Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Cainele vecinilor

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
Cristi43

Cristi43

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.11.2023
Au primit amenda de la politia locala dar tot nu sa rezolvat aceasta problema.

#56
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostCristi43, on 07 noiembrie 2023 - 08:55, said:

Nu mai stiu ce sa fac cu cainele vecinilor ca nu au luat nici o masura.
Tu inca nu intelegi ca ai o problema cu vecinii...NU CU CAINELE ! Daca nu functioneaza treci la...grenade ?
Imi pare tare rau de unii care nu stiu sa vorbeasca cu vecinii !
Ce fel de gard ai cu vecinii ? Vezi catelul ?

#57
Cristi43

Cristi43

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.11.2023
E gard din scandura din lemn, si vad cainele vecinilor de pe geamul din baie.
Vecinii sunt niste betivi care nu vor sa inteleaga, si m-am saturat sa le tot explic ca e deranjant.

#58
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,161
  • Înscris: 16.04.2007

View PostCristi43, on 07 noiembrie 2023 - 08:55, said:

Nu mai stiu ce sa fac cu cainele vecinilor ca nu au luat nici o masura.
Am dat comanda la emag la un aparat cu ultrasunete in forma de casuta care se pune la gard, cand latra cainele sa isi faca treaba  asa sper .
Se va obisnui cu el. Am testat si eu. Mai ai o varianta cu un gard de beton inalt, costa, arata ca la puscarie, dar mai estompeaza!

Tocmai de aceea la 'sfaturi' cand achizitionezi o proprietate trebuie trecut si: inspecteaza zona si dimineata, seara, in weekend.
Eu am cumpart teren la 10min mai departe de zona 0, si o suprafata mai mare, tocmai pentru a ma putea 'ascunde' cand vecinu' da cu flexu, motocoasa, drujba etc ...

#59
Cristi43

Cristi43

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.11.2023
Acesti vecini si-au luat caine dupa ce m-am mutat in casuta, si nu am stiut ca o sa fie aceasta problema.
E prea scump un gard inalt din beton si nu am atatia bani.

#60
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 22.07.2006
Mai insista cu plangeri la politie, sa il incalte cu fiecare ocazie..chiar daca par ca nu rezolva problema, daca le si plateste la un moment dat probabil o sa incerce sa nu mai ia amenzi din cauza cainelui. Ce mai poti face este sa iei legatura si cu politistul de proximitate (cred ca asa se numeste) fostul sectorist cum era pe vremuri, poate reuseste el sa medieze problema, pana la urma cam asta ii este jobul. Mai exista si varianta razbunarii iti iei boxa o orientezi spre casa lui si dai la maxim sa vada si el cum e sa nu ai liniste.

E dificil cu vecinii...nu poti sa ai certitudinea ca is ok atunci cand te muti si in plus de asta se pot si schimba pe parcurs.

Edited by V0rteX, 09 November 2023 - 15:12.


#61
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.05.2008

View PostCristi43, on 09 noiembrie 2023 - 07:40, said:

Am primit aparatul cu ultrasunete in forma de casuta si e reglat la maxim si e pus langa gard in spatele casutei mele, ca sa nu mai latre cainele vecinului. Dar tot latra incontinu si nu pot lucra in liniste in casuta ca e deranjant. Ce pot face sa se rezolve problema cu latratul cainelui vecinului????????
Ca nu mai am nici o solutie ce pot face. Si poate are cineva o ideie ce pot sa fac sa nu mai latre incontinu cainele vecinului aproape de casuta mea.
Astept raspuns!!

Poate latra ca il deranjeaza aparatul tau Posted Image
Ai putea sa iti izolezi cumva geamurile sa nu mai auzi. cu un termopan bun nu mai auzi nimic.

#62
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Exact cum spune intr-un post de mai sus  Alltrack  ai o problema cu, oamenii care locuiesc acolo nu cu cainele.
Politia din zona este ca si inexistenta,pana nu demult in Berceni-ilfov nu exista post de politie...daca sunai la 112,echipajul care venea era cel de la Vidra ori Popesti-leordeni.
Sunt in stare sa te amendeze pe tine daca vad ca insisti cu reclamatiile.

Pana la urma o sa intervina obisnuinta,asta este din pacate...

#63
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In 1000 de topicuri , despre manelisti , despre muzica tare , despre unii care urla noaptea , despre copii care tipa incontinuu , caini care latra , despre...X exemple !
Un gard de ''beton'' inalt plus niste termopane de calitate iti fac viata mult mai frumoasa si mai linistita ! Si nu mai stai sa ceri aprobari de la vecini , pierzi 20...30 cm din terenul tau , bagi o mica ''fundatie'' de ciment , apoi cand ai timp pui singur sau cu un prieten niste BCA cu mortar adeziv facut la galeata .

Daca astepti dupa politie , dupa eleganta , bunul simt , educatia si manierele vecinilor , o sa mori nervos si la propriu si la figurat !

#64
Cristi43

Cristi43

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.11.2023
Asa e cu vecinii care nu isi respecta pe ceilalti vecini, si nu au cei 7 ani de acasa.
O sa imi bag niste vata in urechi si o sa ii ignor pe vecinii astia nesimtiti.

#65
Cristi43

Cristi43

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.11.2023
Iar latra cainele vecinilor emervant ca are un latrat ca un schelalait si nu prea isi face treaba aparatul tip casuta cu ultrasunete.
Ce sfat imi puteti da sa taca cainele vecinilor ca se aude din casuta????????????
Ca nu il mai suport, si acesti vecini nesimtiti nu iau masuri cu cainele lor!!!
Va rog sa imi dati un sfat!!!
Astept raspuns!!!!!

#66
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,065
  • Înscris: 20.10.2015
https://113-politia-...lor.webnode.ro/

#67
Cristi43

Cristi43

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.11.2023
Latra incontinu cainele vecinilor ca un schelalait si as vrea sa il inregistrez audio sa auziti cum latra, ca sa imi spuneti ce pot face sa inteleaga acesti vecini ca trebui sa ia masuri cu cainele lor ca face mare galagie, si poate ar trebui anuntat protectia animalelor ca nu au grija de el, dar anonim ca sa nu afle cine a reclamat, ca m-au ametit ca ma dau in judecata ca sunt niste betivi nenorociti!!

#68
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014
Adică  TU vrei ca NOI sa anunțăm autoritățile? Nu ziceai ca i-a amendat politia ?

#69
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,637
  • Înscris: 12.06.2010
Ai gasit involuntar rezolvarea. Inregistreaza-l cum latra. Apoi pune inregistrarea pe repeat si emite-o directional catre vecini, evident cu volumul la maxim.

#70
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 03.06.2023
Daca te deranjeaza, reclami! Orice sesizare este anonima, adica autoritatile sesizate nu vor merge la cel reclamat sa spuna ca X a facut reclamatie si hai sa vedem despre ce e vorba. Tocmai de aceea, sesizarile pe care le vei face, au termen de raspuns si nu le pot face o persoana anonima. Acum ca tu ai avut conflict verbal cu aia pe tema cainelui, banuim si noi ca tu ai fi primul la care se gandesc cand e vorba de reclamat cainele lor.
Poti reveni la Primaria Berceni cu o noua sesizare spunand ca lucrurile continua. Daca stii ca au primit sanctiune aia, inseamna ca ai primit raspuns la sesizarea ta, insa acea sanctiune poate si avertisment scris, nu neaparat cu suma de bani. Ideea e sa revi cu o noua sesizare.
Pe de alta parte te poti adresa I.P.J. Ilfov care au birou de Protectia Animalelor cu o sesizare online aici : https://www.politiar.../petitii-online
Mai sunt si astia cu Protectia Animalelor Ilfov : https://ilfovadopta.ro/sesizare/
Sau mai poti cauta diverse ONG uri.
Poti sa atasezi si poze sau filmari sesizarilor. Ar fi cel mai indicat.

Edited by Mihaitsa07, 09 December 2023 - 22:15.


#71
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 15.08.2005

View PostCristi43, on 09 decembrie 2023 - 08:23, said:

Latra incontinu cainele vecinilor ca un schelalait si as vrea sa il inregistrez audio sa auziti cum latra, ca sa imi spuneti ce pot face sa inteleaga acesti vecini ca trebui sa ia masuri cu cainele lor ca face mare galagie, si poate ar trebui anuntat protectia animalelor ca nu au grija de el, dar anonim ca sa nu afle cine a reclamat, ca m-au ametit ca ma dau in judecata ca sunt niste betivi nenorociti!!
romanul are 2 mari frici: ca i se face dosar penal si ca e dat in judecata
ma rog, mai e si a 3-a frica ca il trage curentul, dar aia e separat :D

si tu trebuie sa ii faci reclamatie la autoritati, nu noi, ca nu pe noi ne deranjeaza potaia vecinului
iar reclamatia trebuie sa fie cu datele tale, nu pot sa o dai anonima ca ti-o resping aia din start
si daca afla aia ca i-ai reclamat si te ameninta ca te dau in judecata, zi-le sa te dea: aia nu stiu ce alergatura si ce costuri inseamna sa dai pe cineva in judecata !!

#72
Cristi43

Cristi43

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.11.2023
Au o cumnata care e avocata si nu as vrea sa ajung in tribunal din cauza unor vecini betivi, care nu au grija de caine si nu ii da de mancare si il tin legat de schelalaie incontinu. Am vorbit la protectia animalelor si au fost la poarta la iei si le-a dat un avertisment, si  daca continua sa nu aiba grija de caine sa nu mai schelalaie, sper sa le dea o mare amenda.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate