Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Windows 12 & abonament

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostLeo2006, on 23 octombrie 2023 - 18:33, said:

Daca sistemele de operare, windows, linux, android, si ios vor ajunge sa ruleze direct din cloud precum jocurile video [...]

Este posibil asa ceva? Ca sa te conectezi la Cloud nu iti trebuie un SO care sa ruleze local pe sistemul tau? Cum ar functiona un sistem de operare care ruleaza direct din Cloud? Intreb pentru ca habar nu am. Exista deja asa ceva? Eu stiu ca pentru a accesa servicii din Cloud e nevoie sa ai un SO local cu care te conectezi la Internet si prin Internet accesezi serviciile de Cloud. Recunosc insa ca nu sunt la curent cu ultimele noutati in domeniu.

Edited by e2k, 24 October 2023 - 01:47.


#56
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cu un miniOS - ceva similar ChromeBook - totul se bazeaza pe browserul Chrome. Cu el accesezi aplicatiile in Cloud si spatiul de stocare care e tot in cloud.

Da mai e pana atunci.
Apropo - si pe vremea Windows 10 a fost zvon ca va fi pe abonament. Si nu s-a intamplat inca.

#57
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

View PostValy_User, on 22 octombrie 2023 - 18:35, said:

Și mi se pare de porc ceea ce a făcut Microsoft având în vedere că au promis că Win10 va fi ultimul lor SO. Și că au eliminat calculatoarele puternice, dar ușor învechite(dacă un PC de 3 ani poate fi considerat vechi) cu treaba aia cu TPM2.0.

Este urat ca nu au respectat promisiunea ca Windows 10 sa fie ultimul lor SO.
Dar la partea cu TPM 2.0 cred ca este putin exagerata afirmatia cu 3 ani. In general cam toate procesoarele din 2015 incoace au TPM 2.0.

Asadar, daca ai un procesor mai vechi de 8 ani este posibil sa fie nevoie sa ramai la Windows 10.

#58
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Procesoarele nu au TPM. Astea mai noi, pot emula un TPM.
TPM era un modul pe care il avea placa de baza. Sau se putea pune - avea un slot cu pini in care se putea introduce unul.
Placile ptr office sau PC-uriel/laptopurile  brand aveu modulul pus deja pe placa.

#59
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Postanndrei86, on 24 octombrie 2023 - 09:42, said:




Eu am un Ryzen 5 1400, procesor lansat în 2017. Win 11 a fost lansat în 2021. Si al meu procesor nu are TPM2.0. Pentru Microsoft calculatorul meu e foarte vechi.

Edited by Valy_User, 24 October 2023 - 10:52.


#60
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Asta e cu TPM momentan e non problema atat timp cat exista workaround.

#61
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

View Posterror-macro, on 22 octombrie 2023 - 18:23, said:

Windows 12 o sa fie cu abonament. V-ati face abonament, doar ca sa duceti lupta cu virusii?

Lupta eficienta o duce Bitdefender Total Security sau Internet, Norton,sau TrendMicro,FSecure,Gdata,Sophos,Webrot,(total exclus antivirusii gratuiti).Windows-ul si un utilizator neatent este doar un magnet pentru virusi/malaware.Windows 12 va ajuta asa cum ajuta 11-le sau 10-le,adica doar decent sau mediocru spre deloc in unele cazuri.

Apropos,voi ramane pe windows 10 mult si bine,acum este matur.Nu ma bate gandul sa trec pe 11,de windows 12 nici nu ma intereseaza.

#62
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Poste2k, on 24 octombrie 2023 - 01:44, said:



Este posibil asa ceva? Ca sa te conectezi la Cloud nu iti trebuie un SO care sa ruleze local pe sistemul tau?

O sa poti boota Windows365-ul direct, dar tot vei avea nevoie de un basic OS local.

https://www.microsof...-us/windows-365


#63
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
What?
Deja coșmarul devine realitate?
Noroc cu Ubuntu, doar că, așa cum am spus printre primele posturi, nu segăsesc aplicații importante pentru el. Dar pentru un average user este arhisuficient. Are Libre Office, se poate pune Chrome, VLC, Spotify, etc.

Cum a făcut Dan Cadar cel mai recent clip, nimic nu mai e al tău.

Edited by Valy_User, 24 October 2023 - 17:12.


#64
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
n-a fost niciodata.

#65
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Și dacă tot ce e local e doar cel mai jaf procesor ce rulează doar un browser web ăștia cum fac sa vândă hardware nou ? Că nu va mai cumpăra nimeni, nu va fi nevoie.

#66
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmodoran, on 24 octombrie 2023 - 19:56, said:

Și dacă tot ce e local e doar cel mai jaf procesor ce rulează doar un browser web ăștia cum fac sa vândă hardware nou ? Că nu va mai cumpăra nimeni, nu va fi nevoie.

Exact, vei avea terminale dumb la care le va tine bateria zile intregi, sau te loghezi pe PC-ul tau de pe ce vrei tu, telefon, televizor, etc.

#67
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLensFlare, on 23 octombrie 2023 - 13:26, said:

@tar1901, daca esti asa paranoic treci pe Linux.
Cam greu sa convingi pe cineva sa schimbe os-ul win cu unul care are 3% cota pe piata desktop doar pentru eventuale subscriptii... :) Lumea va plati si gata.

#68
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Cred că nu cunoști determinarea românilor de a NU plăti softurile.
Dar, daca ar bagă chestia asta cu abonamentul, cred că mai degrabă oamenii vor rămâne la vechile variante și nu vor avea prea multe încasări și vor renunța de bună voie la abonamente.

Mie nu-mi place la treaba asta cu abonamentele că te va constrânge să folosești cele mai noi versiuni, ceea ce va atrage după sine și necesitatea de a înlocui mereu calculatorul.

#69
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostValy_User, on 24 octombrie 2023 - 23:36, said:


Mie nu-mi place la treaba asta cu abonamentele că te va constrânge să folosești cele mai noi versiuni, ceea ce va atrage după sine și necesitatea de a înlocui mereu calculatorul.

Varianta care va rula local nu va fi cu subscriptie. Varianta in Azure, CloudPC-ul va fi cu subscriptie, care momentan e adresat firmelor. Ideea ii sa iti poti accesa PC-ul de pe orice device, fara restrictii de hardware si sa il poti configura elastic, dupa nevoi. Eu am deja un proiect de Windows365 + BYOD la o multinationala. Bring your own device ca angajat si firma iti ofera Cloud PC-ul. In asa fel angajatul isi alege pe ce vrea sa lucreze si compania are control complet fara sa isi mai bati capul cu achizitii de hardware.

Edited by Catean, 25 October 2023 - 12:34.


#70
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 22 octombrie 2023 - 18:30, said:

Și dacă nu plătești abonamentul, ce mama mă-sii se întâmplă, ți se blochează calculatorul?

sau va scrie in colt ca folosesti varianta free de sarak.. si cand vei posta pe fb etc va aparea si acolo..

#71
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
M-am saturat de politica asta de abonamente la orice, pentru orice r***t sa platesc abonament!
Si nu, nu e despre faptul ca daca nu platesti abonament nu ar mai putea sustine ei R&D si din alte balarii din astea... Pana acum cum au facut, fara abonamente, de au ajuns sa fie companii MAMUT care au profituri asemanatoare cu PIB-ul unei tari mai mici catre medii?
Zilele trecute citeam o stire (nu mai am link-ul, ca-l puneam) despre o companie din asta care are bani cache, in banca, 160 de miliarde de dolari. Si ca in ultimul an le-a crescut profitul cu ceva gen 30%... Si e cunoscuta ca fiind o companie care isi plateste prost angajatii. Credeti ca au marit vreun salariu pentru ca le-a crescut profitul cu 30%? Nu! Si nu e ca si cum n-ar avea bani, ca stau cu alea 160 de miliarde cach in banca!
Deci nu e despre ca doar prin abonamente ar putea continua, este vorba pur si simplu doar despre LACOMIE SI PROFT! Atat! Capitalism salbatic "Made in USA"!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate