Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Concediu Moldova

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Salut, nu am fost in Moldova in viata mea.

PLANUL 1

Vreau sa fac un short break, va spun planul meu si va rog sa-mi faceti recomandari sau ce probleme gasiti in plan.

Prima zi la pranz plecare din Constanta cu trenul spre Bucuresti + la ora 19 tren Bucuresti Chisinau la cuseta single.

Ajuns a 2- zi dimineata, luat ride sharing din Gara spre cazarea Airbnb din zona + Vizitare oras Mancat bunatati locale + ceva cumparaturi - ridesharing inapoi la cazare.

Ziua 3, dimineata inchiriere masina (caut o automata orice ar fi, am vazut preturi intre 25/35 de euro pe zi), plecat cam 2 ore spre Cetatea Tighina, intors la Chisinau in aceiasi zi, mica plimbare.

Ziua 4, dimineata luat masina, plecat spre cetatea Soroca, vizitat, intoarcere spre Chisinau prin Balti (mica vizita aici) predare masina Chisinau.

Ziua 5, dimineata pierdut vremea prin Chisinau,asteptat sa se faca ora seara, luat tren Chisinau Bucuresti cuseta single.

Ziua 6, deja acasa.

Cateva intrebari:


1. Sa-mi i-au cartela pentru internet din Moldova? sau sa activez Roamin de la Vodafone?
2. Unde schimb banii? Prin Moldova se plateste mai mult cash sau cu cardul? si ce card recomandati, Revolut e ok? Face schimburile in Lei moldovenesti la curs ok?
3. Cam ce sume de bani recomandati sa schimb si in ce bani, euro , MDL, USD?
4. O recomandare de firma de inchirieri auto ? cum este la ei? se da avans, au limita de km?


PLANUL 2

I-au masina mea si ma duc direct.

1. Ciordesc masini de RO bajetii pe acolo ?
2. Benzina e ok? sau e apa de la mop ?
3. Recomandari asistenta rutiera Moldova ?
4. Pot trece doar cu buletinul si pot conduce doar cu permisul meu ? Necesita procura daca masina nu e pe numele meu ?
5. Politia e pe caineala?

Alte pericole xD ?

Edited by alexandrualexww2, 05 October 2023 - 00:45.


#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu am mai fost acolo din 2015... Atunci era cam asa:
1. AI nevoie de pasaport
2. Este o diferenta enorma intre paturile sociale. Cei mai bogati (majoritatea rusi) si cei mai saraci (majoritatea romani). Idem ca nivel de scolarizare, functii in societate etc. Rusii nu accepta limba romana si nici engleza. Asa si cu masinile.
3. Evaziunea fiscala este enorma. La data aia, factura fiscala era... optionala.
4. Schimbi bani la orice casa de schimb. Lei, dar la putere este euro urmat de USD
5. Drumurile in Chisinau era ca ale noastre pana in 1995, dar tot cu masina as merge. Cu ultima alimentare la granita. Moldova nu este UE, ai nevoie de procura, daca te controleaza.
6. roaming-ul Vodafone este asigurat de Moldcell - Vodafone nu e prezent. Cealalta retea este Orange.
7. Cu vreo 1000 euro ar trebui sa te descurci.
Atentie, ce ti-am scris este din 2015...

#3
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
Salut,

1.intrare in R Moldova cu cartea de identitate romana(https://www.mae.ro/t...conditions/3739)
2. Orange stiu ca a redus enorm tarifele iar Digi e de genul 0.0013 E/MB/vodafone sunt scumpi
3 poti scoate lei moldovenesti de la bancomat folosind cardul tau
4 poti folosi cardul aproape peste tot exceptand magazinele de cartier mai mici
5 au rentacar sixt si restul mai cauti'
6 taxi nu accepta card iar de uber nici vorba(au ceva aplicatie ruseasca yandex )

In rest mancare f buna si ieftina ,fete frumoase si aglomeratie mare cu masina prin Chisinau.

Edited by geluadi2000, 05 October 2023 - 07:07.


#4
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 19.02.2023
Vezi daca se joaca vreun spectacol la Opera din Chisinau. Sunt buni.

#5
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Nu rata orașul subteran de la Cricova, e fabulos ce e acolo

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
acum vreo 2 saptamani am facut si eu acelasi lucru - am mers cu masina mea. am intrat doar cu buletinul, de procura nu stiu - masina e pe numele meu. am ales cazare cu parcare inchisa, ca sa n-am griji, si n-am folosit masina decat atunci cand am iesit din oras - am tras o fuga pana la crama cricova, cum mai recomanda cineva mai sus. zero probleme cu politia, nici nu s-au uitat la mine. drumurile decente. benzina am pus doar in tara, mi-a ajuns un plin pentru cat m-am invartit pe acolo.

am folosit cardul 90% din timp fara griji, singurul loc unde au cerut plata cash a fost un muzeu (cel de istorie, mie mi-a placut mult, recomand o vizita). revolut e ok in rest.

roaming-ul este obscen de scump, vodafone mi-a luat 12.6 euro pentru un pachet de net de 3 GB. n-aveam de gand sa-l activez, dar la un moment dat am avut nevoie si l-am platit. daca telefonul tau suporta esim, recomand din toata inima un sim virtual local, gen airalo. cu cativa euro ai destui GB pentru o vizita scurta, si oricum majoritatea locatiilor au wifi (restaurante, cafenele, etc).

Edited by born2lose, 05 October 2023 - 08:35.


#7
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Iti trebuie procura/contract de comodat daca nu esti proprietarul masinii.

#8
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Daca treci in Transnistria sa iti iei si pasaportul si cartea de identitate. Teoretic le accepta pe ambele, practic se mai schimba lucrurile.
La granita se preda actul de identitate se verifica si se da inapoi cu un tichet viza. O zi inseamna 10 ore. Nu arunca tichetul ca va trebui sa il prezinti la iesire.
In Transnistria sunt ruble transnistrene care sunt valabile doar acolo. ATM-urile doar cu asta merg. Schimbi lei moldovenesti ca sa fii sigur ca accepta
Cartela moldoveneasca merge , eu nu am avut probleme dar transnistrenii sunt pe CDMA nu pe GSM.

LE. Fa-ti RCA moldovenesc din Romania inainte sa treci granita si vezi ca au si vigneta care poate fi platita online

Edited by Kokoshmare, 05 October 2023 - 09:30.


#9
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postadip1962, on 05 octombrie 2023 - 06:45, said:

7. Cu vreo 1000 euro ar trebui sa te descurci.

Caaat? E vorba de 3 zile fratioare. Nu se duce la Paris!

Edited by danigoleman, 05 October 2023 - 09:30.


#10
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
Am mers cu masina de firma si nu mi-a cerut procura.

#11
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Postadip1962, on 05 octombrie 2023 - 06:45, said:

Nu am mai fost acolo din 2015... Atunci era cam asa:
1. AI nevoie de pasaport
2. Este o diferenta enorma intre paturile sociale. Cei mai bogati (majoritatea rusi) si cei mai saraci (majoritatea romani). Idem ca nivel de scolarizare, functii in societate etc. Rusii nu accepta limba romana si nici engleza. Asa si cu masinile.
3. Evaziunea fiscala este enorma. La data aia, factura fiscala era... optionala.
4. Schimbi bani la orice casa de schimb. Lei, dar la putere este euro urmat de USD
5. Drumurile in Chisinau era ca ale noastre pana in 1995, dar tot cu masina as merge. Cu ultima alimentare la granita. Moldova nu este UE, ai nevoie de procura, daca te controleaza.
6. roaming-ul Vodafone este asigurat de Moldcell - Vodafone nu e prezent. Cealalta retea este Orange.
7. Cu vreo 1000 euro ar trebui sa te descurci.
Atentie, ce ti-am scris este din 2015...


cam mult o mie de cocolinos

drumu cu trenul 250 dus la cuseta single 250 intors
cta buc 80 dus 80 intors
airbnb 500 de lei hai 700 ma arunc
inchiriat masina 500-700 de lei 2/3 zile benzina 250-300
Mancare cumaopraturi 500-1000 in functie de ce gasesc

View PostKokoshmare, on 05 octombrie 2023 - 09:28, said:

Daca treci in Transnistria sa iti iei si pasaportul si cartea de identitate. Teoretic le accepta pe ambele, practic se mai schimba lucrurile.
La granita se preda actul de identitate se verifica si se da inapoi cu un tichet viza. O zi inseamna 10 ore. Nu arunca tichetul ca va trebui sa il prezinti la iesire.
In Transnistria sunt ruble transnistrene care sunt valabile doar acolo. ATM-urile doar cu asta merg. Schimbi lei moldovenesti ca sa fii sigur ca accepta
Cartela moldoveneasca merge , eu nu am avut probleme dar transnistrenii sunt pe CDMA nu pe GSM.

LE. Fa-ti RCA moldovenesc din Romania inainte sa treci granita si vezi ca au si vigneta care poate fi platita online

Aoleu am uitat de RCA....deci e obligatoriu sa am de acolo, nu stiu cum sa-l fac cat mai scurt.

Banii din transnistria te referi cand merg la cetate la Tighina nu ? dar mi se pare ca e pe partea cu Moldova? sau e dupa?

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postdanigoleman, on 05 octombrie 2023 - 09:29, said:

Caaat? E vorba de 3 zile fratioare. Nu se duce la Paris!
Depinde cat a decartat la fetite...

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
De 1000eur traiesti acolo o saptamana ca boierul si mai iti iei si fete pe camera.

Sa fim serios, Moldova este ieftina.

#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
1000 euro nu-s pentru fete, ci pentru shoping. Daca mergi la Cricova, un portbagaj nu-ti ajunge.

#15
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Pentru aventura as ramane pe varianta tren.

Dar nu stiu cum e treaba cu inchirierile pe acolo, cand sun la ei pe site e 25 de euro, brusc se face 50, fara explicatii,. si nu zic nimic de garantie, astia ne vad pe toti pusculite.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postalexandrualexww2, on 05 octombrie 2023 - 00:44, said:

Cateva intrebari:

1. Sa-mi i-au cartela pentru internet din Moldova? sau sa activez Roamin de la Vodafone?

ia cartelă moldcell

2. Unde schimb banii? Prin Moldova se plateste mai mult cash sau cu cardul? si ce card recomandati, Revolut e ok? Face schimburile in Lei moldovenesti la curs ok?

schimbi lei românești în lei moldovenești la orice colț din chișinău
dar 75% din cheltuieli le vei face direct cu cardul

3. Cam ce sume de bani recomandati sa schimb si in ce bani, euro , MDL, USD?

nu pot ști cât te'tinzi... Posted Image

1. Ciordesc masini de RO bajetii pe acolo ?

nu, au gioarsele lor Posted Image

2. Benzina e ok? sau e apa de la mop ?

combustibilul este euro5 în toată moldova
dacă te liniștește, îți zic că 75% din galați și 50% din brăla alimentează în rep.md

3. Recomandari asistenta rutiera Moldova ?

ce-i aia? Posted Image Posted Image

4. Pot trece doar cu buletinul si pot conduce doar cu permisul meu ? Necesita procura daca masina nu e pe numele meu ?

poți trece doar cu CI-ul
poți conduce cu permis românesc
dacă nu-i mașina ta trebe procură cu ștampilă „umedă” (adică trebe originalu')

5. Politia e pe caineala?

nu

Alte pericole xD ?

drumurile-s nașpa în 90% din țară
doar în jurul chișinăului sunt mai decente


dar itinerariul tău evită ce are moldova mai interesant: cricova, purcari, mileștii - adicătelea cramele renumite-n lumea-ntreagă, crame unde toți marii capi ai lumii își țin averea oenologică

PS: de ce crezi că n-au fost invadați de ruși? Posted Image pt că-i o elveție a vinurilor Posted Image
PPS: ce dracu cauți la dărâmăturile-nșirate acolo:? Posted Image
PPPS: era să uit cea mai faină poză!!!

Attached Files


Edited by gushpi, 05 October 2023 - 12:45.


#17
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postalexandrualexww2, on 05 octombrie 2023 - 12:01, said:

Pentru aventura as ramane pe varianta tren.

Dar nu stiu cum e treaba cu inchirierile pe acolo, cand sun la ei pe site e 25 de euro, brusc se face 50, fara explicatii,. si nu zic nimic de garantie, astia ne vad pe toti pusculite.

Pai se adauga asigurare probabil, care dubleaza suma , asa e cam peste tot la inchirieri masini. Dar nu vad de ce te complici cand ai masina proprie, nu o poti lua "pe scurtatura" acum ca avem si pod la Braila?

#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postalexandrualexww2, on 05 octombrie 2023 - 10:43, said:



Aoleu am uitat de RCA....deci e obligatoriu sa am de acolo, nu stiu cum sa-l fac cat mai scurt.

Banii din transnistria te referi cand merg la cetate la Tighina nu ? dar mi se pare ca e pe partea cu Moldova? sau e dupa?
RCA pe Moldova faci la chioscurile de dinainte de granita. Sunt ieftine, nu e problema
Pe teritoriul controlat de Transnistria merg numai banii lor la chestii controlate de autoritati sau unde e folosita casa de marcat. Le poti schimba pe urma, eu mi-am pastrat cateva ca amintire. Cetatea Tighina este pe teritoriul separatist , ei o denumesc Bender

Pentru navigatie in Moldova eu am folosit gmaps offline si a mers struna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate