Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

GPL-ul distruge catalizatorul ?

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
22 răspunsuri în acest subiect

#1
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 319
  • Înscris: 11.05.2010
Buna.
Am un Mazda 2 2013 bifuel (benzina plus GPL). Instalatia GPL este din fabrica.
Mi-au zis unii sa nu folosesc GPL ca stric catalizatoarele (le ard).
Este adevarat ?

Logic catalizatoarele ma gandesc ca sunt proiectate sa suporte GPL , intrucat masina are GPL din fabrica, dar problema e ca eu am inlocuit ambele catalizatoare cu aftermarket, care s-ar putea sa nu fie aceeasi calitate (BM Catalyst - spate, Romax - fata).

Pareri ?

Multumesc

#2
rucnitpur

rucnitpur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 14.10.2023
Utilizarea gazului într-un vehicul cu o instalatie GPL omologata nu ar trebui să dăuneze catalizatorului.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.089
  • Înscris: 30.08.2006
Mai degrabă prelungește durata de viață a catalizatorului. Gazul ardea mai complet decât un lichid combustibil.

#4
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.154
  • Înscris: 10.10.2005
Avand in vedere ca taximetristrii au facut cu loganul cu GPL sute de mii, uni milionul de km, nu cred ca e vreo problema cu catalizatorul si gpl-ul

#5
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 668
  • Înscris: 18.12.2004
Aia care ti-au spus asa ceva sunt probabil fosti repetenti la chimie sau nici macar nu au ajuns sa studieze in scoala asa ceva.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.157
  • Înscris: 10.07.2013

 cristel81, on 14 octombrie 2023 - 22:15, said:

Buna.
Am un Mazda 2 2013 bifuel (benzina plus GPL). Instalatia GPL este din fabrica.
Mi-au zis unii sa nu folosesc GPL ca stric catalizatoarele (le ard).
Este adevarat ?

Logic catalizatoarele ma gandesc ca sunt proiectate sa suporte GPL , intrucat masina are GPL din fabrica, dar problema e ca eu am inlocuit ambele catalizatoare cu aftermarket, care s-ar putea sa nu fie aceeasi calitate (BM Catalyst - spate, Romax - fata).

Pareri ?

Multumesc

Quote

Our range also includes a selection of both 100cpsi catalytic converters and 200cpsi performance catalytic converters,
which come standard with a stainless steel monolith. Having fewer cells per square inch improves the gas flow through the catalytic converter,
boosting performance by up to 15bhp. The stainless steel monolith gives extra longevity, especially on lowered vehicles.

Catalizatoarele fabricate de BM Catalyst sunt cu carcasa din inox si asigura un spor de putere de 11KW sau 15 CP. Posted Image

Editat de xmanyacs77, 15 octombrie 2023 - 06:20.


#7
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.353
  • Înscris: 24.07.2022
de ce ai inlocuit catalizatoarele? de ce are 2? Posted Image  pune gpl de firma si ar trebui sa fie ok.

#8
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.114
  • Înscris: 02.09.2009

 Punter, on 15 octombrie 2023 - 06:55, said:

de ce ai inlocuit catalizatoarele? de ce are 2? Posted Image  pune gpl de firma si ar trebui sa fie ok.
Salveaza planetaPosted Image
Probabil una din sondele "lambada"in zicea ca are eficienta redusa

Editat de florinellll, 15 octombrie 2023 - 07:27.


#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.871
  • Înscris: 21.03.2020
cel mai probabil din motive de itp...

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005
N-are cum sa distruga catalizatorul cu o instalatie din ziua de azi. Astea au ECU propriu si citesc sonda lambda in timp real.
Alea vechi posibil sa fi functionat cu vreo forma de reglaj fix, dar nu mai e cazul.

#11
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.657
  • Înscris: 16.12.2008

 xmanyacs77, on 15 octombrie 2023 - 06:19, said:

Catalizatoarele fabricate de BM Catalyst sunt cu carcasa din inox si asigura un spor de putere de 11KW sau 15 CP. Posted Image

Plus 15CP Posted Image.
Inteleg si marketingul dar sa fim rationali. N-are de unde sa creasca puterea atat de mult.

#12
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 319
  • Înscris: 11.05.2010

 GlCA_Contras, on 15 octombrie 2023 - 09:34, said:

cel mai probabil din motive de itp...
Da... Pentru ITP dar și pentru protectia motorului.


 GlCA_Contras, on 15 octombrie 2023 - 09:34, said:

cel mai probabil din motive de itp...
Da... Pentru ITP dar și pentru protectia motorului.


 GlCA_Contras, on 15 octombrie 2023 - 09:34, said:

cel mai probabil din motive de itp...
Da... Pentru ITP dar și pentru protectia motorului.


#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.871
  • Înscris: 21.03.2020
Catalizatorul nu protejeaza motorul...

Gazul nu dauneaza catalizatorului si nici  motorului...

#14
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 319
  • Înscris: 11.05.2010

 GlCA_Contras, on 15 octombrie 2023 - 20:19, said:

Catalizatorul nu protejeaza motorul...

Gazul nu dauneaza catalizatorului si nici  motorului...
Nu protejeaza dar daca e infundat il afecteaza in mod negativ.
Nu stiu detalii tehnice dar e logic ca daca blochezi evacuarea gazelor arse nu are cum sa fie de bine.

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.209
  • Înscris: 08.12.2006
pai...hai sa ne gandim ...ce este catalizatorul in primul rand...este ...hai sa iii zicem..un dispozitiv care contine anumite componente , componente ce au rol in a face o reactie chimica cu ce particole ies din aterea combustibilului. in general, in urma arderii combustibilului, rezulta  monoxid de carbon si hidrocarburi, vor fi descompuse in apa si dioxid de carbon. mai sunt si oxizii de azot . asta e teroria in mare , pentru ce face in general un catalizator.

Acum...ce este GPL ul si ce rezulta in urma arderii GPL -ului. GPL ul e un amestec de hidrocarburi, in general butan si propan intr-o anumita proportie. arderea GPL ului e mult mai buna si completa decat a benzieni si/sau motorinei, deci prin ardera lui rezulta mult mai putine reziduri , in special o cantitate mai mica de CO2 si apa.

Deci...si prin urmare...ce ar putea distruge catalizatorul , in urma arderii GPL ului? chimic, mai nimic.

Mai mult decat atat, daca zici ca masinia ta e cu instalatie de gpl din fabrica, imagineaza-ti ca producatorul a facut o omologare , pentru ca daca nu face acea omologare, nu pote vinde masina. Omologare facuta in urma unor teste .  Eu sunt sigur ca Mazda nu e un producator atat de retardat incat sa echipeze masina cu un catalizatorr ce contine metale ce pot fi distruse in contact cu Co2 si apa rezultata din arderea GPL ului.

Acel catalizator e pus acolo pe evacuarea , mai mult pentru ardera benzinei si @filtrarea@ gazelor esapate in urma arderi benzinei, mai putin a GPL ului.

Asta cu...mi-a zis mie un Dorel ca se strica...intreba l pe acel Dorel , clar, sa iti zica pe ce se bazeaza cand zice ca se strica. Nu din almanahe

Editat de cuculea, 16 octombrie 2023 - 12:07.


#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.871
  • Înscris: 21.03.2020
Atunci faci cum zice Dorel si lasa forumul in pace...

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005

 cuculea, on 16 octombrie 2023 - 12:05, said:

..

Da, doar ca nu e asa. Catalizatorul penduleaza permanent intre amestec putin bogat si amestec putin sarac. Una din laturi oxideaza NOx si cealalta hidrocarburi. Problema e ca raportul stoichiometric e diferit intre benzina si GPL si un motor care tine amestecul unde ar trebui sa fie pentru benzina va fi ineficient pe GPL.
Daca nu apuca sa execute hidrocarburile nearse complet la un moment dat capacitatea matricei oricare e ea e finita. Sau, in sens invers, daca nu trece niciodata in partea de amestec bogat nu apuca sa se raceasca si probabil depaseste temperatura de functionare prescrisa.

Pe langa asta, un motor pe GPL nu scapa oricum de murdarirea catalizatorului cu gazele de carter si vaporii de ulei arse in cursul functionarii. Supapa PCV e tot acolo. Uita-te si la supapele de admisie la un motor cu injectie directa. Pe acolo trece doar aer filtrat si gazele recirculate de supapa PCV. Si numai curate nu sunt.

#18
cristel81

cristel81

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 319
  • Înscris: 11.05.2010

 cuculea, on 16 octombrie 2023 - 12:05, said:

Eu sunt sigur ca Mazda nu e un producator atat de retardat incat sa echipeze masina cu un catalizatorr ce contine metale ce pot fi distruse in contact cu Co2 si apa rezultata din arderea GPL ului.

Nu ma ingrijora ca il strica reactiile chimice ci temperatura. Ce mi-a zis "Dorel" e ca GPL arde mult mai fierbinte si topeste ceramica.
Din ce am gasit eu pe net nu e chiar asa mare diferenta de temperatura, dar nah am zis sa intreb poate aflu ceva concret.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate