Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

PC Gaming - 7000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Salutare! In vara eram cat pe ce sa cumpar un laptop de gaming, dar m-am razgandit urmarind diverse articole si benchmark-uri. Chiar daca voi pierde portabilitatea, prefer ceva ce ma va tine cativa ani + posibilitatea de a mai aduce upgrade-uri. Sunt in urma cu ultimele tehnologii, asadar va rog sa ma ajutati cu o configuratie in acest buget. Multumesc!

Quote

1. Cand se va face achizitia
Saptamana aceasta
2. La ce va fi folosit PC-ul
Gaming
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
7000 lei - Unitate + monitor
4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului (existent sau cel de achizitionat)
M-am gandit la acesta: https://www.pcgarage...eesync-premium/
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem (mentionati modelul si/sau specificatiile acestora)
-
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Prefer PCG

Edited by alekz31, 15 October 2023 - 22:07.


#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Eu zic ca daca-i de gaming te uiti intai la placa video. La bugetul tau as incerca sa incadrez un 4070 cu procesor mid-range, gen 7600X sau 13600F. Ai zis ca vrei upgrade ulterior deci ar cam trebui sa te uiti la DDR5, altfel mergea si un procesor de tip 5600X sau 5800X3D cu DDR4.

Uite, facut la repezeala pe PCG: https://www.pcgarage...ishlist/5478451
Voiam doar sa vad cum iese la buget, nu am stat sa verific toate compatibilitatile, dar carcasa e destul de mare pentru placa video, memoria e pentru AMD, etc. Cu greu, reusesti sa pui un 4070. Eventual vezi daca nu gasesti placa video si/sau procesorul mai ieftin pe alte siteuri, si ajungi si sub 7000 de lei.

Se poate optimiza, repet, l-am facut la repezeala, voiam doar sa vad daca se poate face cu 4070, ca e diferenta mare fata de 4060-uri.

#3
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
NU recomand nimic facut de pc garbage, chiar daca i-au cumparat emag.

Recomand oricand pc facute de brandul serioux de pe emag, ma jur ca nu am vazut pc-uir mai bine gandite, cel putin alea peste 4000 lei.

La monitor zic sa mergi pe un SH din orasul tau pe testate frumos...ce rost are sa iei nou ? tot aia e.

#4
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 23.09.2017
Cred ca r fi mai ok un monitor 2K.
Parca nu merge un 4070 si monitor fullhd. Placa video o sa cam "someze" la rezolutia de 1080p.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Daca te rezumi la monitorul ala ales de tine, ajunge un 4060.N-ai nevoie de 7000 de lei si nici de placa video 4070. Nu-ti trebuie neaparat 4070 nici daca alegi monitor 2k.
Configurarea unui PC incepe de la monitor, nu de la placa video. Placa video se alege in functie de monitorul din dotare sau de cel care va fi cumparat. Apoi se aleg restul de piese,
Bineinteles ca nu-i de lepadat nici varianta cu PC de-a gata, asta pentru cei ca tine care " Sunt in urma cu ultimele tehnologii"

#6
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Vrei monitor HD sau 2k?

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Eu nu-s de acord (ca principiu) cu ales placa video dupa monitor, as zice ca invers e mai bine, ca placa video e ceva mai scumpa si nu o schimbi asa usor, se devalorizeaza repede, etc. La monitor poti sa faci upgrade si sa-l si pastrezi pe cel vechi destul de usor.
1440p nu mi se pare ca are sens la 24", la 27" da, deci cu 300 de lei in plus ia asa ceva - https://www.pcgarage...75-hz-freesync/

Acu' daca e vorba de buget, da, poate e mai bun pret/performanta sa iei 4060 si sa joci 1080p dar nu e foarte future-proof. Daca te intereseaza jocuri noi, ray tracing, etc., 4060-ul nu exceleaza deloc. Dar daca nu vrei "totul la maxim", atunci are sens sa economisesti 2000 de lei si aia e.

#8
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi/idei.

Sunt de acord cu @TehCube, nu vad rostul de 2k pe 24”. N-am menționat in postarea originala, dar n-am loc pentru un monitor mai mare de 24”. Am un birou foarte mic și nici n-am spațiu de altul mai mare. Mna, viața la apartament.

M-am mai uitat la review-uri și mă tentează mult combinația  i5 13400F & RX 6750 XT (de la Sapphire). Placa video are recenzii super bune, iar prețul mi se pare foarte ok.

#9
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 23.09.2017

View Postalekz31, on 16 octombrie 2023 - 13:00, said:

dar n-am loc pentru un monitor mai mare de 24”

Intre 24 si 27 diferenta este foarte mica, nici nu se simte.

edit: acum ceva timp am facut trecerea de la 21,5" la 24". Nu era diferenta deloc vizibila. As putea spune ca ocupa un loc mai mare pe birou monitorul de 21, margini groase, cum se spune "mai bulky". Am pus pe cel de 24 si biroul era mai liber, mai gol. Monitoarele astea noi sunt foarte elegante, un design minimalist in ceea ce priveste marginile care sunt milimetrice. Decat sa bagi bani in 23-24", si peste 1-2 ani sa vrei sa il schimbi, mai bine cumperi de pe acum 27", diferenta de pret este insesizabila.

edit: peste 1 an o sa vrei o rezolutie mai mare de 1080p. Pe youtube, strem video etc 1080p este desuet as putea spune. 4k incepe sa devina majoritar. D-asta mai bine cumperi de pe acum 2K. 1080P este deja batran.

Edited by alex342, 16 October 2023 - 13:16.


#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postalekz31, on 16 octombrie 2023 - 13:00, said:

M-am mai uitat la review-uri și mă tentează mult combinația  i5 13400F & RX 6750 XT (de la Sapphire). Placa video are recenzii super bune, iar prețul mi se pare foarte ok.
E ok placa dar parerea mea e ca nu-si justifica pretul. Daca te intereseaza strict pret/calitate, atunci asta care-i la oferta acum: https://www.pcgarage...-gddr6-160-bit/
...are mai mult sens. Pentru 6750XT dai ~40% in plus si primesti ~20% in plus performante.
EDIT: credeam initial ca e 6700XT cea la reducere, d-aia mi se parea super bun pretul. Dar chiar si asa cred ca raportul pret/calitate e mult mai ok pentru 6700. Depinde cat vrei sa te intinzi si ce vrei sa faci cu ea.

Cat despre 7600 vs 13400F, AMD-ul e mai performant la toate testele pe care le-am vazut (FPS, randari, etc.) si inghite mai putini watti, deci emana si mai putina caldura, etc.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FApOv0WHSfA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AdvWGEzYqg4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...plus ca mai poti cauta si tu. Ca sa storci performanta din el trebuie si memorie destul de rapida.

View Postalex342, on 16 octombrie 2023 - 13:04, said:

Intre 24 si 27 diferenta este foarte mica, nici nu se simte.
...glumesti. Am pe birou 2x24" la munca, colegu' are unu singur 27". E imens comparat cu ale mele.
Poate ti se pare putin 3" dar cand calculezi suprafata, cel de 27" are cu peste 26% mai mult 'ecran'.
Oricum, irelevant daca OP n-are loc de 27".

Edited by TehCube, 16 October 2023 - 13:48.


#11
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

View Postalex342, on 16 octombrie 2023 - 13:04, said:

Intre 24 si 27 diferenta este foarte mica, nici nu se simte.

View PostTehCube, on 16 octombrie 2023 - 13:45, said:

..glumesti. Am pe birou 2x24" la munca, colegu' are unu singur 27". E imens comparat cu ale mele.
Poate ti se pare putin 3" dar cand calculezi suprafata, cel de 27" are cu peste 26% mai mult 'ecran'.
Oricum, irelevant daca OP n-are loc de 27".
Confirm ce spune TehCube. Tot 2x24 am la job, in timp ce un coleg are 2x27 si se simte de parca are un zid in fata.

Totodata, spun ca nu am loc pentru am masurat cu ruleta biroul (+specificatiile monitoarelor). Ar fi venit intr-o pozitie tare ciudata si nu-mi distrug spatele pentru 3", diferenta care, vorba ta, "nici nu se simte" Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate