Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Viitor absolvent de liceu - un sfat, vă rog, sunt bulversat total

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
SocolaCox

SocolaCox

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.07.2023
Salut , vreau de la inceput sa anunt pe cine citeste , să fie înțelegător si sa nu ia in râs acest subiect. Sunt clasa a XII-a , la Liceul Sportiv , la BAC voi da istorie , româna și geografie(materiile mele preferate).De aici incepe problema , sunt foarte presat de familie cu întrebarea "la ce facultate te duci?" Si de fiecare data eu le raspund ca nu stiu inca , iar din cauza aceasta sunt criticat , ca de ce nu stiu e tarziu , altii stiu deja , alti parinti isi lauda copiii ca vor la medicina , la inginerie , profesori etc... , ma rog.Eu m-am gandit la foarte multe variante si am eliminat cateva , dar au ramas destul de multe variante.Eu imi doresc sa studiez la Iași ,iar variantele ar fi cam acestea:Prima facultate la care m am gandit ca mi-ar place este acea de Agronomie , pe ramura industria alimentara , problema este chimia care nu am inteles-o inca din clasa a 8 a. Alta varianta ar fi psihologia numai ca din cate am citit o sa cam mor de foame cu ea , la fel imi place sa cunosc oamenii si sa incerc sa ii ajut , sa îi descifrez si sa inteleg problemele.Alta ar fi Gheorghe Asachi , pe ramura mecanică(mașini) , insa si aici o problema...matematica de care am fugit o viata intreaga de ea , insa as putea rezolva exercitii simple spre medii daca imi bat capul , desi nu am mai facut din clasa a 8 a matematica , sunt pasionat de masini si tot ce tine de ele si stiu ca este o meserie murdară pana ajung sa stau in birou dar este bănoasa. Iar ultima opțiune ar fi Facultatea de Istorie sau Studii Politice , ma pasioneaza si ramura aceasta destul de mult , doar ca in adancu sufletului nu m-as vedea niciodata profesor , nu as suporta acest loc de munca , iar ca politician e greu , fara recomandari , vorbe , spagi sasmd.Vă rog sa tineti cont de inca un fapt , eu mi am stabilit ca dupa facultate sa fac o Scoala de Subofiteri de Jandarmerie la Suceava , mereu mi-am dorit si imaginat cu uniforma pe mine , daca ma intrebati de ce nu ma duc dupa liceu este ca , am prins pandemia si tot "Sportul" din liceul meu s-a cam eradicat , nu am avut baftă deloc...sunt praf la fizic , iar la probele scrise cu cateva ore de pregatire as trece usor , pentru ca sunt priceput la gramatica.Va rog sa ma ajutati sunt foarte ingrijorat.

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016

Quote

am prins pandemia si tot "Sportul" din liceul meu s-a cam eradicat , nu am avut baftă deloc...sunt praf la fizic
Ce te opreste sa te antrenezi singur?

#3
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Cauta pe internet in ce constau probele fizice la jandarmerie. Apoi incepe antrenamentul, impreuna cu un prieten care sa te cronometreze. Daca observi ca te incadrezi in barem, mergi la Scoala de Subofiteri. O sa ai o viata linistita, si daca se mentine trendul, pe la patruzeci si ceva de ani vei fi pensionar.
Esti elev la un liceu sportiv, cred ca deja ai ceva antrenament.
Succes !

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
@initiator: domeniile care te-ar atrage (facultăți) sunt cam prost plătite și nici locuri de muncă nu prea sunt.
La jandarmi ar fi o idee, nici acolo nu se plătește bine dar măcar ai avea speranțe de un post (bine, poate în alt oraș/ zonă decât unde ai vrea tu).

#5
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Asculta-ti primul instinct.E drumul tau, e decizia ta.Acest, nu stiu ,de acum face parte din maturizarea ta...din socul , ce frumoasa e viata in brate la mami, dar ce rea  e cind ma lasa jos...trebuie sa mergi singur in picioare.Nu esti nici primul ,nici ultimul.Cresc penele, zboara!.Drumuri bune!
    Uita-te in jurul tau si invata.

#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
@ initiator: mai bine politist decat jandarm. Variante mai multe, salariu mai mare, drepturi mai multe.  Ai sindicat, esti civil.. daca intre timp mai faci o scoala, niste cursuri, periodic apar optiuni la serviciu.

#7
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Cele mai sigure meserii, fiind si de stat sunt ( MAI, MAPN, Invatamant sau Inginierie in Constructii mai ales ). Restul, numai daca crezi ca vei face fata ( cainilor ), altfel, iti pierzi timpul degeaba.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSocolaCox, on 30 octombrie 2023 - 00:20, said:

Va rog sa ma ajutati sunt foarte ingrijorat.
Pai nu are nimeni solutia pentru tine, tot tu trebuie sa o regasesti in tine. Asa ca mai studiaza viata inconjuratoare si eventual pune intrebari punctuale.

#9
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
@Initiator: amesteci istoria, psihologia, agronomia, mecanica cu jandarmeria etc. Pacat. Alti colegi la virsta ta stiu deja ce vor sa faca si se pregatesc in acea directie. E clar ca vei merge spre o cariera in Politie, Jandarmerie sau profesor de istorie/romana sau geografie. Fiecare are posibilitati de dezvoltare, fiecare iti va aduce satisfactii. Dintre toate eu as alege sa devin profesor, este o meserie frumoasa, linistita, daca esti bun vei putea da si niste meditatii. Nu te apuca de matematica/fizica acum pentru o facultate tehnica, e prea mult de invatat (si nu-ti place) si e tirziu. Nu faci inginerie cind esti bun la istorie. Vezi in familie citeva meserii si discuta cu persoanele respective.

#10
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Pai daca esti la liceu sportiv, du te la ANEFS sau UNEFS, cum se mai numeste acum.

Pune mana si fa sport, daca esti praf fizic, de aia te ai dus la liceu sportiv, nu ?


#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
In liceu stateam destul de bine cu matematica asa ca... Politehnica urma sa ma manance. Am avut ocazia de a primi meditatii gratuite pentru admiterea la ASE si am intrat cu bursa la Comert. :) Dupa vreun an si ceva mi s-a acrit de ea, a urmat un an de pauza si apoi Socio-Psiho la Spiru. Acum lucrez in IT.

Poate nu sunt cel mai bun exemplu dar, din partea mea, mergi pe ceea ce-ti face placere si apoi vezi unde te duce valul.

#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

View Postphoenix76, on 30 octombrie 2023 - 06:34, said:

O sa ai o viata linistita, si daca se mentine trendul, pe la patruzeci si ceva de ani vei fi pensionar.
S-a modificat legea pensiilor militare. In forma actuala, in 2030 varsta standard de pensionare va fi 65 ani. Minus maxim 13 ani reducere pentru conditii speciale/alte conditii = 52. Oricum, foarte buna comparata cu a civililor.

#13
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Alta ar fi Gheorghe Asachi , pe ramura mecanică(mașini) , insa si aici o problema...matematica de care am fugit o viata intreaga de ea , insa as putea rezolva exercitii simple spre medii daca imi bat capul , desi nu am mai facut din clasa a 8 a matematica , sunt pasionat de masini si tot ce tine de ele si stiu ca este o meserie murdară pana ajung sa stau in birou dar este bănoasa.
daca iti plac masinile, mergi pe masini. Intotdeauna urmeaza-ti placerea. Daca poti sa o imbini cu utilul, de ce nu. Nu cred ca o sa faci matematica acolo ca la NASA sau sa te pregatesti pt institutul de la Magurele. Putini au norocul sa lucreze cu ceea ce le place.

#14
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View Post__Dan__, on 30 octombrie 2023 - 09:04, said:


S-a modificat legea pensiilor militare. In forma actuala, in 2030 varsta standard de pensionare va fi 65 ani. Minus maxim 13 ani reducere pentru conditii speciale/alte conditii = 52. Oricum, foarte buna comparata cu a civililor.

Nu i vb de militari/civili ci de grupe de muncă.
Orice civil cu grupa 1 de muncă, de ex un mecanic de tren iese tot la 52.

#15
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostSocolaCox, on 30 octombrie 2023 - 00:20, said:

...Sunt clasa a XII-a , la Liceul Sportiv .....Vă rog sa tineti cont de inca un fapt , eu mi am stabilit ca dupa facultate sa fac o Scoala de Subofiteri de Jandarmerie la Suceava , mereu mi-am dorit si imaginat cu uniforma pe mine ...Va rog sa ma ajutati sunt foarte ingrijorat.

View PostProphecy, on 30 octombrie 2023 - 08:42, said:

Pai daca esti la liceu sportiv, du te la ANEFS sau UNEFS, cum se mai numeste acum.
Pune mana si fa sport, daca esti praf fizic, de aia te ai dus la liceu sportiv, nu ?
Iti cam raspunzi singur la intrebari....
Te ajuta fizicul sau ... ?

Ori direct la scoala de jandarmerie (contradictie in termeni ? ) ori la facultatea de sport.

Edited by elbjorn, 30 October 2023 - 09:52.


#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Cred ca mai sunt destul de putini angajati incadrati in grupa 1.  Mecanici de tren ....  din ce in ce mai putini. Si pe de alta parte cine ar vrea sau ar mai putea sa se angajeze la CFR sau vro companie concurenta ?

Cei mai bine platiti sunt procurorii/judecatorii. Initiatorul poate sa dea la drept daca ii place domeniul.

#17
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postunpuisor, on 30 octombrie 2023 - 09:29, said:

Nu cred ca o sa faci matematica acolo ca la NASA sau sa te pregatesti pt institutul de la Magurele. Putini au norocul sa lucreze cu ceea ce le place.
Depinde. Daca-i ca la poli la mecanica, faci o gramada de matematica si fizica. Dar daca e ca la poli, oricum nu intra de la profil uman, ca era destul de serios examenu de admitere 'pe vremea mea'.

Dar sunt de acord cu a face ceea ce-i place. Daca a visat jandarmerie, sa mearga pe ideea asta. Cu fizicul e simplu, in cel mai rau caz intra la anu' daca nu se incadreaza acum. Dar mi se pare gresit sa mergi undeva doar de dragul de a nu pierde timp, si apoi sa realizezi ca ai pierdut 3-4-5 ani cu facultatea degeaba. Am pățit.

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Sa vii de la liceu sportiv si sa-ti fie frica de proba fizica la jandarmerie e ... ciudat. Ai vreo 7-8 luni sa te antrenezi, cat de praf poate fi forma aia a ta fizica venind totusi de la un liceu sportiv?

Sa recuperezi chimia din ultimii 4-5 ani nu stiu daca e realist (din fericire insa nu vad sa trebuiasca sa dai examen din asta). Psihologia nu e asa de rea ca meserie, multi absolventi de psihologie ajung HR in firme de IT, de care ai gramezi in Iasi (e drept, sunt preferate femeile de obicei pe astfel de posturi, dar nu e obligatoriu, cam undeva intre 10-20% sunt si barbati in domeniu). Daca se tine cont doar de BAC la admitere (din ce vad), poti invata sa iei la BAC cat mai mult si poate intri (vezi eventual unde mai poti intra doar pe baza rezultatelor de la BAC). Eventual citeste cateva carti de baza in psihologie daca vrei sa mergi in directia asta, ca sa stii cu ce se mananca (ca nu cred ca ai facut prea multa psihologie in liceu). Nici matematica pe 4-5 ani nu prea ai cum sa o mai recuperezi, e greu. Politehnica cred ca ar fi mult prea grea pentru tine daca tu ai ramas la nivelul de matematica de acum 4-5 ani, nu cred ca poti termina politehnica in conditiile astea decat cu eforturi foarte mari de recuperare a matematicii/fizicii/etc.

Ideea e ca si la USAMV pare ca se intra doar pe baza notelor de la BAC, deci eu zic sa incepi sa inveti serios ca sa iei la BAC nota cat mai mare. Intre timp incepi sa recuperezi in paralel si chimia/psihologia/etc ca sa nu fii paralel daca intri la facultatea respectiva. Daca vrei sa mergi pe jandarmerie, apuca-te de antrenamente.

Eu vad pasii asa:
- te apuci sa te pregatesti serios de BAC ca sa iei nota cat mai mare
- te hotarasti in urmatoarele 2-4 saptamani in ce directie vrei sa mergi, preferabil o facultate unde admiterea e 100% pe baza BAC-ului - le spui si parintilor, ca sa se linisteasca si sa nu te mai streseze, eventual te sfatuiesti cu ei dupa ce te documentezi cam ce poti face dupa fiecare facultate (inginer agronom eu zic ca nu e rau, va creste cererea in domeniu in viitor - mai ales in domenii gen alimente bio, la fel sa lucrezi in domeniu HR la vreo companie mare nu ar fi rau)
- te apuci sa recuperezi chimia/psihologia/etc in functie de facultatea la care vrei sa mergi
- daca vrei sa mergi la jandarmerie, te apuci de antrenamente

View Postunpuisor, on 30 octombrie 2023 - 09:29, said:

Nu cred ca o sa faci matematica acolo ca la NASA sau sa te pregatesti pt institutul de la Magurele. Putini au norocul sa lucreze cu ceea ce le place.
Eu zic ca te omoara politehnica daca tu ai fost varza in liceu la matematica/fizica. E mult prea grea matematica din facultate ca sa o optiune realista, ar fi un chin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate