Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Problema imprimanta

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
dem3ntor, nu conteaza ca-s lente, la cat trag eu nu conteaza, am putina rabdare.
Dar astea pe cerneala cum is ? Au calitate cat de cat ?

Cartusele se pot reumple ? Sau exista din alea compatibile la astea noi ?

#20
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Nu exista fuser separat. Fuserul este o parte a cuptorului, zona unde se "lipeste" tonerul pe hartie, adica la iesirea din imprimanta. Zona calda a acesteia.
Nu cunosc acest model, dar ca idee, in general exista patru cilindri fotosensibili, cate unul pentru fiecare culoare. Tonerul este depus pe o folie de transfer, care seamana cu o banda ( sa zicem ca cea de produse de la magazine) Daca imprimi trei patratele unul negru, unul galben, unul rosu si unul albastru, pe aceasta banda se vor depune cantitatile de culoare necesare, apoi sunt transferate pe hartie. Deci, rola de transfer este comuna pentru toate culorile.
Daca celelalte culori sunt in regula, inseamna ca rola de transfer isi face treaba, doar ca cantitatea de negru depusa pe aceasta rola este insuficienta. Daca s-a folosit toner compatibil, aceasta poate fi o problema. Nu putem suspecta cilindrul fotosensibil avand in vedere ca imprimanta nu a tiparit foarte mult.
Murdaria, praful, poate fi de asemenea o cauza. Lamela de stergere a geamului, cea de care am pomenit inainte, curata doar fata dinspre cilindru, partea cealalta ramanand in continuare prafuita.
La un service bun, se demonteaza imprimanta si se executa in primul rand o curatire temeinica. Dar daca nu ai un astfel de service...este destul de greu sa o demontezi singur.

#21
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Pai printa sters si inainte sa iau cartusul asta, dar am banuit ca e gol, ca primeam atentionari de low ink. Ma mir de ce cantitatea de negru nu se depune bine. Nu stiu unde e un service din ala de care zici, ca n-as vrea sa dau 600-1000 lei pe alta doar ca nu trage negru.
Bine, m-as descurca si cu color cu o culoare inchisa in loc de negru pana la urma. Ca nu prea trag chestii care trebuie sa fie idem cu originalul, de ex poze.
De ex un albastru f inchis.
Cred ca fac asa, ce parere ai ? Ca daca e culoare indif cat de inchisa, e inactiva partea de negru, nu ?

#22
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Cum pot schimba culoarea unui text dintr-o pagina scanata sa zicem jpg  ? Am tot cautat pe net si spune de schimbarea culorii la un text pe care-l poti selecta, word, etc.
Ca daca negru nu merge, sa trag cu o culoare inchisa, ca daca vede ca e negru textul, printeaza pe negru, foloseste cartusul negru si iese sters.

#23
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Chiar daca ai schimbat tonerul tot nu se rezolva problema. Imprimanta ta mai are un recipient cu toner vechi in compartimentul de developare. Cartusul de toner e o simpla cutie cu toner si nu are cum sa ajunga pe cilindru in mod direct. Mergi la service sa-i faca o aspirare a unitatii developer. In cazul cel mai nefavorabil, se va schimba si unitatea de cilindru black cu tot cu unitatea developer.

#24
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Problema lui e alta, cauta o solutie sa foloseasca asa cum merge acum.
E mai usor sa faci alb negru din color dar invers ...  Negru e de baza.

Scula asta e de departe cea mai prost proiectata sa fie sevisata din ce am vazut, si am vazut multe. Sa ajungi doar sa cureti si eventual sa testezi/schimbi drum/developer e un cosmar. Asa ca inteleg cei care te indrumau spre altceva.

Edited by cipinet, 03 November 2023 - 22:13.


#25
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
cipinet, si ce recomanzi, ca si eu sunt debusolat, uni zici ca alea reconditionate nu-s ok ca ar fi second, altii zic ca sa iau noi in timp ca tot altii zic ca alea noi nu mai suporta cartuse compatibile si e vai de mine apoi.
Te rog sa-mi da o indrumare daca poti si vrei, ca sincer nu stiu ce sa fac. Vad ca, cunostu Xerox Phaser 6020 din moment ce ai zis ca e greu servisabila.
Mai concret vreau asa o imprimanta:

Sa nu sara de 1000 de lei color laser, sa fie de calitate cam ca phaserul (ca eram f multumit), deci sa nu scoata cu dungulite sau pete cum scoate de multe ori copiatorul color de la centre.
Sa se poata pune cartuse compatibile sau sau sa se reumple. Sa fie usor servisabila.

Adica concret niste modele, ca sa imi aleg, ca ce zic colegii e vag, ba nu noua ba noua, etc. Bine, ei au intentii bune si m-au ajutat cum au putut, dar poate nu au idee ce sa-mi recomande.
Ca nici noua nu vreau sa nu mearga cartuse compatibile ca nu-s miliardar, desi trag rar, nu trag zilnic n pagini.
Auzi ce zicea un coleg ca unele-s programate ca dupa un anumit timp sa nu mai mearga chiar daca nu is cartusele goale, ce draci aberatie e si asta ?!

#26
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Salut, o sa incep cu sfarsitul postarii tale. Nu e aberatie, chiar asa e la unele modele. E o gaselnita a unor producatori sa blocheze software daca hardware nu reusesc (adica acele chipuri se pare ca pot fi clonate oricum dupa un timp).
Pot sa-ti zic ca toate au diferite probleme, depinde de cum sunt folosite.
Intotdeauna m-am ferit sa dau sfaturi de achizitie (chiar si pentru mine daca as avea nevoie), ce pot sa-ti recomand e sa te duci la un centru de service care si vand, iti pot recomanda ei ceva second, daca sunt de buna credinta.
Aparatele reconditionate (second dar schimbate anumite componente considerate consumabile) de multe ori sunt mai bune decat cele noi, evident si mai ieftine.

Asa ca nu-ti recomand ceva anume dar daca gasesti ceva tine-ne la curent.

#27
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Pai ala care a venit sa repare mi-a recomandat imprimate reconditionate, ca cica la alea merge sa le pui cartuse compatibile. A zis ca Interlink au si inca o firma. Zicea de HP ca si marca.
Insa nu stiam care-s alea, alea second sau alea refurbished ?!

Cu softul, e o porcarie, poate nu o folosesc des, de ce sa nu mai mearga dupa un timp ?! Si nu pot astia sa manareasca softul ala ?

#28
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010

View PostMinettoMatoi, on 11 noiembrie 2023 - 15:46, said:

Cu softul, e o porcarie, poate nu o folosesc des, de ce sa nu mai mearga dupa un timp ?! Si nu pot astia sa manareasca softul ala ?

De fapt se numeste firmware.
In functie de producatori sunt solutii diferite.

#29
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Daca se poate spoofa firmware, ar fi bine, dar nu ma pot baza pe asta.
Uite ce greu e in zilele noastre sa-ti iei o imprimanta ca lumea care sa nu te rupa la bani dupa scurt timp. Astia au impresia ca noi suntem miliardari ca liderii HAMAS, pai nu domne, nu suntem toti asa cu 3-4 miliarde de dolari avere.

Daca e mai scumpa o iau, nu e prob, dar sa ma tina, nu sa iau alta dupa...un an ca i s-a sculat sa se blocheze, ma simt hotit si jefuit si ca principiu de fapt chiar daca pot sa iau una pe an.
Asta e nesimtire, atentezi la demintatea omului, la bunastarea lui, il afectezi psihic doar ca sa te imbogatesti tu.
Si nimeni nu impune nici un fel de norme, ii lasa sa-si bata joc de oameni cum vor ei.
Ca de aia am zis ca statul are rol de echilibru intre oamenii de rand si privati, nici sa te bagi aiurea, dar nici sa-i lasi sa-si bata joc de oameni.
Plus niste standarde de calitate, nu chestii din ce in ce  mai proaste si mai scumpe.

Nu e ok deloc. In Nov 1997 cand am luat calculatoru Pentium MMX la 166 Mhz, am luat imprimanta Canon BJC-240, nici nu se auzea sa se blocheze dupa un timp, etc, acuma a innebunit lumea.

#30
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,708
  • Înscris: 21.08.2008
Am o problema cu programul INK de la HP.
In curand expira cele 6 luni de gratuitate (posibilitate printare pana la 700 de pagini lunar), am tras pana in 40 pe luna. Pentru pachetul de 50 de pagini ar urma sa platesc lunar 20 de lei si mi se vor trimite cartusele gratuit.

De doua ori am primit mesaje de cartuse consumate sau contrafacute, recent am primit pentru cartusul negru desi este aproape plin. De fapt cel color este aproape gol dar am primit si pentru el.
Cartusele sunt primite prin curier de la HP, cum naiba spun ca sunt contrafacute?

For your 26K72B printer, the following cartridges have been identified as non-Original HP cartridges, which might mean they are used, refilled, altered, counterfeit, or cloned.

Black cartridge
We've alerted you multiple times that this printer had non-Original HP cartridges installed. This is your final notice to fix the issue. Remove the indicated cartridges and install Original HP cartridges instead.

Nu stiu daca sa merg in continuare cu acest program sau sa cumpar eu cartusele. De comunicat cu ei nu se pune problema, am trimis cateva emailuri, am primit confirmare de primire dar de cateva luni nici un raspuns.

#31
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
E cumpărată pe PF sau PJ? Aici e caz de competența ANPC, nu știu însă la PJ dacă există organ similar, în afara de judecător.

Mai poți încerca să o trimiți în garanție: "e defecta, spalati-va cu ea pe cap. Am instalat doar cartușe originale și da eroare că folosesc fake" - ori o schimbă, ori o repară, ori primești banii înapoi și îi dai la concurență

Edited by nei-k, 14 November 2023 - 13:05.


#32
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,708
  • Înscris: 21.08.2008
Merge ok, imprima ok, nimic de comentat.
Doar mesajele astea aiurea si imposibilitatea comunicarii cu ei ar fi bilele negre.

#33
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,708
  • Înscris: 21.08.2008
Hai ca am laudat-o prea mult.
Printeaza ok fisierele PDF in retea insa la printarea unor imagini (documente pozate cu telefonul), nu vrea si pace. Am incercat folosind HP Smart (cu pluginul HP instalat) atat cu Imprimare fotografii cat si cu Imprimare documente apoi fotografii, nu vrea si pace, apare eroarea de mai jos. Repet, PDF merg ceas.
Attached File  Screenshot_2023-11-15-17-55-11-477_com.hp.printercontrol.jpg   60.54K   5 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate