Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Taxa suplimentara pentru cei cu mai mult de 2 masini

  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#19
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,372
  • Înscris: 28.07.2008

View Postsorin147, on 05 noiembrie 2023 - 15:24, said:

Vor bani la buget, hai sa aplicam amenzi pentru legile pe care le avem deja. Era unul sa dea peste mine pe trecere ca, probabil, nu am stat sa-l intreb daca are chef sa opreaca. Dintr-un foc faceam si rost de bani dar si o masina in minus in trafic pentru o perioada.
Pai cum de ți-ai permis tu sa existi in acelasi spatiu si timp cu mașina care trecea pe acolo?

#20
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Consider că cei care își permit mai multe mașini își permit și taxe, bineînțeles. Ăștia care se împrumută la bancă pt mașini sunt săraci și părerile lor sunt doar miorlăituri.

Edited by Ev_eee, 05 November 2023 - 15:34.


#21
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Acea ideie aparține PSD-ului de mult timp, iar acum revine în atenția publicului din discursul lui Adrian Câciu.

Alte psdisme: https://www.bursa.ro...rciant-84581154
Mai avea puțin și spunea că vrea să interzică să cheltui peste 5000 de lei pe lună.
Da domnule Câciu, dacă o să mergeți pe la magazinele de bricolaj acea sumă nu este ieșită din comun.
O să zică mâine poimâine că vrea să impoziteze tranzacțiile de peste 5000 de lei, pe principiu cum îți peremiți tu sclave să-ți cheltui banii munciți din greu.

Oare psd-iștii ăștia au suferit vreo epifanie?
https://www.mediafax...repede-16718797
Ei erau cei mai împotriva băncilor.

Edited by Valy_User, 05 November 2023 - 15:51.


#22
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,268
  • Înscris: 24.06.2006

View PostAndreY2u, on 05 noiembrie 2023 - 14:43, said:

Ce parere aveti daca se introduce o taxa suplimentara pentru cei care au mai mult de 2 masini?
o idee de orbete ajuns la putere, idee din epoca de trista amintire, probabil daca traiai acum 60 de ani aveai o cariera stralucita in politica

View PostAndreY2u, on 05 noiembrie 2023 - 15:11, said:

spatii de parcare blocate aiurea, ca altii vor sa schimbe masinile ca pe ciorapi
vorbesti prostii, pai tu cati poporeni care stau la mila primariei la un loc de parcare crezi ca sunt cu mai mult de  doo masini?

as vrea s-o spun diplomatic, da nu reusesc sa gasesc cuvintele cand vad atatea ineptii

#23
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,423
  • Înscris: 03.11.2009

View PostAndreY2u, on 05 noiembrie 2023 - 14:43, said:

Ce parere aveti daca se introduce o taxa suplimentara pentru cei care au mai mult de 2 masini?

Cred ca este o idee proasta!
-----
Tu ce crezi, este bine sa te abtii sau e mai bine sa eliberezi o besina cand iti vine?
Acu', sincer!

Edited by Costi_68, 05 November 2023 - 15:53.


#24
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Ce relevanță are numărul de mașini atâta timp cât omul și-a plătit toate obligațiile către stat? Poate să aibă și 100, care e problema?

Au trecut 32 de ani de la Revoluție, dar comunismul este mai proaspăt ca niciodată.

#25
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Avem o parere proasta, si nici nu am 2 masini.

#26
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcata32, on 05 noiembrie 2023 - 15:53, said:

Ce relevanță are numărul de mașini atâta timp cât omul și-a plătit toate obligațiile către stat? Poate să aibă și 100, care e problema?

Au trecut 32 de ani de la Revoluție, dar comunismul este mai proaspăt ca niciodată.
De fapt, toti paduchii care nu sunt capabili de nimic in viata isi dau cu parerea despre capra vecinului. De asta si vedem psd si alte emanatii din astea de atatia ani la putere. Atata pot. Trist este ca au drept de vot. Dezavantajul votului universal.

#27
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019

View PostEv_eee, on 05 noiembrie 2023 - 15:34, said:

Consider că cei care își permit mai multe mașini își permit și taxe, bineînțeles. Ăștia care se împrumută la bancă pt mașini sunt săraci și părerile lor sunt doar miorlăituri.
Nici nu stiu pe care din cele doua enunturi isi doreste autoarea/autorul sa-l luam in serios si care-i la misto. Ala (daca exista!) trebuia marcat cu Posted Image.

Edited by __Dan__, 05 November 2023 - 16:15.


#28
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022

View Post__Dan__, on 05 noiembrie 2023 - 16:12, said:

Nici nu stiu pe care din cele doua enunturi isi doreste autoarea/autorul sa-l luam in serios si care-i la misto. Ala (daca exista!) trebuia marcat cu Posted Image.

Habar n am. Am citit doar titlul. :lol: Și am fost convinsă că au apărut plângăcioșii pe topic. :P

#29
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Stau si eu si ma gandesc asa... pe ce planeta traiesc astia ca tine?
E destul oxigen acolo?

Orice lege/taxa care poate fi usor ocolita, este 0.

#30
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostAndreY2u, on 05 noiembrie 2023 - 14:43, said:

Ce parere aveti daca se introduce o taxa suplimentara pentru cei care au mai mult de 2 masini?

La mine cum facem? 2motociclete,2 scutere,1 remorca moto,1 rulota,1 masina.toate din 2004....2008.valoare de vanzare (toate la un loc) pana in 5000...6000 eur.

#31
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 17.12.2019
E foame mare la buget și nu mai știu de unde să mai stoarcă ceva firfirei? Cei ce au multe mașini le au, în majoritate, pe firme. E simplu să-ți faci o firmă fără activitate doar ca să fie proprietara mașinilor familiei. Crește doar puțin asigurarea.

Cum ar fi o taxare după valoarea mașinii?

Edited by exqusit_drunk, 05 November 2023 - 16:38.


#32
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Eu nu sunt de acord cu nici o masura care sa ajute statul sa ma jupoaie mai mult. Inclusiv impozitul progresiv. Ajungem la zilele alea in care jupuiam burghejii, spre deliciul maselor? Alea au trecut de multa vreme.

#33
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,222
  • Înscris: 08.01.2021
Eu nu cred că ar trebui taxata posesia mașinilor, ci locurile de parcare.
Dacă ți le ții pe proprietatea ta nu văd care-i problema statului.

Cu alea care zac pe spațiul public as pune altfel problema.

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 05 noiembrie 2023 - 15:05, said:

Ești extremist de stânga, nostalgic al comunismului?
Nu te constrange deloc taxa mea sa iti iei a doua masina, doar te face sa o faci cu cap si sa iei una mai putin poluanta. De exemplu, daca a doua masina e electrica, 50% din 0 e zero. Daca iei una cu motor mai putin poluant, cum e a mea (1.0 TSI), 50% extra e 20 de lei. Daca iti iei un diesel second puturos de 3 litri, asta e, platesti extra 1.200 de lei.

#35
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021

View Postutopium, on 05 noiembrie 2023 - 14:50, said:


Chiar si la a doua as baga un 50% extra ... la a treia, 100% extra :D

View PostAtreides7, on 05 noiembrie 2023 - 15:12, said:


Da, e bine, va multumesc, majestate, pentru infinita marinimie

As fi de acord dacă as primi ceva de banii aia. Ma simt jefuit, chiar tâlhărit de statul roman. Am plătit niște taxe la anaf, peste o luna am primit iar notificare sa le plătesc, n au fost în stare sa le trimiți în contul care trebuie. Eu trebuie sa păstrez chitanțe, sa pierd zile pe la ghișee etc. Nu mai vorbim de drumuri, sistemul sanitar, etc. Taxa va merge tot spre pensiile speciale, alea sunt de neclintit, toată lume latră, aia sunt imuni, n au nicio rusine/frica.

View Postutopium, on 05 noiembrie 2023 - 17:19, said:


Nu te constrange deloc taxa mea sa iti iei a doua masina, doar te face sa o faci cu cap si sa iei una mai putin poluanta. De exemplu, daca a doua masina e electrica, 50% din 0 e zero. Daca iei una cu motor mai putin poluant, cum e a mea (1.0 TSI), 50% extra e 20 de lei. Daca iti iei un diesel second puturos de 3 litri, asta e, platesti extra 1.200 de lei.
Mesteci niște slogane, îmi pare rău s o spun, tâmpite. În primul rand producția de energie romaneasca e în piuneze, s a încercat o retehnologizare pe la hidroelectrica, dar nu au dus o la capăt, au furat prea mult. De termocentrale nu mai vorbim. Mergem pe generatoare vechi de 50-60 ani, cu durata de viata depășită care pot pica oricând. Mașini electrice în masa ne trebuie, nu?
Iar asta cu poluarea e ca să și justifice Ursula salariul. Poluarea Europei e infima fata de ce se poluează în Asia, China, SUA, zone cu industrie. Nu mai vorbim de exemplu de războiul din Ucraina cat poluează. Dacă tine asa mult la mediu, Ursula ar
fi trebuit sa facă lobby pentru oprirea livrarilor de arme către Ucraina, sa nu se mai polueze.  Ce se întâmpla în Europa cu taxele pe poluare e un fel se egalitate, dar nu pentru căței. Fraierii cu motor de 1,4 poluează, aia care bubuie și incendiaaza non stop, nu.   Și poluarea din Ucraina, China și alte zone ne afectează pe TOTI, schimbările climatice sunt la nivel mondial, nu regional.

#36
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu as face invers, zero taxe si impozite pe masina, indiferent de numarul lor intre 0 so 365 de masini. Ce trece de 365 sa fie impozitat cu 1 euro pe an pe fiecare masina de la 366 in sus, dar in continuare zero pt. primele 365.

Dar masinile lasate pe spatiu public, strazi, trotuare, piete, etc., sa fie obligatoriu absolut toate ridicate si revandute de primarie, si simultan aplicata o amenda egala cu valoarea masinii dar nu mai putin de 2000 euro, deci cine vrea sa o recupereze sa o plateasca de inca doua ori.

Edited by loock, 05 November 2023 - 17:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate