Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Abatere acceptată planeitate podea

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Salut!

Știți dacă există pe undeva o reglementare pentru planeitatea podelelor? Vorbim de o casă individuală cu gresie pe podea.

Concret, în dreptul ușii principale, în holul din interior, am o pantă a podelei de aprox. 1cm diferență de nivel în 90cm lungime de podea. Practic, la pragul ușii, ușa e cam la 1cm de podea. Cu ușa deschisă complet, în capătul ușii mai e doar 1mm până la podea.

Ușa e nouă, măsurată pe toate axele e dreaptă, montată de producător (QFort). Sigur problema e la podea.

Ca o comparație, exact aceeași pantă o am și în baie, în dușul walk-in, care cică e cu pantă.

Constructorul spune că podeaua respectă "abaterile admisibile". Are dreptate sau minte cu nesimțire? Găsesc undeva o reglementare pe treaba asta? Și, dacă e cazul, la ce instituții pot apela pentru rezolvarea disputei?

Mersi fain!

Edited by alexcrist, 26 October 2023 - 09:28.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 08.02.2011
In baie e normal sa fie asa, dar pe hol nu, a fost pusa gresia la ochi , probabil sapa fiind stramba, au montat dupa ea. Vor fi si alte probleme acolo, dar nu le-ai aflat inca.

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
constructorul e chinez ? ca aia fac niste blocuri la ochi asa...

1cm abatere la 1m e enorm..daca se pastreaza proportia pe 5 m cat ai lol....inclinatia asta nici la scurgerile de canalizare nu se da ca e prea mare :)))))

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006

View Postmodoran, on 26 octombrie 2023 - 09:32, said:

Vor fi si alte probleme acolo, dar nu le-ai aflat inca.
De exemplu? Există și încălzire în podea, ca idee. Hai, fă-mi ziua frumoasă, că îmi vine să dau foc la casa asta. Asta cu podeaua e doar ultima chestie dintr-o foarte lungă listă de probleme.

Dar aș insista pe o reglementare oficială, dacă îmi poate oferi cineva. Pe vorbe mi-e clar că nu e ok.

#5
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postalexcrist, on 26 octombrie 2023 - 09:38, said:

îmi vine să dau foc la casa asta.
Omule, daca ti-a intrat in cap, te va bantui toata viata, ca o fantoma.  Chiar nu se poate trai cu o diferenta de 7mm.

Da-i in judecata, sa vina sa sparga gresia si sa puna alta.

(ai verificat cu laser montajul usii, tocului, balamalelor ?)

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,387
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși verifica cu un laser. Ușă, podeaua...undeva nu e bine.
Sau în ambele.
Ușa a pus-o cu laserul sau bolobocul?

#7
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Ce probleme ai mai avut? Sa stim si altii sa verificam inatinte Posted Image

#8
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Da, am măsurat cu laserul, ușa e ok.

Acum am măsurat cu laserul mai multe puncte din podea, pe toată lungimea holului. Înălțimea podelei variază ca valurile Dunării, abaterile fiind aprox. între -0,4 cm (în capătul opus al holului, față de ușă) și +1cm (undeva pe la mijloc, dar pe lungime mai urcă și coboară).

Îi dau în judecată, ok, dar pe baza a ce? :lol:

View Postbobitzaaa, on 26 octombrie 2023 - 09:56, said:

Ce probleme ai mai avut? Sa stim si altii sa verificam inatinte Posted Image
Să lămurim problema de față, apoi îți fac listă cu tot ce vrei, vorbim o săptămână.

#9
copilux

copilux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.07.2010
https://www.mdlpa.ro...GE_058_2012.pdf

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 30.07.2007

View Postcopilux, on 26 octombrie 2023 - 10:06, said:


1.3. Ghidul nu se referă la:
— sistemele de termoizolare exterioare cu finisaje din plăci
ceramice;
— pardoseli executate cu plăci ceramice

#11
IoanFi

IoanFi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2023

View Postalexcrist, on 26 octombrie 2023 - 09:59, said:

Da, am măsurat cu laserul, ușa e ok.

Acum am măsurat cu laserul mai multe puncte din podea, pe toată lungimea holului. Înălțimea podelei variază ca valurile Dunării, abaterile fiind aprox. între -0,4 cm (în capătul opus al holului, față de ușă) și +1cm (undeva pe la mijloc, dar pe lungime mai urcă și coboară).

Îi dau în judecată, ok, dar pe baza a ce? Posted Image


Să lămurim problema de față, apoi îți fac listă cu tot ce vrei, vorbim o săptămână.

GP 037 - 98 - Normativ Privind Proiectarea Executia Si Asigurarea Calitatii Pardoselilor La Clad

https://www.mdlpa.ro...GP_037_1998.pdf
pag 46

View PostIoanFi, on 26 octombrie 2023 - 10:14, said:


GP 037 - 98 - Normativ Privind Proiectarea Executia Si Asigurarea Calitatii Pardoselilor La Clad

https://www.mdlpa.ro...GP_037_1998.pdf
pag 46

Cred ca am gresit cu pag 46 (a documentului nu a PDFului). Acolo este vorba despre abaterile stratului suport, adica a radierului sau placii de beton.

#12
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postalexcrist, on 26 octombrie 2023 - 09:59, said:

Îi dau în judecată, ok, dar pe baza a ce?
Expertiza tehnica.

In normative lor e scris 15-20mm la 2m.  Eu zic sa nu accepti ce nu-ti place.

#13
IoanFi

IoanFi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2023

View PostIoanFi, on 26 octombrie 2023 - 10:24, said:


GP 037 - 98 - Normativ Privind Proiectarea Executia Si Asigurarea Calitatii Pardoselilor La Clad

https://www.mdlpa.ro...GP_037_1998.pdf
pag 46



Cred ca am gresit cu pag 46 (a documentului nu a PDFului). Acolo este vorba despre abaterile stratului suport, adica a radierului sau placii de beton.

Uita-te la cuprins: Capitolul 4 punctul 4.
         Pag 53: " La straturile intermediare: ... "

#14
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Mie constructorul mi-a facut o inclinare de la baia parter, pe hol, vestibul, catre usa de la de la intrare (dupa ce i-am confirmat ca pe acel hol o sa pun gresie, nu parchet).
Nu ajuta, ca am prag destul de inalt la usa de la intrare, dar s-a gandit el ca nu se stie niciodata.
Dar vorbim de 0.5-1cm pe toata lungimea de la acea baie la usa de la intrare (cativa metri)

#15
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Din păcate n-am ce să nu accept, casa e cumpărată. Dar n-a stat nimeni să măsoare podelele, că nu mi-am imaginat că e cazul. A ieșit la iveală după ce am schimbat pe banii mei ușa de la intrare, că cea originală era o mizerie prin care bătea vântul pe toate părțile, iar ușa nouă are pragul mult mai jos decât precedenta.

#16
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Ce e aia "abatere admisibila"? Nu exista asa ceva, decat sloppy work a vreunui Dorel care nu stie ce e ala poloboc/nivela cand pune gresia. Singurul loc unde trebuie sa existe o anumita panta e in dusurile walk-in dar nici acolo nu trebuie exagerat.

#17
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Lasand la o parte diferentele de nivel care sunt pe toata lungimea casei, cred ca solutia cea mai simpla este sa dai jos gresia din holul interior si sa o pui in functie de stratul suport (cu sau fara mai mult adeziv). Din ce am inteles este vorba doar despre hol pentru ca acolo ai usa de la intrare. In felul asta rezolvi problema, nu te mai consumi si te ocupi usor usor de restul listei.
Se poate si mult mai rau, la mine au gresit grosimea geamurilor si firma care le-a proiectat este inchisa (poate faliment), proprietarul prin Italia, etc...

#18
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
a zis bine un coleg...asa intuitiv...casa aia are mult mai multe probleme decat planeitatea gresiei pe hol, nici nu exista n sfat bun in cazul asta, ca sunt prea multi factori necunoscuti.

de ex..poti sa o vinzi asa cum e si sa iti iei alta ? dac anu, poti sa investesti sa o aduci la nivelul la care sa iti placa ? daca nu , cat rezisti sa stai in ea asa fara sa te ia capul ... ? si tot asa mergi cu intrebarile...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate