Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

S20+ Camera Selfie se incarca frecvent cu mizerie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Am un Samsung s20+ reparat de mine, schimbat display. Mentionez ca mai repar electronice, uneori, ca si hobby. Totusi nu intekeg cum de se intampla ca la cateva luni camera de selfie se blureaza si cand ma uit mai atent este plina de praf. Am desfacut de cateva ori pana acum capacul spate si am curatat-o dar povestea se repeta. Ultima data chiar am sigilat de jur imprejurul camerei, locasul ei din rama cu adeziv care il folosesc la lipirea eceanelor si capacelor, zicand ca poate pe acolo intra praful. Dar degeaba, acum iarasi este prfuita. Nici nu mai desfac doar ca sa curat pana nu ma lamuresc care este cauza ca sa o tratez , nu doar sa elimin efectul.
Pe unde poate intra praful acolo? Merci pt ajutor!

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu avem de unde sa stim exact, dar poate fi o combinatie de factori.
De ex. porti pilyester sau ceva care se incarca electrostatic, sau chiar carcasa ta se incarca electrostatic direct prin frecare, si atrage praf, praful poate fi de oriunde sau poate se face chiar si din garnitura de etansare care poate nu e de calitate industriala, sau poate are un defect la stabilizare si freaca-toaca ceva plastic acolo...

Edited by loock, 14 October 2023 - 01:18.


#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ciudata problema.

Telefonul ala are IP68. Deci nu intra nici praf nici apa la 1.5m (30m).
Stabilizare nu are camera frontala, nu are ce sa frece. E o gaura in ecran si e prinsa acolo.

Daca l-ai desfacut poate nu ai mai pus adeziv nou si nu mai sta ecranul lipit de telefon incat poate intra praf.
Dar iar, praf in telefon nu ar avea de unde sa fie, singura deschizatura in apropiere e una foarte mica la difuzor, care iar e sigilat din moment ce telefonul are IP68.

#4
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Multumesc pt raspunsuri. Ambele au o anumita doza de probabilitate. Eu am desfacut telefon si am cumparat un display sh luat la un tel cu placa defecta. Displayul este luat cu tot cu rama, nu se poate spune ca eu nu as fi lipit bine displayul de telefon. Cel de la care l.am luat spune ca este din dezmembrari dar e posibil sa fie refurbished, cu alt ecran lipit pe rama și astfel să intre pe la difuzor. Am sa ii dau iarasi jos capacul și îl țin nelipit și la câteva luni sa mai curat camera.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Fuga perspectivala nu tine direct de obiectiv ci de distanta pana la subiect.
O perspectiva normala care nici nu reda aplatizat si nici nu deformeaza grotesc, cap borcanat, etc., este de 5 diagonale spatiale ( volumetrice) ale subiectului.

Daca subiectul este capul uman adult, 5 diagonale spatiale inseamna 1,5m, nu mai putin.
Chiar si de la 1,5m daca inclini camera si nu mai e perpendiculara pe subiect, corpul e redat deformat, in functie de inclinare pana la caricatural grotesc cu cap mare si picioare mici, sau invers.

Apoi camera asa zisa de selfie din telefon este si foarte wide, ultrawide,  deci reda si deformare in picatura extrem de grotesca spre colturi care nu se poate corecta rezonabil pt. ca este chiar ea corectia deformarii in butoi si dai din una in alta.
Iar focala ultrawide nu incadreaza subiectul mare in cadru decat de foarte aproape, si astfel reda fuga perspectivala exagerata, adica capul borcanat grotesc, o deformare volumetrica care iar nu prea se corecteaza fara manipulare grosolana cu AI foarte strong - asta teoretic, si altfel oricum fara AI si manipulare grosolana e oricum exclus.
Selfie stick de 1,5m nu e uzual si ai avea nevoie simultan de o focala mult mai tele si de o superstabilizare extraordinara care pe microsenzori e greu de facut mecanic pt. ca fotositii sunt microscopici si e extrem de greu sa sincronizezi miscarea in timp real pe dimensiuni asa mici.
Ai nevoie de teleobiectiv care incadreaza echivalent pe FF35 cu 85-90mm pt bust, 135mm pt. cap, 50-58mm pt. plan american sau mai larg, 39-40-43mm pt ultranormal care nu e nici tele deloc si nici wide, dar mai wide decat normalul standard, 35mm pt. wide moderat pt. plan intreg, si cam atat pt. ca mai wide de atat deja ai deformare in picatura plus fie cap redat mic fie deformat grotesc de aproape.

Deci in concluzie camera frontala e o imbecilitate crunta.

Edited by loock, 15 October 2023 - 13:11.


#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In concluzia concluziei, uita de camera frontala.

Edited by loock, 15 October 2023 - 13:36.


#7
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007

View Postloock, on 15 octombrie 2023 - 13:27, said:

In concluzia concluziei, uita de camera frontala.
Da, ai dreptate!
Nu prea foloseam eu, oricum.
Problema este ca ma lovesc de ea, cand fac astia update la internet banking, la aplicatie si pt relogare, vor sa ma vada la fata si apar cam ,,aburit", nu ma prea recunoaste, decat duoa multe incercari.😂

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate