Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Nesimtirea producatorilor de telefoane a atins apogeul: Samsung blocheaza dispozitive de la distanta, exact precum un ransomware.

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
https://youtu.be/Ln4...yEGqtJZzN7nTS-w

Louis Rossmann a prezentat un nou video despre cazuri din Mexic. Samsung si Motorola conduc plutonul de producatori pe Android cand vine vorba de magarii. Mai nou, s-au apucat sa blocheze telefoane de la distanta, pentru ca chipurile "nu corespund standardelor guvernului legal", insa guvernul mexican le-a dat imediat dreptate celor care s-au trezit patiti cu telefoane blocate exact precum un ransomware.

Este incredibil. Nu stiu daca ar trebui sa fie permis prin lege sa vinzi un telefon cu bootloader-ul blocat din fabrica, pentru ca uite ce se intampla.

Edited by TrafalgarLaw, 08 November 2023 - 23:14.


#2
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Nu stiu ce te mira, Samsung a devenit pur si simplu echivalentul Apple al Androidului si aici ma refer, bineinteles, la aspecte negative:
Uite, doar enumar, alege oricare:
- separatia SoC-urilor - Exynos in Europa, Snapdragon in SUA
- lanseaza reclame in care rade de Apple ca a scos mufa audio de 3.5 mm, anul urmator face si Samsung exact acelasi lucru
- idem, dar pentru chargerul din cutie
- copiezi modelul Apple de "incremental upgrade" astfel ca aduci doar un minimum-minimorum de upgrade-uri de la generatie la generatie, ca sa vinzi acelasi telefon an de an, fara sa investesti prea mult in research
- aplicatii preinstalate care nu pot fi dezinstalate, doar "disabled" - asta e cam in aceeasi categorie cu ransomware-ul. Urmeaza sa mai ceara bani ca sa poti sa stergi o aplicatie.
- desi Samsung e top in categoria display-urilor, vinde la chinezi panel-urile de ultima generatie , iar pe flagship-urile proprii lasa modele vechi, ca e mai profitabil sa iei banii chinezilor si fanii Samsung sa primeasca tehnologie veche la preturi moderne Posted Image
- umbla vorba pe web ca partea de "AI" din Samsunguri va fi contra-cost, cu abonament lunar. - link
- de la an la an observam ca puteam sa fac tot mai putin pe device-urile Samsung. Daca la inceputuri faceai lejeeer root si instalai ce voiai, dadeai la orice aplicatie ce permisiuni doreai, Samsungurile devin din ce in ce mai restrictive si iti lasa mai putin loc de manevra. Totul culminand cu situatia in care dai "trigger" la Knox, se arde o siguranta fizica! si iti iei adio de la orice aplicatii bancare.

Nu ma mai mira nimic din ce face Samsung, de cand e TM Roh CEO s-a dus praful de compania asta, asa cum o stiam eu, la inceputuri( mandru proprietar de Samsung inca de la primul Galaxy S). Acum nu mai e Samsung, ci Scamsung, din pacate.

Edited by lex2010, 08 November 2023 - 23:34.


#3
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Centralizarea pietei e alt motiv pentru care producatorii o iau razna. Daca inainte mai aveai variante pe zona de lux, gen Nokia, LG, Sony, HTC sau Huawei, acum sunt doar Samsung si Apple (nu stiu cati cumpara Pixel, iar chinezariile nu cred ca vand atat de bine pe piata high end europeana si nord americana pe cat si-ar dori).
Cand n-ai concurenta, faci ce vrea muschiul tau, omul tace si inghite.
ps: stiu ca sony inca face telefoane, insa nu le cumpara nimeni..

Edited by n-amname, 09 November 2023 - 00:31.


#4
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
:) Samsung, well, throw your money in a bin:)

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Treaba asta se putea remedia printr-un simplu update de soft pentru a se conforma cu reglementarile tarii. In China Google e interzis complet. In alte tari e interzisa utilizarea anumitor aplicatii de mesagerie. Daca esti cetatean UE poti folosi  Facebook fara restrictii dar daca un cetatean strain intra in China si ramane mai mult decat un concediu extins atunci e normal sa-si confirme nationalitatea. Regulile astea nu le fac producatorii de telefoane. Exista riscuri mari sa piarda complet piata de desfacere in aceea tara sau sa se aleaga cu amenzi de miliarde de dollari asa cum au patit-o in UE.
Este abuziv sa dezactivezi un bun propriu. Au controlul software-ului si pot efectua corectiile pentru intrarea in legalitate.

Edited by Leo2006, 09 November 2023 - 00:45.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTrafalgarLaw, on 08 noiembrie 2023 - 23:14, said:

Louis Rossmann a prezentat un nou video despre cazuri din Mexic. Samsung si Motorola conduc
Nu inteleg ce mira, sunt aparate obtinute ilegal care nu au ce sa faca in zona aia geografica sau pe distributia oficiala. Normal ca se blocheaza... la fel face si un european care incerci sa-l activezi intr-o tara din afara zonei desemnate. Nu e ransomware, e goodware theft protection Posted Image

Nesimtirea e sa nu-ti cumperi aparat facut pentru tara ta, legal si cu tot ce trebuie.

Edited by andreic, 09 November 2023 - 09:14.


#7
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007

View Postandreic, on 09 noiembrie 2023 - 00:50, said:

Nu inteleg ce mira, sunt aparate obtinute ilegal care nu au ce sa faca in zona aia geografica. Normal ca se blocheaza... la fel face si un european care incerci sa-l activezi intr-o tara din afara zonei desemnate. Nu e ransomware, e goodware theft protection Posted Image

Nesimtirea e sa nu-ti cumperi aparat facut pentru tara ta, legal si cu tot ce trebuie.
Nu e adevarat.
Bunurile au fost cumparate legal, din tara in care au fost in raft la magazin, Samsung si-au luat banii care au cerut. Samsung le-a dat cu 10% mai ieftin, treaba lor.
Ulterior acestea s-au distribuit worldwide, firme intermediare le-au pus pe raft in Mexic. Consumatorul nici nu stia cine/ce/cum. Ei au platit full price(pretul intreg) cat era in tara lor. Cu garantie, cu tot.
Profitul a fost facut de intermediari(care la randul lor au avut costuri aditionale de import si transport), consumatorii nu au avut nimic de castigat, au platit cat a cerut samsung in tara lor, pretul intreg.
Acum consumatorii au platit full price pentru ceva ce este o caramida.
Scrii si tu neinformat, doar de dragul de a scrie, fake news, din cauza ca oameni ca tine ajungem unde ajungem.

A intervenit guvernul si samsung a pus pauza la practica, erau prea multi in situatia asta.

Samsung sa invete sa ceara pretul dorit pentru produsul dorit, altfel sa nu il vanda. Si-au facut profitul dorit, acum vor si mai mult de atat.
Eu platesc cat cere samsung, ulterior ma pot deplasa unde vreau, fara ca sumsung sa imi monitorizeze mie gps-ul si sa ma traga la raspundere si amenintari ca imi ard produsul. Este extorsiune.

Ca de parca daca ma duc in germania si cumpar un Audi din reprezentanta de acolo si vin in Romania, o sa vina audi dupa mine si ma ameninta ca imi da foc la masina, ca in germania e cu 10% mai ieftina masina si aia din Romania tre sa cumpar, ca este versiune mai naspa, special facuta mai naspa pentru mine.  
Ba cand vad oameni care le tin partea la extoriunea asta, atunci realizez ca "why we can't have nice things" si we are doom as a species.

https://youtu.be/-56...2HzIU2xYc&t=630

Edited by elless, 09 November 2023 - 01:28.


#8
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Sa aplicam si la paine asta andreic?
Imi dai permisiune sa merg in Germania sa cumpar paine si rosii cu 10% mai ieftin la Lidl in Germania si sa le mananc in Romania?
Sigur nu vii tu dupa mine sa mi le tai din burta?
Care mai este scopul Lidl Romania atunci, care vand cu 10% mai scump, destinat doar pentru piata romana. Nu andreic, asta iti doresti?
Incredibil man ce scriu unii, incredibil.

Atat timp cat un consumator ti-a cumparat produsele legal la raft, la pretul pe care l-ati cerut, de la tine, totul este legal, firma nu ar trebui sa ti-l ia inapoi si cu banii luati. Ce fac ulterior cu bunul, ca il vand mai departe, ca ii dau foc, ca il trimit pe marte, aia e treaba mea.
Se incalca drepturi fundamentale ale omului doar pentru comentarii pe care le scriu oameni ca tine.

Ce isi scrie o firma in termenii lor proprii, nu inseamna ca acestia sunt complaint. Nu inseamna ca trebuie respectat. Daca Samsung scrie in termeni "dupa ce cumperi produsul trebuie sa omori pe cineva si sa nu pleci din tara x"
, nu insemna ca termenii lor sunt complient. Aia pot scrie orice in termeni, asa s-au obisnuit, cate un deget la fiecare versiune, "nu ai voie asta", "nu ai voie aia". Insa nu inseamna ca acestia sunt complient.
Putem scrie aici o teza de doctorat despre asta, te asigur ca nu ai dreptate, este chestiune de timp pana practicile astea se vor termina. Sunt non-functionale pe termen lung si incalca prea multe drepturi.

Edited by elless, 09 November 2023 - 01:56.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postelless, on 09 noiembrie 2023 - 01:44, said:

Sa aplicam si la paine asta andreic?
Putem scrie aici o teza de doctorat
Mai bine nu mai repeti prostii... sunt aparate ilegale din piata gri.

"Samsung Mexico announced it would be blocking smartphones acquired through the gray market, an unofficial distribution channel. The tech company contends that phones illegally manufactured abroad and imported without official brand distributors expose consumers to several risks, such as battery deficiencies and software vulnerabilities, among others."" -= sursa mexicobusiness.news.

Deci hai sa nu ne mai imaginam noi lucruri Posted Image

View Postelless, on 09 noiembrie 2023 - 01:14, said:

Nu e adevarat.
Bunurile au fost cumparate lega
Scrii si tu neinformat, doar de dragul de a scrie, fake news, din cauza ca oameni ca tine ajungem unde ajungem.
Fals.

Se smiorcaie guvernul mexican sa nu le blocheze si recunoaste ca sunt importate ilegal... probabil vor sa faca o intelegere.
https://crast.net/44...mported-phones/
"The soap opera continues in Mexico: the Government asks Samsung not to block illegally imported phones"

Edited by andreic, 09 November 2023 - 02:43.


#10
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Bineinteles ca Samsung face asta pentru binele consumatorilor, nu ca isi pierd ei profituri cand oamenii cumpara telefoane din alte tari sau le sunt aduse de catre rude/prieteni.
Telefoanele furate nu le-ar bloca asa, pe sistemul iCloud, nu, nu, alea nu reprezinta risc, doar alea luate mai ieftin din alte tari. Mars pentru samsung.

#11
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010

View Postandreic, on 09 noiembrie 2023 - 00:50, said:

Nesimtirea e sa nu-ti cumperi aparat facut pentru tara ta, legal si cu tot ce trebuie.
Nesimtirea e sa vorbesti despre lucruri care te depasesc complet. Dar la tine e normal.

View Postn-amname, on 09 noiembrie 2023 - 02:40, said:

Bineinteles ca Samsung face asta pentru binele consumatorilor
Fix de binele consumatorilor nu mai poate Samsung. Am urmarit clipul cu scuzele Samsung, sunt bullshit.

View Postelless, on 09 noiembrie 2023 - 01:44, said:

Atat timp cat un consumator ti-a cumparat produsele legal la raft, la pretul pe care l-ati cerut, de la tine, totul este legal, firma nu ar trebui sa ti-l ia inapoi si cu banii luati.
Andreic se baga ca musca-n... Cumperi un telefon de pe emag de ex, LEGAL, cu acte, te trezesti dupa ce il desigilezi ca nu e pentru EU si dupa un timp e blocat. Pare corect. Sau il cumperi si te duci in vacanta in Turcia si te trezesti ca nu mai merge. Doar celor cu iq subunitar chestiile astea li se par corecte.

#12
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,623
  • Înscris: 16.08.2010
Ha-ha! Nu mi se pare că ar putea cineva să mă oblige să cumpăr Samsung...   Posted Image

Chiar și mai amuzant mi se pare că idioții nu învață nimic din istorie. Era o vreme când umbla o vorbă: "Există două feluri de telefoane mobile, Nokia și... restul". Unde e Nokia acum?   Posted Image

Roata se învârte, din nou și din nou, și cine e sus acum, poate cu ușurință să ajungă jos.

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
mi se pare normal. vrei sa te bucuri de tehnologia dezvoltata de unii, te supui termenilor si conditiilor lor. pana si banalul telefon este un privilegiu, nu un drept fundamental.
nu-ti convine? perfect, du-te in alta parte sau dezvolta tu tehnologia ta!

#14
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Postn-amname, on 09 noiembrie 2023 - 00:31, said:

Mai e Xiaomi și Realme

View Postlaffin, on 09 noiembrie 2023 - 07:22, said:

Telefoanele alea au fost plătite, nu furate.
Atât timp cât au fost cumpărate legal este dreptul utilizatorilor de a le folosi.
Așa pot să zică producătorii că e cam vechi Androidul tău, că nu e sigur și că mai bine ți-l blochează.

#15
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Cine inca mai cumpara Samsung isi merita soarta.

#16
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Samsung a anuntat ca vrea ca toate aplicatiile sa fie scanate, pentru a se reduce piratarea acestora, ceea ce inseamna ca multe aplicatii nu vor mai putea fi filosite, una dintre ele fiind si YouTube Vanced, alternativa la YouTube Premium. Sincer, tind ca cred ca vechii comunisti si care acuzau comunismul de " rele " au ajuns la concluzia ca " e mai bine tot cu comunism " dar, fara ca omu de rand sa isi dea seama, au vazut ca e mai bine sa " detina ei controlul "

Edited by raducanu969, 09 November 2023 - 07:57.


#17
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Am o presimțire că TWRP va avea mai mult succes.

#18
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019

View Postlaffin, on 09 noiembrie 2023 - 07:22, said:

mi se pare normal. vrei sa te bucuri de tehnologia dezvoltata de unii, te supui termenilor si conditiilor lor. pana si banalul telefon este un privilegiu, nu un drept fundamental.
nu-ti convine? perfect, du-te in alta parte sau dezvolta tu tehnologia ta!

Si daca maine Apa Nova scrie in termeni si conditii ca nu te poti spala la coor cu apa lor?

Cobori fata blocului sa iti faci fantana?

Si in zilele noastre, telefonul si internetul nu sunt privilegii.
Cat timp exista actiuni ce nu se pot face fara ele.
Exemplu vanzare automobil. Fiscal doar online.

Si vor fi din ce in ce mai multe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate