Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Problema video camera hikvision 5watt

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Mihaita89

Mihaita89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2023
Vă salut.am o problemă pe care nu dau de cap.am un Dvr cu 16canale video,de la dvr am tras cablu Ftp prima camera la 200 de m de Dvr și a doua la 250m amândouă conectate prin același cablu ftp,alimentate prin două adaptoare de 12v cu 2 amperi fiecare,alimentare locala.problema este atunci când sunt ambele sunt conectate la curent imaginile sunt neclare și suprapuse.daca scot la  una din camere alimentarea cu energie imaginea la cealaltă își revine la normal și foarte clar. Camerele sunt hikvision.multumesc și îmi cer scuze dacă nu am scris pe inteles

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Distanta mare, pierdere mare de curent. Cablul ce grosime are ? Ca poate sa fie ftp dinala praf, de AWG26 sau chiar cu aluminiu (CCA) ?

Edited by andreic, 21 October 2023 - 22:57.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Ai bagat 230V alternativ in cablul FTP si vrei sa ai si semnal video complex curat de la 2 camere la o distanta de 250m de dvr si totul pe acelasi cablu ftp ? E un miracol ca merge o camera. Se pare ca cele 2 semnale video interfereaza intre ele. O sa ai nevoie si de un transformator de separare pentru protectia retelei de tensiune a casei.
Foloseste 2 cabluri ftp si baga 12V in ele. Alimentarea o conectezi pe cate 2 fire ca sa ai cadere mai mica de tensiune iar semnalul video tot pe cate 2 fire. Toate cele 8 fire le vei folosi pentru semnal si alimentare la o singura camera.

Edited by Leo2006, 22 October 2023 - 09:33.


#4
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
@mihaita ai si balunuri pt camere ?

#5
Mihaita89

Mihaita89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2023
Prin acel cablu ftp am legat doar semnalul video cu videobalun.alimentarea este trasa prin cablu electric 2x0,75 cu adaptor de la 220v la 12v 2A.problema apare când sunt amândouă conectate la 12v interferează video.daca las numai una conectată la 12v merge brici,dacă o bag și pe cealaltă în 12v nu se mai vede deloc bine scade claritatea imaginilor și se suprapun imaginile.Nu am făcut ceva bine

#6
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Problema e ca folosesti cablu FTP. Videobalun-urile sunt gandite pentru UTP. Mai multe explicatii aici: https://www.cctvinst...rt-4---utp.html

Cablu FTP folosesti doar daca ai camere IP.

#7
Mihaita89

Mihaita89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2023
Am înțeles ca merge și ftp cat5  exact ce am și eu

#8
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Problema e ca sunt distante mari (250m) pierderi destul de mari, interferente la fel, balun activ ( dar mai bine 2 cabluri coaxiael ecranate si aplif de semnal video.)

#9
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View PostMihaita89, on 23 octombrie 2023 - 09:12, said:

Am înțeles ca merge și ftp cat5  exact ce am și eu

Salut

Incearca cu izolatoare de bucla. https://www.a2t.ro/v...hua-pfm790.html

Ce descrii acolo este fix efectul de bucla de impamantare care apare mai ales cand se foloseste altceva in afara de UTP.

#10
Mihaita89

Mihaita89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2023
Am descoperit problema.legaturile erau de vină și anume.erau legate de exemplu maro cu alb la plus și verde cu alb la minus și aveam 2 fire pe plus și 2 pe minus la semnal video. După ce am pus un singur fir pe plus și unul pe minus ambele camere merg brici.Va mulțumesc tuturor pentru toate informațiile oferite

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate