Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Ce spune crestinismul despre psihedelice ?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#19
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 12.03.2010
De ce, te-ai simti ca faci lucrarea Domnului cind bagi etnobotanice cu acordul bisericii? That's no way to know God, man!

#20
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View PostMohombi, on 30 octombrie 2023 - 23:34, said:

Din cate stiu eu nu spune nimic si e normal pt ca nu existau pe vremea cand a fost scrisa Biblia. (existau dar nu erau cunoscute)
Totusi care e pozitia ortodoxismului fata de substantele psihedelice ? Discutia are sens (pt ca suntem in cadru spiritual) doar la cele care vin din natura, anume canepa, ciuperci , plante care contin DMT, iboga, venin de broasca etc

Eu nu vad de ce crestinul are avea ceva impotriva psihidelicelor.


Cum sa nu spuna? Este destul de clar, orice iti aduce daune corpului si mintii este interzis, asadar si psihedelice. Desigur ca si alcoolul, acum ca avem destule studii care sa arate efectele negative, si zaharul. Dar avand in vedere ca Biserica a pervetit credinta, ortodoxismul se distanteaza din ce in ce mai mult de crestinism.

#21
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View PostMohombi, on 30 octombrie 2023 - 23:34, said:

Din cate stiu eu nu spune nimic si e normal pt ca nu existau pe vremea cand a fost scrisa Biblia. (existau dar nu erau cunoscute)
Totusi care e pozitia ortodoxismului fata de substantele psihedelice ? Discutia are sens (pt ca suntem in cadru spiritual) doar la cele care vin din natura, anume canepa, ciuperci , plante care contin DMT, iboga, venin de broasca etc

Eu nu vad de ce crestinul are avea ceva impotriva psihidelicelor.
In aramaica ar suna cam asa porunca sfanta: "always buy the best stuff".

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
initiator, esti cat de putin credincios sau care-i motivul pt care te intereseaza pozitia bisericii fata de psihedelice? ori vrei sa le faci o recomandare?

#23
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Poate se pregateste pentru Postul Craciunului si sa mearga la duhovnic, si face lista.
Daca ai pacat greu care te apasa, poti merge si mai devreme.

#24
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,698
  • Înscris: 06.03.2021

View Postandreic, on 31 octombrie 2023 - 02:54, said:

Ala nu le ia... doar le codifica temporar

Asta să i-o spui la amicu' meu, care atunci când bea, bea câte-o lună... și nu se mai oprește decât atunci când îl ia salvarea... :)

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
psihedelicele, aka ciupercile halucinogene mai erau denumite si ciuperci mistice, cred ca de asta intreaba initiatorul.

am vazut pana acu vreo cateva emisiuni in care se sustinea ca au efect foarte bun asupra depresiei. si nu la modul ca trebuie sa fii pe ciuperci toata ziua sa nu ai ganduri negre, dupa doua doua doze luate sub supraveghere medicala un procent foarte mare de pacienti practic au scapat de depresie. un soi de reset al creierului.

#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMohombi, on 30 octombrie 2023 - 23:34, said:

Din cate stiu eu nu spune nimic si e normal pt ca nu existau pe vremea cand a fost scrisa Biblia. (existau dar nu erau cunoscute)
Totusi care e pozitia ortodoxismului fata de substantele psihedelice ? Discutia are sens (pt ca suntem in cadru spiritual) doar la cele care vin din natura, anume canepa, ciuperci , plante care contin DMT, iboga, venin de broasca etc

Eu nu vad de ce crestinul are avea ceva impotriva psihidelicelor.

Vinul este batjocoritor, bauturile tari sunt galagioase; oricine se imbata cu ele nu este intelept. - (Prov.20:1)

Proverbe 31
6. Dati bauturi tari celui ce piere, si vin, celui cu sufletul amarat;
7. ca sa bea sa-si uite saracia si sa nu-si mai aduca aminte de necazurile lui. -

#27
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postpasilla, on 31 octombrie 2023 - 02:15, said:

Ala e un papagal securist. Nu are nici o legatura cu credinta.

Subsemnatul Petrescu Macedon, fiul lui Procopie si al Elisabetei, nascut la 12 decembrie 1955 in localitatea Vatra-Dornei, judetul Suceava, ma angajez sa nu divulg fata de nimeni faptul ca am fost de acord cu organele de Securitate privind colaborarea cu acestea in problemele de interes major ale statului nostru. 29 septembrie 1987. Dat in fata mea V. Crainiceanu.
Bine ca esti tu un model de constiinta pura. Eu nu inteleg cine te forteaza sa-l urmaresti? Asta e scopul tau in viata sa te frece grija de ce face Teodosie? A venit Teodosie cu japca la tine ? Sau iti place ca gandacii astia de bucatarie numiti "stiristi" care nu publica decat subiecte cu motiv de scandal si care angreneaza oameni ca tine impotriva persoanelor ca Teodosie. Nu stiu daca fumezi ceva insa daca-ti consumi energia denigrand o persoana ceva undeva nu miroase bine, o fi de la iarba? :)

#28
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostMohombi, on 30 octombrie 2023 - 23:34, said:

Din cate stiu eu nu spune nimic si e normal pt ca nu existau pe vremea cand a fost scrisa Biblia. (existau dar nu erau cunoscute)
Totusi care e pozitia ortodoxismului fata de substantele psihedelice ? Discutia are sens (pt ca suntem in cadru spiritual) doar la cele care vin din natura, anume canepa, ciuperci , plante care contin DMT, iboga, venin de broasca etc

Eu nu vad de ce crestinul are avea ceva impotriva psihidelicelor.
Substanțele psihedelice nu au nicio legătură cu creștinismul. In New Age se folosesc asemenea substanțe, nu in creștinism.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMohombi, on 30 octombrie 2023 - 23:34, said:


Totusi care e pozitia ortodoxismului fata de substantele psihedelice ?

orto, para, ba chiar și meta-doxismul sunt TOTAL PRO!
colegul @adm mi-a luat-o înainte: tămâia este prima dintre opiaceele :P cu care „adormi” vigilența protestatarilor!

#30
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,698
  • Înscris: 06.03.2021
Vezi că sunt multe feluri de tămâie... în VT era folosită o altă rețetă în fabricarea tămâiei decât în prezent!

#31
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Păi mărul din care au mușcat Adam și Eva era înțepat cu psihedelice altfel nu mai vedeau amândoi șerpi vorbitori.

Deci clar biserica e împotrivă că ăla e păcatul originar pe care ne chinuim să-l spălăm la judecata de apoi.

Așa că Mohombi nu ai scăpat, trebuie sa alegi, ori ciuperci ori cazanul veșnic (cu smoală).

Edited by pexCom, 01 November 2023 - 15:16.


#32
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

View PostMohombi, on 30 octombrie 2023 - 23:34, said:

Eu nu vad de ce crestinul are avea ceva impotriva psihidelicelor.
Dar de ce ai avea tu nevoie de permisiunea creștinului să iei câte psihedelice vrei?

View Postgushpi, on 01 noiembrie 2023 - 13:36, said:

tămâia este prima dintre opiacee
Tămâia folosită în biserică nu are efecte halucinogene, nu vă mai drogați!

#33
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postvestale, on 31 octombrie 2023 - 08:17, said:

@Adm E naturala si e ieftina!

Eu vreau sa știu dacă tămâia e vegan friendly.

#34
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Dacă ar fi legală, n-ar strica puțină marijuana în cădelniță, cred.

#35
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002

View PostpexCom, on 01 noiembrie 2023 - 15:20, said:

Eu vreau sa știu dacă tămâia e vegan friendly.
Vezi pe eticheta, dar sa fie din surse sigure si binecuvantate.

#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
deci s-a transat problema, ciupercile halucinogene sunt incompatibile cu credinta ortodoxa. initiator, ce alegi? drogurile sau credinta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate