Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Factura digi mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
o cunostinta si-a portat nr la digi in data de 28 septembrie. abonament 5 euro
Dupa 9 zile ia venit factura 28 lei.

Mie nu imi este clar de ce trebuie sa plateasca dupa 9 zile 28 lei

Edited by Varonul, 07 October 2023 - 14:25.


#2
Pericle23

Pericle23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 26.03.2010
Salut

La prima factura vei plati abonamentul de pe 28 până pe 30/31 ale lunii curente plus abonamentul in avans pe luna următoare. La orice companie de telefonie mobila se procedează așa .

Salutari

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
La ăștia se plătește in avans pentru următoarea lună.

#4
Pericle23

Pericle23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 26.03.2010
Nu doar la Digi se plătește abonamentul in avans, ci la toți se procedează așa.
Bafta

#5
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Factura digi e cat se poate de clara, ea devine neclara atunci cand nu avem acces la ea. :D

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
E tot un prepay dar la abonament si cu contract. Deci se platesc in avans serviciile. Cand il vei porta din nou, nu vei mai vedea banii platiti in avans la abonament. La Telekom mi-au inchis contul imediat ce m-am portat iar avansul la abonament a ramas la ei.

Edited by Leo2006, 07 October 2023 - 15:04.


#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
Nu e nici o plata in avans. Factura se emite in cursul lunii la care se refera abonamentul cu scadenta in ultima zi a acesteia. Deci ai libertatea sa platesti fix la sfarsitul perioadei. Depasirile de consum se factureaza dupa luna in care s-au produs.

Prima factura cuprinde fragmentul de sfarsit al lunii de contractare (abonament + depasiri de consum) plus abonament pe luna in care se emite. Aici ‘surplusul’ de abonament este clar pentru perioada deja incheiata, deci tot nu este nimic in avans.

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

 Valy_User, on 07 octombrie 2023 - 14:29, said:

La ăștia se plătește in avans pentru următoarea lună.
La toti operatorii de telecomunicatii din Romania: abonamentul se plateste pentru luna care urmeaza (adica la 01.01.2023 platesti abonamentul pentru 01.01.2023-31.01.2023) si ce ai suplimentar pentru luna trecuta.

La prima factura (dupa ce te portezi, iti deschizi un nou abonament, etc) platesti cota fractionara + abonamentul pe luna urmatoare. Daca iti faci abonament in 15.01 vei fi facturat abonament in 01.02 pentru perioada 15.01-31.01 si pentru 01.02-28.02

Poti sa ai situatie cand te-ai portat la 1-2 zile dupa ziua de facturare, asa ca pe factura urmatoare vei fi facturat cele 29-30 de zile din luna respectiva + luna care urmeaza in avans (deci aproape 2 luni).

Oricum pe factura scrie clar perioadele - trebuie doar sa citesti :-D

 sags, on 07 octombrie 2023 - 15:37, said:

Nu e nici o plata in avans. Factura se emite in cursul lunii la care se refera abonamentul cu scadenta in ultima zi a acesteia. Deci ai libertatea sa platesti fix la sfarsitul perioadei. Depasirile de consum se factureaza dupa luna in care s-au produs.
Gresit!
Abonamentele se platesc in avans (pentru luna care urmeaza) si ce este suplimentar se factureaza pentru luna care a trecut.
Termenul de plata, de obicei, la fizici este de 14 zile: deci NU poti sa platesti la sfarsitul perioadei/lunii pentru ca depasesti cu 2 saptamani scadenta!

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007

 Varonul, on 07 octombrie 2023 - 14:24, said:

Mie nu imi este clar de ce trebuie sa plateasca dupa 9 zile 28 lei

Buna ziua si tie.
Pe factura ce ii scrie? Din ce e suma aia de 28 de lei compusa?

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013

 Xman_ghio, on 07 octombrie 2023 - 16:26, said:

… Gresit!
Abonamentele se platesc in avans (pentru luna care urmeaza) si ce este suplimentar se factureaza pentru luna care a trecut.
Termenul de plata, de obicei, la fizici este de 14 zile: deci NU poti sa platesti la sfarsitul perioadei/lunii pentru ca depasesti cu 2 saptamani scadenta!
Gresit, ca aici vorbim de factura Digi nu la modul general. Factura Digi are scadenta in ultima zi a lunii, deci ultima zi a perioadei de abonament pe care o include. Ca exemplu ieri s-au emis facturile cu abonamentele pe octombrie (pe luna calendaristica) si au scadenta pe 31.X.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

 Varonul, on 07 octombrie 2023 - 14:24, said:

Mie nu imi este clar de ce trebuie sa plateasca dupa 9 zile 28 lei
prietenul tau sa citeasca desfasuratorul, ca acolo zice pentru ce platesti fiecare ban.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 08.02.2011
Sigur ca zice, dar nici "prietenul" nici initiatorul nu au citit sau nu au vrut sa citeasca.

#13
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Exact cum spune sags, factura emisa ieri are scadenta pe 31.10...trebuie platita in AVANS cu cateva minute/ore/zile, inainte de 01.11 Posted Image

Edited by tclau, 07 October 2023 - 19:08.


#14
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 08.02.2011
Și dacă nu plătește se opresc serviciile instantaneu la 01.11 ?

#15
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Te mai păsuiește o lună după data scadenței, după îți taie serviciile.

#16
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 08.02.2011
Pai atunci e foarte bine, nici nu e nevoie sa plătești în avans sau mă rog, pe 6 - 7 când se emite factura daca poți s-o plătești și după sfârșitul lunii.

#17
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 27.02.2006
sa nu devina un obicei! ai trei saptamani la dispozitie sa achiti factura, nu e ca la alti operatori cu date diferite de facturare si de plata.

#18
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,680
  • Înscris: 21.03.2005
Imi aduc aminte prin 99-2000, la Connex, au scos prima secunda gratuita la inceput de apel, (ulterior a venit un sfert de top cu coli A4 cu detalierea pentru ca era un abonament cu detaliere inclusa), si pentru ca am avut cost suplimentar suficient, mi-au blocat toate apelurile de iesire...
Oriunde sunam, auzeam "Ati sunat la departamentul Plati..."
Reclamatie scrisa dusa in Nerva Traian, in aceeasi zi m-au sunat si au dat drumul la apeluri, factura a venit cu 80$ pe plus si 80$ pe minus... cost cativa centi pe acolo.
Apoi l-am transformat in cent 500 weekend.

Btw, e acelasi numar pe care il am si azi, portat in Digi :D

Doar ca de cativa ani nu prea ma mai uit pe factura Digi, vine aceeasi suma mereu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate