Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Cilindri cheie master key

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Vreau niste cilindri in sistem master key adica, fiecare cilindru sa aiba cheia lui si apoi inca un set de chei care sa poata deschide pe toti cilindri. Ca la hotel.

Nu am nevoie neaparat in acest moment de cheie individuala ptr fiecare cilindru, deci ar merge si daca cilindri sunt identici. Adica doar master key, o cheie sa le deschida pe toate.

Stiu ca exista cel putin o firma care face asa ceva, dar mi se pare dubios ca nu se gasesc gata facuti in comert prin magazine. Ca la firma aia pretul nu e tocmai ieftin, si in plus tu le dai adresa si ei o pot vinde pe la hoti cu tot cu chei.
Daca stiti ceva magazine care vand cilindri de acest tip, adica gata facuti, puneti aici link

Edited by krtyna, 26 October 2023 - 09:12.


#2
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Posibil sa nu gasesti in magazine, pentru ca producatorul nu stie de cati cilindri vei avea nevoie si in ce configuratie.

#3
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Faci comanda pe o altă adresă, a unor cunoștințe, amici  etc.

#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 31.01.2010
https://www.assaabloy.com/ro/ro

Cu vindutul informatiilor de la firma asta cred ca e o gluma...
In magazine n-ai cum sa gasesti, ce faci daca vrei 10 cilindri la o cheie si ai 20? mai vinzi restul de 10 la altul?

Edited by Ion_Bumbu, 26 October 2023 - 10:11.


#5
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,225
  • Înscris: 01.12.2005
Acum niste ani am fost la un magazin pe langa bd. Regina Maria, pe undeva pa langa Patriarhie. Voiam sa am aceeasi cheie la toate usile de la casa. Si mi-a facut acolo 3 cilindri cu aceeasi cheie. Aveau mai multe modele de cilindri, ca am vrut si la porti la fel si am luat mai multe modele

A, gasit pe Gmaps, pe stra 11 Iunie fix pe colt la intersectie cu Regima Maria e magazinul

Edited by SwatKat, 26 October 2023 - 10:28.


#6
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Configuratia asta se numeste Keyed Alike.  Poti face si lacat, cutie postala, antifurt bicicleta si altele care sa fie deschise cu aceeasi cheie. Scapi de manunchiul de chei. EVVA este unul dintre cei care fac asa ceva (doar pe comanda).

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Cilindrii care se pot deschide cu chei diferite, nu e posibil tehnic. Numai pe cartele programabile.

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 31.01.2010
Se pot, exista o cheie dedicata, o cheie master pe  un anumit grup de butuci  dar si o cheie master generala care deschide tot ce are alocat adica si alte grupri deci  3 chei care pot deschide un butuc cu ordine ierarhica bine stabilita.
Info la Assa-Abloy, ei furnizeaza astfel de solutii sau mai corect, de la ei am folosit exact acel tip de ierarhie de securitate, precis mai sint si altii.

Edited by Ion_Bumbu, 26 October 2023 - 11:35.


#9
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008

 Leo2006, on 26 octombrie 2023 - 10:57, said:

Cilindrii care se pot deschide cu chei diferite, nu e posibil tehnic. Numai pe cartele programabile.
Fix asta este definitia Master key. Seful are o cheie cu care deschide toate birourile lucratorilor si pe a lui. Lucratorii au chei care merg doar la usile lor dar nu o deschid si pe a sefului. Menajera deschide tot fara exceptie.

#10
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
Intamplarea face ca foarte recent sa fi aflat despre acest sistem "master key".
Ma aflam in galeria comerciala de la Cora Lujerului si in cadrul magazinului/atelierului pt. duplicat chei am vazut un anunt legat de reumplere cartuse pt. imprimanta (asta era ceea ce ma interesa in acel moment). Stand putin de vorba cu tipul de acolo, l-am intrebat ce alte servicii mai ofera ("nu se stie niciodata") si atunci mi-a spus despre master key.
Imi pare rau, nu cunosc alte detalii (producator, tehnologie, preturi); in masura in care este utila informatia (prin prisma locatiei si disponibilitatii), va doresc succes!

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Probabil ca un asemenea butuc are mai multi pini suprapusi si se pot deschide cu chei diferite. Cu o cheie se aliniaza primul rand de pini si cu a doua cheie se aliniaza pinii de deasupra primului rand de pini. E suficient chiar si o singura coloana de pini sa aibe 2 pini. In felul asta se pot realiza destul de ieftin mai multe chei master ierarhizate.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YocEPX3G1g4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am gasit un videoclip si e chiar asa Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eyT5T2rLPwQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 26 October 2023 - 13:46.


#12
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 07.02.2011

 Leo2006, on 26 octombrie 2023 - 10:57, said:

Cilindrii care se pot deschide cu chei diferite, nu e posibil tehnic.
Se poate.
Ex:
Butucul montat la intrare in scara se deschide cu oricare din cheile de la apartamentele din acea scara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate