Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Problema imprimanta

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am o imprimanta Xerox Phaser 6020 color laser, am folosit-o putin, cam 350 pagini pe monocrom si 600 pe color (desi nu prea da, am folosit mai mult pe monocrom. Zice ca la atatea pagini e aproape noua, am luat-o acum 6 ani de la Emag.
S-a defectat odata ca nu mai tragea foaia, s-a reparat.
Acum cam 2 saptamani scotea sters textul, am zis ca-s cartusele goale, mai anunta pe ecran ca ar fi, le-am schimbat cu unele compatibile ducandu-ma la un centru de reparatii.
Tot sters scotea desi trageam mai multe foi.

Am chemat un depanator, a venit azi, a zis ca nu stiu ce cilindru e defect si ca nu merita sa iau, ca e foarte scump. Sa iau una reconditionata ptr ca astea noi au cartuse scumpe si nu exista compatibile, dar ptr alea reconditionate exista cartuse compatibile.
Zice ca diablo computer si interlink ar avea asa ceva.

Ce parere aveti ? Zice bine el ? Nu stiu ce cilindru e ala de care zice. Sau nu stie si de fapt nu iese bine praful ala din cartuse, la monocrom am testat. Si daca n-ar iesi, ce ar fi de facut ?

Reconditionate is alea refurbished sau alea second ? Ca am gasit la interlink.

Nu prea as da bani pe alta, de ex un HP second laser color e 950 lei la Interlink.

#2
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,537
  • Înscris: 21.12.2006
Nu știu despre ce cilindru vorbește, dar ai rolã de transfer (care ajuta la atragerea particulelor de toner pe hârtie) și cuptor sau fuser (care usucã și fixeazã tonerul pe hârtie). La o imprimantã laser fuser-ul e cel mai scump de înlocuit, și costã cam 2/3 din prețul imprimantei, în cazul celor ieftine.

#3
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Cum deschizi capacul imprimantei vei observa in stanga o parghie/lamela portocalie. Aceasta se foloseste la curatirea geamului/oglinzii pentru fiecare cartus de culoare. Scoti prima rezerva de toner. Vei vedea o fanta cu o sageata pe carcasa, dupa ce scoti rezerva. Bagi parghia acolo, si o freci de cateva ori, inainte si inapoi. Repeti procedura pentru fiecare culore/toner/cartus.

#4
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Pe langa ce a spus colegu usita din spate mai are un senzor de densitate a tonerului, faci calibrare si cd optiuni mai ai in meniu. Gasesti manualul pe site-ul lor.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Cartusele alea cu toner le-ai mai scuturat asa, macar o data pe an ? Cred ca s-a pietrificat tonerul.

#6
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Daca imprimanta ai luat-o de noua si nu ai printat mult pe ea, e rola de transfer care e ca uleiul la masini, fie se uzeaza fie se epuizeaza durata de viata. Aia trebuie schimbata, daca tot ce ti s-a sugerat mai sus nu da rezultat. Fuser-ul pica doar la volume mari de printare, ceea ce nu e cazul tau.

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostMinettoMatoi, on 25 octombrie 2023 - 02:57, said:

Am o imprimanta Xerox Phaser 6020 color laser, am folosit-o putin, cam 350 pagini pe monocrom si 600 pe color (desi nu prea da, am folosit mai mult pe monocrom. Zice ca la atatea pagini e aproape noua, am luat-o acum 6 ani de la Emag.
S-a defectat odata ca nu mai tragea foaia, s-a reparat.
Acum cam 2 saptamani scotea sters textul, am zis ca-s cartusele goale, mai anunta pe ecran ca ar fi, le-am schimbat cu unele compatibile ducandu-ma la un centru de reparatii.
Tot sters scotea desi trageam mai multe foi.

Am chemat un depanator, a venit azi, a zis ca nu stiu ce cilindru e defect si ca nu merita sa iau, ca e foarte scump. Sa iau una reconditionata ptr ca astea noi au cartuse scumpe si nu exista compatibile, dar ptr alea reconditionate exista cartuse compatibile.
Zice ca diablo computer si interlink ar avea asa ceva.

Ce parere aveti ? Zice bine el ? Nu stiu ce cilindru e ala de care zice. Sau nu stie si de fapt nu iese bine praful ala din cartuse, la monocrom am testat. Si daca n-ar iesi, ce ar fi de facut ?

Reconditionate is alea refurbished sau alea second ? Ca am gasit la interlink.

Nu prea as da bani pe alta, de ex un HP second laser color e 950 lei la Interlink.
Reconditionate e vrajeala... Sunt Sh , dar important e sa ai garantie macar 6 luni la ele. Oricum imprimantele alea "scumpe" sunt profi nu jucarii gen Xerox.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
https://www.giasiste...LRoCgd4QAvD_BwE
uite aici una mai ieftina

#9
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postnei-k, on 25 octombrie 2023 - 05:11, said:

Nu știu despre ce cilindru vorbește, dar ai rolă de transfer (care ajuta la atragerea particulelor de toner pe hârtie) și cuptor sau fuser (care usucă și fixează tonerul pe hârtie). La o imprimantă laser fuser-ul e cel mai scump de înlocuit, și costă cam 2/3 din prețul imprimantei, în cazul celor ieftine.
Inseamna ca de fuserul ala zice, o fi zis cilindru la rola aia de care zici tu, culmea e ca pe color printeaza bine, cel putin pe albastru merge brici, doar pe negru e sters.
Tipu a scos tija aia si a bagat-o in gaura aia de la cartus, degeaba.

View PostLeo2006, on 25 octombrie 2023 - 09:44, said:

Cartusele alea cu toner le-ai mai scuturat asa, macar o data pe an ? Cred ca s-a pietrificat tonerul.
Cartusele sunt noi compatibile, le-am luat acum cam 2 saptamani, ar nu am scuturat pe ala negru, colorul merge bine.

View PostRaz0rblade, on 25 octombrie 2023 - 09:49, said:

Daca imprimanta ai luat-o de noua si nu ai printat mult pe ea, e rola de transfer care e ca uleiul la masini, fie se uzeaza fie se epuizeaza durata de viata. Aia trebuie schimbata, daca tot ce ti s-a sugerat mai sus nu da rezultat. Fuser-ul pica doar la volume mari de printare, ceea ce nu e cazul tau.
Si rola aia e valabila doar ptr negru ?! Ptr color ce rola se ocupa ? Ca aia merge.
E ptr fiecare culoare cate o rola ?

View PostRaz0rblade, on 25 octombrie 2023 - 09:49, said:

Daca imprimanta ai luat-o de noua si nu ai printat mult pe ea, e rola de transfer care e ca uleiul la masini, fie se uzeaza fie se epuizeaza durata de viata. Aia trebuie schimbata, daca tot ce ti s-a sugerat mai sus nu da rezultat. Fuser-ul pica doar la volume mari de printare, ceea ce nu e cazul tau.
Pai si atunci de ce s-a dus rola aia daca eu am abia 700 pagini cam cu negru si 300 pe color, dar cum coloru merge bine, nu stiu ce sa zic. Cum dracu s-a uzat sau i s-a dus durata de viata asa stand ?!

#10
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Din pacate la Xerox 6025 nu se poate inlocuii unitatea DRUM (cilindru) si nici nu prea ai ce sa repari la ea.
https://www.buzzprin.../catalog/q/6027

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostGlCA_Contras, on 25 octombrie 2023 - 11:57, said:

https://www.giasiste...LRoCgd4QAvD_BwE
uite aici una mai ieftina
Mersi de link, si e okey asta ca si calitate ?
Nu a zis nimeni ca alea mai scumpe nu-s bune, n-a zis omul asta, a zis ca la alea nu exista cartuse compatibile, si cand le schimbi dai groaza de bani pe ele.
Cartuse compatibile am luat din astea de aici:

https://www.buzzprin.../catalog/q/6027

Doar ca nu din locul ala. A mea e 6020.

Edited by MinettoMatoi, 25 October 2023 - 18:51.


#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
In general cartusele mici de 2-3000 de pagini nu prea renteraza la bani, dar imprimantele costa mai putin. Alea profi scot macar 10000 de pagini cu un cartus si pretul cartuselor e aprox tot ala in schimb platesti mai mult imprimanta.
Normal ca si calitatea imprimantei e mai slaba ptr. cele domestice - ieftine.
Nu stiu insa la ce iti trebuie un laser color acasa...

#13
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Pai cand trag ceva sa trag okey, nu sa ma chinui cu cerneala, ca am avut in 1998 BJC-240 si stiu cum era cu cerneala, se usca, etc. Daca am si color de tras, sa pot trage, de aia vreau acasa asa.
2-3000 de pagini e ok un cartus, tipu de azi mi-a zis ca un cartus tine cam 1000 de pagini.
Pai eu trag 2000 pagini in 6-7 ani poate.

Deci ziceti ca alea reconditionate nu-s okey chiar daca se gasesc cartuse compatibile. Acuma nu stiu la alea noi daca cartusele originale se pot reumple fara sa fie nevoie de alte cartuse.

Edited by MinettoMatoi, 26 October 2023 - 00:24.


#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMinettoMatoi, on 26 octombrie 2023 - 00:23, said:


Deci ziceti ca alea reconditionate nu-s okey chiar daca se gasesc cartuse compatibile. Acuma nu stiu la alea noi daca cartusele originale se pot reumple fara sa fie nevoie de alte cartuse.

mașinile (autoturismele) SH sunt okei?
Unele da, unele nu, nu ai cum să zici ceva la modul general.

Ca regulă generală la imprimantele noi au pus tot soiul de protecții să nu mai poți folosi cartușe reumplute.
Unii merg până la a număra numărul de pagini și a dezactiva imprimanta după un anumit număr chiar dacă tonerul sau cerneala s-a consumat sau nu.
Alți te pun să plătești un abonament lunar și să ai imprimanta conectată tot timpul la internet.

#15
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Ai incercat curatirea recomandata de mine mai sus ?

#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Modelele noi sunt de obicei mai slabe decat cele SH, mai ales astea home use... sunt facute sa cam pice la iesirea din garantie. Cartusele laser nu se umplu cu toner cum stii tu de la cerneala. Cam trebuie schimbate cu totul sau inlocuite consumabile gen lamele doctor si de curatare si mai ales cilindrul. Asa ca per total iesi mai linistit cu un cartus toner compatibil nou.

Daca ai luat color doar de moft - platesti 4 cartuse de moft in loc de unul la monocrom.

Edited by GlCA_Contras, 26 October 2023 - 09:43.


#17
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
CISS! Putina mecanica si usor de intretinut. Lente e' drept ...

#18
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postphoenix76, on 26 octombrie 2023 - 09:14, said:

Ai incercat curatirea recomandata de mine mai sus ?
Sigur ca am incercat curatarea recomandata de tine astazi, degeaba. Pe color doar, merge bine. De ce merge bine pe color ? Are fiecare culoare fuser separat ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate