Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Unde sunt camerele cu zoom optic?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Obligatoriu trepied, stabilizarea software interpolează de obicei în mod destul de aleator transienții de mișcare și dă rezultate imprevizibile, dar hei, e un act artistic până la urmă :D

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 ManelistDeSuccesMaxim, on 12 octombrie 2023 - 11:26, said:

Obligatoriu trepied, stabilizarea software interpolează de obicei în mod destul de aleator transienții de mișcare și dă rezultate imprevizibile, dar hei, e un act artistic până la urmă Posted Image
Pai nu e software stabilizarea, ci e optica la camerele de care zic. Si e suficient de eficienta incat sa-l tii si in mana si sa nu-ti tremure imaginea. Sigur, daca vrei ceva profi, tot trepiedul e solutia, dar nu pentru ca ti-ar tremura imaginea daca il tii in mana, ci pentru ca nu vrei totusi sa misti camera deloc cand filmezi un anumit cadru.

Edited by utopium, 12 October 2023 - 11:33.


#21
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

 utopium, on 12 octombrie 2023 - 11:23, said:

Acel DSLR al tau nu a fost facut pentru video (trecand peste faptul ca e mult prea vechi).


sint de acord 100% cu asta, camera aia am luat-o pentru chestii personale, aia mi-am permis-o si aia o folosesc pt fotografii. are si functia video insa, si am incercat sa filmez cu ea. evident, din mina, ca doar cu camera video in majoritatea timpului, din mina filmam. a iesit un dezastru total.

sa inteleg ca, asa cu spunea si colegul @manelist, cu dslr-ul se filmeaza DOAR cu trepied? asta ar limita oleaca miscarea...

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Daca ai un obiectiv bine stabilizat sau stabilizare pe senzor, nu vad de ce sa filmezi doar din mana ... GH6 e tot un fel de DSLR (ma rog, mirrorless, dar tot o camera cu obiective interschimbabile) si e totusi foarte folosita pentru filmari, o gramada fara trepied. Asta pentru ca Panasonic are niste solutii excelente de stabilizare. Dar GH6 e gandit din start pentru video, chiar daca teoretic rolul ei principal la cum arata ar parea sa fie foto-ul.

Edited by utopium, 12 October 2023 - 12:26.


#23
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
hai sa va zic o poveste cu ultrazoom. mi-a picat pe mana un nikon p1000 si am vrut sa vad de ce este in stare acel ultrazoom, in fine, dupa citeva incercari total nereusite de a face o poza departe, cu aparatul in mana si zoom maxim (ca puncte de reper de la zona halei traian undeva departe la limita vizibilitatii - se vedeau muntii in ziua aia ;) ), hai si cu trepied. din nou 2-3 "eșece" pentru ca se ducea imaginea chiar si la simpla apasare pe buton, hai si cu declansare intirziata. rezultatul .. tot fiasco, era vara, era cald, era fata morgana, iar imaginea parca era o pictura in aquarela ;)

#24
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 30.11.2005

 r_murphy, on 12 octombrie 2023 - 13:58, said:

.....din nou 2-3 "eșece" pentru ca se ducea imaginea chiar si la simpla apasare pe buton, hai si cu declansare intirziata. rezultatul .. tot fiasco........
dezactivate , stabilitate , etc . S-a  facut  un  focus  manual , de  pe  trepied  si nu  a  iesit ?

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
n-ai idee cum "jucau" liniile la "orizont" ;) am zis ca-i aparatul defect, ca are vreo setare de filtru de imagine, nici nu l-am avut mult timp la indemana, mi-ar fi placut sa incerc o luna, niste stele, dar nu a fost sa fie :(

ca exemplu cit de cit semnificativ, priveste vara la mare orizontul printr-un binoclu, chiar si 7X40 IOR.

#26
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Au fost cumparate toate de flat eatheri sa dovedeasca ca pamantul e plat si reptilienii au decis oprirea productiei ca sa tina lumea convinsa ca pamantul e rotund.

#27
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
pai acum cu un telefon cu zoom optic 10x daca mai bagi si un pic de zoom digital, de exemplu la s23 ultra, poti la 30x sa faci poze decente fara sa mai cari o caramida dupa tine. Cat costa un aparat din ala, iti iei deja telefon care face acelasi lucru. Probabil in max 5 ani o sa apara telefon cu 30x optic.

#28
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Straturile de aer cu densitate diferita produc tremuratul imaginii. Nu are treaba cu stabilizarea. Nici un aparat foto comercial nu poate scoate fotografii clare la un obiect aflat la peste 1Km. Poate un telescop reflector cu oglinda mare si doar intr-o zi de iarna rece, senina si fara vant.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CYISSk4NGs8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Nikon P1000 - 133x optic + are si digital - ceva peste 4500 lei. Daca nu ai bani ia varianta mai ieftina P900, cam la jumate preț, care are de 83x. Dar ii mai lipsesc și altele nu numai zoom mai putin puternic.
Dacă ai bani mergi pe Sony RX10 IV are numai de 25X optic si 4x clear digital zoom,  dar are la chestii pe ea ca și o camera de 3-4000 euro. Inclusiv poți face 32 poze pe secunda.

#30
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 sorin61, on 12 octombrie 2023 - 07:23, said:

Daca acum 15 ani se gaseau peste tot camere video pentru amatori, la preturi decente, cu zoom optic de 12-18-24x, acum practic nu mai gasesti zoom optic decat la camerele (semi)profesionale. Si nici atunci nu ajungi la mariri de ordinul celor din trecut.
Stiu ca cererea pentru camere video de amatori a scazut aproape de zero (toata lumea are telefoane mobile cu care filmeaza) si probabil e unul dintre motive.
Totusi, ce se gaseste la nivel de amator are exclusiv zoom digital. Care nu se poate compara cu cel optic (cel putin la aparatele entry-level). Exista si alte motive pentru care zoom-ul optic a disparut?
Intotdeauna se va gasi un client pentru orice aparat foto. Chiar si pentru sapuniere. Din enuntul tau inteleg ca te referi la aparatele compacte de tip bridge. Ei bine, in principiu aceste aparate sunt pentru incepatori!
Daca esti incepator, te dai la un bridge. Daca esti profesionist, sigur vei avea un obiectiv tele... unul fix pentru portrete s.a.m.d. Cu toate acestea, ca profesionist poate azi nu ai chef sa cari trusa cu obiective, si-ti iei bridge-ul...
Asa ca aparatele bridge exista bine merci si sunt folosite in anumite situatii, inclusiv de profesionisti. Trebuie insa sa intelegi ca ai nevoie de o optica corespunzatoare sa faci cu acelasi aparat o poza macro, un portret, dar si o poza la zoom "12-18-24x". Este pur si simplu destul de greu sa faci o optica atat de buna. Iar daca o faci, pretul este pe masura. Dar atunci te mai adresezi incepatorilor? Care este segmentul de piata caruia te adresezi? Poti fi sigur ca vei vinde numarul minim de aparate a.i. sa-ti amortizezi partea optica?
Cu toate acestea exista. Uite un exemplu: https://www.f64.ro/a...OrderByPriceASC

Edited by adip1962, 12 October 2023 - 21:10.


#31
Urasc_maneaua

Urasc_maneaua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.06.2010

 Augustus1978, on 12 octombrie 2023 - 18:57, said:

Nikon P1000 - 133x optic + are si digital - ceva peste 4500 lei. Daca nu ai bani ia varianta mai ieftina P900, cam la jumate preț, care are de 83x. Dar ii mai lipsesc și altele nu numai zoom mai putin puternic.
Dacă ai bani mergi pe Sony RX10 IV are numai de 25X optic si 4x clear digital zoom,  dar are la chestii pe ea ca și o camera de 3-4000 euro. Inclusiv poți face 32 poze pe secunda.
Mai bine P950, care este succesorul lui P900. Are in mare acelasi senzor si optica insa acum filmeaza 4k, fotografiaza si in format raw, setari mai usoare pentru focalizare manuala si luminozitate, focalizare automata mai rapida, poti atasa microfon si blitz extern s.a.. La pret de nou nu este chiar mare diferenta si merita.
Pentru ca s-a pomenit si de P1000: mie mi se pare ridicol de mare, mult mai mare si mai grea fata de P950. Numai pentru asta si nu as cumpara-o, fara sa mai spun ca diferenta de zoom optic nu este in fapt chiar mare si nici calitatea fotografiilor nu este mai buna. Pentru mine clar nu merita. Scuze pentru off topic.

Edited by Urasc_maneaua, 12 October 2023 - 21:35.


#32
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 r_murphy, on 12 octombrie 2023 - 13:58, said:

hai sa va zic o poveste cu ultrazoom. mi-a picat pe mana un nikon p1000 si am vrut sa vad de ce este in stare acel ultrazoom, in fine, dupa citeva incercari total nereusite de a face o poza departe, cu aparatul in mana si zoom maxim (ca puncte de reper de la zona halei traian undeva departe la limita vizibilitatii - se vedeau muntii in ziua aia Posted Image ), hai si cu trepied. din nou 2-3 "eșece" pentru ca se ducea imaginea chiar si la simpla apasare pe buton, hai si cu declansare intirziata. rezultatul .. tot fiasco, era vara, era cald, era fata morgana, iar imaginea parca era o pictura in aquarela Posted Image

Obiectivul pur si simplu nu are puterea de rezolvare necesara la limita superioara de zoom, camerele alea video de pe vremuri cu senzori mici si zoom 50-60x erau totusi la definitie standard, cand s-a trecut la senzori HD desi aveau aceleasi dimensiuni fizice, zoom-ul optic a fost limitat pe la 10-15x, daca ar fi fost impins mai sus imaginea ar fi devenit blurata, practic ca o imagine SD reconvertita in HD, toate camerele astea super-zoom/ultra-zoom ca Nikon P1000 pierd masiv din calitatea imaginii cand zoom-ul este la maxim.

Edited by Aldulescu, 13 October 2023 - 09:05.


#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si cand te gandesti a e aria ptr camere video ptr amatori...

#34
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 Leo2006, on 12 octombrie 2023 - 16:56, said:

Straturile de aer cu densitate diferita produc tremuratul imaginii.

daca citeai mai atent ai fi vazut ca am mentionat-o pe tovarasa morgana ;) de fapt principala vinovata de "aquareliazrea" pozei, cum am precizat, apaatul nu era al meu ci doar "in trecere pe la mine" ;) nu l-am avut la indemana decit cel mult 15 min. ideea era ca ma batea gindul sa-mi iau si am vrut pe repede inainte sa vad ce poate. faza haioasa a fost ca mi-am dat seama de motivul aquarelizarii abea a 2-a zi dupa "experiment" ;) stiu, procesor batrin (8086-286 cu 640M ram si placa video S3 :D )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate