Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Concediu Moldova

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ruble transnistrene mai exact dar sunt case de schimb peste tot acolo... cu cardul incearca doar la supermarket-ul/magazinele/benzinariile Sheriff (se auzea inca din 2020 ca vor accepta cardurile turistilor in toate locatiile Sheriff).
In Tiraspol vei gasi produse locale mai ieftine decat in Chisinau (cu aprox 15-20%) insa produsele straine sunt la fel de scumpe ca peste tot in Moldova sau Romania (au multe importuri de la italieni).
Transportul in comun este extrem de ieftin, gen 40-50 de bani romanesti) daca vrei o experienta cu autobuzele din anii 60-70
Cumpara daca vrei icre negre/rosii din Tiraspol, nu Chinisau... sunt mai ieftine iar fata de ce vezi pe rafturile din Romania sunt la mai putin de jumate de pret borcanele cu icre (indiferent de calitate/clasificare)!. Sunt aduse din Rusia respectiv Belarus... ce era in Romania cu 40 de lei borcanul la ei era undeva la 16-17 lei (asta in 2019/2020).
La fel si bauturile alcolice ori tutnul... mai ieftine in Transnistria dar atentie caci nu ai voie sa treci cu cantitati mari in Romania!
Cand faci poze evita sa tragi cadre catre militieni sau cazarmi (se vad destul de clar zidurile cazarmilor plus ca au steag rusesc la poarta de intrare... in rest poti sa faci poze pe unde vrei.

Edited by rz, 05 October 2023 - 15:09.


#20
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
a nu se rata cramele de la Cricova si Milestii Mici ...sunt unice in lume

#21
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Postgushpi, on 05 octombrie 2023 - 12:35, said:

dar itinerariul tău evită ce are moldova mai interesant: cricova, purcari, mileștii - adicătelea cramele renumite-n lumea-ntreagă, crame unde toți marii capi ai lumii își țin averea oenologică

PS: de ce crezi că n-au fost invadați de ruși? Posted Image pt că-i o elveție a vinurilor Posted Image
PPS: ce dracu cauți la dărâmăturile-nșirate acolo:? Posted Image
PPPS: era să uit cea mai faină poză!!!


Foarte multumesc!

Nu sunt bautor de fel.

As merge cu masina, dar parca ar lipsi mersul cu trenul, chestiile de vazut pe jos prin oras, scap de grija propriei masini daca inchiriez alta si nu risc sa plec fara catalizator sau fara ea acasa, ca e inchiriata : )).

P.S Caut acum pe net ce am voie sa aduca ca si cantitati, as lua masina pentru asa ceva daca au lucruri "de casa" bune ^^, traditionale.

Edited by alexandrualexww2, 05 October 2023 - 17:15.


#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
Soroca nu e inchisa? Eu stiu ca e in renovare.

#23
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Postgeluadi2000, on 05 octombrie 2023 - 17:24, said:

sa plecat de la vizita Moldova si sa ajuns la traficantul de Moldova....Posted Image

As aduce niste borcane de bunatati sau dulciuri : )) dar nu stiu cantitatile, pe site-ul lor apare doar cantitatea de intrare

#24
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
la dulciuri nu prea e problema....mai mult la alcool

#25
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Dulciuri si mancare se pot aduce fara probleme... apropo de asta, vizitati si pietele agroalimentare din Chisinau si Tiraspol si luati de acolo mezeluri sau muraturi adevarate, facute acasa la tarani autentici.
Eu am intrat mereu prin Albita-Leuseni si acolo a fost control mai lejer... poti sa aduci 2-3L de bauturi fara probleme si desigur un cartus de tigari (eu nu fumez dar am vazut la altii) insa daca vamesii vad navete/baxuri sau cutii sigilate cu tarie ori vin atunci se leaga de asta si e posibil ca ''marfa'' sa ramana in vama.
De fiecare data cand am venit de acolo am adus o sticla de Vodca, una de Vin si una de Coniac (toate din alea mari, imprastiate printre haine) plus un rucsac cu mancare... nici cea mai mica problema nu am avut.

P.S. Pentru internet am folosit Orange Moldova si am ramas surprins ca in Tirasopl era semnal 2-3 liniute in afara cladirilor (la interior nimic) adica pe strada... mi-au spus cei de acolo ca Orange a ''plantat'' cateva antene in apropierea acestui teritoriu separatist.
Costul cartelei a fost foarte mic... cred ca 12 lei romanesti am dat si am avut din start 10GB de net (acum cred ca se ofera cel putin dublu la net)
Mai am si acum numarul de Moldova deoarece ma costa doar 10-12 lei pe an mentinerea cartelei in stare activa...

Edited by rz, 05 October 2023 - 21:35.


#26
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Am fost la sf lui august in Moldova. Lasat mașinile la hotel și mers cu taxiul. La cricova, milestii mici si prin Chișinău. Instalezi o aplicație gen bolt (îmi scăpă numele acum). Mâncarea ieftina la restaurant. Sm ieșit pe la Iași si am intrat in Ro pe la Stanca Costești si aveam cam 20 sticle de vin si vreo 10 de coniac. Nicio problema. Airlo pentru net.

Edited by petman, 05 October 2023 - 21:39.


#27
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Yandex Go este aplicatia... ei acolo ii spun tot taxi dar in realiate este similar Bolt/Uber

Edited by rz, 05 October 2023 - 21:48.


#28
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Letz am folosit.

#29
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Cu masina e boring, cred ca ma gandesc sa merg pe varianta tren + masina inchiriata :D.

Vo posta un update :D.

As merge si in Tiraspol.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate