e ransomware, e goodware theft protection Posted Image

Nesimtirea e sa nu-ti cumperi aparat facut pentru tara ta, legal si cu tot ce trebuie.

Wtf???? Adica daca ma duc in alta tara, pe alt continent, mi se poate bloca telefonul? Pai am fost in vreo 40 tari.

#51
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008

 MooF2010, on 10 noiembrie 2023 - 07:24, said:


Pai cine blocheaza? Faptul ca nu stii sa iti pui nu inseamna ca blocheaza. Orice telefon se poate resofta.

Nu cumperi nimic in privinta sistemului de operare. El e acolo, nu iti convine il schimbi. Tu cumperi telefonul, atat.
Cu excepția telefoanelor de la Xiaomi, care se pot debloca OFICIAL cu soft pus la dispoziție de Xiaomi, ce telefon poți să-l deblochezi fără să îl hăckuiești (adică să-îl deblochezi ilegal cu diverse softuri)?

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 strongsss, on 10 noiembrie 2023 - 13:01, said:

si daca nu reusesc sa modifice legea, vor modifica religia, astfel incat sa nu mai creada lumea ca e un abuz.
din orice directie te-ai uita, o practica comerciala care are nevoie de jdemii de pagini de explicatii, este un abuz.
Nu e niciun abuz, e regulament de conformitate.

 danigoleman, on 01 decembrie 2023 - 23:37, said:

Wtf???? Adica daca ma duc in alta tara, pe alt continent, mi se poate bloca telefonul? Pai am fost in vreo 40 tari.
Pai nu, daca e telefonul tau luat pe canale agreate de producator e in regula. Oricum daca nu e world phone o sa ai probleme de compatibilitate cu benzile. Fii mai atent ca sa intelegi problema deja recunoscuta si de guvernul mexican cat si prin alte tari unde s-a intamplat.
40 tari... ce afaceri faci sau cum ai ajuns sa calatoresti asa mult ?

Edited by andreic, 04 December 2023 - 09:42.


#53
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View Postn-amname, on 09 noiembrie 2023 - 00:31, said:

Centralizarea pietei e alt motiv pentru care producatorii o iau razna. Daca inainte mai aveai variante pe zona de lux, gen Nokia, LG, Sony, HTC sau Huawei, acum sunt doar Samsung si Apple (nu stiu cati cumpara Pixel, iar chinezariile nu cred ca vand atat de bine pe piata high end europeana si nord americana pe cat si-ar dori).
Cand n-ai concurenta, faci ce vrea muschiul tau, omul tace si inghite.
ps: stiu ca sony inca face telefoane, insa nu le cumpara nimeni..
Nu noi am distrus concurenta? Daca n-are mar nu-l cumpar.

#54
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Poate n-are legătură cu topicul:

Samsung anunță o scădere a profitului cu 69%. Cererea pentru dispozitive electronice și cipuri a scăzut (e pe capital,ro - nu pot pune link)

Îmi place să cred că nesimțirea este taxată de cumpărători...  Posted Image   Decât 69% , hai, e loc și de mai bine!   Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate