Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Viitor absolvent de liceu - un sfat, vă rog, sunt bulversat total

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 17.04.2007
facultatile care te atrag nu sunt prea grozave, daca iti place in jandarmerie iti recomand sa iti canalizezi toate resursele in zona aceea. E pacat sa pierzi 3-4ani din viata ca apoi sa ajungi tot in jandarmerie. Parerea mea: fa lucru bun de la inceput. mai ai cateva luni bune in care sa te antrenezi, iti garantez ca nu e prea tarziu.

#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,673
  • Înscris: 21.03.2020

Quote

istorie , româna și geografie(materiile mele preferate)
Vezi Universitatea Bucuresti, la filologie sau geografie.

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 18.10.2011

View Postionut76, on 30 octombrie 2023 - 08:29, said:

@Initiator: amesteci istoria, psihologia, agronomia, mecanica cu jandarmeria etc. Pacat. Alti colegi la virsta ta stiu deja ce vor sa faca si se pregatesc in acea directie. E clar ca vei merge spre o cariera in Politie, Jandarmerie sau profesor de istorie/romana sau geografie. Fiecare are posibilitati de dezvoltare, fiecare iti va aduce satisfactii. Dintre toate eu as alege sa devin profesor, este o meserie frumoasa, linistita, daca esti bun vei putea da si niste meditatii. Nu te apuca de matematica/fizica acum pentru o facultate tehnica, e prea mult de invatat (si nu-ti place) si e tirziu. Nu faci inginerie cind esti bun la istorie. Vezi in familie citeva meserii si discuta cu persoanele respective.
Omul fuge de efort. Vrea sa avanseze cu povesti, lalaieli, meserii fara risc Vrea meserie comoda. It's a classic.

Iar ai lui il imping catre meserii grele, despre care au auzit ei ca se castiga bine. Classic, again.

View Postsorin147, on 30 octombrie 2023 - 08:56, said:

In liceu stateam destul de bine cu matematica asa ca... Politehnica urma sa ma manance. Am avut ocazia de a primi meditatii gratuite pentru admiterea la ASE si am intrat cu bursa la Comert. Posted Image Dupa vreun an si ceva mi s-a acrit de ea, a urmat un an de pauza si apoi Socio-Psiho la Spiru. Acum lucrez in IT.

Cum e socio-psiho la Spiru, btw? Ce fac oamenii cand ies de pe acolo? Multumesc.

#22
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Unu' IT, celalalt maseur si nasa noastra full-time mama. :)

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
Nu toata lumea trebuie s afaca facultate, din contra.
Asta e un caz clasic de om care ar putea invata o meserie buna si fara facultate decat sa fie sofer cu facultate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate