Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Windows 12 & abonament

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Pe lângă grafică, cred că putem aduga și un consum suplimentar de resurse pentru aceleași funcții. Posted Image

Edited by Valy_User, 23 October 2023 - 00:22.


#38
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
În afară de Netflix nu voi folosi niciodată abonament. Mi se pare cea mai perversă chestie cu putință.
Cum în general nu-mi plac ratele sau chiria, pentru că de fapt asta este ce fac ei, nu voi folosi niciodată așa ceva.
Am Win10 pe PC. Nu-mi lipsește nimic pe el cât mai am de trăit. În rest, Mac-ul să trăiască, că ăștia nu cer bani pentru nimic. Cel puțin până acum.

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcata32, on 23 octombrie 2023 - 06:12, said:

În afară de Netflix nu voi folosi niciodată abonament. Mi se pare cea mai perversă chestie cu putință.
Acum nu dar sa nu fim categorici, acolo se va ajunge cu timpul. A inceput deja in unele industrii, nu mai sunt metode de a face profit eficiente si atunci se trece la taxare. In auto se practica, in retail deasemenea, iti vand tot felul de garantii in plus samd... o sa fie la un moment dat si taxa pe os mai ales cand va creste cloudingul si retragerea acolo a multor producatori importanti de software, nu vor mai fi licente obisnuite mai ales dinalea nelimitate ci taxa si nu vor functiona fara.

Edited by andreic, 23 October 2023 - 09:38.


#40
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostLeo2006, on 22 octombrie 2023 - 18:39, said:

Toti au intrat in hora asta cu servicii pe abonament. Cred ca se va taxa doar serviciile extra.
Au bagat abonament si la imprimante ba chiar si la extra optiuni pe masini de fitze...

#41
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Da, sunt disperati sa bage abonamente pentru ca nu stiu de unde sa mai scoata bani de la clienti.

In cazul SO-ului si mai ales in cazul Windows-ului abonamentul este mai mult o solutie salvatoare pentru ca nu mai au ce imbunatatiri substantiale sa aduca sistemelor existente. Nu mai au cum sa "incante" oamenii sa faca upgrade la noul sistem si asta pentru ca noul sistem efectiv nu aduce aproape nimic nou.

Abonamentul ar fi practic nu pentru sistem in sine ci pentre ca ei sa ii faca mentenanta adica sa faca update-uri de securitate si alte modificari ce permit hardware-ului nou sa functioneze. Printre acest modificari ar putea face si mici modificari de functionalitate in special la interfata grafica.

Pentru producatorii de hardware insa ramane problema cauzata de faptul ca hardware-ul nu se mai uzeaza moral asa de repede. Daca Windows-ul ar fi cu abonament si ar suporta tot hardware-ul capabil sa ruleze respectivul sistem atunci oamenii nu si-ar mai face upgrade la calculatoare asa de frecvent. Din acest motiv cred ca Windows 11-le a eliminat suportul pentru multe sisteme ceva mai vechi dar care inca mai faceau fata cerintelor actuale.

#42
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postcata32, on 23 octombrie 2023 - 06:12, said:

În afară de Netflix nu voi folosi niciodată abonament.
Netflit asta chiar merita abonament... Posted Image

#43
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018

View PostLeo2006, on 22 octombrie 2023 - 18:42, said:


Da, sigur, la fel cum Windows 10 are sa fie ultima versiune de windows si MS face doar updates.

Are sa fie o versiune free fara subscription si una "pro" cu subscription. Mai mult ca sigur versiunea free va avea setari blocate pe "default" si doar la versiunea cu abonament merg schimbate. Free windows va aduna toate datele posibile, umple start-menu de reclame si nu au sa piarda nici 1% din utilizatori din cauza asta.

Practic daca folosesti Windows nici un fisier de pe calculator nu este proprietatea ta. MS poate sa copieze fisiere in mod legal pentru ca ai acceptat EULA care zice ca MS poate sa copieze fisiere(la modul general) pentru scopuri "interne"(adica orice face MS intern). Asa ca sa nu fi surprins daca peste cativa ani AI-ul de la MS a citit deja cartea ta nepublicata care se gaseste doar pe calculatorul tau.

#44
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Mai țineți minte când se zvonea că Win10 va fi incrackuibil?

View Posttar1901, on 23 octombrie 2023 - 12:45, said:

windows va aduna toate datele posibile, umple start-menu de reclame si nu au sa piarda nici 1% din utilizatori din cauza asta.
În ultimul timp softurile plătite practică cam aceeași politică de colectare de date ca softurile free. Și este destul de trist când vorbim de softuri absolut necesare, cum ar fi SO, la telefoane exact aceeași treabă.

#45
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@tar1901, daca esti asa paranoic treci pe Linux.

#46
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View PostValy_User, on 22 octombrie 2023 - 18:35, said:

Greu îmi vine a crede că se va trece de la un sistem de operare pe care MS te lasă să îl folosești fără licență la ceva pe bază de abonament.
Eu în majoritatea timpului folosesc Ubuntu, iar în 10% din timp Win10.
Încearcă și ei să intre în hora celor de la X, dar nu o să le fie bine. Și sunt cam sătul de abonamentele astea.
Dacă nu, probabil că alternativele freeware le vor sufla în ceafă rău de tot.
Păcat că nu găsești marile aplicații compatibile Ubuntu, gen AutoCAD, Photoshop, etc.

Și mi se pare de porc ceea ce a făcut Microsoft având în vedere că au promis că Win10 va fi ultimul lor SO. Și că au eliminat calculatoarele puternice, dar ușor învechite(dacă un PC de 3 ani poate fi considerat vechi) cu treaba aia cu TPM2.0.

Dar foarte posibil să te lase să-l folosești așa, dar dacă vrei să-ți meargă Print Server-ul, Samba, etc să te pună să decartezi, altfel să te lase doar să folosești funcțiile basic.
De ce e greu de crezut? Uite diferenta dintre 10 si 11 la 10 microsoft a adaptat anumite drivere vechi pt windows 10 iar in cazul 11 a facut invers

#47
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

View PostPalatinatul, on 22 octombrie 2023 - 23:09, said:

Nu înțeleg de ce ar vrea să lanseze un Windows 12, când mai au încă de lucrat la 11. 10-le ca și concept a fost chiar ok, și în timp l-au perfecționat. Acum că și-au făcut de cap și au venit cu un nou design și alte chestii la 11, ar trebui să rămână pe 11 și să continue să lucreze la el.
Cum să treacă la Windows 12 când încă ai chestii lipsă în 11, și când deși te-ai lăudat cu noul design încă ai părți din sistem care arată ca în Windows 7 sau mai vechi.
Așa gândește și spune Microsoft: Este timpul pentru un nou OS, Windows 12. De la Windows 1 a trecut ceva timp de când a fost lansat.

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu conteaza ce spune Microsft. Conteaza ce iese intr-un final, ca se razgandeste pe parcurs.

Sa nu uitam ca Microsft a spus ca Windwos 10 va fi ultima versiune de Windows si nu va mai exista alta dupa ea.

#49
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018
Corectura pentru postarea #47: Vroiam sa spun Windows 11.  Scuze pentru exprimare greșită în scris.  
@eiffel : Ai dreptate. Chiar nu cred în ceea ce spune Microsoft pana când nu devine realitate.
Știu au spus ca Windows 10 este ultimul OS lansat si ca restul vor fi dosar update-uri.
În concluzie, daca vor scoate pana la urma versiunea cu plata sau va pune sa plătim abonament cu plata... sa fie ei sănătoși ca voi trece definitiv la un alt OS
pe baza de Linux ca OS secundar. Va fi problema si păcatul lor.

#50
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu are cum sa fie cu abonament.
Acum este free, doar ca nu declarativ. Doar faptic!

#51
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Daca sistemele de operare, windows, linux, android, si ios vor ajunge sa ruleze direct din cloud precum jocurile video atunci nu va mai exista scapare pentru nimeni. Suscriptiile vor fi noua ordine mondiala.

#52
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@Leo2006, intotdeauna o sa existe o miscare open source si programatori care sa faca aplicatii contra "curentului" atat timp cat exista o piata.

#53
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostAdm, on 22 octombrie 2023 - 19:17, said:

MS niciodata nu a facut mari eforturi ca sa opreasca pirateria, mai ales ca s-a prins ca pe termen lung, au de castigat, mai ales la PF.
De aici si faptul ca cheile OS-urilor vechi au mers la activari multi ani dupa ce s-au lansat OS-urile vechi.

Momentan Windows 10 merge mai mult decat decent, iar Windows 11 nu pare sa fie decat o micro-evolutie. Probabil urmatorul salt va fi Windows 12.

pe mine m-au pierdut in MacOS, iar de la Win10 urasc meniul Windows => instalez Openshell.
Softurile nu e bine sa le iei piratate ca pot avea probleme, se iau originale, si jocurile la fel. Unii mai iau filme asa si muzica, alea mai merg.

#54
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.02.2006
Articol de dată recentă
https://www.xda-deve...hange-platform/


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate