Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Ce spune crestinismul despre psihedelice ?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#55
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,593
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmaladetz, on 09 noiembrie 2023 - 21:55, said:

Nu înțeleg cine te-a forțat să pupi oasele la morți sau sa le sugi. Ești liber să faci ce vrei însă nu înțeleg ce te freacă grija de cei care o fac? Sau vrei ca toți să fie ca tine ca așa  consideri tu  că ăla e mersul în viața?

Fiecare este liber să-și exprime o părere cu privire la o practică religioasă sau alta... De asta există un forum de discuții.

#56
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Postmaladetz, on 10 noiembrie 2023 - 00:41, said:

Man sunteti la furat amandoi, voi doar cautati "scandal", nu va obliga nimeni sa urmati biblia, sunteti liberi sa faceti ce vreti cu viata voastra, nu inteleg care-i scopul vostru aici, ba comentati impotriva si dupa spuneti ca-i sarcasm. Nu a venit nimeni sa va bage bibilia si crestinismul cu forta pe gat dar nu mai rastalmaciti ce scrie in biblie doar ca sa va aflati in treaba.
Si ca sa fiu on topic pentru droguri si curve cautati in alta parte nu in biblie sau in religia crestina ca nu e acolo. Repet, nu am nimic impotriva stilului vostru de viata sunteti liberi sa faceti ce vreti dar lasati biblia ca nu are treaba cu ce doriti voi :)

Degeaba, asta nu te scuză de sarcasmul de care ai dat dovadă, cu suptul oaselor de morți... :thumbdown:

Iar legat de Biblie, care se scrie cu B (mare), acolo vei găsi tot ceea ce susțin eu și parțial Zexe... dogma ta ortodoxă, nu o s-o regăsești în Biblie, sub nicio formă, ea este apanajul unor parveniți ipocriți... deci nu, nu cumpărăm nici de la tine... :nonobad:

Deci Biblia nu ne învață de triade de zei, suflete nemuritoare și iaduri veșnice, never ever... :nonobad:

Edited by heartu, 10 November 2023 - 09:37.


#57
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postheartu, on 10 noiembrie 2023 - 09:37, said:



Degeaba, asta nu te scuză de sarcasmul de care ai dat dovadă, cu suptul oaselor de morți... :thumbdown:

Iar legat de Biblie, care se scrie cu B (mare), acolo vei găsi tot ceea ce susțin eu și parțial Zexe... dogma ta ortodoxă, nu o s-o regăsești în Biblie, sub nicio formă, ea este apanajul unor parveniți ipocriți... deci nu, nu cumpărăm nici de la tine... :nonobad:

Deci Biblia nu ne învață de triade de zei, suflete nemuritoare și iaduri veșnice, never ever... :nonobad:
Vezi că ești offtopic, nimeni nu a zis nimic de triade de zei, ce am spus eu că autorul încearcă să găsească confirmarea consumului de droguri "naturale"  in Biblie(cu B mare domn' gramatica) și în religia creștină , nu neapărat ortodoxă, confirmare ce nu va fi găsită acolo. Dar văd că ție îți place să ataci și să fii acid nu neapărat să-ți expui părerea și să ajuți topicul cu informații utile.
După tot ce ai scris aici sper sa ai o viață fericită și împlinită guvernată de liberul tau arbitru pe care nu ți-l ia nimeni și poți să faci ce vrei cu viața ta. Dar nu mai fi frustrat că te dai de gol :)

Edited by maladetz, 10 November 2023 - 12:56.


#58
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
Și tu ai fost off-topic... vezi, dacă te fac ipocrit te superi pe mine... :)

Biblia/Biblie se scrie cu B (mare) din respect, pentru că este Cuvântul lui Dumnezeu, nu are legătură cu gramatica...

Religia creștină (mainstream), indiferent că este ortodoxă, catolică, protestantă sau neoprotestantă... a fost coruptă, păgânizată și a devenit idolatră (înlocuindu-L pe Creator cu creaturi/creații, îngeri, sfinți, preasfinți etc)...

Toți, când încerci să le spui adevărul în față, te acuză că îi ataci, te fac acid etc... și tu nu ești o excepție de la regulă... :)

Sunt frustrat de faptul că întreg creștinismul este corupt, păgânizat, idolatru și blasfemator și prea puțini văd lucrul ăsta... parcă ar fi cu toții orbi spirituali... când lucrurile sunt atât de clare...


No offence! :peacefingers:

Edited by heartu, 10 November 2023 - 19:46.


#59
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postheartu, on 10 noiembrie 2023 - 19:44, said:

Și tu ai fost off-topic... vezi, dacă te fac ipocrit te superi pe mine... Posted Image

Biblia/Biblie se scrie cu B (mare) din respect, pentru că este Cuvântul lui Dumnezeu, nu are legătură cu gramatica...

Religia creștină (mainstream), indiferent că este ortodoxă, catolică, protestantă sau neoprotestantă... a fost coruptă, păgânizată și a devenit idolatră (înlocuindu-L pe Creator cu creaturi/creații, îngeri, sfinți, preasfinți etc)...

Toți, când încerci să le spui adevărul în față, te acuză că îi ataci, te fac acid etc... și tu nu ești o excepție de la regulă... Posted Image

Sunt frustrat de faptul că întreg creștinismul este corupt, păgânizat, idolatru și blasfemator și prea puțini văd lucrul ăsta... parcă ar fi cu toții orbi spirituali... când lucrurile sunt atât de clare...


No offence! Posted Image
Vezi ca nu vezi padurea din cauza copacilor, si limitele intelectului tau au fost depasite, no offence! Posted Image
Nu te obliga nimeni sa urmezi crestinismul "corupt, păgânizat, idolatru și blasfemator" bine ca esti tu cel drept cu viata sfanta si exemplu pentru societate.
Si ca sa fim ontopic, ce spune Biblia despre "drogurile naturale" , sunt acceptate?

Edited by maladetz, 10 November 2023 - 19:58.


#60
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
Ești sigur că vrei să începi cu mine o dezbatere pe tema asta? Ești sigur-sigur?
Te simți în stare? :)

#61
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postheartu, on 10 noiembrie 2023 - 20:56, said:

Ești sigur că vrei să începi cu mine o dezbatere pe tema asta? Ești sigur-sigur?
Te simți în stare? Posted Image
Sunt sigur-sigur ca-ti faci religia ce o reprezinti de ras prin felul in care te exprimi vrand sa pari vreun guru care merge pe calea crestina corecta si doar aia e cea corecta, restul sunt pacatosi. Si faci prea mult OFFTOPIC, tine-te de subiectul topicului altfel du-te in alta parte sa-ti etalezi abilitatile religioase ca nu intereseaza pe nimeni frustrarile tale.
Ti-am pus o intrebare care era menita sa raspunda la tema topicului si ar trebui sa raspunzi fara sa te spargi in figuri, O VAI am intrat in dezbatere cu marele GURU care nu face decat sa o arda aiurea offtopic....  :offtopic:

#62
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
:lol: ...s-a aprins colegu'... :lol:

Păi în primul rând eu nu am religie, nu există religie... eu sunt un credincios în Sfântul Creator... religia este o invenție, un construct uman, cu scopul de a manipula și de a ține oamenii obedienți și ignoranți... și cel mai important, de a-i ține departe de Adevăratul Creator și de voința Sa!

Ți-am explicat cum stă treaba cu off-topicul... tu vezi paiul din ochiul altora, dar nu vezi bârna din ochiul tău... :thumbdown:

Legat de tema threadului, ce înțelegi d-ta prin "droguri naturale"?! 🤔

Edited by heartu, 10 November 2023 - 23:05.


#63
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDayDreamer, on 10 noiembrie 2023 - 04:47, said:

mai multe intelesuri, se poate scrie legat sau nu, depinde daca e cu alura poetica sau fara, scuze pt. off-topic
Ti-a fugit frecventa ? :)

#64
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmaladetz, on 09 noiembrie 2023 - 21:55, said:

Nu înțeleg cine te-a forțat să pupi oasele la morți sau sa le sugi. Ești liber să faci ce vrei însă nu înțeleg ce te freacă grija de cei care o fac? Sau vrei ca toți să fie ca tine ca așa  consideri tu  că ăla e mersul în viața. Nu înțeleg ce cauți pe tematica credinței și religiei daca ai ales alta cale pe care ești liber s-o urmezi și nimeni nu te oprește.
Te plictisești sau simți că-ți lipsește ceva? Sa nu-mi spui că ai citit Biblia că nu te cred Posted Image
Sa inteleg ca pupatul degetelor de morti are vreo legatura cu crestinismul? Plus ca eu ti-am zis care e parerea mea fiind intrebat de catre tine care e pozitia mea, nu ca sa judec pe cineva.

Quote

Iar fara sarcasm care e pozitia ta vis-a-vis de drogurile "naturale" in relatie cu biblia si religia ?

Raspunsul meu este exact. Problem? Posted Image

Edited by zexelica, 10 November 2023 - 23:11.


#65
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postandreic, on 10 noiembrie 2023 - 23:04, said:

Ti-a fugit frecventa ? Posted Image
Bioritm SUA, mulțumesc pentru reply-ul căldurosc și prietenesc, serios,. Merci, ținem legătura.

#66
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Reveniți la subiect!

#67
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

 zexelica, on 10 noiembrie 2023 - 23:11, said:

Sa inteleg ca pupatul degetelor de morti are vreo legatura cu crestinismul? Plus ca eu ti-am zis care e parerea mea fiind intrebat de catre tine care e pozitia mea, nu ca sa judec pe cineva.


Raspunsul meu este exact. Problem? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

L.E.
Salutări, nu te supăra te rog pt. emoticons, scriu un răspun de natură ,,sentimentală” - altul pragmatic și cu ,,sânge rece” - altădată, VA FI și dpdv (presupus) al ateilor, agnosticilor, precum și din cel al altor membri ai unor culte, grupări, grupuri etc. Scuze, te rog.

Partea cu substanțe e oricum delicată, dar apropo DE ADAM & EVA, indiferent din CARE RELIGIE/credință, scriu așa, la mod simbolic, să zicem: primii din fiecare ,,specie” - partea cu acel film Alpha, APROPO de avatarul tău, dar extrapolat la oameni din diferite zone ale Terrei, dau un exemplu: să ne gândim, apropo de PUPAT OASE, cam cum s-au simțit primii ,,inhabitants” ai ANUMITOR zone când unul dintre ei, de fapt când ,,CEĂLĂLAT” a trecut la cele veșnice (în accepțiunea celor care cred în Dumnezeu). Oare ar fi fost în stare să îmbrățișeze acel trup sau după un timp de singurătate: să atingă acele oase?  (altădată și despre Isaia și alte Capitole din VT referitoare la OASE, dar fiecare alege ce face, eu doar o repilcă temporară pun aici, pe viitor, altele. Chiar așa: știu că tu te pricepi foarte bine la traduceri, deci, considerăm că precum acel User, Sorin2007, am scris doar ceva pro-ortodoxie sau pro alt cult, apropo de Sola Scriptura.

 Karhu, on 12 noiembrie 2023 - 08:46, said:

Reveniți la subiect!

Salutări, scuze pt. off-topic,

Zici bine, salutări călduroase, chiar era o postare pe Facebook, cu ,,iarna nu-i ca vara” - în Nord 100% e ok deocamdată, plus, parta cu off-topic și subiectele chiar îmi trezește amintiri plăcute, apropo de prieteni Forum sau prieteni Facebook cărora urmează să le dau add, chiar așa, poate mai vorbim în curând, am lipsit o perioadă, bucuros de acest mesaj și partea cu Zexelică, chiar amintiri plăcute de pe vremuri, cu sau fără clone, clone utile și ele uneori, plus porecle nepuse de mine, apropo de aceste nick-names intersante de pe forum

Edited by DayDreamer, 06 January 2024 - 01:36.


#68
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In primul  rand, crestinul are nevoie de o definitie a 'psihedelicelor' ca sa se poata raporta la acestea.

#69
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
trebuie sa incerce. nu se poate explica in cuvinte. :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate