Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Sfat urgent folie de calitate peste astereala sub tigla ceramica sau tabla

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postrazvan-softpedia, on 11 octombrie 2023 - 19:34, said:

Posted Image In poze poti sa vezi cum se comporta foliile anticondens dupa cativa ani de stat sub invelitoare. Foliile din poze sunt si mai bune ( Delta si Tyvek ), si mai proaste ( restul ), in functie de cat de informat a fost cumparatorul, si cat de magar a fost vanzatorul ! Posted Image

LE. Poza cu folia verde este rotita, dar se intelege despre ce este vorba.

Mare adevar ai aratat . Si treaba asta este cam si la alti , nu numai la noi romanii . Am vazut anul acesta niste folii anticondens sub tigla in Franta facute zdremte . Si nu la o casa , -la mai multe . Vata de sticla care normal trebuia sa fie protejata  era negra pe alocuri semn ca a avut contact cu apa .
Si eu urmeazaanul viitor sa fac acoperisul la casa mea , constructie noua . Am tabla luata si folia anticondens de 160 g de la Bilka , dar , la ce am vazut inca mai stau pe ginduri . In Franta foloseam o folie aluminizata in mai multe straturi cam scumpa pentru buzunarele noastre . Acoperisul al fac eu dar am indoieli la calitatea materialelor .

Si terminati cu prostiile . Pe arhitectii ai intereseaza sa ia bani pe proiecte . Ei habarnau de calitatea materialelor . Daca casa rezista 5-10 ani , gata de sunt absolviti de orice vina . Aste al-2-lea la care sunt . Eu stau in casa si este interesul meu .

View Poststefan0011, on 12 octombrie 2023 - 06:19, said:

Oricum sub învelitoare temperaturile sunt extreme vara, eu am în pod vreo 50 grade, imediat sub tabla or fi vreo 80.
Ce ma îngrijorează e ca multe folii din astea sunt puse la mansarde, cu vata imediat dedesubt, după 2-3 ani se pare ca picura în vata.
Aștept lamuriri de la Răzvan, dacă asa se prezintă toate, nu are rost sa le mai punem.☹️
Corect . Asta se intampla

View Postlaffin, on 12 octombrie 2023 - 06:51, said:

ajungem sa punem membrana bituminoasa Posted Image
Eu cred ca ar fi mai buna decit folia , DAR , Nu toate . Alea scumpe care au si folie pe spate sunt cele mai proaste . Curge smoala din ele si face alte stricaciuni . DACA si numai daca nu intervi cu modificari la acoperis si in cazultiglei ceramice se pune SI astereala , cel mai indicat este cartonul asfaltat ieftin ala ordinar . Necesita doar atentie la montaj ca sa nu se rupa in rest pe parcursul anilor nu are ce sa curga din el . Si rezista mai mult ca foliile .

#38
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003

View Postrazvan-softpedia, on 13 octombrie 2023 - 05:37, said:



Nu respira.

Banuiesc ca arata ca rola din poza.

Probabil. N-am fost la fata locului. Deci ma resemnez ca folia va rezista 1an, 2. Nu e problema, podul e nelocuit, deci neizolat între căpriori. Am pus folia ca asa face toată lumea și mai mult pentru protecție la eventualele infiltratii.
Asa ca dacă acestea vor apare în câțiva ani va trebui rezolvat punctual. Și vor apare din cauza montajului, ca am destule șuruburi date la tras. Probabil atunci când va veni vremea înlocuit șurubul/suruburile din zona respectiva,  garniturile, si/sau dat silicon din ala de reparații de care ziceai cu câteva pagini mai în spate.
Pe tabla ma bazez sa fie ceva mai rezistenta ca media ca e grande mat.

#39
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postrazvan-softpedia, on 12 octombrie 2023 - 16:29, said:


Are, dar nu se vede, te asigur.
De curiozitate, acum ceva ani m-am suit in podul casei batranesti ( casa bunicilor mei ), sa vad daca spatiul deschis imi anuleaza efectul de condes pe spatele tablei ( tabla plana zincata, asa cum se punea acum multi ani ). Sa sti ca pe astereala se vad urme de apa, chiar daca spatiul este super bine ventilat ( acoperisul are doua lucarne fara geamuri ). Deci, imi este foarte greu sa cred ca la vecinul tau este chiar totul roz.


Aici, iar cred ca este o poveste. Repet, toate "povestile" astea si eu le-am luat de bune ani de zile, incat eram in stare sa-l musc de gat pe cel care zicea altceva. Condensul care se face sub tabla este foarte putin comparativ cu cel care se face deasupra acesteia. Eu sunt o persoana cu randament bun dimineata, la prima ora, si de aceea ma duc foarte devreme in santier ( spre exemplu in perioada asta in jur de 07.00 - 07.30 sunt deja pe acoperis ), si am ocazia sa vad tabla cu condens pe ea. Desi tabla are picaturi de apa pe ea ( ma refer la spatele tablei, adica partea dinspre astereala ), pe folie nu se vede nimic. De aici am tras concluzia ca, condensul care se face pe tabla este intr-o cantitate mica, si nu prea ajunge pe folie. Am inceput sa cred ca multe din urmele care se vad pe folie se datoreaza unor mici infiltratii ( pe la bureti, pe la garniturile suruburilor, sau chiar pe la suprapunerile tablelor ).
Se face foarte mult condens sub tabla din care curge mai mult sau mai putin si pe folie . Depinde foarte mult montajul  la care sa se respecte principiul ventilarii . Cel mai rau este vara in momentul cind vine o ploaie repede torentiala dupa o caldura insuportabila . Se formeaza foarte mult condens sub tabla si tigla .

Edited by 71cristian, 13 October 2023 - 07:03.


#40
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Am cumparat o membrana anticondes  de la novatik cu 3 straturi de 160 iar ca si caroiaj am dat comanda de sipca de 5/5 in ideea sa avem un spatiu de ventilare mai mare .
Pana ne hotaram ce vom pune ca si invelitoare pentru ca au anuntat ploi de luni incolo..
Inca nu stiu sigur daca vom pune tabla sau tigla...


Cred totusi ca vom ramane pe varianta de tabla cu roca vulcanica .
Tigla ceramica care mi a placut cel mai mult este foarte scumpa.

Attached Files



#41
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007

View Postbobitzaaa, on 12 octombrie 2023 - 08:41, said:

Pai si ce mai facem cu eventualii vapori?
Eu am pus acum 8 ani Fakro 110 (asta scrie pe ea). Acum vad ca nu mai este:
https://www.fakro.ro...bile-la-vapori/

Dau niste tigle la o parte de pe garaj (nord si sud) si revin Posted Image
Revin cu poze de la fata locului. Folie de 8 ani, cea de mai sus. Acoperis terasa (exterior) si garaj (cu izolatie). Nu alegeti tigla Terran.

View Postluci_flash, on 12 octombrie 2023 - 18:12, said:

Avem noi de 15 ani. Totul e putrezit deasupra, si pe alocuri si dedesupt. Nimic nu respira.
Anul viitor trebuie sa schimbam tot acoperisul.
Multumim de feedback! Eu voiam sa pun carton bitumat unde am panta mica (terasa, magazie). Raman la folia mea sau la Delta Vent.

View Postrazvan-softpedia, on 12 octombrie 2023 - 21:20, said:

Aici nu am inteles. Cum adica "deasupra" membranei bituminoase ? Deasupra membranei bituminoase nu mai este nimic, este cerul ( sa zic asa ).
Cred ca se refera la lateti (sipcile de lemn).

Attached Files


Edited by bobitzaaa, 13 October 2023 - 08:53.


#42
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Buna ziua,

Ce parere aveti pentru folia de la ''Pro Clima SOLITEX MENTO 1000'' - membrană de difuzie sub acoperiș cu tabla metalica. Podul va fi destinat depozitarii, neincalzit.

View PostMarinsiGeorgiana, on 13 octombrie 2023 - 11:45, said:

Buna ziua,

Ce parere aveti pentru folia de la ''Pro Clima SOLITEX MENTO 1000'' - membrană de difuzie sub acoperiș cu tabla metalica. Podul va fi destinat depozitarii, neincalzit.
Invelitoare tabla metalica probabil de la Bilka Balcanic Mat - grosime 0.5mm. Acoperisul va fi simplu in 2 ape.

#43
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Am pus folie de la Novatik de 160 ..
Plus inca o bucata de 185 de la Dachowy pentru ca nu ne a ajuns si nu am gasit la fel.
Sipca este de 5/5 toata asa am comandat o.
Chiar mi a placut cum arata .
Trasa foarte bine .

#44
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View PostLivia2021, on 14 octombrie 2023 - 20:46, said:

Am pus folie de la Novatik de 160 ..
Plus inca o bucata de 185 de la Dachowy pentru ca nu ne a ajuns si nu am gasit la fel.
Sipca este de 5/5 toata asa am comandat o.
Chiar mi a placut cum arata .
Trasa foarte bine .

Vezi ca o sa ai nevoie de o pazie mai lata deoarece ai sipca prea groasa. Ti-ai pregatit pazia ( macar sa fie lacuita ) ?

Edited by razvan-softpedia, 14 October 2023 - 21:01.


#45
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Cam asa arata lucrarea ...

Attached Files



#46
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Ai jurnal pe forum? Dacă nu, poate mai postezi pe aici cum arata (cu) olanele alea.

#47
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Folia la dolie nu se pune asa ( poza 4 ).
Prima oara trebuia sa pui folie pe dolie ( peste astereala ), puneai sipcile "verticale" de la dolie, dupa care puneai folie pe toata apa, iar in zona de dolie treceai peste sipcile "verticale" paralele cu centrul doliei. In felul asta nu aveai probleme la cuiele sipcilor de la dolie.

#48
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Am cumparat holsuruburi de la hornbach pentru lemn 10 lungime cu 5  speciale pentru lemn .
Ii cerusem chiar sa petreaca mai mult si mi a spus ca sunt niste semne pe care le are membrana si ca defapt nu este ok sa petrecem mai mult .
Mi a dat un exemplu de o casa unde au petrecut mai mult membrana si au avut probleme cu tabla ruginise ceva de genul.
Nu am avut timp de jurnal din pacate..
Dar voi mai posta poze..
Voi face si un jurnal dar sa ma mai eliberez putin.
Puteti sa imi lasati mesaje si daca stiu va ajut cu info ..sau mici sfaturi ca sa zic.
Pana in faza asta totusi am reusit cumva sa trag niste concluzii..
Oscilam intre tabla cu roca vulcanica si tigla ceramica nu neaparat tip olan. Ne am cam razgandit ..nu zic ca nu s frumoase si olanele dar am vazut ceva modele mai interesante.
Olanele imi plac foarte mult dar cele vechi in special cele de prin Dobrogea.
Doar ca modele alea sunt speciale si doar cativa tiglari din tara mai pot face asa ceva doar pe comanda si dureaza foarte mult .
Si prin afara la fel sunt putini care mai fac asa ceva.
Si cred ca este riscant pentru ca daca nu le ard calumea sau lutul si tot procesul nu este respectat poate da cu o virgula mare ...sa platesti si foarte mult pentru un acoperis nefunctional cu probleme.


View Postrazvan-softpedia, on 14 octombrie 2023 - 21:00, said:



Vezi ca o sa ai nevoie de o pazie mai lata deoarece ai sipca prea groasa. Ti-ai pregatit pazia ( macar sa fie lacuita ) ?


Nu am pregatit o.. nici comanda nu am dat.
Am inteles ca trebuie sa aibe parca un 35 latime in proiect parca era trecut 30 sau doar sa o fac din doua bucati.ceva de genul...

#49
rucnitpur

rucnitpur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.10.2023
Ce este tabla cu roca vulcanica?

#50
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Tabla peste care este lipit un strat de piatra. La noi in tara cele mai cunoscute sunt Gerard, Novatik, Lindab Roca, si Decra. Daca dai o cautare pe google dupa expresia " tigla metalica ..." , ai sa te lamuresti. Posted Image

#51
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am pus profil din asta și am scăpat de pazie. Nu mai trebuie sa stau cu pensula pe lângă ea din 2 în 2 ani. Doar ca eu am tabla pe casă. Depinde de restul finisajelor dacă s-ar potrivi.

Attached Files



#52
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postakeem, on 15 octombrie 2023 - 06:29, said:

Eu am pus profil din asta și am scăpat de pazie. Nu mai trebuie sa stau cu pensula pe lângă ea din 2 în 2 ani. Doar ca eu am tabla pe casă. Depinde de restul finisajelor dacă s-ar potrivi.

Si de inaltimea casei, si de forma acoperisului, si de trotuare, si nu in ultimul rand, de gusturi. Suntem diferiti, si avem gusturi diferite. Posted Image Poate la mine este si "defect profesional", dar dupa douazeci si ceva de ani de tabla, n-as vrea sa mai vad atata tabla la casa mea. Posted Image Macar acasa sa vad lemn natural, frumos lacuit. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 15 October 2023 - 06:37.


#53
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postakeem, on 15 octombrie 2023 - 06:29, said:

Eu am pus profil din asta și am scăpat de pazie.........
Tot pazie se numeste . Indiferent ce material se foloseste si se pun , sau formeaza acele terminatii , se numesc Pazie .

#54
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Post71cristian, on 15 octombrie 2023 - 06:56, said:

Tot pazie se numeste . Indiferent ce material se foloseste si se pun , sau formeaza acele terminatii , se numesc Pazie .

Astea sunt detalii mai putin importante. Colegul akeem a vrut sa spuna ca a scapat de intretinerea ( relacuirea periodica ), paziei de lemn.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate