Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

E legal sa montezi o camera pe bloc?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Asa este montata camera mea, fara a incalca vreo lege / art din legislatia prezenta.

Attached Files


Edited by raducanu969, 02 October 2023 - 07:41.


#20
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
e legal sa filmezi si spatiul public in anumite conditii:

https://legislatie.j...Document/138714

Quote

Articolul 5 (1) Supravegherea video poate fi efectuată în locuri şi spaţii deschise sau destinate publicului, inclusiv pe căile publice de acces de pe domeniul public sau privat, în condiţiile prevăzute de lege. (2) Camerele de supraveghere video se montează în locuri vizibile. (3) Este interzisă utilizarea mijloacelor de supraveghere video ascunse, cu excepţia situaţiilor prevăzute de lege.

una din conditii e ca sistemul sa fie instalat de o persoana autorizata
alta conditie e sa anunti ca zona filmata e monitorizata, prin afise.
mai trebuie sa faci un management corect la date si cel mai important - daca vre-o persoana te contacteaza pt diferite chestiilegate de datele ei..cam trebuie sa ii dai curs solicitarii....

#21
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postalexandrualexww2, on 02 octombrie 2023 - 00:25, said:

Salut, stau intr-un oras mic, dar plin de specimene, fiind oras turistic, vara suntem luati cu asalt la propriu si de specimene din alte zone geografice.

Am un loc de parcare platit de la primarie, vecinul meu sta deasupra locului de parcare, as dori sa montez pe exteriorul balconului sau o camera care sa bata in jos pe trotuar, strada si masina, sa se vada si stanga dreapta, in cazul in care se intampla ceva sa vedem si nr de masina al faptasului, sa nu se vada doar de sus ca in GTA 2.

Este LEGAL sa facem asa ceva?! Acordul vecinului trebuie scris la notar?

Ideea e ca am turbat citind prin GDRP si nu gasesc nimic legat de asta.

Am intrebat pe ici pe colo si mi sa zis ca nu se poate, ca daca ma reclama vreun inteligent la Politie aia ma vor obliga sa demontez camerele + amenda.

Eu cred ca e o prostie sa nu poti, deoarece camera ar aduce un beneficiu tuturor de pe strada, desi doar eu platesc, aici nu sunt camere deloc, e vestul salbatic.

Intreaba la primarie.
Teoretic nu ai voie de capul tau .
A vrut un vecin de la mine sa faca la fel si s-a trezit cu un mail de la altul care lucreaza in system (sri, ceva) cu un pomelnic de legi

Edited by Moinesti72, 02 October 2023 - 08:21.


#22
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Eu am camera la intrarea in bloc plus 2 care sunt pe exterior monitorizeaza parcarea montate de mine si politia vine sa ma roage sa dau inregistrarile daca e un eveniment dar nu sunt dovada ci doar unele repere in anumite situatii, de fapt politia chiar incurajeaza sa ai camere, ii ajuta . Am un vecin si i sa furat bicicleta copilului din casa scarii si a venit la mine ca aveam camera pe intrarea in casa scarii , eu am zis ca imi pare rau ca nu putea inregistra in acel moment cand credea ca i sa furat bicicleta copilului, tot el a tinut usa blocata pe deschis la intrarea in bloc si a acoperit unghiul camerei..

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postraducanu969, on 02 octombrie 2023 - 07:35, said:

pt Bogotta - Fiindca este vorba de Intimitatea celorlalti, iti spun ca m-am impiedicat de aceste lucruri cand am montat camera. Multi mi-au reprosat ca ( ei nu doresc sa fie monitorizati ce fac, cum fac, cand fac, cu cine merg pe strada, cu cine intra in bloc sau cu ce intra in bloc


Toate troleibuzele si autobuzele STB-ului au montate camere in interior. (mai nou si tramvaiele Imperio).  Si eu am senzatia ca nu ma simt chiar in largul meu. Parca ... simt asa o jena....  Si pe cine crezi ca intereseaza ?  Oamenii au montat camere si nu te poti opune. E domeniu public in autobuze ? Nu imi dau seama.

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Unde locuiesti? Cumva in Lampedusa?

Lasand gluma la o parte, banuiesc ca esti din Romania? Ce oras mic este asaltat de turisti?

Conform Art. 4 din Decizia nr. 52/2012, supravegherea video este permisa numai in urmatoarele cazuri:
pentru prevenirea si combaterea savarsirii infractiunilor;
pentru supravegherea traficului rutier si constatarea incalcarii regulilor de circulatie;
pentru realizarea unor interese legitime, conditia fiind sa nu prejudicieze drepturile si libertatile fundamentale sau interesul persoanelor vizate;
pentru a indeplini unele masuri de interes public sau pentru a exercita prerogativele de autoritate publica;
pentru a asigura paza si protectia bunurilor si valorilor, persoanelor, a imobilelor si instalatiilor de utilitate publica, dar si a imprejmuirilor afectate.


https://www.spy-shop...uie-sa-te-supui

#25
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
As adauga si : pentru realizarea unor interese legitime, conditia fiind sa nu prejudicieze drepturile si libertatile fundamentale sau interesul persoanelor vizate;
Ideea e ca poti filma cat vrei ca la masina doar sa nu dai drumul pe net la imagini sau daca dai filmuleltul pe net sa blurezi toate datele ce ar putea identifica acea persoana fata, numarul de la masina, imprimeul de pe tricou.
Si daca cineva iti cere sa le stergi, le stergi.
Dar cel mai bine ar trebui facut asta prin asociatia de proprietari, e mai ok, nu trebuie sa fie de acord toti, doar majoritatea.

Edited by trid_ovi, 02 October 2023 - 09:41.


#26
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Care este aspectul juridic a unei sonerii cu cameră( videointerfon)? Aceasta filmeaza doar când sună cineva 15 secunde Sau la miscare si am ales ca zona spațiu cat mai limitat în jurul masinii. Mulțumesc.

Edited by orlandobarbulescu, 02 October 2023 - 09:56.


#27
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 30.11.2021
Sunt tot felul de subiecte despre si cu vecini care doresc sa supravegheze parcarea blocului.

Poti filma linistit pana te reclama careva.
Asa ca evita ideile si treburile legale, pitula si tu camera aia intr-un ghiveci, ursulet, sa nu se observe.

#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008

View Postandreic, on 02 octombrie 2023 - 00:43, said:

Nu este legala filmara domeniului public de catre persoane fizice sau juridice neautorizate, doar daca parcarea si trotuarul sunt private si ai evident acord de la administrator.
In rest... poti sa pui camera ascunsa, sa nu se stie de ea Posted Image

Tocmai pentru că e public, domeniul public poate fi filmat. Important este ce faci cu acea înregistrare. Dacă e pentru "uz intern" nu pățești nimic.

#29
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Daca o instalezi si folosesti inregistrarile in scop personal nu ai probleme cu GDPR.

In cazul in care faci inregistrarile publice o sa ai probleme.

#30
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Este legal.

Sunt multe camere de luat vederi care sunt montate pe proprietate privată și bat pe domeniul public.

Edited by Valy_User, 02 October 2023 - 10:55.


#31
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,055
  • Înscris: 02.03.2003
Camere ieftine potolesc setea unor conaţionali de tras cu ochiul şi turnătorie.
De obicei cei care vor să supravegheze spaţiul public fac nişte fapte antisociale, la limita legii. Ei ştiu că prin acele fapte pot atrage răspuns din partea persoanelor agresate.

Un fenomen des întâlnit este cel al indivizilor care se cred stăpâni pe locurile de parcare libere, de pe carosabil, aflate în dreptul proprietăţilor deţinute de ei.
Au obiceiul să pândească şoferi care parchează acolo şi să-i agreseze verbal. Motivul clasic este "aici parchez eu".
Unii conducători auto le explică lucruri mai dure iar în acel moment este invocată prezenţa camerei de supraveghere.

Concluzia este că acele aceste camere sunt o protecţie pentru cei care au un comportament antisocial.
Nu este un fapt bazat pe un singur exemplu. Personal am întâlnit zeci de situaţii de acest fel, atât în Bucureşti cât şi în alte oraşe din RO.


Un motiv întemeiat de scris în cererea înaintată Poliţiei ai fi "din diverse motive am duşmani". Probabil va urma şi o discuţie cu ofiţerii.

#32
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,998
  • Înscris: 30.11.2021
Este legal pana te reclama careva si apoi descoperi ca exista o lege care reglementeaza montarea unor asemenea dispozitive.
Am si eu camere de supraveghere dar sunt discrete.

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008
Dovadă este și faptul că diverși activiști de pe internet, chiar și cei de la Recorder în investigațiile lor, prind și filmează câte un primar, funcționar, angajat la stat și ăia se dau cu curul de pământ că nu pot fi filmați, să nu li se vadă fața, să închidă telefoanele etc. Și ciuciu, ăștia filmează în continuare argumentând că e spațiu public sau în interiorul unei instituții publice. N-am auzit să pățească ceva că filmează, vreo amendă sau vreun proces pierdut în instanță. Și mai mult decât atât, înregistrările nu sunt pentru uz personal ci sunt publice, pe internet.

Attached Files



#34
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005

View Postcaiuscorneliu, on 02 octombrie 2023 - 11:14, said:

Dovadă este și faptul că diverși activiști de pe internet, chiar și cei de la Recorder în investigațiile lor, prind și filmează câte un primar, funcționar, angajat la stat și ăia se dau cu curul de pământ că nu pot fi filmați,

Aia intra in alta sfera , cea de reporter, informarea publica etc.

Daca aveti rabdare sa cititi aici e ghidul referitor la asta dat de Brussels https://edpb.europa....urveillance.pdf

#35
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postadip1962, on 02 octombrie 2023 - 07:38, said:

Fata omului este acoperita de GDPR si constituie data personala cu caracter special.

Numai prostii ati inteles din legislatia vietii. Mecla omului in public se poate filma fara probleme. Daca nu vrei sa fii filmat iti pui o masca pe fata nu interzici tu toate camerele din oras Posted Image

Daca iti afisezi ca prostu buletinul in public, inclusiv pe internet nu sunt ceilalti vinovati... la fel e si cu fataul Posted Image

Viata privata in public este un oximoron.

Edited by GlCA_Contras, 02 October 2023 - 14:10.


#36
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nicidecum nu ai dreptate. Fata te identifica, iti deblocheaza telefonul, iti autorizeaza tranzactiile financiare s.a.m.d. Din acest motiv este este importanta.
Exista un caz din Romania chiar in care o firma a sanctionat un salariat aflat in CM deoarece pe pagina de facebook a altui angajat aflat in CO, au aparut amandoi intr-o poza pe plaja. Proces pe GDPR soldat cu amendarea angajatul aflat in CO - pentru nerespectare prevederilor GDPR - si a firmei - pentru ca s-a folosit de o poza publicata ilegal pentru a sanctiona angajatul aflat in CM.
Nu crezi? Incearca!
PS> eu nu spun ca sunt de acord cu asta. dar asta e legea. Gandeste-te numai cati bani au scos de la google, apple, facebook etc. Si ca Agentia este de stat... Un fel de politie pe date personale.

Edited by adip1962, 02 October 2023 - 14:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate