Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Calcul salariu IT

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Buna dimineata, nu inteleg cum se calculeaza noul salariu pentru IT. Am 2 surse dar nu rezulta acelasi salariu.

1. https://romania.euro...e/32659743.html
  În noua formulă – cea legată de impozitarea dacă salariul brut depășește 10.000 de lei – același angajat va putea opta să renunțe la contribuția la pilonul II de pensii, caz în care va rămâne cu un salariu net de 9.350 de lei pe lună (sau 9.486 de lei începând cu 2024), deci mai mult decât în prezent.

2. https://www.calculat...cul-salariu-it/
  De exemplu, selectam luna decembrie si rezulta Salariu Net 9204

Care e formula de calcul? Pana acum existau taxe de 35% din salariul brut, acum se adauga si impozitul pe venit de 10% .

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005
Dupa ce platesti contributiile, ramane "o baza de impozitare", impozitata cu 10%.

#3
mineapeter

mineapeter

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2017
Bună dimineața!

Și eu sunt tot IT-ist și, cel puțin deocamdată, optez pentru suspendarea contribuției la Pilonul 2, cel puțin până se mai mărește salariul la anul, pentru ca partea netă din salariu să se reducă mai puțin în lunile următoare. Din cei 25% contribuție la sănătate, 3.75 erau plătiți până acum la Pilonul 2, iar din ianuarie ar fi 4.75 la sută, ceea ce ar duce la o mai mare reducere a netului, așa că dacă renunțăm la acest pilon baza de impozitare va fi ceva mai mare.

Și iarăși mai trebuie spus că noua lege, care cu o mână dă și alta ia, pare încâlcită destul de rău la IT-iști: pe lângă faptul că primii 10000 lei din salariul brut rămân neimpozitați cu cei 10%, chiar și la Pilonul 2 exceptarea procentuală de mai sus am înțeles că se aplică doar la acei primi 10k lei brut, nu la tot salariul, iar pentru partea de salariu brut care trece de 10 mii continuăm să contribuim oricum la Pilonul 2 ca și înainte, vorbind deci de o contribuție trunchiată. Cine vrea să reia contribuția full la Pilonul 2 trebuie să facă o cerere explicită în acest sens (de exemplu, la departamentul HR), iar cine nu (ca și mine lunile următoare) trebuie doar... să tacă și să aștepte Posted Image .

Asta este. Chiar ieri am primit ultimul salariu pe vechea formulă, cele modificate urmează din decembrie. Poate se abrogă totuși noua lege ca prin minune. Iar dacă suspendăm, așadar, „o parte” din pensia de pilon 2, ar trebui măcar să ne gândim la niște alternative de economisire pentru viitor, precum un depozit bancar sau, pentru cine este mai curajos, un fond de investiții, și eventual să reluăm la timp contribuția totală, ca să avem și la bătrânețe bani deoparte! Că dacă suntem tineri ne este ușor să ne gândim că „mai e până în 2055” sau 2060, dar tot trebuie să ne pregătim din timp și bătrânețea, chiar dacă pe moment vrem să avem bani mai mulți!

#4
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,075
  • Înscris: 30.07.2006

 mineapeter, on 08 noiembrie 2023 - 07:33, said:

Bună dimineața!

Și eu sunt tot IT-ist și, cel puțin deocamdată, optez pentru suspendarea contribuției la Pilonul 2, cel puțin până se mai mărește salariul la anul, pentru ca partea netă din salariu să se reducă mai puțin în lunile următoare. Din cei 25% contribuție la sănătate, 3.75 erau plătiți până acum la Pilonul 2, iar din ianuarie ar fi 4.75 la sută, ceea ce ar duce la o mai mare reducere a netului, așa că dacă renunțăm la acest pilon baza de impozitare va fi ceva mai mare.

Și iarăși mai trebuie spus că noua lege, care cu o mână dă și alta ia, pare încâlcită destul de rău la IT-iști: pe lângă faptul că primii 10000 lei din salariul brut rămân neimpozitați cu cei 10%, chiar și la Pilonul 2 exceptarea procentuală de mai sus am înțeles că se aplică doar la acei primi 10k lei brut, nu la tot salariul, iar pentru partea de salariu brut care trece de 10 mii continuăm să contribuim oricum la Pilonul 2 ca și înainte, vorbind deci de o contribuție trunchiată. Cine vrea să reia contribuția full la Pilonul 2 trebuie să facă o cerere explicită în acest sens (de exemplu, la departamentul HR), iar cine nu (ca și mine lunile următoare) trebuie doar... să tacă și să aștepte Posted Image .

Asta este. Chiar ieri am primit ultimul salariu pe vechea formulă, cele modificate urmează din decembrie. Poate se abrogă totuși noua lege ca prin minune. Iar dacă suspendăm, așadar, „o parte” din pensia de pilon 2, ar trebui măcar să ne gândim la niște alternative de economisire pentru viitor, precum un depozit bancar sau, pentru cine este mai curajos, un fond de investiții, și eventual să reluăm la timp contribuția totală, ca să avem și la bătrânețe bani deoparte! Că dacă suntem tineri ne este ușor să ne gândim că „mai e până în 2055” sau 2060, dar tot trebuie să ne pregătim din timp și bătrânețea, chiar dacă pe moment vrem să avem bani mai mulți!

Asa este.
eu aleg sa-mi ramana mie contributia actuala de la pilonul 2, si o sa fac un pilon 3 cu o parte din bani

#5
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006
Doar o informare legata de calculul salaiului pe IT.

Salariul se imparte in 2.
1) Primii 10.000
2) Restul

La 1) se aplica CAS de 21.25 din start + CASS, si e scutit de impozit
La 2) Se aplica CAS de 25% + CASS si se scade impozit 10%

Salariul final este de Rezulatul de la 1)+2)

Concluzie, "scutirea" de Pilon 2 este doar pe primii 10.000

Atentie. Scutirea se aplica din oficiu.
Pentru a continua cotizatia la Pilonul 2, trebuie o cerere catre angajator, urmand ca aceasta sa intre in vigoare doar de luna urmatoare.
Astfel, cei care nu au depus cererea in octombire, nu vor beneficia o luna de Pilonul 2.

Tot legat de pilonu 2, momentan ne aflam intr-o criza financiara as putea spune.

De aceea cotizarea la Pilonul 2 in acesta perioada este mult mai importanta decat pana acum, deoarce , se stie, orice investitie se face in criza.

Astfel in final, acesta scutire, care de fapt e doar partiala, ar putea aduce mai multe pierderi decat se pare la prima vedere.
Asta indica doar ca de fapt nu esti scutit de nimic, statu luandusi drepturile cu 2 maini, profitand de naivitate si neintelegere.
Asta deoarece in final alti angajati in continuare arata cu degetul spre IT si spune: "Uite acum sunt scutiti si de pilonul 2"

Iar ca un ultim aliniat, daca nu ma insel in urma la ce am citit din lege, acum nu IT-ul (programatorul) e scutit de Pilonul 2 ci toti angajatii (cod companie)

#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
George, ar fi bun cum spui tu, ca partea respectiva din Pilonul 2 vine catre angajat fara CASS si fara impozit aplicat, ceea ce este convenabil. Eu ma temeam ca banii din P2 ii baga in brut, crescand brutul cresc si taxele aferente. Asa, dupa cum spui tu, la primii 10K brut imi revin 375 de lei net reprezentand P2

#7
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Nu prea merita sa renunti la pensia pilon 2, diferenta nu este un capat de tara si vei da mai multi bani la impozit.
Exista un calculator la https://www.calculat...cul-salariu-it/, si pentru cazul meu voi lua mai mult cu ~350 lei pe luna daca renunt la P2

#8
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
De ce vei da mai multi bani la impozit daca renunti la pilonul 2?

#9
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Multumesc pentru raspunsuri.

#10
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

 effect, on 08 noiembrie 2023 - 20:19, said:

De ce vei da mai multi bani la impozit daca renunti la pilonul 2?
pnetru ca impozitul se calculeaza din brut (Brut - Cass -Cas)*10%, deci daca dai mai putin la pensie iti ramane un venit impozabil mai mare automat impozit mai mare.

#11
vlas_r

vlas_r

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.12.2023
pe langa ca ai impozit mai mare daca renunti la Pilonul 2, foarte important e ca banii din Pilonul 2 sunt bani pe numele tau. renunti la propria pensie si la bani care revin familiei tale.

#12
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
din ce am discutat la mine la job, cred ca peste 90% dintre colegi au ales sa continue contributia la pilonul 2.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate