Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Unde sunt camerele cu zoom optic?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Daca acum 15 ani se gaseau peste tot camere video pentru amatori, la preturi decente, cu zoom optic de 12-18-24x, acum practic nu mai gasesti zoom optic decat la camerele (semi)profesionale. Si nici atunci nu ajungi la mariri de ordinul celor din trecut.
Stiu ca cererea pentru camere video de amatori a scazut aproape de zero (toata lumea are telefoane mobile cu care filmeaza) si probabil e unul dintre motive.
Totusi, ce se gaseste la nivel de amator are exclusiv zoom digital. Care nu se poate compara cu cel optic (cel putin la aparatele entry-level). Exista si alte motive pentru care zoom-ul optic a disparut?

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Raspunsul e simplu. In prezent primeaza calitatea optica si mai putin zoomul de 30X. Dar asta nu inseamna ca au disparut.
Luneta cu camera foto.
https://www.emag.ro/...a/pd/DNKRLZBBM/

#3
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005
Acum se filmeaza cu DSLR-ul  ( chiar si profesionistii , folosesc stabilizator si un DSLR full frame si  iese  ce  trebuie) . Aici atasezi obiectivul dorit .

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
a scazut foarte mult cererea pentru aceste camere, astfel ca producatorii au renuntat sa le mai fabrice. de fapt, niciodata nu cred ca a fost cerere, a fost mai mult la nivelul de vis decat de dorinta care sa fie implinita
daca era cerere pentru ele, in 10 ani, toata lumea ar fi avut o astfel de camera acasa, lucru care nu s-a intamplat.
si da, acum poti filma cu aparatul foto, ceea ce contribuie, din plin, la declinul camerelor video.

Edited by strongsss, 12 October 2023 - 08:03.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Se mai gasesc cu chiu cu vai ceva bridge-uri.

Nici eu nu inteleg de ce au disparut - practic ofereau ceva ce nu ofera nici telefoanele nici camerele profesionale - erau excelente in concediu, ptr ca erau compacte - le puteai tine usor in buzunar, nu ocupau atata spatiu ca cele profesionale care necesita obiective diferite.
E adevarat, au inceout sa apara telefoane cu zoom optic din e in ce mai mare, dar e limitat la 2-3 setari.

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu cred ca si pretul de cost e de vina.
Zoomul optic cere lentile, sunt mai scumpe decat hardul si softul folosit pt zoom digital.
Si nu in ultimul rand, reducerea gabaritului.

Edited by altuser09, 12 October 2023 - 08:29.


#7
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Bine punctat altuser09.
Eu mi-am "reactivat" vechiul Nikon LX 330 din cauza ca am nevoie de o scula care sa faca fotografii in modul macro, si sincer ma ajuta optica foarte mult. Pe macro digital nu sunt multumit.
Pana sa-l reactivez, actiune care a constat in achizitionarea unui card SD, patru acumulatori AA/LR6 si incarcator, am cautat sa cumpar ceva nou, si am gasit doar la preturi "exorbitante" pentru bugetul meu.

#8
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Sony HDR-CX405, e 1000 ron, zoom optic 30x
Panasonic HC-V380, e 1400 ron, zoom optic 50x

Ambele sunt entry level. Eu as zice ca sunt pe cale de disparitie in general camerele video entry level si aparatele foto compacte, nu doar cele cu zoom optic mare.

Si motivul nu cred ca e greu de intuit. Acum telefoanele mobile sunt noile camere foto/video compacte. Camerele foto/video dedicate sunt acum pentru pasionati sau profesionisti. De-aia nici nu se mai gasesc asa de multe modele entry level. Au mai ramas totusi cateva pentru nostalgici.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, e si pretul o cauza. Insa ptr ca sunt mai rare si nu s-au mai produs modele noi, cele vechi care inca se mai gasesc aproape si-au dublat pretul.
Legat de gabarit, nu chiar - erau unele modele chiar prea mici ptr gustul meu.
Inca mai folosesc un Sony luat prin 2010 - cu zoom 16X.
As fi vrut ceva 4K, dar...

O problema similara e si la camerele foto compacte cu zoom mare.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Eu am avut un telefon smart Samsung si avea camera cu zoom optic 10x. Foarte smecher dealtfel, dar putin cam butucanos.
https://www.gsmarena...4_zoom-5447.php

Pacat ca au renuntat la idee.

#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postsorin61, on 12 octombrie 2023 - 07:23, said:

Daca acum 15 ani se gaseau peste tot camere video pentru amatori, la preturi decente, cu zoom optic de 12-18-24x, acum practic nu mai gasesti zoom optic decat la camerele (semi)profesionale. Si nici atunci nu ajungi la mariri de ordinul celor din trecut.
Zoom-ul optic imens era posibil pentru ca se foloseau senzori foarte mici, erau camere si cu zoom de 50-60x dar cu senzor de 1/5-1/6 inch a caror calitate era inferioara fata de senzorii moderni, ce sunt imensi. Cu cat e mai mare senzorul, cu atat trebuie si obiectivul sa fie mai mare.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Dar se pot monta obiective achizitonate separat, de toate marimile.

#13
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Prin targuri de vechituri am mai vazut camere video cu zoom optic, trebuie sa ai noroc sa gasesti cand iti trebuie, sa fie si functionale si sa nu aiba probleme optice. De obicei gasesti cand NU iti trebuie...

#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
https://www.sony.ro/...r-shot/dsc-hx90
M-am jucat cu asa ceva, nu merita, pare interesanta dar in ultima instanta imaginea era departe de DSLR si nu inteleg la ce ar folosi zoom 30x, ce ar trebui pozat cu astfel de zoom si mai ales la ce calitate te astepti folosind zoom la maxim.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postneagu_laurentiu, on 12 octombrie 2023 - 09:13, said:

Dar se pot monta obiective achizitonate separat, de toate marimile.

La camerele video ?
La DSLR-uri da, dar te cari cu atatea cand pleci in concediu ?

#16
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View PostAldulescu, on 12 octombrie 2023 - 08:58, said:

Zoom-ul optic imens era posibil pentru ca se foloseau senzori foarte mici, erau camere si cu zoom de 50-60x dar cu senzor de 1/5-1/6 inch a caror calitate era inferioara fata de senzorii moderni, ce sunt imensi. Cu cat e mai mare senzorul, cu atat trebuie si obiectivul sa fie mai mare.

Dintotdeauna m-au fascinat ”tunurile” fotografilor sportivi de pe marginea terenului. La senzorii de acum probabil că ar avea nevoie de obiective având diametrul unei conducte de canalizare :D

#17
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
am avut mai multe camere video, si mici si mai mari. le simt si eu lipsa in actualitate si mi se pare greu sa filmez cu un dslr.
e drept, dslr-ul pe care-l am, un nepretentios nikon d3100 poate nu ofera suficiente facilitati de filmare. totusi, mi-e greu sa-mi imaginez cum se filmeaza cu dslr-ul, in conditiile in care nu reusesc sa am acea stabilitate pe care o obtineam cu camera video.

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Solutia optima e un bridge ultrazoom cu stabilizare foarte buna (gen Panasonic FZ2000), asa ai si filmari de calitate buna, si poze de calitate buna, si zoom mare.

View PosttEo, on 12 octombrie 2023 - 11:18, said:

totusi, mi-e greu sa-mi imaginez cum se filmeaza cu dslr-ul, in conditiile in care nu reusesc sa am acea stabilitate pe care o obtineam cu camera video.
Stabilizarea e excelenta la un Panasonic FZ1000/FZ2000. Daca vrei o solutie mai profi, mergi pe un Panasonic GH5/GH6, astea se folosesc si la nunti si evenimente mai profi pentru ca sunt excelente. Acel DSLR al tau nu a fost facut pentru video (trecand peste faptul ca e mult prea vechi). Evident si un Sony RX10 IV e un bridge foarte bun pentru asa ceva, peste FZ-uri.

Edited by utopium, 12 October 2023 - 11:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate