Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Acoperiș fără astereală?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Constantin_CT

Constantin_CT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.10.2023
Bună ziua!

Am cumpărat o casă bătrânească cu pereții din chirpici și trebuie să îi înlocuiesc acoperișul, care e foarte deteriorat.
Podul nu va fi nici locuibil, nici folosit pentru depozitare, învelitoare din țiglă metalică, izolare termică deasupra tavanelor, nu sub învelitoare, pantă versant 30 grade, acoperiș în 2 ape, aproximativ 250m2.

Astereala ar adăuga cam 3000-4000kg greutate suportată de pereții din chirpici și cam 1500-2000 euro la costuri.
În lista de priorități, trăinicia și securitatea se află înaintea bugetului, însă nici acesta nu este deloc neglijabil.

Aș fi foarte recunoscător dacă m-ați ajuta să mă hotărăsc dacă să pun sau nu astereală.

Am primit deja răspunsuri gen "Faci ce vrei, e casa ta!", am fost recunoscător și pentru astea, dar, sincer... nu m-au ajutat prea mult.

Mulțumesc!

#2
con1

con1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.09.2006
ce invelitoare are acum ?
daca are tigla rezista mai bine la vant (e grea)
daca pui tabla si nu este bine etansat e posibil sa-l zboare vantul
trebuie verificata temeinic structura sarpantei si apoi sa iei o hotatrare
tabla profilata poate sa stea foarte bine si fara astereala dar trebuie sa pui sistemul de sipci pentru prindere si folie anticondens armata

#3
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,496
  • Înscris: 19.03.2022
Daca folosesti tabla evident ca pui astereala .

#4
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Se poate fără aștereală fără probleme, dar e bine ca autoforantele să fie plasate în partea de sus a foii de tablă ca să nu apară infiltrații după ce îmbătrânește garnitura.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Solutia este:
- indepartezi tigla (foarte, foarte grea)
- se face o tesatura de lemn (nu astereala), pe care se prinde tabla

Ieftin si bun.

#6
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

 Constantin_CT, on 23 octombrie 2023 - 11:37, said:

Aș fi foarte recunoscător dacă m-ați ajuta să mă hotărăsc dacă să pun sau nu astereală.


Cu un profesionist in acoperisuri ai discutat? Un ghid de montaj tigla metalica ai citit?

Tigla metalica nu necesita astereala pentru montaj, necesita doar o structura de sipci.

Daca nu folosesti podul ai grija sa fie ventilat, altfel poti sa ai probleme cu caldura vara, cu toata izolatia de pe planseu. Ideal ar fi sa fie bine ventilat vara, dar sa-l poti inchide iarna, sa mai retina din caldura care trece prin izolatia planseului.

#7
Constantin_CT

Constantin_CT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.10.2023

View Postcon1, on 23 octombrie 2023 - 16:36, said:

ce invelitoare are acum ?
daca are tigla rezista mai bine la vant (e grea)
daca pui tabla si nu este bine etansat e posibil sa-l zboare vantul
trebuie verificata temeinic structura sarpantei si apoi sa iei o hotatrare
tabla profilata poate sa stea foarte bine si fara astereala dar trebuie sa pui sistemul de sipci pentru prindere si folie anticondens armata

Vreau să înlocuiesc tot acoperișul, nu doar învelitoarea, pentru că și șarpanta este deteriorată.
Deci să înțeleg că, punând țiglă metalică, nu are rost să mai măresc greutatea și costurile cu astereala.

View PostPaco_ste1, on 23 octombrie 2023 - 18:15, said:

Daca folosesti tabla evident ca pui astereala .

Deci să înțeleg că, dacă pun țiglă metalică, este obligatoriu să pun astereală.
Sunt convins că există o justificare pentru asta, doar că eu nu o cunosc.

View Postsandel1, on 23 octombrie 2023 - 18:59, said:

Se poate fără aștereală fără probleme, dar e bine ca autoforantele să fie plasate în partea de sus a foii de tablă ca să nu apară infiltrații după ce îmbătrânește garnitura.


View Postsandel1, on 23 octombrie 2023 - 18:59, said:

Se poate fără aștereală fără probleme, dar e bine ca autoforantele să fie plasate în partea de sus a foii de tablă ca să nu apară infiltrații după ce îmbătrânește garnitura.

Ok, am înțeles, deci astereala nu are un rol foarte important dacă se montează țiglă metalică.
Dar referitor la autoforante, am observat că majoritatea producătorilor au ghidul lor propriu de montare, nu știu dacă pot să le pun chiar unde vreau eu.


View PostAdm, on 23 octombrie 2023 - 19:58, said:

Solutia este:
- indepartezi tigla (foarte, foarte grea)
- se face o tesatura de lemn (nu astereala), pe care se prinde tabla

Ieftin si bun.

Deci nu e necesară astereala, ci doar caroiajul din șipci transversale și longitudinale de 25x50mm pe care montez țigla metalică.


View PostEminescian, on 23 octombrie 2023 - 20:35, said:


Cu un profesionist in acoperisuri ai discutat? Un ghid de montaj tigla metalica ai citit?

Tigla metalica nu necesita astereala pentru montaj, necesita doar o structura de sipci.

Daca nu folosesti podul ai grija sa fie ventilat, altfel poti sa ai probleme cu caldura vara, cu toata izolatia de pe planseu. Ideal ar fi sa fie bine ventilat vara, dar sa-l poti inchide iarna, sa mai retina din caldura care trece prin izolatia planseului.

Da, știu că țigla metalică nu necesită astereală pentru montaj, dar am văzut prea multe acoperișuri cu astereală sub țigla metalică și mă întrebam dacă e posibil ca astereala să mai îndeplinească și altă funcție sau funcții care să justifice banii în plus.


Mulțumesc  tuturor pentru răspunsuri, fiind păreri și pro și contra, încă nu m-am edificat asupra alegerii pe care o să o fac, dar am aflat detalii pe care nu le cunoșteam, pentru care vă mulțumesc încă o dată!

#8
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
1. Daca te gandesti ca vreodata ai putea izola intre capriori, pune astereala.

2. Daca nu vei izola niciodata intre capriori, poti sa nu pui astereala.

Astereala actioneaza ca un opritor atunci cand faci termoizolatia intre capriori, si nu va permite ca folia anticondens sa faca o "burta" catre exterior. "Burta" asta in exterior ( discutam de o "burta" de 3-4 mm, nu trebuie sa fie foarte mare ), iti va directiona umiditatea ( condens sau posibile infiltratii ), in zona in care sipcile verticale de la invelitoare sunt prinse pe capriori. Prin gaurile cuielor respective s-ar putea sa iti apara infiltratiile in structura acoperisului.

In cazul in care nu m-am facut destul de inteles, da-mi un semn, si o sa incerc sa iti fac o schita ( acum trebuie sa plec, si nu am timp, dar cred ca putem rezolva in zilele urmatoare ).

#9
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Am desenat locul unde se așează cel mai bine autoforantele. Acolo nici nu se văd nici nu apar infiltrații niciodată indiferent cât de obosită e garnitura.

Attached Files


Edited by sandel1, 25 October 2023 - 16:20.


#10
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Cu condiția sa nu-si ia Bilka Gotic :)

#11
Constantin_CT

Constantin_CT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.10.2023

 razvan-softpedia, on 25 octombrie 2023 - 02:21, said:

1. Daca te gandesti ca vreodata ai putea izola intre capriori, pune astereala.

2. Daca nu vei izola niciodata intre capriori, poti sa nu pui astereala.

Astereala actioneaza ca un opritor atunci cand faci termoizolatia intre capriori, si nu va permite ca folia anticondens sa faca o "burta" catre exterior. "Burta" asta in exterior ( discutam de o "burta" de 3-4 mm, nu trebuie sa fie foarte mare ), iti va directiona umiditatea ( condens sau posibile infiltratii ), in zona in care sipcile verticale de la invelitoare sunt prinse pe capriori. Prin gaurile cuielor respective s-ar putea sa iti apara infiltratiile in structura acoperisului.

In cazul in care nu m-am facut destul de inteles, da-mi un semn, si o sa incerc sa iti fac o schita ( acum trebuie sa plec, si nu am timp, dar cred ca putem rezolva in zilele urmatoare ).

Unul dintre motivele pentru care am hotărât să izolez pe planșeu și nu între căpriori este faptul că o parte din acoperiș va fi deasupra unei terase de 4x8m.
Podul nefiind nici locuibil, nici loc de depozitare, nu cred că o să decid vreodată să izolez între căpriori.

Să încerc să reformulez:
Eu nu vreau să pun astereală, pentru că înseamnă greutate și bani în plus.
Întrebarea actualiztă: Ce risc dacă nu pun astereală?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate