Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Sfat urgent folie de calitate peste astereala sub tigla ceramica sau tabla

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Buna ziua , am mi au terminat sarpanta si nu stiu ce folie sa aleg pana o sa ne hotaram exact pe ce anume mergem tigla ceramica sau tabla.

Multumesc de ajutor !

#2
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Aia e folie anticondens nu bariera de vapori. Un fel de goretex. Nu lasa picăturile sa intre de sus în jos dar lasă vaporii sa treacă de jos în sus. Pentru ca sub astereala poți avea izolație care poate face mucegai dacă sta umedă (sau chiar lemnaria ea insasi).
Eu unul am pus Bilka cea mai scumpa ca e și cea mai rezistenta (nu mai știu cât, parca 180, care ar fi densitatea ei). E triplu strat și nu se rupe asa ușor când calcă montatorii pe ea sau le mai cade o scula.
Nu cred ca e cine știe ce uau, asta am pus ca am montat cu Bilka tot acoperisul și n-am mai stat sa caut.
Bănuiesc ca un Rothoblaas sau alte chestii de top sunt mult mai bune.
Dacă ai timp și nu trebuie sa cumperi mâine, e pe YouTube un material al lui Soflete, destul de lung, parca spre 50 min, în care explica pe larg treaba cu foliile și da și exemple de modele.

Edited by akeem, 11 October 2023 - 18:30.


#3
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

 Livia2021, on 11 octombrie 2023 - 17:23, said:

Buna ziua , am mi au terminat sarpanta si nu stiu ce folie sa aleg pana o sa ne hotaram exact pe ce anume mergem tigla ceramica sau tabla.
Cum adică ai terminat sarpanta și... nu știi pe ce mergi, țiglă sau tabla?
Construiesti fără proiect și autorizație?
Ce este pus in proiect - aia este autorizat pentru acoperiș.
La mine au masurat pana si geamurile sa nu fie mai mari sau mai mici ca in proiect iar la tine te lasă sa alegi?

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Am acum 4 ani si jumatateam luat Delta Vent S de la astia:

https://www.construct-online.ro/

Nu mai stiu cat era pretul pe mp, dar pe sul conform facturii am dat 436 lei + TVA.

#5
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Eu asta am folosit acum cateva luni. Am cumparat din Leroy dar nu inseamna ca doar acolo o gasesti sau ca acolo e cel mai bun pret.
[ https://www.wetterbest.ro/wp-content/uploads/2018/07/membrana_anticondens_wetterbest-768x523.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.wetterbe...ane-wetterbest/ detalii despre produs

#6
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 Livia2021, on 11 octombrie 2023 - 17:23, said:

Buna ziua , am mi au terminat sarpanta si nu stiu ce folie sa aleg pana o sa ne hotaram exact pe ce anume mergem tigla ceramica sau tabla.

Posted Image In poze poti sa vezi cum se comporta foliile anticondens dupa cativa ani de stat sub invelitoare. Foliile din poze sunt si mai bune ( Delta si Tyvek ), si mai proaste ( restul ), in functie de cat de informat a fost cumparatorul, si cat de magar a fost vanzatorul ! Posted Image

LE. Poza cu folia verde este rotita, dar se intelege despre ce este vorba.

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 11 October 2023 - 19:37.


#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Ca veni vorba, si eu am pus Delta Vent S. La tigla metalica Coilprofil
Intrebarea mea, pentru cei care stiu: sunt folii diferite pentru tabla sau ceramica? Sau nu conteaza?

Si, da, e interesant, daca nu pui ce e in AC, merge sa faci receptia?

#8
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 P-I-G, on 11 octombrie 2023 - 19:32, said:

Eu asta am folosit acum cateva luni. Am cumparat din Leroy dar nu inseamna ca doar acolo o gasesti sau ca acolo e cel mai bun pret.
https://www.wetterbe...ane-wetterbest/ detalii despre produs

Nu este o varianta prea buna, vezi poza de mai sus. Posted Image

 crocko.dilul, on 11 octombrie 2023 - 19:37, said:

Intrebarea mea, pentru cei care stiu: sunt folii diferite pentru tabla sau ceramica? Sau nu conteaza?

Aceleasi folii se folosesc si la tigla, si la tabla ( exceptie face folia dedicata tablei faltuite care are niste "calti" pentru aerare.

 akeem, on 11 octombrie 2023 - 18:29, said:

Dacă ai timp și nu trebuie sa cumperi mâine, e pe YouTube un material al lui Soflete, destul de lung, parca spre 50 min, în care explica pe larg treaba cu foliile și da și exemple de modele.

Aveam o parere buna despre tine ! Posted Image Tu ai timp sa crezi tot ce spune Soflete ? Vorbeste foarte bine, pare ca stie ce spune, dar nu uitati ca este un influencer in domeniul constructiilor, care primeste foarte multi bani pentru a promova niste produse si niste "solutii" . Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 11 October 2023 - 19:42.


#9
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
În sensul ca explică pentru cineva care nu știe care e treaba cu foliile.
Eu nu știam mai nimic despre construcții când m-am apucat de casă și ce am găsit pe youtube m-a ajutat f mult.
N-am căscat gura la toată lumea, dar sunt vreo 2-3 carora le-am cam urmărit materialele. Soflete,tipul cu Enciclopedia Construcțiilor și încă unul sau doi care îmi scăpa acum.
Ceea ce nu iau de bune ca știu ca se face plasare de produse sunt brandurile în sine. Dar teoria zic eu ca e ok.
Și dacă vad pe careva ca îl are pe Buhnici alături dau skip instant, indiferent ca prezintă mașini sau ciorapi flausati.

#10
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
In proiect este trecut invelitoare tigla ceramica tip olan.
Maine as vrea sa rezolv problema asta cu folia ..

Attached Files



#11
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 akeem, on 11 octombrie 2023 - 20:25, said:

În sensul ca explică pentru cineva care nu știe care e treaba cu foliile.
Eu nu știam mai nimic despre construcții când m-am apucat de casă și ce am găsit pe youtube m-a ajutat f mult.
N-am căscat gura la toată lumea, dar sunt vreo 2-3 carora le-am cam urmărit materialele. Soflete,tipul cu Enciclopedia Construcțiilor și încă unul sau doi care îmi scăpa acum.
Ceea ce nu iau de bune ca știu ca se face plasare de produse sunt brandurile în sine. Dar teoria zic eu ca e ok.
Și dacă vad pe careva ca îl are pe Buhnici alături dau skip instant, indiferent ca prezintă mașini sau ciorapi flausati.

Nu am nimic cu nici unul din cei enumerati de tine, dar ideea este ca toti vorbesc doar din teorie, si din specificatiile puse la dispozitie de producatori. Ideile astea pe care le promoveaza ei acum, mie mi-au fost bagate in cap cu multi ani in urma ( lucrez in invelitori de vreo 22-23 de ani ), de catre cei care produc/importa materiale de constructii. Cand insa ai ocazia sa aprofundezi foarte adanc un domeniu ( cum am facut eu in invelitori), vezi ca lucrurile nu stau chiar asa cum sunt prezentate in videoclipuri si pliante. Posted Image

Azi, cand m-a sunat colegul Livia2021 si m-a intrebat ce folie sa isi puna pe acoperis, nu am stiut sa-i recomand una, desi am atatia ani de invelitori, iar in ultimii 6-7 ani cred ca am "desfacut" peste 200 de acoperisuri vechi ( fara nici un fel de exagerare ). Cum crezi ca ar putea sa faca recomandari foarte bune niste tipi care vorbesc doar din teorie, sau care acum isi construiesc prima casa ?

Edited by razvan-softpedia, 11 October 2023 - 20:58.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Pfff...eu credeam ca e colega :P

#13
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 crocko.dilul, on 11 octombrie 2023 - 21:00, said:

Pfff...eu credeam ca e colega Posted Image

Posted Image Posted Image  

Gata, v-a disparut interesul, cand ati aflat ca este sotul, si nu colega !!! Posted Image

 crocko.dilul, on 11 octombrie 2023 - 19:37, said:

Ca veni vorba, si eu am pus Delta Vent S. La tigla metalica Coilprofil

Uite, spre exemplu, maine ma apuc sa inlocuiesc opt ferestre de mansarda intr-un acoperis invelit acum cativa ani cu tigla metalica Gerard. Teoretic, sub invelitoarea Gerard ar trebui sa fie o folie anticondens Delta Vent S. Fac maine niste poze, sa vedem cum s-a comportat in timp folia Delta Vent S ( sper sa nu uit Posted Image ).

Edited by razvan-softpedia, 11 October 2023 - 21:08.


#14
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Chiar te rog ...sa vedem rezultatul !

Iar in proiect arhitectul mi a trecut carton bituminos peste astereala dupa caroiaj si tigla.
Sunt atatea pareri incat efectiv nubstiu ce sa mai cred..si ce anume sa cumpar !

#15
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

 razvan-softpedia, on 11 octombrie 2023 - 19:34, said:



Posted Image In poze poti sa vezi cum se comporta foliile anticondens dupa cativa ani de stat sub invelitoare. Foliile din poze sunt si mai bune ( Delta si Tyvek ), si mai proaste ( restul ), in functie de cat de informat a fost cumparatorul, si cat de magar a fost vanzatorul ! Posted Image

LE. Poza cu folia verde este rotita, dar se intelege despre ce este vorba.
Vad ca și Tyvek ala e rupt, au tras de ea sau a copt-o căldura?

#16
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 stefan0011, on 11 octombrie 2023 - 21:45, said:

Vad ca și Tyvek ala e rupt, au tras de ea sau a copt-o căldura?

Nu au tras de ea, nu prea ar fi avut cum, datorita sipcilor verticale ( cele care sunt prinse pe caprior ), si care prind si folia. Folia are o latime de 1,5 m iar rupturile aveau intre 20 cm si 80-90 cm, deci nu era rupta pe toata latimea.

#17
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Bănuiesc ca tu ti-ai făcut o idee cam ce ai pune la tine.
În al doilea rând, eu vad ca majoritatea fisurilor din poze sunt ca și cum folia s-ar fi contractat (și îmbătrânit, evident).
Nu cumva au fost montate pe canicula si întinse la maxim iar iarna au dat sa se contracte și au pleznit?
În plus, acoperișurile or fi avut ventilație sau folia aia a stat și s-a copt acolo la 80 grade? Din ce știu dintr-un reportaj cu tirurile care transporta apa și sucuri, sub prelata pot ajunge la 70...80 grade dacă sunt lăsat în soare

#18
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Oricum sub învelitoare temperaturile sunt extreme vara, eu am în pod vreo 50 grade, imediat sub tabla or fi vreo 80.
Ce ma îngrijorează e ca multe folii din astea sunt puse la mansarde, cu vata imediat dedesubt, după 2-3 ani se pare ca picura în vata.
Aștept lamuriri de la Răzvan, dacă asa se prezintă toate, nu are rost sa le mai punem.☹️

Edited by stefan0011, 12 October 2023 - 06:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate