Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Sintagma „pregnant people”, interzisă în documentele oficiale din Arkansas

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 12.03.2010

View Postabancor, on 20 octombrie 2023 - 19:08, said:

Dude, te alarmezi degeaba (nu te-am cautat la sex pe profil, te deranjeaza ca te fac „dude”?). Tot ce-ai insirat acolo e chestie de birocratie si de intelegere (a fenomenului, si a multor altele). Lumea evolueaza, si se pare că intram intr-o noua etapa de dezvoltare. Poate fi doar un itch (cu exagerarile de rigoare, de care vorbesti), cum a fost cel din anii '60-'70 cu eliberarea sexuala, care pentru unii a insemnat si eliberarea sexului la si cu copii, dar poate trendul e aici ca sa stea.

Pot sa le iau pe rind, dar ai trintit prea multe acolo. Femeile cu barba care merg la wc-ul femeilor si violeaza femei in inchisoarea femeilor sint doar strawmeni, cazurile nu sint multe, nici relevante. Mult mai multe sint cazurile de tranși CARE CHIAR ARATA CA FEMEILE (n-au trecut prin pubertate ca barbati) tu ai vrea sa-i trimiti pe-ăia la wc-ul barbatilor, sau sa-i inchizi cu barbati? Fii sigur ca nu e o problema la care doctor te duci, sau in caz de procese, acolo se stabileste repede ce si cum, nu e ca si cum unul cu scula ar zice la doctor „oh, no, eu sint femeie acuma, vreau la ginecolog”.

#38
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 15.08.2014
Pai tocmai ca in F un purtator de p..a autodelclarat femeie a facut ditamai scandalul ca un ginegolog a refuzat sa l consulte . Desi el are penis!
https://www.midilibr...es-11450327.php
https://www.google.c...mobile&ie=UTF-8
https://www.google.c...cdN_TOepLc,st:0

Apropo,cum se schimba mai exact sexul asta? Se schimba ADN ul,se transforma osul.pevian,singurul os care e diferit la femei fata de barbati.
@alexen daca psihicul ar prevala inaintea fizicului si a biologiei ne am vindeca toti numai cu puterea mintii,ba chiar ne  am schimba si sexul cu adevarat si inca  fara operatii.
Ca unii au probleme si isi schimba identitatea de gen,e acu totul si cu totul altceva,Dar osul pelvaina si ADN ul tot cele din nastere ramin
Si o chestie f interesanata femeile care devin barbati nu prea is vocale,dar barbatii care devin femei au numai pretentii ilogice si imposibile dpdv al stiintei,de exemplu de a ramine gravizi. Mai nou baga chimicale in ei la greu sa alapteze.

#39
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 12.03.2010

View Postpetit_christian, on 21 octombrie 2023 - 11:33, said:

Pai tocmai ca in F un purtator de p..a autodelclarat femeie a facut ditamai scandalul ca un ginegolog a refuzat sa l consulte .
Doctorul ăla CHIAR e homofob, si cred ca poate fu acuzat si de încălcare a jurămîntului lui Hippocrate. A refuzat sa consulte pe cineva A PRIORI, înainte sa vadă macar de ce a venit la el. Trans- femeile (foști bărbați) POT avea probleme femeiești, pentru ca iau hormoni feminini, si toată lumea știe ce probleme le dau hormonii chiar si femeilor. De la hormonii ăia le cresc țîțe, si aia venise cu dureri in piept, nu sau arate scula (dac-o mai avea).

Diferențele fizice dintre femei si bărbați (in afară de ce au in chiloți) INCEP ABIA LA PUBERTATE (si asta nu e data de o vîrsta, ci de începerea activității glandelor sexuale, poate sa înceapă pubertatea si la șapte ani, sau la 16, cazuri rare, dar s-au văzut). Daca blochezi blochezi pubertatea sexului cu care te-ai născut (cu inhibitori) si iei hormonii sexului opus, nu ești cu nimic deosebit decit sexul respectiv decit la aparatul reproducător, cu care, ultima oara cînd am verificat, nu merge lumea la vedere. Deci, nu li se mai lățește nici un os pelvian la femei, nu le mai cresc țîțele, li se îngroașă vocea su le creste barba. Ăstora vrei tu sa le spui ca nu-s bărbați?

Si da, cu tratamentele hormonale respective, bărbații respectivi (foste femei) pot naste (dar probabil doar prin cezariana). Problem?

#40
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 15.08.2014
Pai ce treaba au medicii ginecologici cu hormonii? De hormoni se ocupa endocrinologii. A prioiri femeiea cu p a a sunat si a spus ca are penis si atunci a fost refuzat. Se vede ca n ai citit nimic din linkurile alea.
. Medicul a  fost judecat de toate comisiile si comitetele. Nevinovat. E medic ginecolog nu medic de penisuri,deci nu are comptenetele necesare si in baza legii are drept sa refuze. Case closed.
Tu daca ai pb cu rinichii te duci la nefrolog,nu la oftalmolog. Ca la fel vei zbiera discrimniare ca nu te a consultat pftalmologul la rinichi.


Si da, cu tratamentele hormonale respective, bărbații respectivi (foste femei) pot naste (dar probabil doar prin cezariana). Problem?
Absolut nici una,ba chiar le doresc cit mai multi copii. Doar ca acesti barbati fosti femei is tot femei.

Eu ma refeream la fostii barbati,deveniti femei care  tipa ca vor sa nasca,desi acum e imposibil dpdv medical. De ce tipa? Au pretentia sa se dea lumea stiintifica peste cap sa le gaseasca solutii ?  Care e scopul acestor mascarade

Diferențele fizice dintre femei si bărbați (in afară de ce au in chiloți) INCEP ABIA LA PUBERTATE (si asta nu e data de o vîrsta, ci de începerea activității glandelor sexuale, poate sa înceapă pubertatea si la șapte ani, sau la 16, cazuri rare, dar s-au văzut). Daca blochezi blochezi pubertatea sexului cu care te-ai născut (cu inhibitori) si iei hormonii sexului opus, nu ești cu nimic deosebit decit sexul respectiv decit la aparatul reproducător, cu care, ultima oara cînd am verificat, nu merge lumea la vedere. Deci, nu li se mai lățește nici un os pelvian la femei, nu le mai cresc țîțele, li se îngroașă vocea su le creste barba. Ăstora vrei tu sa le spui ca nu-s bărbați?

Sunt persoane de gen feminin,dar de sex masculin. Sexul si genul is chestii diferite.

#41
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 12.03.2010
Aia venise CU DURERI IN PIEPT, n-svea de unde ști de la ce, dar avind in vedere ca lua hormoni feminini s-o fi gindit ca un doctor pentru femei. Di da, ginecologii trebuie sa știe si endocrinologie, pentru ca la femei ovarele emit hormonii sexuali feminini.

Si n-o mai da cu biologia, aia fac tot ce pot pe linia asta, treaba asta e acuma o chestie socială.

#42
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 29.01.2019

View Postpetit_christian, on 21 octombrie 2023 - 13:10, said:

Diferențele fizice dintre femei si bărbați (in afară de ce au in chiloți) INCEP ABIA LA PUBERTATE (si asta nu e data de o vîrsta, ci de începerea activității glandelor sexuale, poate sa înceapă pubertatea si la șapte ani, sau la 16, cazuri rare, dar s-au văzut). Daca blochezi blochezi pubertatea sexului cu care te-ai născut (cu inhibitori) si iei hormonii sexului opus, nu ești cu nimic deosebit decit sexul respectiv decit la aparatul reproducător, cu care, ultima oara cînd am verificat, nu merge lumea la vedere. Deci, nu li se mai lățește nici un os pelvian la femei, nu le mai cresc țîțele, li se îngroașă vocea su le creste barba. Ăstora vrei tu sa le spui ca nu-s bărbați?



Categoric nu sint barbati, cromozomii X nu mint.

Daca a inceput cu hormoni in copilarie, parintii trebuie judecati si condamnati.

Daca a inceput ca adult, tot nu e barbat, ci doar o femeie bolnava mintal care trebuie ajutata de un psihiatru, nu distrusa de un chirurg.

Edited by rigmarole, 21 October 2023 - 14:33.


#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,064
  • Înscris: 18.12.2007

View Postpetit_christian, on 21 octombrie 2023 - 11:33, said:

@alexen daca psihicul ar prevala inaintea fizicului si a biologiei ne am vindeca toti numai cu puterea mintii,ba chiar ne  am schimba si sexul cu adevarat si inca  fara operatii.

Mai aveti multe de invata despre persoanele trans si tu si hellmarvel.

#44
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 15.08.2014
Ca de exempmlu ce am avea de invatat?


#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,064
  • Înscris: 18.12.2007
Este topicul bun aici pentru discutia asta?

#46
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 15.08.2014
Pai dacanue,de ce faci afirmatii offtopic?

#47
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Ati vota pe cineva a carui singura realizare e aceasta schimbare birocratica?

#48
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Am vazut filmul Old Dads in care m-am regasit intr-o mare masura. Am imbatranit, lumea se schimba, oamenii se ofenseaza oricand si din orice.

#49
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,064
  • Înscris: 18.12.2007

View Postpetit_christian, on 22 octombrie 2023 - 09:54, said:

Pai dacanue,de ce faci afirmatii offtopic?

Daca mie imi dadeai reply raspunsul este simplu: una este sa mentionezi ceva tangential intr-un raspuns si alta e sa dezvolti subiectul respectiv care poate deveni offtopic si poate acapara discutia care se refera la altceva.

#50
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Diferentierea FIZICA incepe dupa a 6-a saptamana de sarcina (adica, mai pe romaneste, la doua luni dupa ce tata a tras cu pusca la tinta lu' mama) si nu la pubertate asa cum cred unii. Pubertatea este maturizarea sexuala ca urmare a comenzii genetice si consta in accentuarea trasaturilor dominante. Natura a diferentiat in mod clar cele doua sexe din punct de vedere genetic. Asa ca acesta este sexul biologic al copilului si nu poate fi schimbat pentru ca este inscris definitiv in codul genetic al acestuia. Erorile genetice sunt rare si nu confirma regula. Genul este alta discutie din punctul meu de vedere asa ca o persoana poate avea sex masculin si daca "i se taie trompa" ( n'am gasit alta rima) isi schimba doar genul devenind "femeie de sex masculin" sau cum or mai scrie in lege. Se poate sa se alcatuiasca un cod in CNP sau asemanator in care sa se reflecte situatia fara sa iasa scandal intre cine are "trompa" si cine nu are.
Si da, sexul biologic poate fi diferit de sexul psihologic. Este demonstrat medical asa ca nu exista doar barbati sau doar femei asa cum vor unii religiosi fanatici sau unii feministi fanatici. Dar, sexul biologic si genul mental sunt doua parti ale aceleiasi monede.
Razboiul acesta este cu radacini vechi si adanci in religie versus emanciparea femeii sau feminism si alte asemenea. Solutii de rezolvare exista dar taberele astea sunt atat de capoase incat nu vor accepta nici o solutie de mijloc.

Edited by The Stressmaker, 23 October 2023 - 10:13.


#51
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,039
  • Înscris: 26.01.2010

View Posthellmarvel, on 21 octombrie 2023 - 13:20, said:

Aia venise CU DURERI IN PIEPT, n-svea de unde ști de la ce, dar avind in vedere ca lua hormoni feminini s-o fi gindit ca un doctor pentru femei. Di da, ginecologii trebuie sa știe si endocrinologie, pentru ca la femei ovarele emit hormonii sexuali feminini.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted ImageAs zice mai multe dar mi-e lene. :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate