Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Google va scana toate aplicatiile din telefon

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Informatia este pe mobil... mo nu pot pune link ca unui moderator nu-i place siteul respectiv si-l considera spam

Bun, informatia ar fi ca google a inceput in india un program de scanare al apk instalate in afara google play
Practic ti se scaneaza ce ai in telefon si apoi este trimis la google protect.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 02.08.2021
Cred că e non-știre. Google Protect scanează mereu prin telefon, ca parte a Google Play.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
Google Protect exact asta face din vecie, deci nu vad unde ar fi noutatea sau senzationalul. Poate fi insa dezactivat (la mine este dezactivat ca nu vreau sa consume resurse degeaba, eu nu instalez de toate cele toata ziua buna ziua, nici macar pe net nu umblu aproape deloc de pe telefon).

#4
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Probabil ca noutate e ca nu se mai poate dezactiva?
Eu primul lucru care il fac dupa setup e sa dezactivez acel play protect si cam tot ce tine de spyware google

#5
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Pai da sunt scanate de virusi si atat dar ai optiune sa opresti.
Vor sa le scaneze la nivel de cod.
Adica adio vanced si restul aplicatiilor de acest gen
Si evident reclame la greu, asta este banuiala mea.

View Postkrtyna, on 24 octombrie 2023 - 18:26, said:

Probabil ca noutate e ca nu se mai poate dezactiva?
Eu primul lucru care il fac dupa setup e sa dezactivez acel play protect si cam tot ce tine de spyware google
exact nu numai ca nu se va mai putea dezactiva dar vor fi dezactivate toate aplicatile care google nu le doreste

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

Quote

În afară de ameninţările cunoscute, sistemul e gândit să te apere de cele care abia apar. Atunci când instalezi o aplicaţie dintr-un APK extern va apărea o fereastră pe ecran şi poţi alege dintre două opțiuni: Scan App şi Don't Install App. După ce e gata scanarea, Google va oferi şi un motiv pentru care nu vrea să instaleze aplicaţia.
adica, nu mai o sa poti instala nici o aplicatie care nu e din playstore?

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 02.08.2021
Îmi aduce aminte de știrile alea panicarde cu Whatsapp nu va mai merge după X dată.
Când colo, atunci când dai click pe știre este vorba despre niște telefoane antice pe care nimeni nu le mai folosește, care oricum erau uzate moral și nu mai ”duceau” aplicațiile actuale.


Na, așa face media vrea audiență.
La fel cum dădeau și știrile alea clickbait cu prelungirea asigurărilor City, dar era vorba despre scrisorile de garanție bancară, care nu sunt relevante publicului larg.
Aia cu procentul mai mare de bioetanol în benzină, care benzina aia E10 se vinde de ani de zile.
Acum iar urmează balivernele cu Se mai schimbă ora?

Așa e media românească. De cacao.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,130
  • Înscris: 10.07.2013
Alternativa este la concurenta....Posted Image

#9
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Asta imi aminteste de bancul cu Radio Erevan.

Suna un ascultator:
- Alo, Radio Erevan
- Da
- Este adevarat ca Ivan Ivanovici a primit din partea statului o Volga noua?
- Da, este adevarat, cu cateva precizari: nu e Ivan Ivanovici, ci Stepan Stepanovici, nu e o Volga ci o Mobra si nu i s-a dat, i s-a confiscat.

Asa si "stirea" asta. E adevarata, cu cateva precizari:
- play protect exista de multa vreme si scaneaza aplicatiile in momentul in care erau incarcate in Play Store
- play protect putea scana inainte si aplicatiile instalate din apk-uri direct, dar numai daca initiai tu acest scan
- dupa update, play protect va scana by default aplicatiile din alte surse in momentul instalarii lor. Adica va functiona ca un antivirus.

By default nu este posibila oricum instalarea aplicatiilor din alte surse. Trebuie sa permiti explicit acest lucru din developer options. Daca Google nu va mai dori acest lucru ar fi mai simplu sa dezactiveze acest feature. Si atunci va fi aceeasi situatie ca la iOS, unde nu poti instala aplicatii din alte surse fara sa faci jailbreak.

#10
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostSTARTREK1, on 24 octombrie 2023 - 18:32, said:

adica, nu mai o sa poti instala nici o aplicatie care nu e din playstore?
cam asa ceva.
Acum se scaneaza de virusi aplicatiile asta vad ca nu pricep unii
Noul update este ca va scana dupa codul aplicatiei.

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Pe mine unu nu ma afecteaza cu nimic... oricum in telefon am doar aplicatii de pe Google Play...

Sincer eu nu va inteleg pe astia care instalati aplicatii din afara google cum de aveti curaj... in pana mea, in telefon am toate cardurile bancare, am toate conturile posibile pe toate platformele..

#12
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
-https://www.mobilissimo.ro/aplicatii-telefoane/google-incepe-sa-scaneze-si-aplicatiile-din-afara-play-store-instalate-din-apk?utm_source=android_app&utm_medium=app&utm_campaignnews

Scoateți liniuța din față pentru accesarea link-ului.

#13
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 01.03.2015

View Postmirel3003, on 25 octombrie 2023 - 06:50, said:

Pe mine unu nu ma afecteaza cu nimic... oricum in telefon am doar aplicatii de pe Google Play...

Sincer eu nu va inteleg pe astia care instalati aplicatii din afara google cum de aveti curaj... in pana mea, in telefon am toate cardurile bancare, am toate conturile posibile pe toate platformele..
Tu cum ai curajul sa descarci aplicatii din gunoiul ala de google play? Exista multe aplicatii ok pe f-droid si github,etc  care imi fac viata mai buna. Treaba unui sistem de operare este sa protejeze utilizatorii de virusi. Eu mai descarcjociri piratate si chiar ma intereseaza noua chestie pe care o va implementa googăl. In afara de piratate in care nu am incredere exista o gramada de moduri open-source pe internetul asta frumos. ☺️ Scoate putin caputul din paturica google.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate