Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

E legal sa montezi o camera pe bloc?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Salut, stau intr-un oras mic, dar plin de specimene, fiind oras turistic, vara suntem luati cu asalt la propriu si de specimene din alte zone geografice.

Am un loc de parcare platit de la primarie, vecinul meu sta deasupra locului de parcare, as dori sa montez pe exteriorul balconului sau o camera care sa bata in jos pe trotuar, strada si masina, sa se vada si stanga dreapta, in cazul in care se intampla ceva sa vedem si nr de masina al faptasului, sa nu se vada doar de sus ca in GTA 2.

Este LEGAL sa facem asa ceva?! Acordul vecinului trebuie scris la notar?

Ideea e ca am turbat citind prin GDRP si nu gasesc nimic legat de asta.

Am intrebat pe ici pe colo si mi sa zis ca nu se poate, ca daca ma reclama vreun inteligent la Politie aia ma vor obliga sa demontez camerele + amenda.

Eu cred ca e o prostie sa nu poti, deoarece camera ar aduce un beneficiu tuturor de pe strada, desi doar eu platesc, aici nu sunt camere deloc, e vestul salbatic.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu este legala filmara domeniului public de catre persoane fizice sau juridice neautorizate, doar daca parcarea si trotuarul sunt private si ai evident acord de la administrator.
In rest... poti sa pui camera ascunsa, sa nu se stie de ea Posted Image

Edited by andreic, 02 October 2023 - 00:44.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
E plin netul de accidente filmate de pe camerele unor persoane fizice si juridice "autorizate".

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca tot ce inseamna domeniu public, poate fi filmat.

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Asta spun toti jurnalistii ca raspuns la "De ce ma filmezi bah?", ca pe domeniul public este voie. Posted Image

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBursul, on 02 octombrie 2023 - 01:13, said:

E plin netul de accidente filmate de pe camerele unor persoane fizice si juridice "autorizate".
Corect... se practica insa nu e legal. Vedeti pe topicul cu camere de supraveghere.

View Postpasilla, on 02 octombrie 2023 - 01:18, said:

Cred ca tot ce inseamna domeniu public, poate fi filmat.
Nu supravegheat, e o diferenta intre a flima cu telefonul ceva si a pune o camera permanenta.

Edited by andreic, 02 October 2023 - 05:52.


#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
care e diferenta?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postandreic, on 02 octombrie 2023 - 02:27, said:

Nu supravegheat, e o diferenta intre a flima cu telefonul ceva si a pune o camera permanenta.
Mai curand conteaza ce faci cu acele inregistrari.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postviotl, on 02 octombrie 2023 - 02:58, said:

care e diferenta?
Asta e diferenta, locatia permanenta, inregistrare / publicare versus ad-hoc pentru uz personal. Cititi legea sau topicul recomandat, e tot ce trebuie acolo. Pentru persoane juridice se face si dosar penal pentru incalcare.

Edited by andreic, 02 October 2023 - 05:55.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am casa la stradă și pe fațadă două camere care filmează bucata de stradă din fața casei. Pe aceeași stradă sunr mai sunt mulți care au procedat la fel.
Au trecut pe aici cu diverse ocazii de la primărie, politie și poliția locală. Nimeni n-a zis nimic.
Habar n-am cât de legal e, dar tuturor le convine existența acestor camere, celor din zonă pentru că țin hoții la distanță, autorităților pentru că știu unde să vină în caz că are loc vreo infracțiune în zonă.
Într-o zi venise vecinul de peste drum să mă întrebe dacă se poate să acopere camerele și partea din fața casei lui, pentru că îi zgârie unii mașina și vrea să vadă cine.

#11
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Este legal numai sa filmeze Exact locul de parcare ( max 1m in lateral ), in rest este Ilegal. Eu am o astfel de camera, locuind la parter-ul blocului si nimeni nu a venit sa-mi " bata in geam " deoarece este Strict monitorizata zona de parcare a masini mele, nu si lateral. Daca vrei ceva mai complex, va trebuie sa ceri acordul Locatarilor, a Administratiei si dupa sa faci o cerere scrisa la Politie.

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postalexandrualexww2, on 02 octombrie 2023 - 00:25, said:

Ideea e ca am turbat citind prin GDRP si nu gasesc nimic legat de asta.


GDPR-ul se refera la datele private ale persoanelor. Tu vrei sa o amplasezi spre domeniul public. De ce ai avea tu nevoie de aprobare iar alte autoritati (locale sa zicem) nu au nevoie de nimic ?

#13
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Reguli pentru montarea unui sistem de supraveghere

In cazul in care sistemul se va monta pe o proprietate personala privata (fara alti proprietari), poti monta oricate camere doresti, fara o firma specializata si nu este necesar sa raspunzi solicitarilor.

Daca sistemul de supraveghere este indreptat spre domeniul public sau daca il vizeaza, iata regulile pe care sa nu le incalci:

   - ai nevoie de un motiv justificabil pentru a monta camerele de supraveghere;
   - foloseste un numar cat mai mic de camere;
   - sistemul poate fi montat numai de catre o firma licentiata de Politia Romana;
   - obtine acordul proprietarilor de langa domeniul public unde va fi montat sistemul de supraveghere;
   - monteaza un afis prin care sa informezi faptul ca zona este supravegheata video;
   - va fi nevoie de o persoana desemnata care sa raspunda la solicitari;
   - sterge imaginile stocate mai vechi de 30 de zile.
sursa:    https://www.spy-shop...uie-sa-te-supui

Edited by geos, 02 October 2023 - 07:33.


#14
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt Bogotta - Fiindca este vorba de Intimitatea celorlalti, iti spun ca m-am impiedicat de aceste lucruri cand am montat camera. Multi mi-au reprosat ca ( ei nu doresc sa fie monitorizati ce fac, cum fac, cand fac, cu cine merg pe strada, cu cine intra in bloc sau cu ce intra in bloc ". Eu am apelat la anumite " usite " din legislatie si am reusit FARA acordul lor si repet, totul este legal, Nu de cateva ori cei de la Politie au venit sa ma roage sa le ofer filmarile pe anumite perioade de timp ( din cauza unui eveniment nu tocmai placut, cand un tanar a fost gasit mort, plutin pe rau ) eu avand acces la o straduta care duce pe Faleza unui Rau iar camera acopera ca si UNGHI, si acea portiune

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgeorge_alexandru, on 02 octombrie 2023 - 06:38, said:

Nimeni n-a zis nimic.
Nu o sa zica nimeni nimic din proprie initiativa stai linistit, si la mine pe strada e la fel... initiatorul isi pune problema daca cineva reclama... iar atunci o sa zica.

Edited by andreic, 02 October 2023 - 07:35.


#16
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023

View Postgeos, on 02 octombrie 2023 - 07:33, said:

Reguli pentru montarea unui sistem de supraveghere

In cazul in care sistemul se va monta pe o proprietate personala privata (fara alti proprietari), poti monta oricate camere doresti, fara o firma specializata si nu este necesar sa raspunzi solicitarilor.

Daca sistemul de supraveghere este indreptat spre domeniul public sau daca il vizeaza, iata regulile pe care sa nu le incalci:

   - ai nevoie de un motiv justificabil pentru a monta camerele de supraveghere;
   - foloseste un numar cat mai mic de camere;
   - sistemul poate fi montat numai de catre o firma licentiata de Politia Romana;
   - obtine acordul proprietarilor de langa domeniul public unde va fi montat sistemul de supraveghere;
   - monteaza un afis prin care sa informezi faptul ca zona este supravegheata video;
   - va fi nevoie de o persoana desemnata care sa raspunda la solicitari;
   - sterge imaginile stocate mai vechi de 30 de zile.
sursa: https://www.spy-shop...uie-sa-te-supui

Despre ce se spune acolo, este pentru modelele acelea pe care le vezi la Companii, dar daca iti iei o Camera de filmat de Camera ( sa o pui la geam ), Nu ai nevoie de nici una din aprobari, doar daca Unghiul de filmare NU cuprinde si alte lucruri ( care ar deranja intimitatea altora ), ca sa fiu mai explicit, Camera sa bata FIX PE MASINA TA si Max 1 m in Laterale. O sa fac un print screen la Imaginea Camerei mele, ca sa intelegi mai bine

#17
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 10.10.2005
Atat cat inregistrarea se face in bucla si o folosesti in scop personal nu ai treba, doar sa nu o pui pe internet sau sa o distribui in vreun fel. Exceptia o face infractiunea, cand esti obligat sa o raportezi si sa dai filmarea la politie .

#18
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Fata omului este acoperita de GDPR si constituie data personala cu caracter special.
Daca filmezi gardul curtii, de ex. nu ai cum sa nu intri si pe trotuar. Dar pe gard tu neaparat trebuie sa ai afisul cu zona suravegheata foto-video. Chiar daca filmezi la tine in curte trebuie sa ai afise pe gard, a.i. musafirii tai sa fie constienti ca sunt filmati.
Exceptii fac administratiile locale si institutiile abilitate, in cazul lor fiind invocat interesul legitim (pastrarea ordinii si  disciplinei Posted Image)
Este foarte adevarat ce-a spus Geos. Camerele trebuie montate de o firma specializata (acreditata de ARIS parca) in baza unui proiect aviza de organele de politie competente - DACA NU ESTE CURTEA TA. Adica daca camerele nu acopera decat proprietatea ta. Daca camerele sunt si bat numai pe proprietatea ta - nu trebuie firma. Dar trebuie afis.
Cu alte cuvinte afisul este obligatoriu cu exceptiile de mai sus.

Edited by adip1962, 02 October 2023 - 07:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate