Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Calculator Greuceanu

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Ce parere aveti despre calculatoarele facute de PC garage?
Care ar fi diferenta dintre cel mai ieftin zmeu si cel mai scump greuceanu? In afara de pret evident.
Se pot juca ultimele jocuri si pe zmeu, dar la rezolutie mai mica?
Eu nu ma pricep la jocuri,pc este pentru un copil

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Daca tintesti jocuri de performanta open world cu engine-uri serioase trebuie sa te uiti in mare la 3 componente, CPU bun (i gen 12 macar sau echivalent AMD cu multe nuclee fizice), memorie 32GB macar dual sau quad channel si video 4060 macar, 4080 ideal... si chiar si asa sunt jocuri unde nu treci cu astea de 50fps cu totul la max (gen Starfield).
In schimb toate generatiile de jocuri de pana acum merg struna. Nu conteaza cine face calculatorul ci ce intentii ai cu el. Daca e pentru copil mic aka jucator de Minecraft sau Roblox maxim... merge aproape orice "jaf" cat de cat cu video dedicat macar nvidia 1060 si 16GB ram. Daca insa ceri mai mult... se schimba treaba.

Edited by andreic, 29 October 2023 - 19:08.


#3
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postkrtyna, on 29 octombrie 2023 - 19:02, said:


Se pot juca ultimele jocuri si pe zmeu, dar la rezolutie mai mica?
Eu nu ma pricep la jocuri,pc este pentru un copil
zmeu cel mai ieftin nu are placa video dedicata.
deci nu vei putea juca ultimele jocuri cu el nici macar la rezolutie mica de tot.
o sa mearga cam cu sughituri unele jocuri mai vechi csgo (daca o mai merge dupa noul update) ceva tomb raider mai vechi etc

spune ce buget ai pt pc+monitor sau daca ai monitor spune ce model e.

greuceanu ddr5, pv performanta, cpu model nou 12   core 24 thread etc

Trebuie sa te gandesti si la viitoarele jocuri ce vor aparea, nu vreau sa ma gandesc care vor fi cerintele la crysis 4Posted Image

#4
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 18.10.2011

View Postkrtyna, on 29 octombrie 2023 - 19:02, said:

Ce parere aveti despre calculatoarele facute de PC garage?
Care ar fi diferenta dintre cel mai ieftin zmeu si cel mai scump greuceanu? In afara de pret evident.
Se pot juca ultimele jocuri si pe zmeu, dar la rezolutie mai mica?
Eu nu ma pricep la jocuri,pc este pentru un copil
Sunt facute pentru parinti habarnisti. Care "i-au orice pentru copil ca calculatorul e viitorul". Nu vad utilitatea, in afara de cazul in care te scot banii din casa, ai venituri de mii de euro lunar etc. Chiar nu vad de ce un joc (care ar trebui sa aiba si ceva de strategie) trebuie sa aiba imagini realiste.

Du-te la cineva mai mare care stie sa asambleze, sa spuna copilul cam ce ar vrea sa se joace si sa iti faca acel baiat/tanar o configuratie accesptabila sau /si sa iti faca un review la ce ofera magazinul. Sfatul meu. Posted Image N-as arunca cu banii pe fereastra, decat daca esti mare mahar. Sunt efectiv bani aruncati. Cred ca stii ca peste 3 ani iese alt joc care necesita alta racheta de placa video etc etc.

Eu am ajuns sa ma uit la aspectul ecologic al unui PC - vreau sa consume cat mai putin.

Vrea mai mult? Poate sa economiseasca, invata-l sa faca bani.

Edited by aaaa4567, 29 October 2023 - 23:05.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostVaronul, on 29 octombrie 2023 - 21:12, said:

...nu vreau sa ma gandesc care vor fi cerintele la crysis 4Posted Image
off-topic: Doar daca va fi ca primul joc in termeni de cerinte hardware. Ca 2 si 3 au fost cam meh, pe alocuri primul imi solicita mai tare placa video decat astea 2.

#6
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View PostHider141, on 30 octombrie 2023 - 09:10, said:

off-topic: Doar daca va fi ca primul joc in termeni de cerinte hardware. Ca 2 si 3 au fost cam meh, pe alocuri primul imi solicita mai tare placa video decat astea 2.

Noroc ca avem Cities Skylines 2. Crysis e mic copil pe langa ala.

#7
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkrtyna, on 29 octombrie 2023 - 19:02, said:

Ce parere aveti despre calculatoarele facute de PC garage?
Care ar fi diferenta dintre cel mai ieftin zmeu si cel mai scump greuceanu? In afara de pret evident.
Se pot juca ultimele jocuri si pe zmeu, dar la rezolutie mai mica?
Eu nu ma pricep la jocuri,pc este pentru un copil

Ce jocuri joaca copilul? Iar ca idee: https://zona.store/ Sunt testate, ai garantie, iti asigura suport post vanzare, poti cumpara in rate, poti face modificari configuratiei.

View Postaaaa4567, on 29 octombrie 2023 - 23:02, said:

Sunt facute pentru parinti habarnisti. Care "i-au orice pentru copil ca calculatorul e viitorul". Nu vad utilitatea, in afara de cazul in care te scot banii din casa, ai venituri de mii de euro lunar etc. Chiar nu vad de ce un joc (care ar trebui sa aiba si ceva de strategie) trebuie sa aiba imagini realiste.

Du-te la cineva mai mare care stie sa asambleze, sa spuna copilul cam ce ar vrea sa se joace si sa iti faca acel baiat/tanar o configuratie accesptabila sau /si sa iti faca un review la ce ofera magazinul. Sfatul meu. Posted Image N-as arunca cu banii pe fereastra, decat daca esti mare mahar. Sunt efectiv bani aruncati. Cred ca stii ca peste 3 ani iese alt joc care necesita alta racheta de placa video etc etc.

Eu am ajuns sa ma uit la aspectul ecologic al unui PC - vreau sa consume cat mai putin.

Vrea mai mult? Poate sa economiseasca, invata-l sa faca bani.


Cine, Dorel? Daca e sa vorbim de magazine sa stii ca acolo e vorba de "vagonabil" iar review-urile sunt facute asa cum sunt facute. Cum sunt bani aruncati? Ia sa-mi zici mataluta ce upgrade poti face la un laptop? Poti schimba placa video? Cam nu! Poti schimba procesorul? Depinde. In afara de memoria RAM si HDD nu prea ai ce schimba, asta daca e sa vorbim strict pe partea de upgrade, eventual bateria.

In cazul asta iti poti lua un laptop, iar cerintele tale sunt total diferite fata de cele ale unui alt utilizator.

Da, poate sa economiseasca si sa faca bani facand upgrade componentelor vechi. Le vinde, pune o diferenta de bani si-si cumpara altceva mai performant.

Edited by un_el, 30 October 2023 - 12:01.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Cu un Ryzen 5 5600G se poate juca pe low o mare parte din jocuri. Un GTA5 merge la 60fps, The Witcher 3 40fps, Fortnite 60fps, God of War 30fps. Daca vrea mai mult, gaseste pe OLX o placa RT5600 XT sau mai puternica. Pe la 1600 iese o combinatie cu acest procesor.

#9
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006
Olx si placile video? Hai sa fim seriosi!
@initiator: Despre ce buget vorbim?

#10
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Mesaj pentru MD sau SM:
De ce mi ai sters mesaju? Ca am scris ca is de acord cu useru @andreic cu ce a scris el

View Postandreic, on 29 octombrie 2023 - 19:05, said:

Daca tintesti jocuri de performanta open world cu engine-uri serioase trebuie sa te uiti in mare la 3 componente, CPU bun (i gen 12 macar sau echivalent AMD cu multe nuclee fizice), memorie 32GB macar dual sau quad channel si video 4060 macar, 4080 ideal... si chiar si asa sunt jocuri unde nu treci cu astea de 50fps cu totul la max (gen Starfield).
In schimb toate generatiile de jocuri de pana acum merg struna. Nu conteaza cine face calculatorul ci ce intentii ai cu el. Daca e pentru copil mic aka jucator de Minecraft sau Roblox maxim... merge aproape orice "jaf" cat de cat cu video dedicat macar nvidia 1060 si 16GB ram. Daca insa ceri mai mult... se schimba treaba.

Sau trebuia sa argumentez de ce is eu de acord? Daca asta e motivu pentru care mi s a sters mesaju atuncea iata si argumentu meu de ce is de acord cu ce a zis useru @andreic:

View Postkrtyna, on 29 octombrie 2023 - 19:02, said:

Ce parere aveti despre calculatoarele facute de PC garage?
Care ar fi diferenta dintre cel mai ieftin zmeu si cel mai scump greuceanu? In afara de pret evident.
Se pot juca ultimele jocuri si pe zmeu, dar la rezolutie mai mica?
Eu nu ma pricep la jocuri,pc este pentru un copil
@krytyna eu is de acord cu tot ce a zis useru @andreic fiinca jocurile de astazi cer multe resurse si PC urile eftine gata asamblate duc jocurile la rezolutii medii ca sa poti juca
Deci tre sa ai grija ce componente are carcasa la un PC preasambat ca iti tre minim un proc Intel din generatia a 12a sau un AMD cu multe nuclee fizice, minim 32GB de preferat ddr5 si placa video macar RTX 4060
Componentele sus mentionate duc bine majoritatea jocurile da nu si alea prost optimizate care cer si mai multe resurse!

Acuma nu poate nimenea sa iti raspunda la intrebarea ta care e mai bun dintre PC Zmeu si Greuceanu daca nu zici un buget ca si astea se impart pa mai multe categori, Zmeu Legendar, Zmeu Max, Zmeu Fulger Pro, Zmeu Fulger Plus, Greuceanu Epic, Greuceanu Legendar .....

Deci zi un pret si atuncea ti se poate recomanda

#11
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Nu am buget fix dar nici nu vreau sa arunc cu bani multi daca se poate juca si pe ceva mai ieftin dar la rezolutie mai mica

#12
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Ceva eftin si jocuri la rezolutie mica e decat Zmeu Legendar si Zmeu Epic ProMax
https://www.pcgarage...2633915,2654883

Da personal consider ca nu merita! Poate decat ZMEU Legendar Plus cu Ryzen 5 5500 si Radeon RX 6600 8GB la 2.999,99 RONcu conditia sa schimbi procu 5500 cu altu mai bun da e batae da cap sa dai 3.000 Ron pa PC si dupa aia sa dai alti bani sa schimbi procu

Cel mai bine e sa maresti bugetu pana n 3.500 Ron pentru unu din astea
https://www.pcgarage...2681955,2686379

Sau mai bine faci unu din bucati echilibrat la 4.000 Ron si stii ca e un PC bun nu ce baga pa gat magazinele

#13
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Am facut eu o lista da componente si e mult mai bun decat alea preasamblate da si mai scump!

Preturile is da la PC garage:
1 × Carcasa Serioux Kenan 169,69 RON
1 × Sursa Seasonic Focus GX, 80+ Gold, 650W 579,99 RON
1 × Memorie Corsair Vengeance 32GB DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit 518,99 RON
1 × Procesor Intel Alder Lake, Core i5 12400F 2.5GHz box 739,99 RON
1 × Placa video Sapphire Radeon RX 6650 XT PULSE GAMING OC 8GB GDDR6 128-bit 1.359,99 RON
1 × SSD Kingston NV2 1TB PCI Express 4.0 x4 M.2 2280 249,99 RON
1 × Placa de baza MSI PRO B760M-P 649,99 RON
1 × Cooler CPU ID-Cooling SE-214-XT Basic 98,43 RON

Discounturi:
Discount Carcasa Kenan: 10,00%
-16,97 RON
Discount Sursa Focus GX, 80+ Gold, 650W: 12,00%
-69,60 RON
Discount Memorie Vengeance 32GB DDR5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit: 12,00%
-62,28 RON
Discount Cooler CPU SE-214-XT Basic: 20,00%
-19,69 RON

Total:
Total comanda cu TVA
4.198,53 RON

Da daca nu vrei s arunci cu bani multi si vrei ceva eftin vezi alea gata facute intre 3.000 si 3.600 mai sus

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate