Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Înlocuire antenă 4g navigație

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Am o navigație android la care doresc să îi înlocuiesc antena 4G, semnal prea slab în afara orașului, sunt nevoit mereu să fac hotspot cu telefonul. Rețeaua pt telefon și navigație este aceași RDS, doar că navigația cum am spus și mai sus pierde 4g.
Aveți ceva recomandări de antene pentru navigații auto ? Mulțumesc 🤗

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003
Antenele de navigatie sunt in general GPS... 4g-ul se face intern. Probabil ai un modul prea slab sau in zona de montaj este ecranare ori poate modulul nu suporta toate benzile folosite de Digi. Incearca acelasi aparat si cu sim Orange/Vdf si vezi cum merge in aceleasi locuri.

Edited by andreic, 04 November 2023 - 12:30.


#3
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Vezi ca ai incurcat omu'.. PNA cu android nu foloseste SIM GSM . Un mobil , tableta.. android cu GSM si navigatie GPS e alta mancare de peste.

#4
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 dl_dr25, on 04 noiembrie 2023 - 12:10, said:

Am o navigație android la care doresc să îi înlocuiesc antena 4G

Zi-ne despre ce model este vorba exact.
Telefoanele Android, nu au un GPS "cinstit", ci isi citesc coordonatele GPS in retea. Vezi daca nu e mai ieftin sa pui un receptor GPS conectat prin BT. In cazul asta si daca folosesti Google Maps, daca se pierde semnalul, nu mai ai datele de trafic in timp real (gen te anunta despre ambuteiaje, etc.).

PS: pentru naviagtie nu a nevoie de 4G. Vezi cum se comporta cu 3G.

#5
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Configurația este
L6 Pro: Android 11 API=29 CPU 7862 64BIT 8 Core DDR 4/6GB ROM32/64/128GB 4G LTE WIFI 5G Bluetooth 5.1
Tot caut antenă pt 4g pe AliExpress, dar nu prea am idee ce sa iau, undeva la maxim 100 lei. În oraș ( București ) nu am nici o problemă, dar gen am venit de la Deva spre București ( Transalpina , Voineasa, Pitești ) am stat pe hotspot de la telefon fiindcă navigația nu avea 4G ( tel și navi ambele in RDS ).

Attached Files



#6
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
PS antena gps, am păstrat antena mașinii, mi-e antenă pt recepție GSM îmi face probleme

#7
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 dl_dr25, on 07 noiembrie 2023 - 09:54, said:

În oraș ( București ) nu am nici o problemă, dar gen am venit de la Deva spre București ( Transalpina , Voineasa, Pitești ) am stat pe hotspot de la telefon fiindcă navigația nu avea 4G ( tel și navi ambele in RDS ).

Pe Transalpina si prin zona Voineasa aveai semnal la telefon?... Ultima data cind am fost pe acolo erau multe zone fara acoperire.
Cum spuneam in postul anterior, ia-ti un GPS cinstit, la ala ai "semnal" atit timp cit "vezi"cerul.

#8
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Nu tot timpul, dar eu fac comparația între telefon și tabletă, ambele in aceași rețea, unul avea 4G altul decedat. Tableta/navigație am luat-o să nu mai omor telefonul, plus că pot să mă ajute mai mult ex merg cu waze și display este split am,WhatsApp pe care pot sa citesc mesajele, pot îi bag fetei un film la drum lung, un clip să îi mai distrag atenția etc

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

 undesignus, on 06 noiembrie 2023 - 17:00, said:

Zi-ne despre ce model este vorba exact.
Telefoanele Android, nu au un GPS "cinstit", ci isi citesc coordonatele GPS in retea.
Afaik, e tot gps nu poate altfel, atat ca e asistat la almanac si orbite prin internet ca sa ia mai repede pozitia. Si nu e vorba de telefoane ci de "navigatie" adica auto standalone.

 dl_dr25, on 07 noiembrie 2023 - 09:54, said:

Configurația este
L6 Pro: Android 11 API=29 CPU 7862 64BIT 8 Core DDR 4/6GB ROM32/64/128GB 4G LTE WIFI 5G Bluetooth 5.1
Tot caut antenă pt 4g pe AliExpress
Acu am vazut deci navigatia ta auto chiar are port de antena externa 4G... problema e cu benzile caci in 4G trebuie sa acopere multe benzi ceea ce e cam complicat pentru antene fara circuite de acord cum au telefoanele intern.
Daca gasesc ceva inteeresant, scriu pe aici.

Edited by andreic, 07 November 2023 - 23:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate