Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

construire camera din living cu ușa glisantă

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Am nevoie de sfaturi legate de cum să construiesc o camera noua dintr-un living mai mare.

Atasez o schita aproximativă cu noua camera care ar trebui sa apară pentru un copil.

Ce știu pana acum:
- am stabilit poziția exactă a peretului despărțitor ca și distanță de la peretele exterior
- trebuie sa modific circuitele electrice pentru lumina a.i. sa aibă lustra/aplica acționate separat
- in "noul living" vreau sa iau în calcul și opțiunea ca la un moment dat sa pot prinde de noul perete despărțitor un TV care este destul de mare


Ce nu situ:
- ce grosime sa aibă noul perete dat fiind ca vreau sa fie cât de cât izolat fonic dar nici sa îmi mănânce mult din spatiu
- usa de acces mă gândesc ca ar trebui sa fie una glisantă dat fiind spațiul destul de mic. Aveți aici recomandări pt ușa ca și calitate, model, orice sfat?
- ce materiale sunt recomandate pentru acest perete?
- daca peste câțiva ani vreau sa renunț la perete, ce trebuie sa țin cont acum?

Multumesc!

Edited by taurash, 31 October 2023 - 07:38.


#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Pune și schița.

#3
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Variantă:

- perete ușor pe structura de lemn, cu vată bazaltică, placați cu rigips;
- pentru ușile glisante, există sisteme speciale la diferite magazine, trebuie doar sa cumperi ușa/ foaia ce va fi montată pe sistem. Dar atenție, aceasta stă depărtată de perete cu câțiva cm, deci nu oferă o izolație foarte bună.

Spor,

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005
Exista usi si glisant-liftate, care pot si izola fonic.

#5
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Da, din greseala nu am atasat corect schița. Sper ca este ok acum.

Attached Files



#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
Usa glisanta gliseaza pe una din feţele peretelui, la o mica distanta plus ca are si ea grosimea ei, asa ca trebuie sa ramana perete gol pe o latime suficienta. Nu poti pune mobila, lipita de perete, pe ambele lui feţe cum ai in poza.

Poate de fapt vrei o usa plianta, din acelea gen ‘acordeon’.

Edited by sags, 31 October 2023 - 09:39.


#7
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
pocket door... sunt diferite mecanisme pe amazon si tutoriale pe youtube, dar vezi si asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3QkcJGceWBk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008

View Postsags, on 31 octombrie 2023 - 09:39, said:

Usa glisanta gliseaza pe una din feţele peretelui, la o mica distanta plus ca are si ea grosimea ei, asa ca trebuie sa ramana perete gol pe o latime suficienta. Nu poti pune mobila, lipita de perete, pe ambele lui feţe cum ai in poza.

Poate de fapt vrei o usa plianta, din acelea gen ‘acordeon’.

Eu ma gandeam la o usa care gliseaza în interiorul peretelui. Ușa acordeon/plianta am văzut-o mai degrabă la debarale sau spații tehnice mici de separare.

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,912
  • Înscris: 14.08.2007
Exista si usi pliante care arata cam ca niste usi de lemn normale:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g7flCS1Z19M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.portadoo...produs/id/15932
[ https://www2.porta.com.pl/data/products/ca6ead1c089d366d70b9e7bcd5a2b5de.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by utopium, 31 October 2023 - 12:10.


#10
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Despre izolarea fonica. O izolare de calitate se obtine cu materiale speciale: gen cofrag de oua sau cele care sunt folosite in studiorile de muzica, sau cabinet medical ORL. Polistirenul sau vata minerala/bazaltica nu sunt o solutie. Izolarea fonica este data de masivitate, gen beton, caramida, etc

#11
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007

View Posttaurash, on 31 octombrie 2023 - 10:11, said:


Eu ma gandeam la o usa care gliseaza în interiorul peretelui. Ușa acordeon/plianta am văzut-o mai degrabă la debarale sau spații tehnice mici de separare.
Am vazut asa ceva in Pipera. Nu izoleaza fonic deloc, iar mirosurile scapa lejer, desi era o super hota. Izoleaza maxim optic :)

#12
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008

View Postbobitzaaa, on 06 noiembrie 2023 - 08:50, said:

Am vazut asa ceva in Pipera. Nu izoleaza fonic deloc, iar mirosurile scapa lejer, desi era o super hota. Izoleaza maxim optic Posted Image

Te referi la ușa glisantă? Eu când ziceam sa izoleze mă refeream sa fie ceva clasic, nu sa fac un studio audio sau ceva complet izolat, doar ca nu am spațiu suficient ca sa pun o ușa normală.

Daca știe cineva si îmi poate recomanda uși glisante, m-ar ajuta. Mersi!

#13
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Da, intra in pereti. E ca si cum nu ar fi.

#14
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
Izolare fonică cu vată bazaltică

https://youtu.be/_8D...ure=shared&t=60

#15
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Cand il vad pe besitul ala...

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Daca vrei usa glisanta in interiorul peretelui si izolare fonica nu ai decat sa construiesti una din laturile in care gliseaza usa ca un perete de calitate. Adica mai multe foi de rigips, vata minerala si sa adaugi periile/chederele potrivite usii.
Partea asta ultima e cel mai greu de facut pe laturile de sus si de jos, dar tot poti obtine ceva multumitor cu atentie.

#17
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Am decis pana la urma sa merg pe o ușa clasică, normală. Recunosc ca m-au ajutat foarte mult opiniile voastre si de aceea am reununtat la ușa glisantă.
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate