Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Ce spune crestinismul despre psihedelice ?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#37
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
El vroia sa găseaca o validare aici pe forum care sa justifice că este normal sa fii creștin ortodox și să tragi droguri în același timp.
E bine că îl mustră conștiința însă e rău că speră să găsească validări ale drogurilor in cadrul credinței. E ca și cum ar întreba dacă e normal să facă sex cu alte 10 femei in timp ce e căsătorit:)

#38
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
El merge pe varianta că dacă nu scrie atunci e voie.

#39
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostpexCom, on 03 noiembrie 2023 - 19:39, said:

El merge pe varianta că dacă nu scrie atunci e voie.
Scrie. Doar ca nu pe la biserici, ci prin Scriptura Posted Image

Dar cine se indoieste si mananca este osandit, pentru ca nu mananca din incredintare. Tot ce nu vine din incredintare e pacat. (Rom.14:23)

#40
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,701
  • Înscris: 06.03.2021

View Postzexelica, on 07 noiembrie 2023 - 18:11, said:

Dar cine se indoieste si mananca este osandit, pentru ca nu mananca din incredintare. Tot ce nu vine din incredintare e pacat. (Rom.14:23)

Deci dacă ești încredințat că trebuie să omori "infideli", că așa scrie în Coran, nu e păcat, este?! :no:

#41
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postheartu, on 07 noiembrie 2023 - 19:33, said:

Deci dacă ești încredințat că trebuie să omori "infideli", că așa scrie în Coran, nu e păcat, este?! Posted Image
Este πίστεως, tradus incredintare. Dar este credinta.
EU, moa, NU as omora pe nimeni. O mama de bataie, as mai da.

Deci, cum ziceai, ca e biblic sa torn bididoaice din Centrul Vechi? Pe cardeala ca le fac tiitoare sau sec? Triplu sec. Posted Image

#42
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,701
  • Înscris: 06.03.2021

View Postzexelica, on 07 noiembrie 2023 - 21:23, said:

a. Este πίστεως, tradus incredintare. Dar este credinta.

b. EU, moa, NU as omora pe nimeni. O mama de bataie, as mai da.

c. Deci, cum ziceai, ca e biblic sa torn bididoaice din Centrul Vechi? Pe cardeala ca le fac tiitoare sau sec? Triplu sec. Posted Image

a. Tot un drac...

b. Dar de unde ți se trage agresiunea asta măi dragă Zexe? Oi fi și tu sămânța șarpelui și nu știm noi? :)

c. Se zice bighidoaice, nu bididoaice... și da, sunt necăsătorite, tu necăsătorit, jap pe ele... că nu e păcat, SCRIE...

Dumnezeu i-a binecuvântat și Dumnezeu le-a zis: „Creșteți, înmulțiți-vă, umpleți pământul și supuneți-l; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului și peste orice viețuitoare care se mișcă pe pământ.”
  Geneza 1:28 VDCC


14Să nu comiți adulter!
   Exodul 20:14 NTR

Adică să nu preacurvești sau să rupi un contract de căsătorie...
Dacă bighidoaica are un contract de căsătorie, fugi cât te țin picioarele, dacă nu, pe ea, jar să mânce... :yes:

Edited by heartu, 07 November 2023 - 22:04.


#43
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postheartu, on 07 noiembrie 2023 - 22:02, said:

a. Tot un drac...

b. Dar de unde ți se trage agresiunea asta măi dragă Zexe? Oi fi și tu sămânța șarpelui și nu știm noi? Posted Image

c. Se zice bighidoaice, nu bididoaice... și da, sunt necăsătorite, tu necăsătorit, jap pe ele... că nu e păcat, SCRIE...

Dumnezeu i-a binecuvântat și Dumnezeu le-a zis: „Creșteți, înmulțiți-vă, umpleți pământul și supuneți-l; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului și peste orice viețuitoare care se mișcă pe pământ.”
  Geneza 1:28 VDCC


14Să nu comiți adulter!
   Exodul 20:14 NTR

Adică să nu preacurvești sau să rupi un contract de căsătorie...
Dacă bighidoaica are un contract de căsătorie, fugi cât te țin picioarele, dacă nu, pe ea, jar să mânce... Posted Image
Vezi ca s-au schimbat multe de la vechiul testament( contine geneza) la noul testament. E usor sa rastalmacim biblia dupa cum ne vine mai bine la fel cum face si autorul topicului cu drogurile asa si tu ai inteles ca poti sa dai in cate curve sau femei vrei, eventual sa faci si copii cu vreo 5-6 din ele fara sa ai parte de "efecte secundare" ca doar "te inmultesti si stapanesti pamantul" nu?
Ia vezi ce scrie in noul testament despre casatorie, adulter, curvie(ceea ce zici tu ca e ok) si preacurvie(adulter)
Nu cred ca e cazul sa expun mai mult dar singura concluzie ce o vad aici e ca voi cautati confirmari ale unui stil de viata complet nesanatos in religia ortodoxa si biblie.
Ce trebuie sa stiti e ca sunteti liberi sa alegeti ce cale doriti dar nu asteptati ca biblia si religia sa va valideze alegerea ce simtiti ca nu e chiar cea corecta, ca altfel nu ati mai cauta confirmari si ati continua cu stilul de viata ales :)

Edited by maladetz, 07 November 2023 - 23:27.


#44
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,701
  • Înscris: 06.03.2021
Eu îi explicasem lui Zexe cum stă treaba, mai departe știe el ce are de făcut... :)

Legat de ortodoxie... pfffuuu, e complicată treaba! Mă las păgubaș... :no:

Edited by heartu, 07 November 2023 - 23:36.


#45
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postheartu, on 07 noiembrie 2023 - 23:35, said:

Eu îi explicasem lui Zexe cum stă treaba, mai departe știe el ce are de făcut... Posted Image

Legat de ortodoxie... pfffuuu, e complicată treaba! Mă las păgubaș... Posted Image
Nu e complicat deloc.
Vis a vis de ce vorbeai, ia uite ce scrie Solomon in proverbe 5, si nu conteaza daca e Biblie ortodoxa sau nu, e vorba de ce-i bine sau nu :
Fiul meu, ia aminte la înţelepciunea mea şi la sfatul meu cel bun pleacă urechea ta,
Ca să-ţi poţi păstra judecata şi ca buzele tale să păzească ştiinţa.
Nu te uita la femeia linguşitoare, căci buzele celei străine picură miere şi cerul gurii sale e mai alunecător decât untdelemnul,
Dar la sfârşit ea este mai amară decât pelinul, mai tăioasă decât o sabie cu două ascuţişuri.
Picioarele ei coboară către moarte; paşii ei duc de-a dreptul în împărăţia morţii.
Ea nu ia seama la calea vieţii, paşii ei merg în neştire, nici ea nu ştie unde.
Fereşte-ţi calea ta de ea şi nu te apropia de uşa casei ei,
Şi acum, fiul meu, ascultă-mă şi nu te îndepărta de la cuvintele gurii mele.
Ca să nu dai vârtutea ta altora şi anii tăi unuia fără de milă;
Am luat doar un paaragraf, daca nu ma crezi ia 5 biblii diferite de la 5 religii crestine diferite si toate vor spune la fel

Iar la finalul capitolului spune:
Bea apă din puţul tău şi din pârâiaşele care curg din izvorul tău.
Să nu se risipească izvoarele tale pe uliţă, nici pâraiele tale prin pieţe.
Binecuvântat să fie izvorul tău şi să te mângâi cu femeia ta din tinereţe.
Cerboaică preaiubită şi gazelă plină de farmec să-ţi fie ea; dragostea de ea să te îmbete totdeauna şi iubirea ei să te desfăteze.
Pentru ce, fiul meu, să te momească femeie străină şi tu să îmbrăţişezi sânul unei necunoscute?
Căci cărările omului sunt înaintea Domnului şi El ia seama la toate căile lui.
Cel fără de lege este prins în laţurile fărădelegilor lui şi de funiile păcatelor lui este înfăşurat.
El va muri în păcatele lui şi de mulţimea nebuniei lui va pieri.

Dar acum depinde de fiecare daca chiar vrea sa inteleaga ceva din biblie sau cauta confirmari ale modului de viata gresit in biblie, in cazul de fata droguri (autorul topicului) si femeile aduse de tine in discutie.
Nu e complicat deloc si scuze pentru faptul ca m-am lungit ....

#46
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,701
  • Înscris: 06.03.2021
În principiu ai dreptate...

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postheartu, on 07 noiembrie 2023 - 22:02, said:

b. Dar de unde ți se trage agresiunea asta măi dragă Zexe? Oi fi și tu sămânța șarpelui și nu știm noi? Posted Image
N-am fost usa de biserica inainte. Am facut sport de performanta. Mai imi sare mustaru', dar foaaaarteee rar.

Quote

c. Se zice bighidoaice, nu bididoaice... și da, sunt necăsătorite, tu necăsătorit, jap pe ele... că nu e păcat, SCRIE...
Hmmm......nu stiu cum se zice la tara. Vine de la bididiu, masculin. Cum ar veni caballota en espagnol.


Quote

Dumnezeu i-a binecuvântat și Dumnezeu le-a zis: „Creșteți, înmulțiți-vă, umpleți pământul și supuneți-l; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului și peste orice viețuitoare care se mișcă pe pământ.”
  Geneza 1:28 VDCC
Buee, pai tre' sa fac copii, zici?


Quote

14Să nu comiți adulter!
   Exodul 20:14 NTR

Adică să nu preacurvești sau să rupi un contract de căsătorie...
Dacă bighidoaica are un contract de căsătorie, fugi cât te țin picioarele, dacă nu, pe ea, jar să mânce... Posted Image
Nu ma bag la alea cu șaibă.

View Postmaladetz, on 07 noiembrie 2023 - 23:25, said:

Nu cred ca e cazul sa expun mai mult dar singura concluzie ce o vad aici e ca voi cautati confirmari ale unui stil de viata complet nesanatos in religia ortodoxa si biblie.
N-ai auzit de sarcasm, stimabile.

#48
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postzexelica, on 09 noiembrie 2023 - 00:08, said:

N-ai auzit de sarcasm, stimabile.
Stimabile, atat autorul topicului cat si @heartu au fost cat se poate de seriosi in afirmatiile lor iar eu am facut referire la acele afirmatii. Acum tu ai dreptul sa intelegi ce vrei insa daca asta e sarcasm inseamna ca tot topicul nu e decat un sarcasm Posted Image
Iar fara sarcasm care e pozitia ta vis-a-vis de drogurile "naturale" in relatie cu biblia si religia ? Iar punctul 2 care e parerea ta cu privire la inmultirea, umplerea si stapanirea pamantului, curvie si preacurvie, bineinteles tot raportat la biblie si religie.
Ca pana la urma forumul are un scop, si anume sa ajute lumea nu sa faca sarcasm ca altfel nu ar mai avea nici un sens sa incerci sa gasesti ceva pe forum.

Edited by maladetz, 09 November 2023 - 01:01.


#49
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Sarcasmul era vis-avis de Heartu. Iar parerea mea despre curvie, preacurvie si droguri este aceeasi cu parerea mea despre icoane, pupat degete de morti  tinutul sabatului si liberul arbitru Posted Image

Gen

#50
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,482
  • Înscris: 17.04.2014

View Postmaladetz, on 09 noiembrie 2023 - 01:00, said:


Ca pana la urma forumul are un scop, si anume sa ajute lumea nu sa faca sarcasm ca altfel nu ar mai avea nici un sens sa incerci sa gasesti ceva pe forum.
Din pacate am observat si eu ca pentru unii nu este important sa scrie ceva la modul serios, ci mai degraba  sa emite judecati asa din joaca sau bascalie pentru a pierde timpul pentru un fel de distractie.

#51
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postzexelica, on 09 noiembrie 2023 - 21:28, said:

Sarcasmul era vis-avis de Heartu. Iar parerea mea despre curvie, preacurvie si droguri este aceeasi cu parerea mea despre icoane, pupat degete de morti  tinutul sabatului si liberul arbitru Posted Image

Gen
Nu înțeleg cine te-a forțat să pupi oasele la morți sau sa le sugi. Ești liber să faci ce vrei însă nu înțeleg ce te freacă grija de cei care o fac? Sau vrei ca toți să fie ca tine ca așa  consideri tu  că ăla e mersul în viața. Nu înțeleg ce cauți pe tematica credinței și religiei daca ai ales alta cale pe care ești liber s-o urmezi și nimeni nu te oprește.
Te plictisești sau simți că-ți lipsește ceva? Sa nu-mi spui că ai citit Biblia că nu te cred :)

Edited by maladetz, 09 November 2023 - 21:58.


#52
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,701
  • Înscris: 06.03.2021
Mai sus îl acuzai pe Zexe pentru sarcasmul lui, p'ormă ai început tu cu sarcasmul... la faza cu suptul oaselor de morți mă refer! Jeks! :)

#53
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postheartu, on 09 noiembrie 2023 - 22:31, said:

Mai sus îl acuzai pe Zexe pentru sarcasmul lui, p'ormă ai început tu cu sarcasmul... la faza cu suptul oaselor de morți mă refer! Jeks! Posted Image

Man sunteti la furat amandoi, voi doar cautati "scandal", nu va obliga nimeni sa urmati biblia, sunteti liberi sa faceti ce vreti cu viata voastra, nu inteleg care-i scopul vostru aici, ba comentati impotriva si dupa spuneti ca-i sarcasm. Nu a venit nimeni sa va bage bibilia si crestinismul cu forta pe gat dar nu mai rastalmaciti ce scrie in biblie doar ca sa va aflati in treaba.
Si ca sa fiu on topic pentru droguri si curve cautati in alta parte nu in biblie sau in religia crestina ca nu e acolo. Repet, nu am nimic impotriva stilului vostru de viata sunteti liberi sa faceti ce vreti dar lasati biblia ca nu are treaba cu ce doriti voi :)

#54
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postheartu, on 30 octombrie 2023 - 23:46, said:

Și alcoolul îți ia mințile... Posted Image
Așe este, real, plus, apropo de fir epic, scriu eu ceva interesant: avem în fir epic, îmi permit un off-topic, după cât off-topic am corectat eu aici, mă rog, nu cu sens de cenzură, ci cu sens de ,,moderare” - apropo de posătri cu OM DE JAD și Google sau oricare motorc de căutare: se găsesc, arpopo de SHAPE SHIFTER și vechi subiecte referitoare la ALCOOL ȘI MISA, chiar așa, aici, erau intens dezbătute acele PĂRȚI LEGATE DE Bivolaru, un caz aparte, FUGIT prin nordul Terrei, acea persoană, cumva, îmi aduc aminte, eram și eu băut, scriam ceva aiurea cu destinație Andreic, mi se spunea, de fapt Andreic îmi spunea: ,, NU AM MAI RÂS AȘA DE CÂND M-A FACUT SHAPE SHIFTER PORC” - AȘA îmi scria (aproximativ, citat inexact, amuzant maxim, APROPO DE AVTAR chiar. frumos, cumva un sincron fain cu Navy Seals si niste glume legate de foci si/sau metaforic sensuri de mere, pere, lebenite si DIMNESIUNI, apropo si de JOCURI de noroc, un fenomen de amploar în România, mai nou), +- ortografia/punctuația, revendind la UN FIR EPIC COMPLEX, legat și de FACEBOOK și în general, rețele de SOCIALIZARE ȘI PLATFORME DE CHAT, apropo de MATRIX și partea aceea cu o PLATFORMĂ NUMITĂ ELEMENT.IO: ARTIOLE DESPRE Google și SPIONAJ, discriminări legate DE HUAWEI, plus, FĂRĂ EXAGERĂRI în privința DHARMA/KARMA/YOGA/YOGHINI, e amuzant avatar ADM, dar și cu tâlc, plus faină chestia aceea veche, cu EGALITATE, dar nu PT. CĂȚEI, nu pun EU GHILIMELE, apropo de CĂȚEI DE USUTOROI, plus ADM, chiar așa, avea și avatar cu tocuri, pe când eram și eu MODERATOR: mai mult, chetie faina cu AUTONET și ce ține de Forum și partea cu comunicare speciala, apropo de ,,psiheledice” - așa e, nu e cu supărare și nu a vrut Adm să scrie ceva la mod negativ, cum NICI EU, aprpo de Andreic și Google MAPS, dupa 11 Ani, mă rog, mai mult, pun eu simbolic aecst ,,11” - un fel de ochelari sub PĂLĂRII, apropo de partea cu Revoluția Franceză și ce ține în general de zona cu ANONYMUS, cu sens bun, users vechi și vremur cu forum activ, indiferent de POLEMICI, acum e activ,  s-ar putea îmbunătăți în sensul în care nu mai e ca pe vremuri, dar nu e ceva pierdut, se pot lua măsuri echilibrate, nu drastice, exact ca în perioada cu Billy, plus, așa e:  NU SUNT MOTIVE de schimbat teme, ,,SKINS” cu ghilimele, apropo de alt fir epic cu legatura cu Clujul și mă rog, alte zone, Plus Google MAPS ȘI ERORI, cauți un ORAȘ  PE GOOGLE ȘI PRIMEȘTI IMAGINI DIN ALT ORAȘ, chiar așa, nici MR. Proper nu s-ar supăra, arpopo de o parte fir epic CU ZODII DOVEDITE DE REAL FOLOS, astronomie îmbinată cu asrologie ȘI CHIAR PÂNĂ ACOLO LA INSITUȚII PUBLICE ȘI PERSOANE, FUNCȚIONARI care sunt în delegații ȘI AU SINCRONIZĂRI CU GLUME bune, apropo de cei 3 MAGI, plus ADM întotdeauna CU TOLERANȚĂ MAXIMA față de CREȘTINI. Acuma, că avem istoric cu ,,creștinopați” și alte apelative, mă rog +- ALTE RELIGII, apropo de musulmani, ei cu multe părți bune și chiar așa, Mizraghind cu avatar de CHE, amuzant maxim --------- Mr. Proper era de real ajutor când era activ, TOPCAT, serios, mai rar user su replici de 2-3 rânduiri care puteau să cuprindă pagini întregi de text, plus alții, dintre TEIȘTI, sensuri de prietenie: PLUS  partea EXTRAPOLATĂ în realitate, chibizuința, uneori Forum Chibzuit, altfeori NECHIBZUIT, dar și așa, apropo de ALT FIR EPIC, scuze PT. OFFTOPIC EXITNS (off-topic): CUMVA, noi prin 2012 stateam MAI MULT PE FORUM decât se stă acum, dar societatea, nu doar ÎN ROMÂNIA, chiar era animiată altfel și la exterior, mă rog, până într-acolo încât pot scrie ,,mintinaș” - apropo de zone și părți cu GOOGLE MAPS și erori orientare, imagini din locuri în alte locuri, EXISTA riscul ca tot mai mulți să devina ,, NO LIFERI” și din cauza excesului de internet, mă rog, combinat CU ALCOOL ÎN EXCES, apropo de postări Stockolm (scris altfel) și PALINCA(Scris altfel): PERICOL SOCIAL, asta e, plus TAMAIA, chiar așa, avem și un fir epic separat, NU PE FORUM, dar intentionez eu SOFT, apropo DE SOFISTIKAT și NIȘTE ANUNȚURI, CHIAR AȘA, un sincron bun (fărăr legătură cu chestii stil TREY SMITH ȘI GOD IN A NUTSHELL, DEȘI  sunt nisște știri faine PE EDGE ȘI AVEM SINCRON MAXIM, mă rog, pana la persoane din Politica, scris ușor diferit : Robert Sigartau sau Daniel Suciu, sensur bune): GRUPURI DE ANUNȚURI FACEBOOK Ș TOP FACEBOOK FEED, scriam eu cândva așa PE Facebook, despre SOFT, ABORDARE DE TIP SOFT A VIEȚII ON-LINE și a ceea ce ȚINE DE MANIPULARE CU SENS DEX, în fir epic complex avem mai multe tipuri, scriam eu, de MANIPULARE, apropo de Wapp (Whatsapp, tot așa, niște imagini care converg înspre partea aceea de înțelegere în REGNUL ANIMAL, apropo de organizații ȘI LIONS CLUB, evenimente stil TÂRG PURICI, luat un screen-shot simbolic CU CHRIRUGIE, apropo de ALEGERI FIR EPIC ȘI NUME DIN FIR EPIC WAPP, voi scrie prescurat și pe forum: Nume cu rezonanță în ceea ce privesște administrarea părților utile ale alegerilor, apropo de Forum ȘI POLLS, SIMILITUDINI, PLUS REAL, Facebook are ce împrumuta de la Softpedia: cu SENS DE ORGANIZARE GRUPURI, inclusiv pagini de anunțuri: ASTA, apropo de partea aceea cu asemanariu SKINS FACEBOOK, temele Clascice, cu Softpedia: PĂRȚI DIN 2012, APROPO de Maya: în care se schimbau și pe Softpedia anumite chestii: era ACTIVA DOAR O PLATFORMĂ DE CHAT. Am divagat de la subiet, am și scris despre off-topic, e parte din aceva ANTICIPATIV, o să revin cât de CURÂND ȘI AȘA E, ALOOLUL, imi povestea un prieten, Andrei, chiar a fost internat la Psihiatrie cândva: MAJORITATEA CELOR DIN SALON nu erau pe MOTIVE CARE ȚINEAU DE DROGURI INTERNAȚI, ci pt. motive care țineau de ALCOOL, mă rog, exista și cărți, autori mai puțin cunoscuți, un autor pe nume Marin Mălaicu are o carte despre ȚIGĂRI ȘI ETICHETE, mă rog, partea cu SPANIA și fumat în ani anteriori, plus UN FEL DE DISCRIMINARE, apropo de etichete PE STICLE DE TĂRII, o parte de fir epic AMPLU, dintr-un foileton pe care INTENȚIONEZ SĂ-L, scriu, ajutat și de prieteni, cu videos, cu poze, cu imagini CU EXEMPLE DIN COMUNITĂȚI MICI, extrapolate la nivel MACRO: CHIAR cu sens de precauții, PLUS REAL, DACA AR FI INTERNETUL în general CEL PUȚIN CA ȘI SOFTPEDIA ,,DE BINE MODERAT” - apropo de LEJERITATEA CU CARE SE COMANDA ON-LINE ,,psih3edelice” și altele, las un 3 acolo simbolic, arpopo de glume FIR EPIC ȘI CODURI PE CIFRE SAU CHIAR ASA, FOILE TON ȘI ORE POSTĂRI, platforme DE CHAT ÎN CARE APARE ȘI SECUNDA LA CARE POSTEZI, faină chestie și cu Forum Softpedia, Facebook util pt. mine la mod moderat și organizat: PARTE bună cu prevenția unor fenoomene, cu mențiuna că da, Andrei îmi relalta O FRÂNTURĂ dintr-o zi de internare, in fir epic există și caz de internare VOLUNTARĂ, plus minus manipulare sens DEX sau chiar așa: SUBSTANȚE, țări în care pt. anumite substanțe există pedespe aspre, plus, la mod real : DROGURILE CHIAR POT fi mai periculoase decât alcoolul, partea ,,intrigantă” e CĂ pt. droguri EXISTĂ LEGISLAȚIE FOARTE BINE ,,DEFALCATĂ” pe categorii, arpopo de GLUME CU FĂLCI și porecle sau FILME CU RECHINI (era să leg un R de ,,U” ) apropo de glume sau CURECHI, cu sens de VARZĂ : Până la urmă : ALCOOL SE GĂSEȘTE LA LIBER, elevii ies de la școală și au la discreție, MĂ ROG, cu drogurile, la nivel DE COMUNITĂȚI MICI PE CARE am efectuat experimental (ÎN CARE) : stil SONDAJE, nu prin ,,INTEROGARE” - ci prin mici fimulete, poze, imagini : NU PARE, dar zvourile, relatările reieșite nu sub formă de ,,interogatoriu” - mă rog, aici e abundență de glume, cu privire la acest TERMEN, POLIȚIA TREBUIE SĂ FIE respectată, apropo de MILITĂRIE și ,,Eu Unul” - vedeam ca mai există un Pinned POST, o idee bună împrumutată și de Facebookl, era să scriu ,,iudee” - MĂ ROG, discutăm despre Softpedia cu sensul de cel mai mare Forum din România, partea care nu ține de forum și furnizarea de SOFT-UIR, mă rog, FREEWARE și alte părți : MAI există forumuri create pe aceeși platformă, MĂ ROG, în sensul de similaritate, plus, partea cu vremurile vechi ȘI ALTE FORUMURI CONCUIRENTE, cu ghilimele, însă, cândva : https://www.wall-str...t.html    - Wall Street:

  ,, Cele mai vizitate doua site-uri romanesti sunt destinate publicului de limba engleza. Cu aproape 950.000 de vizitatori, respectiv peste 600.000, cele doua site-uri ofera \"continut\", adica informatii IT si programe software, utilizatorilor din lumea intreaga. Este vorba despre softpedia.com, respectiv soft32.com.
Nimic spectaculos la inceput. Bogdan Gheorghe si Catalin Garmacea au pornit afacerea softpedia.com, cand inca erau studenti fara resurse importante. De fapt, pe atunci site-ul se numea soft news.ro si era destinat romanilor. Site-ul era gazduit pe un server al unui furnizor de servicii Internet, asemenea celor mai multor pagini web de prezentare a companiilor. Printre primele metode utilizate pentru promovarea site-ului a fost lipirea de afise in oras.
Au inteles repede ca publicul romanesc redus ca numar le limiteaza drastic dezvoltarea si s-au reorientat rapid catre publicul vorbitor de limba engleza. Apoi au schimbat numele site-ului. Particula ".com" aduce o incredere mult mai mare publicului international decat ".ro". In cele din urma, au fost nevoiti chiar sa renunte la versiunea in limba romana. Clientii straini ai spatiului publicitar doreau un site doar in limba engleza. Intreprinzatorii s-au conformat, pentru ca publicitatea este sursa lor de venit. Doar forumurile de discutii au fost pastrate in limba romana. Despre castig, intreprinzatorii evita se vorbeasca. Totusi, ei ne-au dezvaluit ca firma este inca microintreprindere, ceea ce inseamna ca cifra de afaceri este inferioara sumei de 100.000 de euro. Nu pentru mult timp.
COMERT. Anul 2005 ar trebui sa insemne depasirea acestui prag. Una dintre caile de dezvoltare este producerea de mici programe software utilitare, pe care apoi sa le promoveze si sa le vanda prin intermediul site-ului. ” - AICI, APROPO de puterea unor MICI SOFTURI și o IDEE DE MONITORIZARE, cu ajutorul UNOR PRIETENI IT-ȘTI, progrmatori în principiu : FONDURI provenite de la statul Român sau de la UE, avem un fir epic AMPLU, îmi era și dor să scriu PE SOFTPEDIA, cu drag am scris, iar scuze pt. OFF-TOPIC, apropo de PRAGURI ȘI CIRE DE APROXIMATIV 30% DIN fir epic, chiar așa, erau useri CU ,,cineva care vrea sa fie lasat in pace” PE Forum, alții care scriau doar despre masoni : fără exagerări care țin de OFF-TOPIC, dar ca idee: ÎN VIITOR, pun eu o mică notiță, o să deschid ȘI UN TOPIC, rog totuși să rămână și postarea ACESTA are legătură la mod intrinsesc și cu ce scrie ADM mai sus, cu ce ține de Revoluția Franceză, fără legătura cu AVAAR sau cu NICK NAME ADM, în fir epic avem mașini cu nr. ADM, plus : fain sincron (Apropo de vorbe din Sud sau din ,,Transilvania” - nu Ardeal Neaparat, apropo de LEGIONARI ȘI MIȘCĂRI TIP OASTEA DOMNLUI, fără conotații care duc înspre LEGOINARI și mă rog, vremuri totuși Apuse, erau useri culți, gen Maresal Antonescu, +- scăpari uneori, FLAME etc. - NIVELUL de educație conteaza și raportat LA PRAGUL ELECTORAL, iar pragul electoral E GREU A FI INFLUNȚAT CU simple ALEGERI, gen 2024, CUMVA, chiar așa, scriam și în fir epic: APROPO DE MONARHIE, nu CU SENS NEAPARAT de O REVOULUȚIE, apropo de avatar ADM, cu sens BUN: CI APROPO DE CORECTITUDINE, acele vremuri cu D-L BRUCAN și alte somități din ACEA VREME: REFERITOARE la CORECTITUDINE POLITICĂ ȘI/SAU (real, la nivel geo(politic) inclusiv) : A REFERENDUMULUI DE dupa 1990. DE aici, AȘA E, alcool MULT ÎN INSTITUȚII, PRACTICI ȘI CUTUME, pt. O ȘTAMPILA PUSĂ : STICLA DE J&B sau Teacher”s (MA ROG, plus minus mod singular ȘI PARTEA de care se situeaza apostroful, apropo de engleză sau romgleză și chiar faine ,,mixturile” limbilor : chiar cu sens ,,interuman” - CUPLURI frumoase de n tipuri ÎN FIR EPIC, posturi DE RADIO din zone cu ALURA DE 007, chiar așa denumite, CU ,,FIR” - vorbe stil ,,fir întins” - apropo DE PESCUIT sau prieteni cu PORECLE cu SINCRON pe noțiunea, apropo de Forum Softpedia și Spiritualitate, de ciperci, TRUFE, chiar cu SUCCES ÎN ZONA Cluj, notez eu aici, Cândva eram cu Critsina (NU conteaza numele întreg aici, o să transfer în fir epic principal) : TRECEA LA CELE VEȘNICE o personă, apropo de UN NAIART, un fir pic de sincron regretabil, până la partea cu MOLDOVA ȘI ROMÂNIA, coat of ARMS și steme, simboluri, MĂ ROG, Shengen rămas cumva la STADIUL DE ,,PRINDE PISICA” - ,,NU-I PISICA” , Rep. Moldova NU E BASARABIA, poate voi pune niște poze pe Aria Foto sa pe 18+ cu sens de AVERTISEMNTE, GRAFITTI CU BASARABIA E Romania, în zone DE GARĂ, mă rog, ERA UN USER CFF CU VIDEOS CU Gări din Maramureș, în zona la care fac REFERIRE e distrus SISTEMUL CFR, se încerca reablititarea, NU S-A REUȘIT NICI MĂCAR O  BIATĂ DREZNĂ, acel USER CFF AVEA VIDEO CU MOCĂNIȚE, scriam eu amuzant fără diactiice undeva MOCANITE, cu ghilimele, APROPO DE MOCNIT ÎN SPIRITUL CETĂȚNESC asepct profunde, DE NATURA SPIRITUALĂ, CHIAR AȘA, acel prieten CU PORECLA RIF, pusă DE MINE, cu un sincron în 2023 de prietenie PÂNĂ ÎN UGANDA, FIRME MARI și CONSULTANȚI ÎN FONDURI UE, cu putere PÂNĂ ÎN AFRICA, Uganda: ȘTAMPILE, arpopo de una dintre fostele mele ocupații, făcute fără a primi vreodata CEVA cu acel SENS DE ,,HAI CU UN KENT” LA MINE sau CU UN BT, dar e o chestie, apropo de BTT și O REȚEA ,,SINDICALĂ” - APROPO DE SYNDICATE cu sens de MAFIE, avem un JOC ÎN FIR EPIC, O PIESA CU MIXAJE video CU VERSULIE SICILIA și mai fain : EXEMPLUL ISTORIC, GLUME CU NAPOLITANI și napolitante, Nino D”Angeolo cu sens minunat, apropo de alta ocupatie de a mea (DJ) și partea cu MUIZCĂ FAINĂ napolitană, CRAVATĂ cu sens de Cosntantine THE Game sau The Movie și o asemănare din Cultul Protestant, apropo de d-l Iohannnis și apropo de D-l Sigartau (parțial omis niște litere, cu sensuri de sincronizare unele rude sau alte elemente, apropo de cifre și CODURI, COD cu sens de pește, simbol creștin și zodie) : GRAFITTI FRUMOASE LA VIENNA, apropo de CONCHITA WURST, candva PUNEAM EU EMILIE DE FORERST (*usor gresit am scris aici pt parte fir epic DIN ALTE ZONE ale netului +- OBSCURE, apropo de organizatii și (O)cultism): Acele melodii compensate și echilibrate frumos, voi scrie cândva, plus Vienna și multă engleză, PARIS și mai deloc, Grafitti superbe În Vienna, dar în zoda de ,,studiu” , SONDAJ, GRAFITTI FRUMOASE, peste care SUNT SCRISE cuvinte URÂTE: desene obscene, Mă rog, am întreprins, CU GHILIMELE, dar e un personaj simpatic si drag in FIR EPIC care intoarce cuvintele, CITIT PE SĂRITE, ma rog, nu doar unul, ci și mulți prieteni ,, DIN REAL LIFE” cum s-ar zice, UTILĂ ȘI PARTEA DE FORUM, MAI ales că există acele arii și topics ÎN CAR CHIAR AȘA, erau acei useri, userițe, cu Ghilmele, arpopo de fir epic STUDIAT caz nickcname OSCILATRIX, chiar un ,,sound” interesant : PE Forum e permisă DEZVĂLUIREA identității, nu obligatorie, MĂ rog, criterii care țin de reglument forum și care trebui îndeplinite pt. a rămâne cum sunt eu, cu 0 pucnte avertizare : CHESTIUNI cu care vom putea ajuta pe viitor, chestie faină cu AUTO SAVE POSTARE, luat și un screen-shot pt. cod cifre frumos, plus, partea cu editări postări, mă rog, o să revin altadată la parta acasta, dar oricum, Forum Softpedia chiar e SUPER, pentru ,,proiectul” despre care scriu, apropo de prietenie cu religiile, înțelegere față de cei care au alte orientări și libertăți: SENSURI ok și în viitor voi completa, DAR ÎN SEARA asta, chiar așa e, înspre dimineață, nu seara: ADM și Heartu, mi-a amintit despre un ex avatar de al meu : au ambii dreptate, apropo(s) de https://en.wikipedia...i/Ayahuasca   fara alcool ȘI CHESTII care țin inclusiv de zone total disturse sau parțial distruse, cu resurse naturale inclusiv minerale, care țin de apă, iar în plus: ZONE neexploatate cu șanse de a avea alte bogății naturale precum APĂ TERMALĂ, provizoriu las așa, nu corectez postarea, voi reveni cât de curând cu completări. Apropo de Marele Bărbos, pt a fi și un sound amuzant, daca oricum am revenit și eu cu o posare lungă, scuze pt. caps si greseli comise in graba, scuze lui Andreic pt. Glume, plus alt avatar fain, apropo de Garfield, integraf fain cu VORBA ,,luni nu creste nici IARBA” - apropo de alegeri si ma rog, sensul acela lega de dupa anii 1989, glume, dar si parti solemne (PLUS CHIAR sunt mai vechi decat Biserica Orotodxa, apropo de parti cu indieni din Americi si pipa Pacii, Maya fir epic 2012 sau colonositi de dinainte de Columb, chiar asa, arpopo de porumbei si parti legate de pace): Doamne ajută tuturor, amin!

P.S. https://dexonline.ro...foileton  Are mai multe intelesuri, se poate scrie legat sau nu, depinde daca e cu alura poetica sau fara, scuze pt. off-topic

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate