Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Recomandare carcasa și cooler procesor.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Askerp

Askerp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.04.2019
Buna seara, as avea nevoie sa schimb si eu carcasa și cooler ul procesorului actual din cauza temperaturilor.
Am aceasta placa de baza. Placa de baza Gigabyte B550M DS3H, Socket AM4
Iar procesorul este un ryzen 5 3400g
As vrea de preferat că componentele sa fie de pe emag.
Va mulțumesc!

#2
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Ce carcasa vrei? Middle Tower?
Ar fi bine sa ne spui si un buget.
Oricum, procesorul ala nu are nevoie de cine stie ce racire.

#3
Askerp

Askerp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.04.2019
Am unitat sa specific, mă scuzati as avea nevoie de un Mid-Tower.
Ma gândesc că în viitor sa schimb procesorul, as avea nevoie de ceva de  calitate.
7 8 milioane

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
In cazul tau, singura sursa de caldura e procesorul care are un tdp redus (65W). Ce te face sa crezi ca e carcasa vinovata ?
Scoate capacul lateral si vezi daca scade temperatura. Daca nu scade ai pasta uscata sau coolerul nu sta bine. Daca scade ai niste ventilatoare care produce turbionarea aerului in carcasa si nu-l lasa sa iasa. In cazul cel mai grav ai probleme cu vrm-ul care supravolteaza procesorul.
Pune cateva poze cu interiorul carcasei si temperaturile din bios si ne lamurim cum sta treaba.
Mai era cineva care a rezolvat problema schimband carcasa fara sa mai faca nici o diagnosticare. A luat direct o carcasa Lian Li.
Daca vrei sa schimbi carcasa, faci la fel si cumperi Lian Li.
https://www.emag.ro/...x/pd/DP0ZJBYBM/
Daca vrei un upgrade, tot un Lian Li iti recomand.
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/54433/54432673/images/res_d679dabf412dfdaa9503a16d44e5cd69.jpg?width=450&height=450&hash=F3DE9B0ED396FB4771DC014626B1E38E - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 23 October 2023 - 21:57.


#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 11.08.2003
Iar pentru cooler, ceva cu ventilator de 12 si care merge pe mai multe socketuri.  L-am cautat pe al meu si are vreo 15 ani.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 08.02.2011
800 lei e mai mult decât valorează toată configurația ta, ești sigur că merită să bagi atâția bani in ea ?

#7
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Clar ca nu merita!
Carcasa postata de Leo2006 nu suporta unitate optica interna. Asa ca, atentie.
Eu as lua-o p-asta: https://www.emag.ro/...0/pd/D53B82BBM/

[ https://s13emagst.akamaized.net/products/4529/4528351/images/res_7e772b562191f43c39cdb9bed3855b25.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lost_in_a_dream, 24 October 2023 - 05:41.


#8
Askerp

Askerp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.04.2019
Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Am nevoie de o unitate spațioasă și de cooler pentru procesor. Mă gândesc tot odată sa schimb și procesorul actual unul mai bun.
Nu îmi place nici o carcasa recomandata.
Mă gândeam la această unitate. https://www.emag.ro/..._medium=android
Iar cooler, asta https://www.emag.ro/..._medium=android
Alte păreri?

#9
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Eu as sta departe de carcasa aia. E bling bling si atat. Tabla subtire, cable management nu prea, daca iti maltrateaza curierul coletul te trezesti acasa cu un paralelipiped care a migrad catre romb, si nu se mai aliniaza nimic la suruburi. Lian Li ala e chiar ce trebuie, daca nu il pui in sacosa si pleci cu el zilnic. Doar carcasa are 11 kile... Cat despre lipsa slot unitate optica, sunt solutii pe USB portabile sub 100 ron. Si sunt decente.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmodoran, on 24 octombrie 2023 - 05:28, said:

800 lei e mai mult decât valorează toată configurația ta, ești sigur că merită să bagi atâția bani in ea ?
De valorat poate ca valoreaza doar atat, dar daca te uiti pe olx doar placa de baza si procesorul sunt 800. Daca mai pui si memoria ram, sari de 1000 doar cu astea 3.

#11
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostAskerp, on 24 octombrie 2023 - 05:46, said:

Iar cooler, asta https://www.emag.ro/..._medium=android
Alte păreri?
Cooler Procesor ARCTIC Freezer A35. Este si pe Emag.
E mai ieftin pe flax.ro si are si 120 de luni garantie.

Edited by misusumi, 24 October 2023 - 10:17.


#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Carcasa noname cu multe ventilatoare (și luminițe) e mai proastă decât una brand fără ventilatoare. Nu contează  (doar) aspectul ci ingineria care permite circulația eficienta a aerului.

Caută o carcasă de firma (Fractal, LianLi, Silverstone, BeQuiet etc), apoi în funcție de necesități adaugi ventilatoare. Pentru ventilația sistemului recomand ventilatoare Arctic P12 sau P14. Ieftine, eficiente și silențioase.

Procesorul actual poate fi răcit eficient și cu coolerul stoc, doar zgomotul ventilatorului poate ridica probleme. Poți modifica din BIOS sau din utilitarul Gigabyte profilul de turații al ventilatoarelor.

Pentru un viitor cooler de procesor, mai întâi decide ce procesor vei cumpăra, pentru că un cooler cu rezultate onorabile pe procesorul actual ar putea fi ineficient pe cel viitor. Pentru idei, vezi recomandările mele din topicurile dedicate AM4 și AM5 din aria Overclocking și Racire.
Thermalright Peerless Assassin - 217 lei pe ipon.ro
Deepcool AK620 - 322 lei pe ITarena

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate